Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub pasywny na STX 27-150-8 SS

izbic 18 Wrz 2007 21:05 6402 9
  • Witam

Jako, że od pewnego czasu marnował mi sie amplituner Medion, który wpadł w moje rece jakiś rok temu, a nie było do niego żadnego suba to postanowiłem coś sklepać. Inspiracje znalazłem w subie oleczka1988 tyle, że na innym przetworniku. Suba wykonałem już jakiś czas temu wiec może być już troszke poobdzierany.

Założenia:
    Niedrogi subwoofer pasywny do małego pokoju (3x3m. ). Niski bas głównie do kina czasem do muzyki.

Przetwornik:
    Znany wszystkim STX 27-150-8 SS. Wybrany ze względu na stosunek jakość/cena. Wersja SS dlatego, że podobał mi sie kolor membrany.

Obudowa:
    Ok 50l. BR strojona na ok 37Hz rurą o śr. 10 cm i długości ok 30cm. Użyłem płyt 18mm, przednia ścianka podwójna. Wszystko klejone klejem wikol i skręcałem wkrętami do drewna. Bardzo mało szpachlowałem ze względu na to, że skaj jest gruby i nierówności i tak nie byłyby widoczne. Przednia, tylna, górna i dolna ścianka obite skajem. Na przednią ścianke przyklejona gąbka pod skaj tworząca fajny efekt frezu. W środku 2 wzmocnienia poprzeczne. Skaj założyłem na boki i przyczepiłem zszywkami. Do bocznych ścianek przykręcone na konfirmaty 2 płyty wiórowe. BR umieszczony na dole. Na dole także widać zszwki które pomaluje na czarno, ale i tak ich nie widać więc nie mają wpływu na walory estetyczne.

Wrażenia:
    Nie narzekam. Fakt wzmacniacz ma jakieś 80W przy 8Ω, ale głośnik gra jak powinien. Bas baaardzo nisko schodzi i jest w miarę szybki. W przyszłości zamierzam zrobić jakiś wzmak do tego z aktywnym filtrem. Narazie filtra nie mam bo wyjscie na suba mam już odfiltrowane.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

Fajne!
  • #2 19 Wrz 2007 01:22
    life27
    Poziom 15  

Ja troszkę ponarzekam...
    Na pierwszy ogień pójdzie tytuł, "... z nudów" znaczy się zrobiłeś to od niechcenia, a może nudy to jakiś specyficzny materiał?

Zszywki na wierzchu w widocznym miejscu, katastrofa, ok może i są z tyłu że nie widać, ale oceniamy całość. Wystarczyło to zakleić a jak już trzeba użyć zszywek to przynajmniej (ostateczność, choć i tak rozwiązanie średnie) pomalować markerem żeby się w oczy nie rzucały...

Napisz ile Cię te "nudy" kosztowały chociaż...

pozdrawiam

• #3 19 Wrz 2007 08:16
    izbic
    Poziom 28  

Zrobiłem to bo sie nudziłem, tak naprawdę ten sub nie był mi aż tak potrzebny. Co do zszywek to one nie są z tyłu tylko od spodu i wcale ich nie widać. Co do kosztorysu to:
    Głośnik 97zł razem z przesyłką,
    Płyty miałem, -0 zł.,
    Przycięcie na wymiar u znajomego stolarza-0zł
    Skaj-10 zł.-odrzuty w zakładzie tapicerskim
    BR, terminal, okablowanie, wkręty, kleje-jakieś 40 zł

• #4 19 Wrz 2007 13:06
    Tomek_18
    Poziom 18  

Piękny Sub :)

Czym go napędzasz [???]

10/10 :P Nic dodać nic ująć

• #5 19 Wrz 2007 13:56
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

:arrow: Tomek_18 pierwsze zdanie autora.

"Jako, że od pewnego czasu marnował mi sie amplituner Medion, który wpadł w moje rece jakiś rok temu, a nie było do niego żadnego suba to postanowiłem coś sklepać. "

Fajnie zrobiony subik. Ja mam pociete płyty juz i wzmak prawie zrobiony. Wzmak jest projektu Irka posiada odwracacz fazy, filtr dp, auto włączanie i wyłączanie i moc okolo 150W przy 8Ω zostało mi do niego wlutowac tylko tadeusze które juz do mnie ida powinny byc jutro :)

Ogólnie konstrukcja przemyslana tylko mozna by było cos nakleic na te zszywki lub je zamalowac.

• #6 19 Wrz 2007 14:50
    izbic
    Poziom 28  

Już pociąłem odpowiednio resztki skaju, które mi zostały z budowy i zamaskuje nimi te zszywki. Dzięki za pozytywne komentarze.
    Pozdrawiam

• #7 02 Paź 2007 08:08
    lisek1988
    Poziom 14  

No moim zdaniem sub ladny...ale jak zamaskujesz w jakis sposob te zszywki to bedzie juz idealnie.

• #8 02 Paź 2007 12:24
    izbic
    Poziom 28  

Nie ma już śladu zszywek wszystko wyrównane i zamalowane :) Mimo, że bylo to w niewidocznym miejscu, ale i tak po zamaskowaniu efekt jest lepszy. Pozdro.

• #9 12 Lut 2010 19:35
    0Damian0
    Poziom 10  

Witam,

Jak dla mnie subwoofer ładny, mam jedno pytanie, posiadam teraz głośnik STX 25-100-8-SC w obudowie 43L strojony bassreflexem na 38Hz, minus tego głośnika to słaba efektywność i słaba wytrzymałość mocowa ( tda7294 ( jeden ) przy 25% głośności wyciska maxa z tego głośnika ) bass reflex 8cm / 14cm długości, czy ten 27-150-8-SS byłby lepszy od tego mojego, ( niby SS ma 150W więc 50% więcej niż mój no i SS ma większą efektywność ). obliczyłem w WiniSD że przy 43L zestroi się na 38-39 Hz czyli nie źle ? Jeżeli mam subwoofer wytłumiony mocno gąbką to tak jakby był większy litraż ? czy np. zamiast 43L mam prowizoryczne 50L ?

Proszę o odpowiedź, nie chciałem zakładać tematu nowego więc stwierdziłem że podczepię się pod ten.

Pozdrawiam,

P.S wyszedł ci bardzo ładnie ten twój, też bym chciał tak ładnie wykańczać obudowy ;] pozdrawiam

• #10 25 Mar 2010 22:51
    izbic
    Poziom 28  

Po pierwsze 25-100 SC to zupełnie inny głosnik, który był od początku klase niżej od serii 27-150 itd. Po 2 to za duża obudowa do tego glośnika, a po trzecie za słaby napęd, po prostu przesterowujesz ten wzmacniacz, a nie wyciskasz z głosnika wszystkiego...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme