X

Uszkodzony domofon CYFRAL

21 Sep 2007 14:30 SLslawjed
  • #1 21 Sep 2007 14:30
    slawjed
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam.Mieszkam w bloku gdzie zamontowany jest domofon CYFRAL na 10 rodzin.Domofon ten był montowany ponad 10 lat temu.Od kilku dni cały czas brzęczy zamek przy drzwiach i drzwi są otwarte.Znam sie troszkę na elektronice,ale nigdy nie miałem do czynienia z domofonami.Proszę o podpowiedz od czego zacząć,może wystarczy wymienić jaki element na płytce.
    Pozdrawiam.
  • #2 21 Sep 2007 15:27
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Zamek sterowany jest z każdego unifonu poprzez naciśnięcie przycisku otwarcia. Elementem wykonawczym jest przekaźnik.
  • #3 21 Sep 2007 15:41
    slawjed
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Instalacja do unifonu jest 2-przewodowa.Idzie sprawdzic który z lokatorów ma uszkodzony unifon?.
  • #4 21 Sep 2007 15:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Jeżeli jest to instalacja dwuprzewodowa to otwieranie jest zupełnie inaczej rozwiązane. Najlepiej zobacz sam na schemacie. Elementem wykonawczym jest (w tym przypadku) przekaźnik.
    http://img233.imageshack.us/img233/5453/cyfralcentralakg1.jpg

Ps. Skasowałem to co napisałem wcześniej, bo dotyczyło to zupełnie innych unifonów.

Więcej informacji znajdziesz tu:
    http://www.cyfral.pl/cyfral/schematy_ideowe.htm

Aby zlokalizować uszkodzony unifon należałoby go odłączyć. Najlepiej jednak zacząć sprawdzanie od samej centralki.
  • #5 23 Sep 2007 21:45
    slawjed
    Level 12  
    Dzięki za informacje ,zaczne od sprawdzenia centralki.Może znajdę na płytce jaki model jest tej centralki.
  • #6 23 Sep 2007 22:10
    davidos_77
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam. Jesli, to 2-przewodowa instalacja, to posprawdzaj u wszystkich lokatorow Unifon'y. Wystarczy, ze u jednego z nich bedzie zwarcie przewodow (np. podczas remontu przewierca przewody), przkaznik od elektrozaczepu bedzie caly czas zalaczony. Pozdrawiam.
  • #7 24 Sep 2007 12:23
    slawjed
    Level 12  
    Witam.Czy jest możliwość sprawdzenia unifonu przy centralce czy ma zwarcie?,może przez rozłączenie każdego z lokatorów po kolei.Nie wiem czy wystarczy rozłączyć przewód przy przycisku wywołania.
  • #8 24 Sep 2007 12:26
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Nie znam tych domofonów i nie wiem jak są włączeni poszczególni abonenci. Chodzi mi o to, czy jak jeden ma zwarcie to jaki to ma wpływ na pozostałych abonentów? Odłączanie wszystkich jest trochę pracochłonne.
  • #9 24 Sep 2007 13:14
    slawjed
    Level 12  
    Chodzi o to jak znależć tego jednego który ma zwarcie.Może być tak że nie bedzie zwarcia u lokatorów tylko na płytce sterującej.Symbol centralki toTD-3D
  • Helpful post
    #10 24 Sep 2007 13:26
    davidos_77
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam. Jesli chodzi o centralke przy wejsciu do klatki, kazdy z lokatorow jest podpiety pod swoj przycisk (isostat). Sprobuj odpinac ich po kolei i patrz na reakcje zamka.
  • #11 24 Sep 2007 19:03
    slawjed
    Level 12  
    Witam ponownie.Chciałem wszystkim podziękować za wszelkie porady,a w szczególnosci koledze davidzio_77 który naprowadził mnie na usterkę.Okazało się ze jeden z lokatorów miał zwarte ze sobą obydwa przewody podłączone do unifonu.Zamykam temat.
    Pozdrawiam.
  • #12 24 Sep 2007 19:14
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Dziwne jest tylko to, że ten zamek wytrzymał długotrwałe działanie.:|
  • #13 24 Sep 2007 21:10
    davidos_77
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Widocznie elektrozaczep dobrze sie zahartowal przez te 10 lat pracy i dlatego wytrzymal :D. W centralkach analogowych, ciezko sie szuka takich usterek zwlaszcza jak mamy do czynienia z wierzowcami, gdzie mieszkan jest czasem blisko 100 lub wiecej ale ciesze sie, ze sie udalo. Jesli chodzi zas o domofony cyfrowe problem sie rozwiazuje, poniewaz jest specjalny tryb serwisowy, ktory sprawdza po kolei wszystkie Unifony na ktorych wystepuje zwarcie i wyswietla komunikat na wyswietlaczu. Pazdrawiam - davidos_77.
  • #14 08 Jan 2010 21:43
    etiuda
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Jestem zielony w tym temacie i mam jedno pytanie.
    Na jakiej zasadzie działa domofon CYFRAL BARTAR a na jakiej zasadzie działa TELKOM? Mam w wieżowcu zamontowany TELKOM i jest on podłączony skrętką zaś dostałem od znajomego CYFRAL i widać w nim podłączenie dwóprzewodowe +/-. Podejrzewam że sama słuchawka CYFRALa nie wystarcza i potrzebne jest jeszcze jedno ustrojstwo? W takim razie istnieje możliwość zamiany tych domofonów (słuchawek)?
  • #15 09 Jan 2010 10:17
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    etiuda wrote:
    Mam w wieżowcu zamontowany TELKOM i jest on podłączony skrętką...

A ile żył jest z niej wykorzystanych?
    etiuda wrote:
    dostałem od znajomego CYFRAL i widać w nim podłączenie dwóprzewodowe

Znajomy dał ci go zapewne na części a nie do wykorzystania w twoim budynku.
    Oczywiście przeróbka jest możliwa, bo Cyfral z racji tego, że jest dwuprzewodowy, to ma więcej elektroniki. Typowy unifon ma 4 żyły (lub nawet 6) i niemal zero elektroniki.
  • #16 05 Feb 2010 17:41
    Wróblewski
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    W mojej klatce są domofony dwuprzewodowe z Cyfralem w mieszkaniu, mam pytanie jak można zmodernizować Cyfrala by sam uruchamiał rygiel zamka po ściśle określonej sekwencji przyciśnięć guzika do mojego mieszkania. W tej chwili działa - zapewnie nie tyko u mnie - "automat" identyfikujący- długi dzwonek listonosz, krótki - ulotki, trzy krótkie to ja, ale już uruchomienie rygla - moja żona. Irytuje mnie ta konieczność manewrowania kluczem z rekoma pełnymi zakupów.
    Pozdrówko
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products