Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

elektroniczne podzielniki ciepła a dogrzewanie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> elektroniczne podzielniki ciepła a dogrzewanie
Autor
Wiadomość
mzuber
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 15 Wrz 2007 16:16   

elektroniczne podzielniki ciepła a dogrzewanie

witam

mam taki oto problem:

w moim mieszkaniu sa dwa kaloryfery na ktorych sa zwykle podzielniki ciepła
w mieszkaniu jest jednak zima zimno (mieszkanie rogowe) wiec musze
dogrzewac sie dodatkowym grzejnikiem elektrycznym i tu jest problem bo
nie dosc ze place dodatkowo za energie elektryczna to takze place wiecej
za ogrzewanie centralne bo jak sie dogrzewam grzejnikiem to wiecej tego
paruje z podzielnika.

teraz pytanie:
czy zmiana podzielnikow na elektroniczne rozwiaze problem i bedzie
na nim liczone to co faktycznie grzeje kaloryfer czy wymiana nic nie da
a moze pogorszyc sprawe ?

z gory dziekuje za odpowiedz
i pozdrawiam
Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2007 16:16   

Powrót do góry

zdzislaw111
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Puławy

Post#2 15 Wrz 2007 22:22   

Re: elektroniczne podzielniki ciepła a dogrzewanie

Witam.
Z samej nazwy wynika podzielniki. Nie zalenie od tego czy są "wyporkowe"
to znaczy działają na zasadzie odparowanie cieczy, czy "elektroniczne" to tylko podział kosztów ogrzewania.
Wszystko zależy jakie kryteria podziału kosztów ustali dostawca ciepła z zarządcą lokalu ( nieruchomości).
O ile się orientuję to mieszkania narożne mają najkorzystniejszy współczynnik rozliczeniowy.

Teraz co do parowania czynnika pomiarowego, jest to tak dobrana ciecz że paruje intensywnie dopiero po przekroczeniu określonej temperatury. Miałem zamontowane podzielniki "wyporkowe" , obecnie mam elektroniczne. Mnie też wydawało się że to odparowywanie może wpływać na jakość rozliczenia. Jednak teraz po zmianie na elektroniczne wynik rozliczenia rocznego jest bardzo zbliżony w obu przypadkach .

Odpowiedź na Twoje pytanie. Zmiana podzielników nie zmieni rachunków za energię cieplną.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania to powinieneś jak najmniej zmieniać temperaturę w mieszkaniu. To znaczy nie wyłączać ogrzewania w czasie nieobecności krótszej niż 24 godziny. Ponieważ przy huśtawce temperatur zwiększasz zużycie energii.

Jeśli posiadasz dwa kaloryfery powinieneś grzać obydwoma w równym stopniu ponieważ jak się przyjrzysz to podzielniki są zamocowane w górnej części kaloryfera i grzejąc jednym podzielniki będą wskazywać większe zużycie energii .

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest sposób wietrzenia pomieszczeń. W czasie wietrzenia należy zamknąć zawory termostatyczne , a po wywietrzeniu pomieszczeń odczekać i po 10 -15 minutach uruchomić ogrzewanie ponownie.

W pomieszczeniach niewietrzonych potrzeba o wiele więcej energii do ogrzania wilgotnego powietrza.

Wskazania jednych i drugich są funkcją temperatury i czasu w jakim ona występuje .

Pozdrawiam Zdzisław.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2007 22:22   

Powrót do góry

Jasiek690
Admin grupy Pozostałe
Admin grupy Pozostałe

Miasto: mazowieckie

Post#3 17 Wrz 2007 13:58   

zdzislaw111 napisał:

Odpowiedź na Twoje pytanie. Zmiana podzielników nie zmieni rachunków za energię cieplną.

Oczywiście że zmieni, przynajmniej w Twoim wypadku. Jeżeli się dogrzewasz, powoduje to większe odparowanie cieczy, a co z tym idzie większą ilość "zużytych" jednostek. Elektroniczne uruchamiają się/liczą dopiero od 35°C (przynajmniej te, co u mnie są zamontowane), czyli przy podgrzewaniu nie będą zliczać.

Pamiętać jednak trzeba, że one nie pokazują żadnego zużycia ciepła w żadnych jednostkach. Wspólnota, blok, budynek i tak muszą swoje zapłacić za zużytą energię w J (kJ, MJ). A podzielnik pokazuj tylko jak ten koszt podzielić pomiędzy mieszkańców. Ale może się mylę.
Pozdrawiam Jarek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2007 13:58   

Powrót do góry

jankolo
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Łódź

Post#4 17 Wrz 2007 16:33   

Jedyna poprawna metoda pomiaru ciepła pobranego z kaloryfera wymaga pomiaru temperatury na wlocie wody i na jej wylocie, natężenia przepływu wody oraz czasu trwania pomiaru. Rozwiązania takie są niestety kosztowne.
Powrót do góry

Jasiek690
Admin grupy Pozostałe
Admin grupy Pozostałe

Post#5 17 Wrz 2007 17:45   

Dokładnie w ten sposób rozliczają całe domy, bloki itp. Reszta to sposoby rozliczenia kosztów pomiędzy poszczególnymi mieszańcami.
Powrót do góry

zdzislaw111
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 17 Wrz 2007 22:34   

Witam ponownie
Cytuję swoją wypowiedź.
Cytat:

Z samej nazwy wynika podzielniki. Nie zalenie od tego czy są "wyporkowe"
to znaczy działają na zasadzie odparowanie cieczy, czy "elektroniczne" to tylko podział kosztów ogrzewania.

.

Jak już wcześniej napisałem wszystko zależy od rozliczenia.

W węźle znajduje się miernik energii i to decyduje ile cały budynek bądź grupa budynków zapłaci, reszta to podział ( sprawiedliwy bądź nie , to kwestia kryteriów podziału) .

Teraz o podzielnikach.

Podzielnik "wyporkowy" parując w czasie letnim wyparowuje jedną jednostkę przez okres całego lata (pięć miesięcy), a przez cały rok dwie jednostki sprawdziłem sam. Miałem jeden kaloryfer w kuchni , który był wyłączony całe sezony grzewcze i był zawieszony na wysokości 2 metrów górna jego krawędź i do niego odnoszę informacje o odparowaniu.

Jaki ma wpływ na rozliczenie parowanie w okresie letnim bądź zimowym które dotyczy wszystkich mieszkań w równym stopniu i wszystkich grzehników ?

Idalej
Cytat:

Miałem zamontowane podzielniki "wyporkowe" , obecnie mam elektroniczne. Mnie też wydawało się że to odparowywanie może wpływać na jakość rozliczenia. Jednak teraz po zmianie na elektroniczne wynik rozliczenia rocznego jest bardzo zbliżony w obu przypadkach .
.

Pomyślcie spokojnie nie popieram żadnej strony ani rozliczającego ani rozliczanego, suma kosztów energii dla mieszkań musi być równa kosztom energii dostarczonej do węzła.

Zdzisław
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2007 22:34   

Powrót do góry

Jasiek690
Admin grupy Pozostałe
Admin grupy Pozostałe

Post#7 18 Wrz 2007 07:38   

Co do sprawy rozliczania i sposobu oraz sensu podzielników całkowicie się z zgadzam z Wami.

zdzislaw111 napisał:

Ale pytanie było czy zmiana podzielnika obniży rachunki tego jednego mieszkańca w jednym lokalu w przypadku jak sie podgrzewa.
Wg mnie obniży.
Jarek
Powrót do góry

zdzislaw111
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 18 Wrz 2007 18:25   

Rozlicza się cały budynek.
Podgrzewanie pomieszczenia nie ma wpływu na ilość jednostek na podzielnikach, bo trzeba by było podgrzewając pomieszczenie zagrzać również grzejnik z podzielnikiem do wymienionej temperatury 35 stopni.

Dlaczego tak, bo podzielniki każdego rodzaju mają taką konstrukcję, że nie da się ich podgrzać bez zagrzania kaloryfera. jeśli nie wierzysz to sprobuj.

Każdemu wolno mieć swoje zdanie ale matematyki i fizyki nic nie zmieni.

Zdzisław.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> elektroniczne podzielniki ciepła a dogrzewanie
Strona 1 z 1