Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy "plexi" 50W

zk12 23 Wrz 2007 14:17 10360 25
  • #2 23 Wrz 2007 16:13
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Bardzo ładny wzmacniaczyk. Ile Cię kosztowała budowa i jak długo go budowales?? W jaki sposób naniosłeś napisy na przedni panel??
    pozdro

• #3 23 Wrz 2007 18:00
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
  • #4 23 Wrz 2007 18:56
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Wrzuć jeszcze jakiś schemat, jakie lampy urzyłeś do jego budowy??
    pozdro

• #5 23 Wrz 2007 21:07
    zk12
    Poziom 12  

Podliczając wszystkie koszty to około 500 zł. Można zaoszczędzić nawijając samemu trafo sieciowe i stosując inne maskownice głośników i radzickie lampy. Moc pobierana z sieci - około 120W
    Schemat poniżej.Dołączyłem pot master vol i led vol.

• #6 23 Wrz 2007 21:12
    zk12
    Poziom 12  

Napisy wydrukowane na grubym kartonie, pomalowane lakierem bezbarwnym i przyklejone taśmą dwustronną.

• #7 23 Wrz 2007 21:22
    cyruss
    Poziom 30  

Przypomina mi lata młodości i jazdy z grajkami po weselach...
    Schemat klasyczny, z typowo gitarową regulacją barwy dźwięku. Początkującym przydałyby się jeszcze napięcia na trafo i na poszczególnych lampach.
    Podoba mi się.

• #8 29 Paź 2007 22:35
    michal18
    Poziom 9  

Czy mogłbys wrzucic (oczywiscie jesli masz) probki brzmiec tego wzmacniacza?? Z góry dzieki.

• #9 30 Paź 2007 07:27
    zk12
    Poziom 12  

Jak zdobędę mikrofon to postaram się coś nagrać.

• #10 30 Paź 2007 10:11
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo estetycznie wykonany wzmacniacz, piękne gitary. Sporo pracy i pomysłowości.
    Jeśli się nie mylę,to na końcówce są tetrody 6P3C a na schemacie EL34. w P-P chyba ciężko wycisnąć z nich 50W :wink:

• #11 30 Paź 2007 21:33
    MichagM
    Poziom 12  

Do zk12
    Wzmacniacz lampowy "plexi" 50W na ruskich lampach .
    Pięknie wykonałeś masz ode mnie 6- ale gitary są piękne bo ja lubię graś na gitarze :)

• #12 30 Paź 2007 22:28
    airnox
    Poziom 24  

120W przy oddawanych 50W i to na lampie... Ale wykonanie bardzo fajne i estetyczne :) Taki typowy marshall jakich dużo ;) Tyle że na ruskich lampach... ;) Tak swoją drogą - ile kosztowały Cię gitary i jak je robiłeś?

Pozdrowienia
    Airnox

• #13 31 Paź 2007 00:08
    zk12
    Poziom 12  

Witam.Wzmacniacz jest na lampach 6P3S, które razem dają około 35-40 W.
    A co do gitar to zrobiłem je z drewna klonu-korpus i gryf, jabłoń-podstrunica.
    Osprzęt kupiony w sklepach internetowych i na Allegro. Przystawki do gitary w stylu gibson też sam zrobiłem wg opisu z internetu. Ta gitara jest zrobiona z jednego kawałka klonu. Co do kosztów to może być różnie. Ja drewno znalazłem w okolicznych tartakach. Pociąłem i wysuszyłem u znajomego, który robi okleiny. Resztę zrobiłem sam. Trzeba mieć parę elektronarzędzi , dużo chęci i samozaparcia. Plany można kupić w internecie. Lub samemu zaprojektować gitarę jeżeli pozna się zasady budowy gitary. Markowy osprzęt i przystawki kosztują sporo, ale koreański na początek wystarczy. Ręczne wykonanie gitary jest pracochłonne i wymaga cierpliwości i dokładności. Najtrudniejszy do wykonania jest gryf. "Wystrugałem" już kilka różnych modeli gitar. Ostatnia jest kształtu telecastera z pudłem rezonansowym z drewna orzecha laskowego i jesionową płytą wierzchnią.

• #14 31 Paź 2007 11:36
    przemo-lukas

airnox napisał:
    Taki typowy marshall jakich dużo ;) Tyle że na ruskich lampach... ;)

Akurat jest to oznaczenie stosowane przez Rosjan, więc co najwyżej można znaleźć lampki z "układu warszawskiego" :D
    Na pewno robił je polski "DOLAM" z Wrocławia.
    Zawsze można wymienić na 6L6 lub 5881 SOVTEKA lub ELKTRO HARMONIXA,
    http://www.rcm.com.pl/tubes/tubes_main.htm
    tylko może być jeden problem. To też firma rosyjska. :wink:

• #15 06 Lis 2007 15:57
    przemo-lukas

Jeszcze foty z oznaczeniami "ruskiej" 6P3S (wersja militarna)
    I elektro-harmonixa (EL34 - ta pentoda jest na schemacie)

• #17 09 Lis 2007 18:28
    SzokalML
    Poziom 36  

Ekstra robota! napisz coś więcej o paczce, co to za głośniki tam siedzą?

• #18 09 Lis 2007 23:28
    zk12
    Poziom 12  

Kolumna zrobiona jest z płyty wiórowej 22mm. Skręcona i sklejona. Podzielona jest na dwie komory - górna i dolna. Górna nachylona jest pod kątem 2 stopni.Ścianki wewnętrzne oklejone wełną 5cm. Głośniki szerokopasmowe średnicy 20cm. po dwa w każdej komorze. Głośniki zakupione na Allegro po 45zł za szt., ale grają dość dobrze. Całość oklejona
    "kocem" też zakupionym na allegro. Z boków uchwyty wpuszczone do środka kolumny. Rogi dla ochrony osłonięte aluminiowym kątownikiem. Znalazłem hurtownię z metalami kolorowymi gdzie mają kątowniki dużo taniej niż w marketach budowlanych dlatego je zastosowałem. Można plastikowymi. Będzie taniej. Maskownica głośników i część obudowy wzmacniacza to blacha nierdzewna też z w/w hurtowni.

• #20 10 Lis 2007 20:43
    synbmx
    Poziom 20  

45 złotych za sztukę to wychodzi 180 za 4 głośniki, o wiele lepsze było by kupienie 4xGDS30/50, 30/30 albo jednego ale porządnego eminence legend.
    Co do samego wzmacniacza to trochę za duży sie wydaje, ale może tylko takie wrażenie na zdjęciach daje. Ogólnie całkiem w porządku przynajmniej ma zrobiona od początku do końca obudowe czego często u mnie brakuje i jest samo chassis :P

• #21 11 Lis 2007 11:42
    zk12
    Poziom 12  

Może i lepszy byłby eminence. Ale wydaje mi się, że ważniejsze jest źródło dźwięku czyli gitara z dobrymi przetwornikami. Kiepski sygnał nie uszlachetni nawet najlepszy głośnik. Po za tym głośniki ,które zastosowałem mają aluminiowy kosz i są bardzo dobrze wykonane. Jest to tak zwana wersja
    "budżetowa"-czyli najtańsza. Owszem można stosować markowe lampy transformatory i głośniki. Ale cena wykonania należy pomnożyć przez 3

• #22 11 Lis 2007 11:47
    megabit
    Poziom 18  

zk12 napisał:
    Może i lepszy byłby eminence. Ale wydaje mi się, że ważniejsze jest źródło dźwięku czyli gitara z dobrymi przetwornikami. Kiepski sygnał nie uszlachetni nawet najlepszy głośnik. Po za tym głośniki ,które zastosowałem mają aluminiowy kosz i są bardzo dobrze wykonane. Jest to tak zwana wersja
    "budżetowa"-czyli najtańsza. Owszem można stosować markowe lampy transformatory i głośniki. Ale cena wykonania należy pomnożyć przez 3

Mylisz sie. Głośnik to 70% brzmienia wzmacniacza. Co do markowych lamp i traf to uwaga dla złotouchych :D

• #23 11 Lis 2007 12:54
    zk12
    Poziom 12  

Jest tyle opinii ilu użytkowników i konstruktorów wzmacniaczy. Dla jednych najważniejszy jest głośnik dla innych instrument , jeszcze inni będą się upierać, że podstawa to transformator wyjściowy i lampy. To sprawa subiektywnej oceny brzmienia. Jest taki słynny opis eksperymentu, gdzie
    puszczono dwa razy ten sam utwór , a słuchających jej profesorom powiedziano ,że raz zagrał to amator, a drugi raz zawodowy muzyk. Oceny były jednoznaczne. Zawodowiec grał perfekcyjnie a amator totalnie zepsuł wykonanie. Myślę, że gdyby w tym samym wzmacniaczu podłączyć raz markowy głośnik a raz niemarkowy o podobnych parametrach to stwierdzenie w odsłuchu na ślepo który jet który byłaby trudna.

• #24 11 Lis 2007 13:09
    megabit
    Poziom 18  

"niemarkowy o podobnych parametrach"

To niestety 2 sprzeczne słowa. Wyspecjalizowane głośniki gitarowe kosztują dużo i cięcie kosztów w tym punkcie niestety najgorsze co mozna zrobić. I nie wtykaj mi że nie usłyszy się różnicy między np. Celestion'em Vintage 30 czy chociażby najtańszym Celestionem czy Eminencem a szerokopasmowcem typu icoon czy alphard. Jedyny dobry wybór w niskiej cenie to gitarowe Tonsile (byle nie jakieś zastępcze a allegro - tylko oryginały) ale to dla mnie tez półśrodek.

Tak sie składa że dostałem kiedyś z jakimś starym wzmakiem alpharda dedykowanego pod gitare. Komentarz sobie odpuszcze.

Prywatnie Celestionów nie testowałem, ale mam u siebie dwa Eminence (V12 i Governor) Oba głośniki są po prostu genialne i NIKT mi nie powie że wyroby pseudogitarowe mogą choćby w minimalnym stopniu konkurowac z nimi.

• #25 11 Lis 2007 23:06
    zk12
    Poziom 12  

Ok. Nie będę się sprzeczał. Każdy ma swoje zdanie. Jak zaznaczyłem jest to wzmacniacz zrobiony tanim kosztem. Może w przyszłości w przypływie gotówki wymienię głośniki na typowo gitarowe.

• #26 12 Lis 2007 16:22
    przemo-lukas

A ja powiem tak. Sprzęt zagra ta, jak jego najsłabsze ogniwo pozwoli. Zaś "markowe" lampy wywodzą się głównie z militarnych mocarstw. Czyli rosyjskie i amerykańskie. Przy czym nawet Amerykanie robią często wzmacniacze na rosyjskich lampach (manley na elektro-haronixach). :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME