Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki piec gazowy na propan butan do mojej instalacji?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jaki piec gazowy na propan butan do mojej instalacji?
Autor
Wiadomość
pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: podkarpackie

Post#1 Post autora tematu 23 Wrz 2007 22:29   

Jaki piec gazowy na propan butan do mojej instalacji?

Witam

Posiadam 50m2 powierzchni mieszkalnej. Dom parterowy dobrze ocieplony i zrobio0ne centralne ogrzewanie z rurek pex-al-pex 16mm, ok 100m dlugosci (calosc), mam grzejniki stalowe kupione w tym roku w obi o szerokosci 100 i 60cm w ilosci 7 szt. Chcialbym dogrzewac to piecykiem gazowym na propan - butan w ukladzie jest zamontowana pompa obiegowa i pozostale elementy (np elektrronika sterujaca pompa)- brakuje tylko piecyka.
PS. ciepla wode uzytkowa mam podgrzana takze nie musze ogrzewac

1. Chce kupic 2 lub 3 butle 11kg na propan butan - licze sie ze zuzyciem gazu ok 3-5kg na dobe.
2. Potrzebuje ogrzewacza gazowego (takiego jak do ogrzewania ciepłej wody uzytkowej) lub kociolka gazowego jednofunkcyjnego.
3. dysponuje budrzetem do 1500zl

Mam tylko taka mozliwosc i prosze o rade:
1. Co jest bardziej wydajne w spalaniu gazu do mojego celu: podgrzewacz gazowy czy piecyk jednofunkcyjny?
2. Ktory ma mniejsza temperature spalin?
3. Wydajniejszy jest z komora spalania otwarta czy zamknieta?
4. Prosze polecic mi producenta taniego a dobrego urzadzenia.

Prosze o szybka odpowiedz. Z gory dzieki
Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 23 Wrz 2007 23:43   

Re: Jaki piec gazowy na propan butan do mojej instalacji?

Witam. Z takim budżetem to będzie problem.
Tanie i dobre urządzenie to koszt około 3000,- do tego jeszcze wymagania dotyczące kotłowni, wentylacji itd. Koszt kotła z zamkniętą komorą spalania jest jeszcze większy.
Mój sposób myślenia jest taki:
50m2 powierzchni mieszkalnej przy dobrze ocieplonym domku to nawet gdyby założyć 100W/m2 to wychodzi 5kW. Pokusił bym się o zabudowanie elektrycznego kotła c.o. małej mocy. W kasie bym się zmieścił, żadnych obostrzeń typu komin, wentylacja i nawiew, czysto i bezpiecznie.
Zrobisz jak będziesz chciał.
Powodzenia.
Powrót do góry

serwo66
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: "-"

Post#3 23 Wrz 2007 23:46   

1 większa sprawność ma kocioł jednofunkcyjny
2 niska temp. spalin występuje tylko w kondensatach a to nie ten
przedział cenowy od 6000 zł.
3 lepsza komora zamknięta ale sa droższe od kom. otwartej
4 termet kocioł jednof.unico-13-00/k realna cena zakupu ok.2500 zł.
termet piecyk gazowy do c.w.u. cena ok. 1150 zł
To co masz na zakup to jestes bez wyboru tylko piecyk lub używany kocioł
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Wrz 2007 23:46   

Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 24 Wrz 2007 10:08   

sq9jjh napisał:
Witam. Z takim budżetem to będzie problem.
Tanie i dobre urządzenie to koszt około 3000,- do tego jeszcze wymagania dotyczące kotłowni, wentylacji itd. Koszt kotła z zamkniętą komorą spalania jest jeszcze większy.
Mój sposób myślenia jest taki:
50m2 powierzchni mieszkalnej przy dobrze ocieplonym domku to nawet gdyby założyć 100W/m2 to wychodzi 5kW. Pokusił bym się o zabudowanie elektrycznego kotła c.o. małej mocy. W kasie bym się zmieścił, żadnych obostrzeń typu komin, wentylacja i nawiew, czysto i bezpiecznie.
Zrobisz jak będziesz chciał.
Powodzenia.

Elektryczny kocioł? Hmmm.... a jaki jest jego koszt i teoretyczny koszt oksploatacji - moze orientujesz sie? Moze to wyszloby eksploatacyjnie podobnie jak na te butle propan-butan? Elektryczny kociol hyb z tego co sie oriantuje ma sprawnosc 100%? Tylko czy mnie nie zjedza rachunki za prad?
Nie moge popelnic bledu - mialem b.duzo inwestycji tego lata i budzecik skromniutki nieststy. A zona i dziecko musza miec cieplo

Dodano po 2 [minuty]:

serwo66 napisał:
1 większa sprawność ma kocioł jednofunkcyjny
2 niska temp. spalin występuje tylko w kondensatach a to nie ten
przedział cenowy od 6000 zł.
3 lepsza komora zamknięta ale sa droższe od kom. otwartej
4 termet kocioł jednof.unico-13-00/k realna cena zakupu ok.2500 zł.
termet piecyk gazowy do c.w.u. cena ok. 1150 zł
To co masz na zakup to jestes bez wyboru tylko piecyk lub używany kocioł

uwazasz ze da rade ogrzac moj dom taki podgrzewacz gazowy? Nikt nawet w sklepie nie potrafi mi odpowiedziec na 100% czy nawet na 90% pewnosci. A juz zaczyna sie zimno i dogrzewanie farelka nie kalkuluje sie
Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#5 24 Wrz 2007 23:26   

Witam. Na stronie www.elterm.pl jest kalkulacja kosztów. Jeśli im wierzyć, to przy dobrze pomyślanym sposobie eksploatacji kotła elektrycznego wychodzi taniej niż gaz płynny. Przy kosztach ogrzewania prądem wychodzi jakieś 26zł/m2 co daje przy 50m2 1300zł na sezon grzewczy, czyli porównywalnie około 3 ton węgla. Jeśli chodzi o kocioł to ceny są różne od 2500,- w dół nawet do kilkuset złotych. Trzeba cierpliwie poszukać. Poczytaj na tej stronie i wyciągnij wnioski. Czy podgrzewacz gazowy c.w.u. może pracować jako kocioł c.o. bardzo wątpię bo to urządzenie ciśnieniowe, konstrukcyjnie przeznaczone do grzania wody użytkowej, sterowane przepływem wody pod ćiśnieniem a nie czujnikiem temperatury jak kocioł. Takie rozwiązanie wydaje mi się bezsensowne.
Ale to są tylko moje przemyślenia, decyzję musisz podjąć sam i nikt tego za Ciebie nie zrobi.
Życzę powodzenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Wrz 2007 23:26   

Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 25 Wrz 2007 22:12   

sq9jjh napisał:
Witam. Na stronie www.elterm.pl jest kalkulacja kosztów. Jeśli im wierzyć, to przy dobrze pomyślanym sposobie eksploatacji kotła elektrycznego wychodzi taniej niż gaz płynny. Przy kosztach ogrzewania prądem wychodzi jakieś 26zł/m2 co daje przy 50m2 1300zł na sezon grzewczy, czyli porównywalnie około 3 ton węgla. Jeśli chodzi o kocioł to ceny są różne od 2500,- w dół nawet do kilkuset złotych. Trzeba cierpliwie poszukać. Poczytaj na tej stronie i wyciągnij wnioski. Czy podgrzewacz gazowy c.w.u. może pracować jako kocioł c.o. bardzo wątpię bo to urządzenie ciśnieniowe, konstrukcyjnie przeznaczone do grzania wody użytkowej, sterowane przepływem wody pod ćiśnieniem a nie czujnikiem temperatury jak kocioł. Takie rozwiązanie wydaje mi się bezsensowne.
Ale to są tylko moje przemyślenia, decyzję musisz podjąć sam i nikt tego za Ciebie nie zrobi.
Życzę powodzenia.

Witam

Bede mial chyba problem z elektrycznym piecem, gadalem z elektrykiem i zapotrzebpowanie zgloszone na nasz dom do zakladu energetycznego to tylko 5kW, (na fazie kazdej mam bezpieczniki 16A) - bez mozliwosci zwiekszenia. Czyli podszedlby jedynie piec miedzy 3-4kW trojfazowy. Jest cos takiego? i czy bedzie taki piec radzil sobie z grzaniem w duze mrozy minimum te 20-21 st C w pomieszczeniach?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2007 22:12   

Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 26 Wrz 2007 15:14   

a moze jakies nowe pomysły dla rozwiazania mojego problemu?

prosze o rady - musze cos w tym tygodniu kupic

PS. mam jescze taki pomysl zeby kupic wklad kominkowy za 600zł bez plaszcza wodnego i do tego na gure zalozyc za 500zl rekuparator spalin z woda i ten plasz podlaczyc do centralnego. WG opisu ten plaszcz ma moc 8,5kW - da rade ogrzac? Palone byloby drewnem bo wegla sie chyba nie wrzuca do kominka? :)

Pomyslalem tez ze do takiego kominka mozna by wsadzic do srodka po boku chlodnice stalowa od zuka na przyklad :) nie wypali jej ogien? Moze samemu zbudowac kominek z szmotowki i jakies rury do srodka powsadzac?

Cos z tych nowych pomyslow wypali?
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#8 26 Wrz 2007 16:15   

Może te dane coś podpowiedzą. Mieszkanie 52 m2 na I piętrze,ale ostatnim. Strop nad mieszkaniem żelbetowy z 3 cm styropianu. Ogrzewanie gazowe z trzema grzejnikami aluminiowymi. W zimie zwykle siedzę w koszuli, przy większych mrozach wkładam sweterek. Zużycie gazu GZ50 wynosiło:
2000r - 624 m3
2001 - 610
2002 - 601
2003 - 724
2004 - 613
2005 - 620
2006 - 637
Jak zrozumiałem opis Kolegi, to ma ogrzewanie podłogowe ze sporą akumulacją. Można zastosować kociołek elektryczny o mocy 3-4 kWh i jak by się dało to licznik dwutaryfowy. Koszt inwestycji najmniejszy, a koszt grzania podobny, jak przy gazie płynnym.
Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 28 Wrz 2007 00:37   

pawel78 napisał:
a moze jakies nowe pomysły dla rozwiazania mojego problemu?

prosze o rady - musze cos w tym tygodniu kupic

PS. mam jescze taki pomysl zeby kupic wklad kominkowy za 600zł bez plaszcza wodnego i do tego na gure zalozyc za 500zl rekuparator spalin z woda i ten plasz podlaczyc do centralnego. WG opisu ten plaszcz ma moc 8,5kW - da rade ogrzac? Palone byloby drewnem bo wegla sie chyba nie wrzuca do kominka? :)

Pomyslalem tez ze do takiego kominka mozna by wsadzic do srodka po boku chlodnice stalowa od zuka na przyklad :) nie wypali jej ogien? Moze samemu zbudowac kominek z szmotowki i jakies rury do srodka powsadzac?

Cos z tych nowych pomyslow wypali?

co panowie i panie na ten pomysl?
Powrót do góry

karter
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Szczecin

Post#10 28 Wrz 2007 08:58   

Mam następujące wątpliwości moc 3-4 kw może być za mała, druga taryfa zdaje w pełni egzamin przy zastosowaniu pieców akumulacyjnych (które odpadają ze względu na koszty zakupu). Jest dość proste i (względnie) tanie rozwiązanie .Zakupić zwykły uniwersalny piec CO na paliwa stałe (węgiel, drewno) należy wybierać taki z odpowiednio dużym otworem wrzutowym , co ułatwia załadunek drewna. Do takiego pieca zamontować grzałki elektryczne .Oczywiście nie do komory spalania , ale bezpośrednio do płaszcza wodnego .Dzięki temu można by korzystać z pieca w sposób klasyczny (paląc opałem) jak i alternatywny (korzystając z prądu).Myślę, że najprościej byłoby dogadać się z jakimś lokalnym producentem pieców w celu dokonania takiej przeróbki.
Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 28 Wrz 2007 10:24   

karter napisał:
Mam następujące wątpliwości moc 3-4 kw może być za mała, druga taryfa zdaje w pełni egzamin przy zastosowaniu pieców akumulacyjnych (które odpadają ze względu na koszty zakupu). Jest dość proste i (względnie) tanie rozwiązanie .Zakupić zwykły uniwersalny piec CO na paliwa stałe (węgiel, drewno) należy wybierać taki z odpowiednio dużym otworem wrzutowym , co ułatwia załadunek drewna. Do takiego pieca zamontować grzałki elektryczne .Oczywiście nie do komory spalania , ale bezpośrednio do płaszcza wodnego .Dzięki temu można by korzystać z pieca w sposób klasyczny (paląc opałem) jak i alternatywny (korzystając z prądu).Myślę, że najprościej byłoby dogadać się z jakimś lokalnym producentem pieców w celu dokonania takiej przeróbki.

dzieki za pomysl - cos z tego wykorzystam ale do kominka - sytuacja jest taka ze nie mam gdzie wstawic ppieca weglowego - do salonu nie wrzuce go - zostaje mi tylko rozwiazanie problemu poprzez zbudowanie kominka z plaszczem i moze wrzuce te grzaleczki
Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#12 28 Wrz 2007 10:30   

co do kominka to przy temperaturach w palenisku powyżej 1000 st.c chłodnica może kilka godzin wytrzyma :( popełniłem takie coś ze zwykłego wkładu, wężownica podwieszonapod płytą oporową, wyspawana z rury kwadratowej 40/40/5 mm, działa bardzo dobrze napędzając centralne ale UWAGA! wyłączenie na kilka minut pompy powoduje natychmiastowe zagotowanie wody w płaszczu...
Powrót do góry

Pawel61
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: W-wa

Post#13 28 Wrz 2007 11:14   

Witam kolege,
Ja mam dom okolo 180m2 instalacja CO w miedzi -uklad zamkniety.(rurki 16mm) kaloryferki Regulusa i piec kondensacyjny ULRICH na propan- butan z zamknietą komorą spalania. Rewelacja dla oszczednych- male zuzycie gazu.
Jeden problem tylko to nie ten przedzial cenowy.
Ale mysle ze jak poszukacz czegos używanego na Allegro to do 2000 zl powinieneś coś kupić.
Może nie kondensat poszukaj starszego modelu z otwarta komorą i modelu jednofunkcyjnego o mocy okolo 8 do 10 KW .
moze byc piec na gaz GZ50 (ziemny) zmienisz dysze + regulacja i masz model nagaz płynny.
pozdrawiam
Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 Post autora tematu 28 Wrz 2007 20:41   

kortyleski napisał:
co do kominka to przy temperaturach w palenisku powyżej 1000 st.c chłodnica może kilka godzin wytrzyma :( popełniłem takie coś ze zwykłego wkładu, wężownica podwieszonapod płytą oporową, wyspawana z rury kwadratowej 40/40/5 mm, działa bardzo dobrze napędzając centralne ale UWAGA! wyłączenie na kilka minut pompy powoduje natychmiastowe zagotowanie wody w płaszczu...

Prosze o wiecej szczegolow jesli mozesz. Jakies zdjecia rysunki lub cokolwiek? Moge podac adres mailowy - ewentualnie rzucaj na forum. Planuje zrobic z zasilaniem awaryjnym (jakis UPS komputerowy)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2007 20:41   

Powrót do góry

pawel78
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 05 Paź 2007 21:49   

zamykam temat, dzieki za podpowiedzi

pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jaki piec gazowy na propan butan do mojej instalacji?
Strona 1 z 1