Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sterownik Pieca C. O.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Sterownik Pieca C. O.
Autor
Wiadomość
Marek333
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Mazowiecka

Post#1 Post autora tematu 27 Wrz 2007 18:34   

Sterownik Pieca C. O.

Sterownik Pieca C. O.

Witam, chciałem zaprezentować sterownik do pieca węglowego mojej konstrukcji.
Jako że posiadam piec nieco starszej konstrukcji i jest on mało szczelny , więc sterownik z dmuchawą nie zdał egzaminu, postanowiłem więc zrobić sterowanie przysłoną powietrza.
Główną zaletą sterownika jest to że klapka jest zamykana(otwierana) stopniowo. W miarę jak piec osiąga zadaną temperaturę klapka jest stopniowo opuszczana , aż do całkowitego zamknięcia .
Rozwiązanie takie daje większą kontrolę nad piecem i zmniejsza jego bezwładność.
Dodatkowo sterownik może sterować dwubiegową pompką obiegową.
Sterownik zasilany jest z akumulatora żelowego , który jest systematycznie ładowany. Napięcie na akumulatorze jest cały czas monitorowane, w momencie spadku napięcia do około 13V jest włączane ładowanie , a wyłączne po osiągnięciu około 14,5V.
Temperaturę zadaną pieca , temperaturę włączenia pompki , histerezę pompki i temperaturę przy której pompka przechodzi na drugi bieg wprowadza się do sterownika za pomocą prostego menu.
Wszystkie ustawienia sa zapisywane w pamięci eprom tak że są w miarę bezpieczne.
Dodatkowo sterownik wykrywa brak prądu i zamyka klapkę włączając jednocześnie pompkę(pompkę mam podłączoną do UPSa) minimalizując możliwość zagotowania pieca.
Sterownik reaguje podobnie na uszkodzenie czujników temperatury.
Jako czujniki temperatury zastosowałem DS1820 i TL 35 takie miałem
Sterownik jest zrobiony na ATMEGA 8 , program napisany w Bascomie
Mechanizm wykonawczy złożony został ze starych części od drukarek itp.
Mechanizm napędzany jest przez silnik krokowy.

Załączniki:
Powrót do góry

lukaszzk
Poziom 13
Poziom 13

Post#2 27 Wrz 2007 20:46   

Re: Sterownik Pieca C. O.

Bardzo ładne wykonanie, porządek w środku odbudowy.
Co prawda to dość niekonwencjonalny sposób sterowania piecem CO - no ale jeśli spełnia swoje zadanie i utrzymuje żądaną temperaturę wody w instalacji to tylko pogratulować.

5/5 :-D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Wrz 2007 20:46   

Powrót do góry

wladl
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Legnica

Post#3 27 Wrz 2007 21:01   

Konstrukcja pomysłowa i na pewno przydatna. No i oczywiście bardzo ładnie wykonana, gratulacje !. Ale mam kilka uwag eksploatacyjnych. Wydaje ni się że nie potrzebnie skomplikowałeś układ robiąc zasilanie bateryjne i układ doładowania. Wszystkie sterowniki jakie widziałem mają raczej zasilanie ze ściany. Podstawowa uwaga jednak dotyczy bezpieczeństwa układu.
Cytat:
Dodatkowo sterownik wykrywa brak prądu i zamyka klapkę włączając jednocześnie pompkę(pompkę mam podłączoną do UPSa) minimalizując możliwość zagotowania pieca.

Zabezpieczeniem stosowanym w tego typu sytuacjach jest zawór zwrotny obejściowy pompy. Układ wodny przechodzi na obieg grawitacyjny. Baterie w UPSie mogą paść i wtedy może być kłopot. Nawet jeśli masz wykonaną instalację w małym przekroju (miedź ) to i tak woda będzie krążyć w pewnym obiegu. Zatrzymana pompa niestety blokuje przepływ wody.
Powrót do góry

tranzystor1204
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 27 Wrz 2007 22:33   

plus za estetyke i jak to powiedział lukaszzk "porządek w środku"
Powrót do góry

Mark II
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bytom

Post#5 27 Wrz 2007 22:36   

lukaszzk napisał:
Co prawda to dość niekonwencjonalny sposób sterowania piecem CO - no ale jeśli spełnia swoje zadanie i utrzymuje żądaną temperaturę wody w instalacji to tylko pogratulować.

Dlaczego niekonwencjonalny sposób sterowania?
Wszystkie miarkowniki ciągu pracują podobnie. Sam mam wykonane sterowanie powietrzem, w którym otwór przysłony zmienia się proporcjonalnie do temperatury. Z tym, że dopływ powietrza nigdy nie zostaje odcięty całkowicie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Wrz 2007 22:36   

Powrót do góry

wkopacz
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: -

Post#6 28 Wrz 2007 08:22   

Witam!
Czy algorytm sterowania oparty jest o PID, czy układ został już sprawdzony "w praktyce" i jak się ew. zachowywał ?

B. ładnie wykonany układ wykonawczy - tylko pozazdrościć 6/6

sam wykonałem podobny układ, z tym, że sterowaniem jest zwykły termoregulator z histerezą... a układem wykonawczym tacka z uszkodzonego napędu CDRW - prowizorka straszna, ale sprawdza się doskonale (już drugi sezon ;-).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2007 08:22   

Powrót do góry

lukaszzk
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 28 Wrz 2007 10:38   

Do Mark II

Mark II napisał:
lukaszzk napisał:

Dlaczego niekonwencjonalny sposób sterowania?
Wszystkie miarkowniki ciągu pracują podobnie. Sam mam wykonane sterowanie powietrzem, w którym otwór przysłony zmienia się proporcjonalnie do temperatury. Z tym, że dopływ powietrza nigdy nie zostaje odcięty całkowicie.

W moich słowach nie ma żadnej pogardy dla autora, wręcz przeciwnie.
Co prawda nie mam żadnego doświadczenia z zakresu technologi spalania , ale moim zdaniem zastosowanie "dmuchawy" daje lepsze rezultaty niż sterowanie przesłona powietrza szczególnie przy stosowaniu jako paliwa miału węglowego (oczywiste jeśli mamy piec opalany węglem bądź grysikiem to sterownie przesłona powietrza powinno wystarczyć).
A pyzatym nowoczesne piece (tzw ekologiczne) dostępne na runku (wcale o niewygórowanej cenie) realizują tzw zimny proces spalania, gdzie wymuszony obieg powietrza jest niezbędny. Takie piece są o wiele sprawniejsze od pieców konwencjonalnych, a pyzatym jednokrotne zasypanie paleniska wystarcza na 12h kontrolowanej pracy. Osobiście sam posiadam taki sam piec jak autor tematu i wiem jak to jest.

No ale właśnie zabrnąłem w dyskusje na temat pieców co mija się celem, w mojej wypowiedzi chciałem powiedzieć tylko że sterownie dmuchawą jest bardziej efektywniejsze, co nie umniejsza wcale zasługi autora i jego wkładu w rozwiązanie tego problemu, jeśli urządzenie spełnia zadanie to jeszcze raz gratuluję :-)
Powrót do góry

Mark II
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 28 Wrz 2007 23:17   

lukaszzk
Ależ ja tego wcale nie sugeruję, przepraszam jeśli moje słowa tak zabrzmiały. Chciałem tylko napisać, że jest to bardzo konwencjonalny sposób sterowania mocą pieca i na podstawie doświadczeń autora tematu, a także moich wnioskuję, że jest to sposób skuteczny w przypadku stosowania pieców na grubsze sortymenty węgla.
Bywa, że piece c.o. instalowane są w mieszkaniach i wtedy jest to również sposób najbezpieczniejszy. Nagłe zamykanie i otwieranie dopływu powietrza, zwłaszcza w krótkich odcinkach czasu ( a ma to miejsce w przypadku zbyt szybko działającego mechanizmu klapki o dwóch położeniach), powoduje nieraz niemal wybuchowe spalanie nagromadzonych w piecu gazów. Zjawisko jest szczególnie dokuczliwe w przypadku pieców o tzw. górnym spalaniu.
Odmiennie jest w przypadku wydzielonej kotłowni, tam można pozwolić sobie na nadmuch powietrza, bowiem nawet zakłócenia ciągu w kominie nie spowodują istotnego zagrożenia. W prawidłowo zaprojektowanej kotłowni, gazy wydostające się w takim przypadku z nieszczelności zostaną usunięte przez otwory lub kanały wentylacyjne.

W projekcie podoba mi się szczególnie dopracowana część mechaniczna, słabym punktem wielu rozwiązań jest właśnie mechanika.
Powrót do góry

telesystem
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Beskidy

Post#9 30 Wrz 2007 02:24   

Dawno niewidziałem żeby ktoś tyle pracy włożył w taką konstrukcje, projekt i wykonanie bardzo solidne nawet profesjonalne, brak słów, dobra robota...

Pozdrowienia

MIchał
Powrót do góry

brombal
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Kielce

Post#10 01 Paź 2007 19:48   

Co można powiedzieć poza wielką pochwałą "miód z benzyną"
Pozdrawiam autora i gratuluje projektu .
Powrót do góry

Jdsoul
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 02 Paź 2007 12:52   

Mam pytanko do do pochodzenia napędu i pomiaru za pomocą potencjometru. Wygląda na bardzo złożony układ z wielkoma przełożeniami.

Czy silniczek jest dobrany w jakiś sposób do układu??

Jest już może jakiś realny, czas pracy układu, czy może wiesz już jak z żywotnością ścieżki potencjometru.

Bardzo mnie interesuję żywotność pomiarów potencjometrycznych, ze względu na podobny problem elektryczno-mechaniczny w projektowanym urządzeniu.
Powrót do góry

Mark II
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 02 Paź 2007 14:37   

Trochę za autora tematu
Na pewno odpadają zwykłe potencjometry z pojedynczym metalowym ślizgaczem, stykającym się ze ścieżką oporową w jednym punkcie. Trwałość przy wielu przestawieniach jest mała. Lepsze mają ślizgacz grafitowy lub styk złożony z wielu niewielkich metalowych pasków. W przemyśle natomiast bywają używane tak zwane nadajniki położenia. Są to potencjometry drutowe, ślizgacz wykonany jest w nich ze złota technicznego, ma postać cieniutkich drucików w kształcie zbliżonym do "U", ślizgających się wierzchołkiem po drucie oporowym. Z uwagi na jakość kontaktu takiego rozwiązania, siła docisku styku ruchomego jest mała co przekłada się na dużą trwałość nadajnika. Typowa rezystancja takiego potencjometru to 100Ω . Oś łożyskowana jest w tulejkach z brązu fosforowego lub samosmarujących, opory ruchu są małe. Najczęściej spotykałem takie elementy w manometrach współpracujących zdalnie z elektrycznymi wskaźnikami ciśnienia.
Powrót do góry

Jdsoul
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 03 Paź 2007 09:31   

No właśnie chodzi o tak zwane "trzaski" potencjometru, oraz precyzję przełożenia, na razie kompensuję to pętlą histerezy, ale przyznaję że potencjometr metalowy chodził mi po głowie :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Paź 2007 09:31   

Powrót do góry

maras77
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#14 10 Paź 2007 22:42   

Bardzo dobrze zrobiony projekt.

Kiedyś widziałem piece węglowe z bimetalicznym elementem, który za pośrednictwem regulowanego łańcuszka podnosił klapkę zależnie od temperatury wody w płaszczu.

Wydaję mi się, że taki element sterujący klapką + sterownik pompy wody dałby niewiele gorszy efekt.
Powrót do góry

ic3ek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Poznań

Post#15 25 Paź 2007 23:46   

Witam

A więc najpierw kilka słów pochwały do autora za wykonanie fajnego urządzonka. :D:D:D

Chciałbym taki sterownik zrobić do swojego pieca, chciałbym sie dowiedzieć czy jest możliwość udostępnienia wsadu, oraz jakieś wzory scieżek PCB :?::?:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Sterownik Pieca C. O.
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1