Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

jak się nauczyć spawać spawarką transformatorową

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Nauka Szkolnictwo -> jak się nauczyć spawać spawarką transformatorową
Autor
Wiadomość
wojtusss4
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Kasinka Mała

Post#31 01 Maj 2010 15:16   

Re: jak się nauczyć spawać spawarką transformatorową

Odkąd spawam nie stosowałem oleju. i jakoś zawsze dobrze się spawało.
Elektrodą nie dotykasz materiału musi być drobna szczelina.
A spawarka moze cię kopnąć wtedy gdzy bedziesz miał mokrą podłogę i w klapkach bedziesz spawał. Próbuj, ucz się a nabierzesz wprawy.
Powodzenia;D
Powrót do góry

1078231
Gość

Post#32 01 Maj 2010 16:25   

wojtusss4 napisał:

Elektrodą nie dotykasz materiału musi być drobna szczelina.

A jak zajarzasz łuk też? :lol:
Powrót do góry

sebek555cool
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Nowa Wieś

Post#33 03 Maj 2010 18:55   

Motronic napisał:
A ja spawam tak-obrzeża materiału smaruję olejem. Normalnie olej paluchem rozprowadzam wzdłuż.
Elektrodę prowadzę tak, że staram się "gonić"odparowujący olej ( widać przez szkło). Ta znikająca warstwa to taki wskaźnik, do jakiego miejsca mam dojechać.
Ten tok spawania powoduje to, że spoina jest kładzona równomiernie, szew jest idealny.
Warstwa odparowanego oleju chroni przed utlenianiem spoiny, jest mało szlaki.
Jak się jakiś palant pyta po co smaruje olejem, to odpowiadam, że po to, aby elektroda się lepiej slizgała.

A co za palant ślizga elektrode po metalach, które spawa?? Elektrode trzyma się 2-3mm ponad częściami, które się spawa...

Moderowano przez jankolo:
Ostrzeżenie za obraźliwe słowa pod adresem innego użytkownika forum

Powrót do góry

1078231
Gość

Post#34 03 Maj 2010 18:58   

Ginie w narodzie zdolnośc do czytania ze zrozumieniem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Maj 2010 18:58   

Powrót do góry

sebek555cool
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Nowa Wieś

Post#35 03 Maj 2010 19:02   

Motronic napisał:
Ginie w narodzie zdolnośc do czytania ze zrozumieniem.

Giną w narodzie ludzie, którzy potrafią coś objaśnić a nie cwaniakować na stronach internetowych...
Powrót do góry

robokop
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#36 03 Maj 2010 19:07   

sebek555cool napisał:

Giną w narodzie ludzie, którzy potrafią coś objaśnić a nie cwaniakować na stronach internetowych...

Spawałeś coś kiedykolwiek, czy tylko czytałeś o tym i pajacujesz? Nie słyszałeś nigdy o stykowym zapalaniu łuku, przez pocieranie elektrodą o materiał spawany? Większość spawarek transformatorowych i półprzewodnikowych tak działa, jonizatory to współczesny i jeszcze rzadko spotykany wynalazek. A głębokie przetopy? Nie odsuwasz elektrody od materiału, tylko wciskasz ją niemalże w spoinę.
Powrót do góry

1078231
Gość

Post#37 03 Maj 2010 19:09   

Motronic napisał:
że staram się "gonić"odparowujący olej ( widać przez szkło). Ta znikająca warstwa to taki wskaźnik, do jakiego miejsca mam dojechać.

Kiedyś spawałem kątowniki które co dopieru wyszły spod walcarki, były tłuste jak jasna cholera, i zauwazyłem, że nieźle się spawało jeżeli rytm spawania dobrało się do znikającego oleju.
Powrót do góry

stitch_klocek
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: łódź

Post#38 08 Maj 2010 07:42   

Witam.
Każdy kto zaczyna spawać elektrycznie wiadomo ze ma nie wprawiona rękę, można kombinować na rożne sposoby ale wiadomo, bez wprawy nic nie zdziałamy.
Nie będę pisał jak spawać bo każdy ma na to swój sposób, a na dodatek z biegiem czasu sam określa, która technika mu najlepiej pasuje.
Ja tylko zaproponuje jak można do tej wprawy szybciej dojść ;)

No więc tak :
1. Bierzemy kawałek blachy może być np. 10 mm. oczywiście podpinamy do niej masę ;) Dla ciekawości napisze, ze podłączenie masy ma znaczenie !!! Łuk będzie ustawiał się w stronę masy :)
2. Do rączki zamiast elektrody wkładamy drut, byle był prosty, można go zakupić w sklepie metalowym np.
3. Teraz najlepsze : zaczynamy myziac blachę tak , aby nie "łapało" , a przynajmniej się starać utrzymać łuk jak najdłużej ;) dodam ze jest to możliwe ;)
4. Proponuje "myziac" w kształcie kwadratu tak, aby budować wierze która pnie się w gore.

Myślę ze każdy kto dojdzie do "pierwszego pietra" będzie miał już dość ;p , ale myślę ze mu to pomoże w dalszej nauce spawania ;)

Co do amperażu, moim zdaniem nie można określić jednoznacznie na jakim prądzie spawać, ponieważ każdy ma tzw. "inna rękę" , wiec ( A ) nalezy dobierac indywidualnie, na zasadzie prób i błędów. Ale : UWAGA !!! spawanie a wtapianie w materiał to dwie rożne rzeczy !!! Nie chciał bym aby osoba która położyła ładna spoinę, przekonała się o tym, wchodząc pod np. przykładowa półkę i widząc jak na nią spada !!! Tak wiec rzeczy które zagrażają życiu, niech pospawają osoby które się na tym znają i lepiej wydać parę złotych na dobrego spawacza i mieć czyste sumienie. pzd.

ps.
Cytat:
A co za palant ślizga elektrodę po metalach, które spawa??

- Ja bym to nazwał raczej ułatwianiem sobie życia ;p ale widać ze kolega nie za często spawa, a jedynie zna regułki podręcznikowe ;) ,a na dodatek nie ładnie pisze ;)

- Kolego "Motronic"
Cytat:
A ja spawam tak-obrzeża materiału smaruję olejem.
nie wydaje mnie się żeby to był aż tak dobry pomysł, ale jakiś zawsze jest i to się liczy - pomysłowość. Z mojego doświadczenia wiem, ze rozlanie oleju na materiał wiąże się z porowaniem materiału, wiec raczej odradzam, tym bardziej jeśli spawa się na szczelność.
Co do
Cytat:
Jak się jakiś palant pyta po co smaruje olejem, to odpowiadam, że po to, aby elektroda się lepiej ślizgała.
Jeżeli tak pan się zna na spawaniu, to raczej należało by pomóc danej osobie wyjaśnić zagadnienie, a nie się z niej śmiać !!! Ale akurat to zjawisko znam, ponieważ tzw. starzy wyjadacze rzadko kiedy pomagają początkującym.
Powrót do góry

lukas548
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: świdnica

Post#39 21 Lip 2010 19:59   

A z tym spawaniem z góry na dół w pionie właśnie zależy od elektrody no i jaki gruby element spawamy no jeśli cienka blaszka to lepiej ćiągnąć z góry na dół ale jak już coś grubszego no z dołu do góry ściegiem zakosowym przytrzymując elektrode na bokach

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

Kupiłem se inwertorową spawarkę sit/300 200 Amp, no zrobiłem próbe w piwnicy na małym prądzie bo tylko 80 amp na 2,5 elektrode spawałem szpadel chyba grubość blachy1,5mm spoinka wyszła miodzio trochę boje śie spawać wyższym prądem i elektrodą bo nie wiem jakie bezpieczniki są na klatce schodowej i zaraz sąśiad wyleći ale u szwagra na wśi zrobie jej testa na 3,25 i 4
Powrót do góry

lukas548
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: świdnica

Post#40 22 Lip 2010 23:51   

Chyba to smarowanie olejem można zastosować jedynie aby odpryski śie nie przyklejały a to do tego służy silispaw a i to metodzie mag
Powrót do góry

artur775f
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Turek

Post#41 10 Wrz 2010 22:14   

Ja mam 13 lat i spawam profesjonalnie.
Powrót do góry

1078231
Gość

Post#42 10 Wrz 2010 22:22   

Masz 13 lat i spawasz proesjonalnie? Respect!
A szlakę ze spoiny to tatuś odbija młotkiem?
Jak będziesz spawał 13 lat, to wtedy możesz powiedzieć, że spawasz profesjonalnie!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Wrz 2010 22:22   

Powrót do góry

spawacz_888
Poziom 1
Poziom 1

Post#43 03 Lip 2011 11:39   

jak ktoś chce spawać to musi mieć : spawarkę oczywiście, elektrody nie koniecznie bo z czasów komuny spawałem gwoździami, maskę ochroną , młotek . zacznijmy tak
Potrzeć końcówką elektrody miejsce spawania i natychmiast odsunąć ją. Ruch ten wyzwala wyładowanie elektryczne, widoczne w postaci iskier.

2Przybliżyć elektrodę do elementu na odległość 2-3 mm i rozpocząć spawanie. Długość łuku (czyli odległość między elektrodą a spawanym elementem) powinna być mniej więcej równa średnicy elektrody. i to wszystko
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2011 11:39   

Powrót do góry

paul0
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: TYCHY

Post#44 01 Cze 2012 18:47   

Spawanie z góry na dół - jest możliwe tylko elektrodami, które dają niewiele żużla.
Najczęściej są to elektrody w otulinie celulozowej.
W katalogu i na opakowaniu elektrod są podane pozycje w jakich można danymi elektrodami spawać.

elektrody Ben-Met - badziew jakich mało. Nie polecam.

smarowanie olejem - można tak zrobić przy nauce - do ważniejszego elementu nie wolno gdyż opary z oleju powodują porowanie spoiny.
Olej spalając się tworzy dodatkowy, toksyczny dym (niepełne spalanie) - zadbać o wentylację!

Jeśli elektroda ma otulinę kwaśną, rutylową, zasadową to jeśli źle się spawa, jest dużo odprysków, łuk jest niestabilny to najprawdopodobniej elektroda jest zawilgocona. w takim przypadku należy elektrody wysuszyć. Parametry suszenia są podane na opakowaniu z elektrodami, można to zrobić nawet w piekarniku.

Po suszeniu najlepiej popakować elektrody w woreczki po 10 sztuk, do każdego woreczka można dać torebkę z silicazelem i woreczki pozgrzewać. Wtedy o ile woreczki będą szczelne to elektrody pozostaną suche.
Elektrod w otulinie celulozowej suszyć nie wolno.
Powrót do góry

2027033
Gość

Post#45 01 Cze 2012 21:46   

paul0 napisał:
smarowanie olejem - można tak zrobić przy nauce - do ważniejszego elementu nie wolno gdyż opary z oleju powodują porowanie spoiny.
Olej spalając się tworzy dodatkowy, toksyczny dym (niepełne spalanie) - zadbać o wentylację!
A tam, ja lubię sobie tak kilka godzin pospawać grubo-cynkowaną stal, tylko zamiast oleju stosuję towot, a sama spoinka - miodzio.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#46 05 Cze 2012 02:29   

Czasem z takich zawzietych dyskusji mozna wiele sie nauczyc.
Ja tez mam swoje metody, ale nie bede opisywal aby nie dolewac oliwy do ognia. :-)
Ostatnio trafily mi sie jakies tanie elektrody (nie znam symboli), ktore zamokly mi w garazu i pokryly sie bialym nalotem, wiem ze ciagle sa wilgotne, ale w chwili potrzeby uzylem ich w stanie w jakim byly i o dziwo, spawa sie nimi lepiej niz suchymi. :-)
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#47 17 Lip 2012 21:49   

Ostatnio stwierdziłem, że kupię sobie spawarkę i nauczę się spawać. Trafiłem na Allegro spawarkę FLORA CEO-1000S, czyli inwerter 80A. Wiem że słabiutki ale stwierdziłem, że do nauki wystarczy, kupiłem ją za 250zł (z walizką, maską, przewodami i kilkoma elektrodami).

Pierwszy raz trzymałem uchwyt spawalniczy w ręce, a mimo to po kilku próbach udało mi się już kłaść całkiem przyzwoicie wyglądający spaw. Ćwiczyłem na kawałku kątownika, w zasadzie to nie spawałem tylko napawałem. Więc do rzeczy - jeśli ktoś chce to nie ma się co bać, to nic strasznego. Inwerterem (DC) spawa się chyba rzeczywiście o wile łatwiej, bo jak kiedyś znajomy ojca, który teoretycznie potrafił spawać, spawał nam bramę na działce 3-fazową transformatorówką to miał większe problemy z zajarzeniem i utrzymaniem łuku niż ja, spawając pierwszy raz w życiu tym inwerterem...

Mam tez pytanie - ze spawarką dostałem kilka elektrod "niebieskich" o oznaczeniu 308L-16 AROSTA 304L. Z tego co wyczytałem to elektrody ze stali nierdzewnej w otulinie rutylowo-zasadowej. W domu znalazłem też jakieś stare elektrody "różowe" i tymi drugimi dużo łatwiej mi się spawało, mimo że leżały chyba z 15 lat i były zawilgocone (coś białego na nich wykrystalizowało). Oba rodzaje elektrod były o średnicy 2mm. Spawałem przy prądzie ~65A, z "+" na elektrodzie. Spaw z tej niebieskiej elektrody był błyszczący (jakby złotawy) i wypukły ale praktycznie nie wtapiał się w kątownik, tan z różowej był ciemniejszy (szary) ale wyraźnie wtopiony i bardziej płaski. Czy tymi "niebieskimi" można spawać zwykłą stal tylko ja coś źle robię, czy po prostu się do tego nie nadają?

Wiem, że to już "musztarda po obiedzie" ale czy do nauki i okazjonalnych prac przy domu taka spawarka to był dobry zakup?

Po "rozpoznaniu tematu" doszedłem, że moja spawarka to bliźniacza konstrukcja do "biedronkowego" inwertera KINZO, tylko słabsza wersja - obie miały wariant 80A i 100A.

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

wiesław.k
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Łódź

Post#48 16 Sie 2012 18:05   

Witam Kolegów
pomimo "sędziwego wieku" wziąłem się za naukę spawania.
Spawarkę transformatorową mam "w spadku" po Ojcu, pomimo tego że samoróbka (znajomy Ojca robił ją "na zamówienie") wszyscy, którzy mieli okazję jej używać byli pozytywnie zaskoczeni.
Na razie - kupiłem przyłbicę automatyczną Lincolna, rękawice, elektrody i .... trenuję :)
początki dość kiepskie, uczę się jak ustawić wysuwany rdzeń transformatora w zależności od grubości spawanego materiału i średnicy elektrody. Pierwsze efekty spawania blachy 1,5 mm to .... powypalane dziury, ale później było już lepiej.
Trenowałem na kątownikach grubości 3 mm
Oczywiście spaw jest daleki od ideału ale nie tracę zapału

acha, pytanie do Kolegów Fachowców - jakie kształtowniki są łatwiejsze do spawania - zimnogięte, czy gorącowalcowane?
pozdrawiam - W.
Powrót do góry

robokop
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#49 16 Sie 2012 18:26   

Walcowany z reguły jest grubszy - stąd może trudniej wypalić w nim dziurę. Do spawania blachy 1,5 mm, elektrody się raczej średnio nadają - mniej wprawny spawacz raczej od 3-4mm powinien zaczynać.
Samo robienie szlaczka przy poziomej płaszczyźnie to pryszcz. Zabawa zaczyna się przy spoinach "sufitowych" i pionowych, a także tam gdzie spawy deformują detale - gną, krzywią, prężą - czyli długie spoiny na dużych powierzchniach.
Powrót do góry

wiesław.k
Poziom 2
Poziom 2

Post#50 17 Sie 2012 20:22   

robokop - dzięki
kupiłem dzisiaj walcowane, w wolnej chwili dalszy trening :)
pozdrawiam - W.
Powrót do góry

wiesław.k
Poziom 2
Poziom 2

Post#51 26 Sie 2012 17:57   

Pierwszą "robotę" mam za sobą :D
pospawałem drabinkę do wyjścia ze strychu na dach
profil boczny 40x40x4, szczeble - 35x35x3
Mogła być delikatniejsza, ale na początek wolałem nie schodzić poniżej 3 mm grubości.
Trochę kombinacji żeby "ustawić prąd" przez wysuwanie i chowanie rdzenia, ale metodą prób (i błędów) ustawiłem chyba dobrze. Elektroda "nie kleiła się" do materiału, nie powypalałem dziur :D
Wygląd spoin oczywiście nie powala na kolana ale ... wszystko się trzyma i jest OK
I - co najważniejsze - nie naświetliłem "patrzałków" 8-O
Jestem ZADOWOLONY Z MOJEJ PRACY :lol:

Dziękuję Kolegom za zamieszczone wskazówki dla początkujących
pozdrawiam - W.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Nauka Szkolnictwo -> jak się nauczyć spawać spawarką transformatorową
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  12