Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

sterownik do podajnika tłokowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> sterownik do podajnika tłokowego
Autor
Wiadomość
jaskul
Poziom 15
Poziom 15

Post#451 22 Sty 2011 20:15   

Re: sterownik do podajnika tłokowego

rami8 napisał:
Możliwe że zawirowacze by się przydały tylko w tej konstrukcji będzie ciężko je gdzieś tam umieścić. Zmierz temperaturę czopucha przy max. mocy palnika. Nie powinna przekroczyć 140 stopni. W przypadku palników retortowych często się zdarzało że zbyt duża moc nadmuchu powodowała wytworzenie zbyt dużego ciśnienia w kotle i wyrzucenie dużej ilości ciepła do komina. W moim kotle przy max mocy palnika ( 25 kW) na ekogroszek temp. czopucha wynosi około 90 stopni (kocioł trójciągowy).

myśle że przekracza 140 stopni teraz przy ciągłym grzaniu mam ciepły komin z cegły na piętrze gdy dotykam komina czuję ciepło - tak sie nagrzało
Zmniejszyłem bardzo temp. wody w piecu palnik załącza sie przy 30 stopniach i grzeje do 60 więc chodzi jakieś 15 minut potem 50 minut przerwy i mimo tego mam taki ciepły komin.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sty 2011 20:15   

Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: krosno

Post#452 23 Sty 2011 12:51   

Nie bardzo rozumiem jak masz ustawioną temperaturę kotła. Czy histereza u Ciebie wynosi 30 stopni?? Jeśli piec "schodzi" Ci do temp. 30 stopni to szczerze radzę przestawić to jak najszybciej, jeśli chcesz żeby ten kocioł jeszcze jakiś czas popracował. Temperatura powracającej wody do kotła nie może być mniejsza niż 38 stopni, zapobiega to wówczas roszeniu kotła a tym samym jego korozji. Producenci kotłów często nie uznają gwarancji z tego powodu..ale to tak na marginesie. Co do nagrzania komina to dość częste zjawisko. Wiadomo że przy ciągłym paleniu spaliny muszą w końcu rozgrzać cegły mimo że mają nawet temp około 100 stopni. Najlepiej będzie jak zmierzysz temp. czopucha. Wtedy uzyskasz odpowiedź czy nie tracisz za dużo ciepła....

A tak z innej beczki..opłaca się Wam jeszcze opalać ekogroszkiem??? Bo ceny są dość wysokie a i zużycie nie małe..
Powrót do góry

jaskul
Poziom 15
Poziom 15

Post#453 23 Sty 2011 13:10   

nie mam palnika na ekogroszek tylko na olej włożony do kotła miałowego - opisałem to parę postów temu.
nic sie nie rosi nie skrapla zaglądam do kotła.
histereze sterownika mogę ustawiać dowolnie utrzymuje niską temp kotła za to przez cały czas żeby nie występowała duża strata kominowa. Myślę że jak bym grzał na wysokiej temp wody w kotle strata była by jeszcze większa.
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#454 23 Sty 2011 13:19   

Nieważne czym opalasz. Jeśli woda powrotna o temp niższej niż 38 stopni napotyka na temperaturę płomienia który ma sporo więcej mimo że między tymi dwoma temperaturami jest blacha kotła to właśnie wtedy wytwarza się roszenie , które nie koniecznie jest widoczne gołym okiem- powtarzam tylko słowa producentów kotłów , aczkolwiek potwierdzone na moim starym kotle. Przy wcześniejszym paleniu paliwami typu węgiel drzewo i utrzymaniu temp kotła na poziomie 45 stopni, woda powracała o temp około 35 stopni. Co się okazało. Cały czas na tylnych ścianach kotła było mokro, a czasem do tego stopnia że z niego kapało. Postanowiłem więc sprawdzić teorię producentów i założyłem zawór czterodrogowy. Wystarczyło że podniosłem temperaturę powrotu do niecałych 40 stopni i piec do dziś dnia nie był ani wilgotny.
Powrót do góry

kuczera15
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Świnoujście

Post#455 01 Mar 2011 10:34   

Witam wszystkim,
Przyglądam się już od dawna Waszym wypowiedziom i jestem pod wielkim wrażeniem.

Ja posiadam piec moderator z nawiewem i oryginalnym sterownikiem pompy c.o. oraz nawiewem.
Chcę dodatkowo zrobić podajnik do tego pieca i zastanawiam się czy jest jakaś możliwość zmodyfikowania tego sterownika czy niestety nie będzie to opłacalne i po prostu zbudować nowy sterownik, który będzie odpowiadał za włączanie i wyłączanie podajnika i nawiewu??
Pozdrawiam.
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#456 01 Mar 2011 12:44   

Witaj..W zasadzie to sterowanie podajnikiem opiera się o cykle czasowe a sygnał podaje sterownik główny kotła . W momencie uruchomienia nadmuchu startuje odliczanie i załącza cyklicznie silnik podajnika. Tak że wg mnie koszt nie będzie duży. Nie ma chyba sensu póki co budować nowego sterowania. U mnie jest jeszcze zawór czterodrogowy i to oparty na silniku krokowym więc musiałem zbudować nowy sterownik bo potrzebne było więcej opcji tym bardziej że współpracuje bezprzewodowo ze sterownikiem pokojowym.Gdyby nie to ,to dalej używałbym zwykły sterownik z dołożoną czasówką na NE555, bo taka była na początku.
Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: SOCHACZEW

Post#457 06 Mar 2011 19:29   

Witam wszystkich.W związku z tym że kończę spawać podajnik tłokowy(około maja odpał)mam prośbę do kolegi_ RAMI8_.Jak zrobić zatrzymanie odmierzania czasu gdy piec osiągnie temperaturę zadaną aby przy następnym starcie dmuchawy niebył podawany od razu węgiel a dopiero po upływie ustalonego czasu?.Temat ten był poruszany jakiś czas temu ale bardzo ogólnikowo i ciężko było się w tym połapać.Pozdrawiam
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#458 07 Mar 2011 08:15   

U mnie cały proces podawania i nadmuchu jest sterowany za pomocą atmegi. W programie jest ustawione , że jeżeli temp kotła osiągnie wartość zadaną to wyłącza się nadmuch i zatrzymuje odliczanie. Kiedyś miałem to wykonane na timerku ne555 i kilku licznikach, w których była możliwość zatrzymania odliczania. Tak że teraz pytanie na czym kolega ma zamiar zrobić tą czasówkę.
Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Post#459 09 Mar 2011 23:39   

Witam wszystkich.Posiadam piec ZĘBIEC KMW 23 ze sterownikiem GECO 401 przeznaczony do spalania praktycznie wszystkiego zarówno od dołu jak i od góry.Ruszta są żeliwne czyli jest pole do popisu jeśli chodzi o montaż palnika. Sterownik steruje nadmuchem oraz pompą CO,można go użyć do sterowania podajnikiem ale ja chcę wykonać układ który będzie całkowicie niezależny od sterowania GECO.Posiadam regulator temperatury typu RE 16 produkcji LUMELu na czujce PT 100 (bardzo dokładne urządzenie) który by sterował układem czasowym opartym na NE 555.(avt pomysł kolegi_JAG-a_)i dalej silnikiem.Problem polega na tym że wykonałem podajnik szufladowy a tam czasy są dłuższe i układ 555 nie spełniłby swej roli oraz wystąpi problem resetu czasu pomiędzy podaniami węgla w momencie gdy dmuchawa się wyłączy a następnie włączy.Mam nadzieję że w miarę zwięźle opisałem problem.Pozdrawiam.
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#460 10 Mar 2011 16:37   

Witam. Zastosuj do układu zliczania NE555 jakikolwiek licznik dziesiętny i będzie po problemie. Będzie można zarówno zatrzymać odliczanie nie resetując tym samym układu a i czasy można dowolnie regulować. Co ciekawe po dołożeniu dekodera 1z 10 na bcd i bcd na wyśw siedmiosegmentowy można bedzie wyświetlać jednostki. Pozdrawiam.
Co do regulatora "Lumel" , to sam kiedyś z niego korzystałem z tym że był to model RE3. Bardzo fajnie to pracowało i miał sporo opcji regulacji i dwa wyjścia , które sterowały pompą i nadmuchem. Z powodzeniem możesz stosować taki regulator.
Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Post#461 10 Mar 2011 18:19   

Witam. Dziękuję koledze _RAMI 8_ za pokazanie sposobu rozwiązania problemu ale mogę mieć niejasności a w związku z tym i kolejne pytania do kolegi. LUMEL 16 RE pracuje u mnie okazjonalnie w pewnym urządzeniu(utrzymuje 84*C) i spełnia swoją rolę znakomicie stąd pomysł aby wykorzystać jego możliwości w sterowaniu pieca CO.Teraz zacznę się zastanawiać jak zrobić to co kolega zaproponował.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#462 10 Mar 2011 19:22   

Jeśli trzeba będzie coś doradzić to pytaj. Schematów niestety nie posiadam bo robiłem to w zasadzie z głowy posługując się notami katalogowymi układów.
Tu masz nieco na temat licznika- tego używałem, http://www.delabs-circuits.com/cirdir/theory/gates/doc00020.html .
Do odczytu wartości użyłem cd 4026 a nie jak wcześniej pisałem dekodera bcd na 7 segm- dawno było.
Poniżej włącznik czasowy może też coś się przyda. Pozdrawiam.

A jeszcze wyświetlanie dla bajeru :

Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Post#463 10 Mar 2011 23:32   

Witam jeszcze raz i dziękuję koledze RAMI 8 za propozycje układów sterowania.Bardzo dawno temu jak były jeszcze układy lampowe a nasze CEMI dopiero raczkowało w produkcji układów cyfrowych zacząłem się bawić elektroniką ,zostało to do dziś ale na etapie hobby. Za parę dni powinienem ostatecznie skończyć spawanie podajnika(kanały nadmuchowe z boków co jest nowum wśród ,,palaczy,, oraz spód nadmuchu z wyjściem do kanału dmuchawy). W międzyczasie spróbuję uruchomić układ zaproponowany przez kolegę.Na razie dziękuję i pozdrawiam.
Powrót do góry

_JAG_
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#464 15 Mar 2011 22:10   

tomek3119
W tej chwili mam szufladę i mój sterowni na ne555 działa bez problemu. Z dalszym liczeniem czasu postoju jest też problem (u mnie czas podtrzymania mam ustawiony na 20 min) bo podmuch po takim czasie + dalszy postój może wygasić palnik. Ja mam czas pomiędzy podaniami ok 3 min. a czas przedmuchu 30s - drugi taki cykl i na pewno palnik zgaśnie.
W fabrycznych sterownikach działa to tak samo jak w mojej wersji -przynajmniej tak było.....

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7368539&highlight=#7368539 - kanał nadmuchowy z boku!!!!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Mar 2011 22:10   

Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#465 16 Mar 2011 17:09   

Szczerze mówiąc też palę teraz na szufladzie i nie ma problemu z wygaśnięciem. Zupełnie nie stosuję żadnych przedmuchów. Palnik zatrzymuje się po dogrzaniu kotła do zadanej i startuje jeśli temperatura obniży się o 1 stopień. A jeśli nawet trzeba podtrzymanie, to proponowałbym z krótkim podaniem węgla. Raczej nie powinno być kłopotu z wygaśnięciem. Mój kocioł w cyklach nocnych często stał około 30-40 minut i nigdy takiego zjawiska nie miałem. Moja czasówka ma tylko podawanie i przerwę , oraz zatrzymanie odliczania gdy piec się dogrzeje. To całkowicie wystarcza. Kwestia jeszcze tylko rodzaju stosowanego paliwa. Przy kiepskiej jakości węgla mogłoby się tak zdarzyć , aczkolwiek wydaje mi się mało prawdopodobne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Mar 2011 17:09   

Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Post#466 16 Mar 2011 22:53   

Witam kolegów. Chciałbym być już na etapie ustawiania czasów podawania ,przerwy czyli elektroniki a narazie wyszedł następny problem natury konstrukcyjnej.W założeniu zasobnik MUSI!!! być z boku(otwarcie górnych drzwiczek) dlatego tak planuję mocowanie zasobnika aby tam było trochę luzu.Problem polega na ustawieniu tzw.blaszki a konkretnie w jakim zakresie regulujecie grubość warstwy miału przy minimalnym podawaniu? Zadałem to pytanie na forum podajnika szufladowego ale na razie bez odpowiedzi. Konstrukcja mego podajnika wzorowana jest na projektach szanownych kolegów z forum podajnika szufladowego.Wysokość tłoka 30 mm ,skok tłoka 80 mm ,wysokość kanału podajnika 39 mm szerokość szuflady 200 mm ruszt wykonany jest z profili16^16 z przerwą między profilami 1,8 mm na całej długości.Wymiary rusztu to 200 mm szerokość oraz 180mm długość. Nadmuch prowadzony jest od spodu rusztu oraz 4-ma dyszami z lewej i4-ma z prawej strony paleniska.Ruszt jest elementem wymiennym- leży w łożu szuflady.Oczywiście po skończeniu będą zdjęcia. Pozdrawiam.
Powrót do góry

_JAG_
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#467 17 Mar 2011 20:18   

W mojej szufladzie nie mam takiej blaszki - wymiary mam zbliżone.
Powrót do góry

tomek3119
Poziom 7
Poziom 7

Post#468 18 Mar 2011 20:28   

Witam.Mój podajnik jest wzorowany też i na twoim kol._JAG_ podajniku.Wiedząc że koledzy z forum mają duże doświadczenie w konstrukcji różnych podajników pozwoliłem sobie z niego skorzystać dodając swoje przemyślenia.Sprawa blaszki była poruszana przez kolegów z forum a chodziło o dodatkową regulację procesu spalania miału(moc palnika) poprzez zmianę ilości podawanego paliwa na palenisko.W przypadku ekogroszku blaszka jest podnoszona do góry i nie blokuje podawania na palenisko.Chodziło zapewne o granulacje miału i ekogroszku.Układ przesuwu tłoka będzie wykonany na śrubie(gwint prostokątny + specjalna nakrętka a siła oporu ruchu tłoka z węglem będzie równoważona łożyskiem oporowym>zasada taka jak w imadle ślusarskim a siła pchająca będzie ogromna.Problemu zgięcia śruby nie będzie bo podawanie będzie próbowało śrubę rozerwać.Blaszkę wykonałem z płaskownika 6mm, pozostaje kwestia wysokości a to zależy od tego jaka ma być minimalna grubość miału który jest podawany na palenisko.Wolę dłużej się nad tym zastanowić niż później ciąć.Pozdrawiam.
Powrót do góry

dorlan
Poziom 3
Poziom 3

Post#469 16 Maj 2011 21:00   

witam wszystkich,
a'propos sterownika Euroster 1100, szukałem danych co do parametrów termistora i nigdzie niestety nie znalazlem wiec musiałem sobie jakos poradzić a gdyby ktoś szukał to jest tam NTC 22kOhm B3740
pozdrawiam
Powrót do góry

hades21
Poziom 2
Poziom 2

Post#470 29 Paź 2011 17:34   

Witam,
czy jest komuś znany elektroniczny regulator temp. kotła CO - HADES ? Bowiem posiadam taki, niestety mam spalony jeden z tranzystorów, a dane dot. jego mocy są zamazane przez producenta. Rok prod. 1989. Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat, proszę o wiadomość.
Powrót do góry

rami8
Poziom 18
Poziom 18

Post#471 29 Paź 2011 20:40   

Witam. W regulatorze temperatury tranzystor mocy??? nie wydaje mi się, aczkolwiek mogę się mylić. Chyba że jest tam zasilacz impulsowy to wtedy prędzej.Nie jest to czasem zwyczajny triak?? Wrzuć foto z wnętrza urządzenia i napisz coś więcej, jaki np element nim steruje ,wtedy będzie można coś powiedzieć. Pozdrawiam.
Powrót do góry

hades21
Poziom 2
Poziom 2

Post#472 30 Paź 2011 13:57   

sterownik do podajnika tłokowego sterownik do podajnika tłokowego sterownik do podajnika tłokowego
Powrót do góry

slawo1
Poziom 14
Poziom 14

Post#473 09 Sty 2012 19:39   

Zobacz na moje kompleksowe rozwiązanie sterowników kotłowni gazowo-weglowej:
:D Link
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sty 2012 19:39   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> sterownik do podajnika tłokowego
Strona 16 z 16 Idź do strony Poprzedni  123 ... 141516

Skok: