Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Estradowe na Eminence & Selenium

Dj Snake 11 Wrz 2007 19:18 10286 20
  • Kolumny Estradowe na Eminence & Selenium

Witam Wszystkich Serdecznie!
    1. Przetworniki:
    Jakiś rok temu, w czasach gdy na elektrodzie panowały jeszcze prawie wspaniałe STXy, naszedł mnie pomysł, aby nie kupować firmowych kolumn, a zbudować je samemu, bo jest to o wiele tańsze... Na początku zestaw mial być identyczny jak "Tani zestaw Estradowy 2.1" autorstwa Sound Wave'a. Jednak po kilku pytaniach na temat przetworników szybko zauważyłem że jedyny nadający się STX czyli zmodyfikowany GDN 30-300-8AE kosztuje około 220zl, a ceny ciągle rosną, czego nie można powiedzieć o jakości.
    Po kilku następnych tygodniach było już dwóch innych kandydatów: Celestion TruVox 1225 oraz Eminence Gamma 12. Znalazłem jednak temat w którym porównywane były obydwa te głośniki i jak sie okazało wygrała Eminencja, którą też zakupiłem. W ten oto sposób miałem już wybrane głośniki niskotonowe.
    Skoro wiem już co będzie grało basem, trzeba by znaleźć coś od wysokich tonów. Tu miałem zrobić to bardziej budżetowo, czyli Tonsil GDWT 12-19-150... Znawcy z tego forum odradzili mi jednak ten głośnik argumentując że dokładając niewiele, bo 20zł moge mieć już o wiele lepszego pod względem brzmienia Selenium DH 200 E-E. W ten oto sposób miałęm już skompletowane głośniki, wiec trzeba było sie już tylko zabrać za złożenie.

2.Obudowa
    Obudowa wykonana z płyty wiórowej o grubości 18mm, używanej, ale w dobrym stanie, zaznaczam, że nie pochodzi ona ze starej szafy lub innych mebli :) Obudowa klejona na Vikol i skręcana wkrętami K-G, których na dwie obudowy poszło około 200 sztuk. Obudowa oklejona wykładziną czarną, kupioną w supermarkecie. Uchwyty plastikowe, są także narożniki i terminal, niestety zakręcany ale może kiedyś Speakon.
    Pojemność obudowy bez głośników wynosi około 80 litrów i strojona jest na ok. 60Hz 2 tunelami B-r o długości bodajże 15cm ale nie jestem pewien.

3. Zwrotnica
    Zwrotnica niestety jest niedopracowana, aktualnie znajduje się tam żarówka, kondensator 10µF cewka 250uH i kondensator 3,3 µF (nie jestem pewien bo dawno temu robione) Jest to zwrotnica zaprojektowana przez Sound Wave'a do jego kolumn.

4. Założenia co do użytkowania:
    - domowe audio
    - imprezy typu dyskoteki i tym podobne do 70m2
    - muzyka głównie techno, trance, house i oczywiście nieśmiertelne DISCO POLO :)

5. Zasialanie
    - Aktualnie kolumny grają pod amplitunerkiem Grundig R303, ale jutro zamawiam końcówkę mocy Behringer ep2500

6. Cennik (na dwie kolumny)
    Klej Vikol - 4 tubki - 10 zł
    Wkręty K-G - 2 paczki po 100 szt. - 6zł
    Tarcze szlifierskie - 3 szt. - 3 zł
    Szpachla do drewna - 1 kubek - 5 zł
    Klej Budapren - 3 puszki - 15 zł
    Wykładzina 2 x 2,5 m - 48zł
    Uchwyty 4 szt. - 35 zł
    Narożniki 16 szt. - 20zł
    Terminal 2 szt. - 9zł
    Tunel B-R 4 szt. - 14 zł
    Kondensatory (rózne) - 1zł
    Cewki 2 szt. - 7 zł
    Eminence Gamma 12 2 szt. - 600zł
    Selenium DH 200 E-E ok. 300zł
    kable - 20 zł
    -----------------------------------------
    Razem - około 1100 zł

7. Podsumowanie i plany na przyszłość
    Jak na takie pieniąze z efaktu jestem bardzo zadowolony, w zupełności wystarcza na dotychczasowe imprezy :) A co do planów to jeśli chodzi o kolumny to napewno krate jakąś no i zwrotnice zmodyfikować. Niedługo też, pojawi sie do tego zestawu subwoofer na Eminence Kappa 15 LF. No i zapewne nie bedzie to koniec.

Czekam na wasze opinie i ewentualne zastrzeżenia

8Zdjęcia:

Pozdrawiam Serdecznie

Fajne!
  • #2 11 Wrz 2007 19:38
    drakston
    Poziom 18  

Witam kolejnego posiadacza dh200 :). Za duża odległość miedzy środkami membran :/. Zamontuj kratę i będzie ok.

• #3 11 Wrz 2007 19:41
    Dj Snake
    Poziom 22  

Faktycznie duża odległośc, mogłem dać bass reflex na dole, ale niestety teraz jest juz na to za późno i według mnie głupio by to wyglądało. Krata bedzie napewno:)

Czekam na kolejne komentarze Panowie i Panie

• #4 12 Wrz 2007 12:45
    Tomek_18
    Poziom 18  

Bardzo fajowe paczki, jak by ten głośnik był lekko niżej to już by było giciorek, że mucha nie siada :P

6/6

• #5 12 Wrz 2007 17:29
    Dj Snake
    Poziom 22  

A właśnie, może ktoś pomoże z tą zwrotką? co mam konkretnie zmienić?

• #6 13 Wrz 2007 00:32
    bprzem
    Poziom 18  

djdinitro - po prostu az bije fachowosc z twoich porad...

horn 'nie wydoi' z wysokich tonow?
    nie ma znaczenia odległość miedzy przetwornikami?

poczytaj moze jeszcze troszke...

A do autora - dobrze, ze dołozyles kasy na lepsze glosniki, przynajmniej nie bedziesz musial ich wymieniac za pol roku.

• #7 13 Wrz 2007 20:30
    Dj Snake
    Poziom 22  

i polecam zrobic to samo wszystkim tym którzy rozważają zrobienie paczek na pseudoestradowych stx-ach... Nawet 38-300 nie zagra w połowie tak dobrze jak ta gamma, nie mówiąc już o wytrzymałośći... Co do rozmieszczenia, to możnabyło zrobić to inaczej... ale teraz jest już na to za późno. Horn, z tego co mi powiedziano jest jedynym, nadającym się do tego głośnika, wiec wszystkie inne mogłyby jeszcze pogorszyć efekt...

• #8 13 Wrz 2007 21:20
    drakston
    Poziom 18  

A potwierdzili tą teze pomiarami drivera w innych tubach ? bo takie gdybanie, że sie nie będzie nadawać to kazdy sobie może gadać.

• #9 14 Wrz 2007 00:05
    bprzem
    Poziom 18  

Dj Snake - masz moze JIG'a albo chociaz sam mikrofon pomiarowy?

Jezeli tak, czy moglbys poswiecic chwile czasu i zdjąc charakterystyke onaxis i przy 45 stopniach?

• #10 14 Wrz 2007 12:51
    Dj Snake
    Poziom 22  

drakston - nie wiem czy robiono pomiary, powiedział mi to gość z westmusic, a ja raczej wieże w ich kompetencje. Wspominał o tym także kolega barthezz o ile dobrze pamietam.

bprzem - niestety ale nie mam ani mikrofonu ani jiga...

• #11 20 Paź 2007 20:18
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Całkiem spoko te kolumny tylko tak jak koledzy wyżej pisali za duża odległość drivera od basowca no i krata :D. Ale tak poza tym to nie ma sie do czego przyczepić. Mam tylko pytanie bo sam zamierzam zbudowac takie kolumny tylko zamiast drivera dac jakiegoś piezaka bo na drivery nie będę miał kasy :( Jak jest z tymi głośnikami pod względem basu ? Czy na takie imprezy do 70m2 wystarcza ?? Ostatnio u mnie w szkole był jakiś "zespoł" prezentujący jakiś chiński wynalazek symulujący brzmienie rożnych instrumentow i na salę tak z 70m2 właśnie mieli jedną paczkę na 12" Marshalla podpiętą pod Powermikser i nieźle dawało :D. No chyba, że coś mi się zdawało. Pozdrawiam :)

• #12 02 Lis 2007 22:59
    Bartex-Dj_dB
    Poziom 12  

Jaki jest podział podział pasma - na ilu hz jakie tony/głośniki?

• #13 03 Lis 2007 11:43
    Eliminator
    Poziom 24  

Ładnie wykonane ale wydaje mi sie że wyloty mogłeś dać niżej to było było doskonale. Co do doboru głośników dobrze jest.

• #14 27 Lut 2008 18:54
    Dj Snake
    Poziom 22  

Że tak powiem, nastąpił drobny tuning kolumn, to znaczy po długich oczekiwaniach zamontowałem wreszcie kratę.

• #15 28 Lut 2008 11:11
    losti17
    Poziom 13  

z kratą wyglądają o wiele lepiej! Gratuluje super konstrukcji. Jestem tylko ciekaw jak grają. Na dole trochę wolnego miejsca hmm, kup naklejke loga firmy i naklej tam :). Powiedz ile wyszła Cię krata i gdzie kupiłeś, do moich paczek na 2x gds30/30 przydała by się taka.

10/10

• #16 29 Lut 2008 14:21
    Dj Snake
    Poziom 22  

Za kratę dałem na allegro 26 złotych za arkusz 40 x 100 :) Podpowiedź: szukaj w akcesoriach do tuningu samochodów :)

• #17 29 Lut 2008 19:20
    !katun!
    Poziom 22  

trochę ci te drewniane podkładki pod siatkę wypiły farbę, pewnie już zeschło, to popraw, wtedy będzie fabryka.
    Choć może to tak na zdjęciu tylko...

• #18 01 Mar 2008 11:16
    Dj Snake
    Poziom 22  

Właśnie na zdjęciu się tak rozjaśniło, w rzeczywistości jest lepiej. Za mocny flash w aparacie :)

• #19 26 Kwi 2008 07:26
    milafa
    Poziom 9  

Witam wszystkich!
    Mam pytanie, czy jest jakaś zasada rozmieszczania kolumn i umiejscowienia otworów br, tzn chodzi mi o to w jakiej odległości od siebie należy je montować. Przymierzam sie do zrobienia podobnych kolumn, tylko że na Selenium D 220ti.

• #20 26 Kwi 2008 14:51
    djdinitro
    Poziom 25  

Jest duza zasada rozmieszczania kolumn bo jak je postawisz tak ło na odpierdziel sie to napewno taki efekt uzyszkasz a co do głosnikow to oczywiscie w sensie akustycznym ma to znaczenie w sensie wizualnym no i to jak ci bedzie potem ułatwiało dojscie w kolumnie w srodku czy np cos nagle wyjdzie ci ze ot jeden centymetr roznicy jest i sie nie miesci ta tuba czy ta rura br.Standart jest ze Br rury na dole bass nad nimi i na styk tuba wysokotonowa z driverem nad bassowcem jesli to 2Way kolumna.A jak 3Way to zasada podobna.

• #21 01 Lip 2008 19:12
    Dj Snake
    Poziom 22  

Zasadniczo tak, ale nie jest to jakiś tam super ważny szczegół, ważne tylko, żeby głośniki były bardziej do siebie zbliżone niż te u mnie. Co do bass reflexów to jak pasuje :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME