Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw nagłośnieniowy by Mateusz!!!

djmaly17 29 Wrz 2007 22:06 14522 69
  • Zestaw nagłośnieniowy by Mateusz!!!
    Witam. Chciałbym sie pochwalić a jednocześnie przedstawić wam moją pierwszą konstrukcje. Jest to wzmacniacz własnej roboty na kitach oraz własnej konstrukcji kolumny estradowe po części pożyczone z gotowego projektu tylko lekko zmodernizowanego prze ze mnie. Jestem z niego bardzo zadowolony z tego względu że nie sądziłem ze ja 17-sto latek mógłbym takie coś zrobić, a jednak udało mi się. Po niżej zamieszczam fotografie z moją konstrukcją:

Moderowany przez androot:

Proszę umieszczać jedno zdjęcie na samym początku postu!!

Teraz napiszę coś o wzmacniaczu a potem o kolumnach. Tak więc końcówki są wykonane na zestawie AL-35 altrona. Napędzane są 550 watowym trafem o napięciu wyprostowanym i przefiltrowanym ±55V. Mostek prostowniczy jest 20A a filtr skała się z 4 kondensatorów elektrolitycznych 10000µF. Moc jednej końcówki wynosi 200WRMS. Zastosowany jest stereofoniczny przedwzmacniacz na wzmacniaczach operacyjnych TL072. Jak widać na fotografii radiatory są dodatkowo chłodzone przez dwa wentylatory, zastosowałem je na wszelki wypadek ponieważ jest to zestaw konkretnie przeznaczony na imprezy. Jak widać zostało jeszcze trochę miejsca na panelu przednim wzmacniacz to zamierzam w przyszłości go zagospodarować np: Wskaźnikami wychyłowymi jeśli gdzieś takie dostanę, lub zrobię analizator widma akustycznego. To drugie chyba lepiej by się prezentowało co nie???
    A teraz kolumny. Są to kolumny estradowe,a jedna ma moc 350Wmax. Jest ona trójdrożna i posiada zwrotnice. Bardzo ładnie i czysto grają, bardzo piękny i soczysty bass oraz wysokie tony a to wszystko za sprawą także przedwzmacniacza.
    Koszta całego zestawu wyniosły około 500zł.

Wzmacniacz:
    Dwie końcówki AL-35 - 180zł
    Przedwzmacniacz - 40zł
    Zasilacz - 70zł
    Radiatory - 50zł
    Transformator - miałem
    Obudowa - miałem tylko została przerobiona z pomocą mojego taty.

Kolumny:
    Materiał(drewno) - miałem
    Koc obiciowy - 60zł
    Głośniki niskotonowe - miałem tylko je zregenerowałem (dostałem je w spodku od wujka)
    Głośniki średniotonowe - 40zł
    Głośniki wysokotonowe (piezowe) - 30zł
    Zwrotnice - miałem tylko je trochę przerobiłem
    Narożniki - 25zł
    Bass refleks - miałem

Jest tp moja konstrukcja i proszę o komentarze. Jeśli czegoś byście chcieli sie więcej dowiedzieć to proszę pisać a postaram się wam udzielić odpowiedzi.

Pozdrawiam DjMaly!!!

Fajne!
  • #2 29 Wrz 2007 22:20
    mariusz.o
    Poziom 19  

No, no widzę że kolega sie postarał. Co do wzmacniacza to wybrałeś dobrą opcję...mały Holton...premp kit Altrona. Jednym słowem 9/10, a ten -1 to za wygląd...Co do kolumn to średnio...te wysokie...:cry: piezzo:cry::cry::cry: Środki za 40zł też nie jest rewelka...a jakiej firmy są basy?

• #3 29 Wrz 2007 22:30
    djmaly17
    Poziom 19  

Nisko tonowe to stx.

• #4 30 Wrz 2007 01:17
    sk700
    Poziom 27  

Kolumny prawie jak z fabryki, a wzmacniacz...
    O wiele ładniej wyglądał by w obudowie od kompa.

PS na przyszłość nie dawaj ozdobników(zwłaszcza w temacie)- denerwujące.

• #5 30 Wrz 2007 08:22
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    To jest piękne! Super się prezentują. Wysokie koszta ale się opłacało. Ile czasu zajeła Ci budowa tego zestawu??
    pozdro

• #6 30 Wrz 2007 09:04
    ferdu
    Poziom 13  

witam!
    wykonanie całkiem staranne, tylko ta obudowa od wzmacniacza faktycznie trochę taka nie bardzo dopracowana.

tak patrze na zdjęcia i wydaje mi sie jak byś miał zaklejone otwory z br? czy to tylko taki efekt na zdjęciach jest?

• #7 30 Wrz 2007 10:13
    mateusz885
    Poziom 23  

BAUHAUHAUA weź nie dobijaj ludzi... twoim zdaniem ile trzeba mieć lat żeby zrobić w miarę normalne nagłośnienie ? 50 ?

1. Jeżeli zapłaciłeś 30zł za jednego piezaka (nie wiem ile taki jeden stoi) to głupio zrobiłeś bo za 28zł stx wypuścił nową serię wysoko-tonowych (myślę że ten GDWT-18-200-8-PB był by lepszy od tego co masz).
    2. Niskotonowy wygląda jak GDN-30-200-4-AE, przyklejone piankowe zawieszenie i pomalowana membrana :S Zawieszenie powinno być sztywne. (stx ma membranę z zawieszeniem za 17,50)
    3. Zestaw na imprezy? Gdzie są grile albo krata ochronna ?
    4. Jeden radiator oddaje ciepło w drugi i wiatraczki mają niby tu wydmuchać wszystko ? Zrobiłbym to troszkę inaczej. (Jak by obudowa była troszkę szersza pewnie by się to sprawdziło)
    5. Przedni panel wzmacniacza jest po prostu okropny. Jest dużo miejsca można było to wykorzystać lepiej.
    6. Zwrotnica. Jaka zwrotnica? cewka i konda na piezaka a gdn niech ciągnie całym pasmem jak tylko wysoko może, średnio-tonowego i tak pewnie na imprezie nie słychać bo sądzę żę ma sporo mniejszą efektywność niż reszta.

Ogólnie tylko popraw takie pierdoły i będzie już lepiej. Mogłeś wpuścić przednią ścianę kolumny wyglądało by to lepiej ;] Jeżeli masz te terminale na zaciski (sprężynkowe) zmień je, na imprezy coś takiego się nie sprawdza, co innego w domu. Polecam speakony do takich zastosowań.

@edit
    W złym dziale dałeś temat ;] powinien być w DIY Akustyka

• #8 30 Wrz 2007 10:59
    djmaly17
    Poziom 19  

Uczę się to zajeło mi to jakiś miesiąc. Br nie są zaklejone tak tylko to wygląda. Dla waszej wiadomości jedna sztuka piezo kosztował 15 zł a średnika 19zł. Robiłem z tego co miałem ciężko dostać jakiś porządny materiał skoro mieszka się na wsi z dala od miast. Ciężko pracowałem aby uzbierać te pieniądze na budowę tego zestawu. A radiatory tak umieśćiłem bo innego rozwiązanie nie widziałem i wiatraczki dobrze zchładzają i mało co się grzeją. Pisałem wcześniej że zamierzam za gospodarowąć przedni panel trzeba było dobrze post przeczytać.

Dodano po 1 [minuty]:

Co do krat ochronnych to zamierzam dopiero kupić tylko kasy trzeba trochę uzbierać.

• #9 30 Wrz 2007 11:17
    ferdu
    Poziom 13  

Co do radiatorów to na moje dobrze są ustawione. w sprzętach hi-end widziałem takie same rozwiązania - jeden radiator oddaje ciepło drugiemu i są zachowane fajnie warunki termiczne. każda z końcówek bedzie miała podobna temperaturę. tylko przy takich kolumnach to raczej chyba nie będzie grało roli...

• #11 30 Wrz 2007 12:28
    Deepone
    Poziom 22  

Wg mnie słaba wydajność będzie tych wentylatorów, przecież one mają za mało miejsca by móc efektywnie wyciągać/wciągać powietrze, pod spodem gdzie jest tak mała szczelina na pobranie lub wydmuchanie powietrza to się te wiatraki tylko męczą.

• #12 30 Wrz 2007 12:31
    mateusz885
    Poziom 23  

ferdu napisał:
    Co do radiatorów to na moje dobrze są ustawione. w sprzętach hi-end widziałem takie same rozwiązania - jeden radiator oddaje ciepło drugiemu i są zachowane fajnie warunki termiczne. każda z końcówek bedzie miała podobna temperaturę. tylko przy takich kolumnach to raczej chyba nie będzie grało roli...

No właśnie ;p Ja bym tą dziurę w dnie zakrył jakąś blachą, radiatory ustawił na boki i wlot powietrza na każdy od boku, zasilanie przy tylnej ścianie, a same końcówki bardziej do przodu ;] ponawiercać obudowę nad radiatorami i gra gitara :D

• #13 30 Wrz 2007 13:34
    neo_dc
    Poziom 32  

mateusz885 napisał:
    BAUHAUHAUA weź nie dobijaj ludzi... twoim zdaniem ile trzeba mieć lat żeby zrobić w miarę normalne nagłośnienie ? 50 ?

a Ty pewnie BUAHAHAHUA jak miałeś roczek to składałeś suby po 500 W i 1kW wzmacniacze, nie ?

Autor się bardzo napracował, nie tylko, żeby zrobić taki zestawik jak i żeby zarobić na niego hajs. Dużo lepsza rozrywka niż pod piwnym.
    Co do radiatorów - jeśli się nie przegrzewa, to spokojnie mogą zostać. Możesz dodać wyłącznik termiczny na jakieś 80 - 90 °C i powinno być ok. Chyba, że taki już jest ale ja nie dostrzegłem ;)

Myślę, że nie spoczniesz na laurach i będziesz unowocześniał zestaw ;)
    Co do obudowy - ja też nigdy nie miałem zmysłu artystycznego więc wiem jak to jest :P Pooglądaj sobie jak to robią w fabryce - niektóre rzeczy są tam fajnie rozplanowane, no i kombinuj :)

Pozdrawiam

• #14 30 Wrz 2007 13:51
    Bastek206p
    Poziom 11  

Haha świetny dowcip z kolumnami estradowymi prędzej domowe lub dyskotekowe ale na pewno nie estradowe. A wzmach może być trochę budowa i się nie podoba ale to kwestia gustu w środku niema zbyt dużego bałaganu powodzenia i dalszych sukcesów.

pozdro

• #15 30 Wrz 2007 15:11
    398216
    Usunięty  
  • #16 30 Wrz 2007 15:15
    mateusz885
    Poziom 23  

neo_dc czy ja powiedziałem że składałem suby 500W i wzmacniacze 1kW jak miałem 1 roczek ? Chodziło mi o to że wiek nie ma raczej wpływu na wykonywane konstrukcje, dlaczego tak dużo ludzi argumentuje się wiekiem ? Co to za różnica czy ktoś ma 15, 16 czy 17 lat ?
    I nie mówię że autor się nie napracował ! Bo napracował się na pewno przy składaniu i przy zarobieniu na to, te drugie łatwe nie jest ale jak ktoś chce to da radę.

• #18 30 Wrz 2007 18:24
    djmaly17
    Poziom 19  

Szczelina pomiędzy wzmakiem a podłożem jest dość spora jakieś 5 cm a po zatym to radiatory się nie nagrzewają do 75°. Do mateusza885 zgadzam sie z tobą ze wiek nie ma tu konkretnego znaczenia ale bardzo wielce liczy się tu wiedza oraz praktyka. Niestety w szkole mi tego jeszcze nie dano no poza pracownią ale tak na marginesie to sam edukuję się w domu z własnych różnych żródeł a dla wzbogacenia wiedzy i praktyki postanowiłem właśnie ten ze zestawik skonstruować. Mogłem spokojnie kupić ale nie postanowiłem zrobić. Co do kolumn jak wspominałem są one zaczerpnięte z projektu na estradowe kolumny tylko trochę go przerobiłem odpowiednio do bassowego głośnika aby wszystko było ok z pojemnością skrzyni.

• #19 30 Wrz 2007 20:34
    426856
    Usunięty  
  • #20 30 Wrz 2007 20:46
    mariusz.o
    Poziom 19  

Właśnie to mnie ciekawi. Bo tak szczerze to wątpliwa sprawa :?:

• #21 30 Wrz 2007 20:51
    djmaly17
    Poziom 19  

Ma bo jest oryginalne z tego wzmaka co jest obudowa.

• #22 30 Wrz 2007 22:44
    bogunio
    Poziom 24  

mateusz885 napisał:
    neo_dc czy ja powiedziałem że składałem suby 500W i wzmacniacze 1kW jak miałem 1 roczek ? Chodziło mi o to że wiek nie ma raczej wpływu na wykonywane konstrukcje, dlaczego tak dużo ludzi argumentuje się wiekiem ? Co to za różnica czy ktoś ma 15, 16 czy 17 lat ?

Z wiekiem zdobywa się doświadczenie które pozwala tworzyć rzeczy doskonalsze mniejszym wysiłkiem i ponosząc mniejsze koszty. Nabywa się też pewnego obycia które prowadzi do przemyślanych wypowiedzi - np na forum internetowym. :)

Do Autora tematu: Na jakiej podstawie twierdzisz że trafo sieciowe ma 550W, bo jeśli na podstawie napisu na tylnej ściance urządzenia z którego pochodzi, to ja byłbym bardzo sceptyczny... Zmierz pole środkowej kolumny rdzenia i oblicz moc wg: S=1,25√P czyli P=(S/1,25)² gdzie S to pole środkowej kolumny w cm², a P moc w VA

• #23 01 Paź 2007 04:09
    4dim
    Poziom 14  

Jak na siedemnastolatka.....
    Najpierw pochwale konsekwencji w realizacji projektu i jak brzmi i do jakich zastosowan.... noe ma znaczenia bo jest to projekt skonczony.

Ale... jak na 17-to latka... zlozone z "kitow", przypadkowe obudowy i glosniki.... to tylko "klocki"
    Ja mam 40nlat, moja pierwsza konstrukcja to wzmacniacz na tranzystorach, do ktorego plytke malowalem lakierem do paznokci i ten wzmacniacz naglasnial akademie szkolne przez pare miesiecy...

Jako 17-to latek zrob cos sam i wtedy sie chwal..

• #24 01 Paź 2007 08:19
    mariusz.o
    Poziom 19  

4dim- jak napisałeś że masz 40 lat- wiek nie ma znaczenia. jak ty robiłeś wzmacniacz to jeszcze pewnie nie było kitów. Ja sprzętem audio interesuje sie od 12 roku życia...teraz mam 18 moje początki były podobne...wzmacniacz na podstawie kitu Nord Elektonika NE 065. Polutować to był pikuś, ale uruchomić to już coś było, zwłaszcza ta konstrukcja była wadliwa od początku. A wzmak gra do tej chwili w gimnanzjum pod eltronami i jeszcze nie zawiódł. Pozdro i wiecej wyrozumiałości

• #25 01 Paź 2007 17:51
    michal_19881
    Poziom 10  

Kolumny wyglądają naprawde super! wzmacniacz zrobiony całkiem nieźle, zastanawia mnie tylko jak będzie z odprowadzaniem ciepła, jeśli przy dużej mocy będzie wszystko OK to myśle że może tak zostać,

Mógł byś napisać jakie głośniki średniotonowe zastosowałeś w swoich kolumnach?

pozdrawiam

• #26 01 Paź 2007 19:16
    adammc

Poziom 26  

Nie zmartw sie moją opinią kolumny wykonałeś starannie widac ze Ci zależało ale głośniki dobrałeś beznadziejne no i ich kompozycja z całością wyglądu to nie ma za bardzo no może 30 lat temu by miało.
    No ale skoro to pierwsze kolumny to nie ma sensu bardzo krytykować .
    Co skłoniło Cie do zestawienia tyby piezo szczekacza z miękkim basowym głośnikiem może ktoś żle Ci poradził.

• #27 01 Paź 2007 22:42
    djmaly17
    Poziom 19  

Jak już wspominałem kolumny są z projektu gotowego tylko je przerobiłem zmieniając ich objętość pod głośnik niskotonowy. Na jakie głośniki mnie było stać takie mam. Wyglądać może staromodnie ale to bardzo ważną rolę odgrywa jak one grają. Przesłal bym wam stronę projektu tych kolumn ale gdzieś przesiałem link i teraz nie mogę odnaleść tej strony jak znajdę to wam prześlę. Głośnik średni to 40 watowy stx. A piezo to tubka estradowa 100 watowa. Właśnie dziś kumpel o ksywie stalin podarował mi wskaźniki analogowe wychyłowe i w najbliższych dniach postaram się je zamontować do wzmaka. Brakowało mi czasu abym sam narysował płytki a nie jestem w stanie załatwić sobie wydruku laserowego na papierze kredowym to zamówiłem gotowe płytki a potem sam dokupywałem części. Tak tak pisało na tabliczce że trafo ma 550W i nie mówiłem a ni nie pisałem że tyle mam oddawane na końcówki dodać sprawność końcówek. Właśnie zbieram pieniądze na trafo toroidalne o mocy 600W i napięciu 2x40V do sprzętów audio. W tenczas pomyślę nad inną konstrukcją obudowy wzmacniacza. W przyszłości na pewno zostanie on rozbudowany np; zwiększę moc dorzucając tranzystory końcowe, może przedwzmacniacz cyfrowy itp.

• #28 02 Paź 2007 09:02
    mariusz.o
    Poziom 19  

Widzę że jesteś ambitny...trafo świetna sprawa....przedwzmacniacz też...ale z tymi dodatkowymi końcówkami to nie za bardzo, bo to ci nic nie da zostaw tak jak jest a bedzie dobrze :D

• #29 02 Paź 2007 17:27
    djmaly17
    Poziom 19  

Oki dzięki za radę z tymi tranzystorami końcowymi.

• #30 02 Paź 2007 17:59
    SzokalML
    Poziom 36  

Nie wiem skąd wziąłeś projekt tych kolumn, ale mnie się osobiście nie podoba rozmieszczenie głośników - basowy jest trochę za nisko, i lepiej by to wyglądało gdyby średniak i tuba były na jednej wysokości (no ale tuba zbyt duża, to nie pewnie by się nie dało). Ale nie jest bardzo źle, może być.

Jaki konkretnie jest ten niskotonowy STX bo jakoś nie mogę skojarzyć?

Średniotonowy STX - obawiam się, że go nie słychać - tubka piezo i niskotonowy mają zapewne większą sprawność (no, co do niskotonowego, to nie jestem pewien).

błąd to jak mówili poprzednicy nie wpuszczenie przedniej ścianki - teraz możesz zamontować tylko grille, bo w jaki sposób zamontować kratę na całą ściankę w obecnej sytuacji?
    Z kolei jeśli chodzi o grille, no to na średniaka nie wiem czy się znajdzie, takie małe grille ciężej dostać.

Co do piezo to można wymienić na nowe tubkę z STX-a. Zwrotnica do piezo jest praktycznie zbędna bo i tak nic nie zmienia, wystarczy rezystor.

Ktoś tu napisał, że duże koszty. Przecież to nieprawda. Koszty akurat niewysokie. Tylko koszt koca stosunkowo duży.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME