Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

prawidłowe podłączenie gniazdka...

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> prawidłowe podłączenie gniazdka...
Autor
Wiadomość
andriej
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: "-"

Post#1 Post autora tematu 02 Paź 2007 07:08   

prawidłowe podłączenie gniazdka...

Witam, rano przychodząc do budynku gospodarczego zastałem brak oświetlenia i swąd przewodów. Co się okazało swąd był przy przedłużaczu do którego włączone były 2 spore zamrażarki. Odłączyłem przedłużacz, bezpiecznik wymieniłem, pytanie moje jest takie, czy to co widzicie na zdjęciu stało się dlatego, że przedłużacz był stary i lipny, czy coś z zamrażarką nie tak ? Mam na ścianie puszkę, chcę z tej puszki wyciągnąć 2 gniazda gdzie będę podłączał te zamrażarki. Planuję puścić bezpośrednio po ścianie przewód 2x2,5 i zamontować tam 2 gniazda. Instalacja w domu jest z 2 przewodów miedzianych, czy jak kupię gniazdko z uziemieniem to łączyć bolec w gniazdku z przewodem zerowym?

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2007 07:08   

Powrót do góry

Maly
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź - Bełchatów

Post#2 02 Paź 2007 07:56   

Re: prawidłowe podłączenie gniazdka...

Gniazdo było stare i styki zaśniedziały, robił się coraz gorszy "styk" i zaczęło się grzać.
Połóż nowe przewody i nowe gniazdo (wtyczkę też wymień)
Jeśli nie masz możliwości zmienić instalacji na trójprzewodową, to daj zero na bolec- lepsze to niż nic
Powrót do góry

andriej
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 Post autora tematu 02 Paź 2007 09:02   

Wtyczka wymieniona, przewody dodatkowo oblutowałem aby był lepszy styk. Tymczasowo dałem nowy przedłużacz, po południu wyprowadzę z puszki która jest nad tymi zamrażarkami oddzielne gniazdko. Ok, dam zero na bolec. Niestety, cała instalacja w mieszkaniu jak i w budynku gospodarczym jest z 2 przewodów... do tego instalacje robili uczniowie "mistrza" i od początku były z nią problemy... dzięki za odp.

Dodano po 1 [minuty]:

aha, przewód mam kłaść po ścianie normalnie, czy w jakiejś rynience/rurce ? przewód nie będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Przewód 2x2,5 czy 2x1,5 ?
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#4 02 Paź 2007 10:15   

andriej napisał:
Wtyczka wymieniona, przewody dodatkowo oblutowałem aby był lepszy styk. Tymczasowo dałem nowy przedłużacz, po południu wyprowadzę z puszki która jest nad tymi zamrażarkami oddzielne gniazdko. Ok, dam zero na bolec. Niestety, cała instalacja w mieszkaniu jak i w budynku gospodarczym jest z 2 przewodów... do tego instalacje robili uczniowie "mistrza" i od początku były z nią problemy... dzięki za odp.

Dodano po 1 [minuty]:

aha, przewód mam kłaść po ścianie normalnie, czy w jakiejś rynience/rurce ? przewód nie będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Przewód 2x2,5 czy 2x1,5 ?

Witam .Jak kładzesz pojedyńcze przewody ,to musisz dać w osłonie.A czy
1,5mm² ,czy 2,5mm² ,to zależy od warunków zadziałania bezpieczników. Bez obliczeń i pomiarów tego nie wiadomo."Standardowo" daje się 2,5mm².
Osobiście polecam ci ,byś założył głębokie puszki pod gniazda (łatwiej instalować gniazdo),chyba że dajesz nadtynkowe.
Co do łączenia zacisku uziemiającego z "zerem",to upewnij się (w warunkach lub ZE) ze masz jednak "zerowanie".Jak masz "zerowanie",to łącz PEN (zero) najpierw do zacisku uziemiającego ,a potem do "zera "na gnieżdzie.Lepszym rozwiązanie jest dołozenie trzeciago przewodu (zielono-żółty) i połączenie ich w puszce przyłączeniowej do PEN
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2007 10:15   

Powrót do góry

andriej
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 Post autora tematu 02 Paź 2007 15:14   

Bezpieczniki topikowe, na cały ten budynek (garaż, 2 pomieszczenia gospodarcze) mam bezpiecznik 20A, w skrzynce pod plombą mam 3x 25A. Chcę położyć przewód 2x2,5 nie są to 2 osobne przewody ale jest jeszcze dodatkowa izolacja ta biała, wieć mam kłaść w rynience ? gniazdo będzie podwujne natynkowe, przykręcane do ściany.

Cytat:
Co do łączenia zacisku uziemiającego z "zerem",to upewnij się (w warunkach lub ZE) ze masz jednak "zerowanie".Jak masz "zerowanie",to łącz PEN (zero) najpierw do zacisku uziemiającego ,a potem do "zera "na gnieżdzie

Jak mam się upewnić ? zawsze sprawdzałem tylko próbówka i łączyłem tak jak piszesz, najpierw do bolca uziemiającego.

Cytat:
Lepszym rozwiązanie jest dołozenie trzeciago przewodu (zielono-żółty) i połączenie ich w puszce przyłączeniowej do PEN

więc może lepiej kupię przewód 3x2,5 i połączę zielono żółty z zerem w puszce ?
Powrót do góry

Maly
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 02 Paź 2007 15:48   

Poożenie PE jest najlepszym rozwiązaniem.
A najlepiej jak połączysz w puszce PE do zera i uziemisz punkt rozdziału, będziesz miał już niemal prawidłową instalacje.
Teoretyczie jak masz przewód w podwójnej izolacji to nie musisz dawać korytka, taki wystarczy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2007 15:48   

Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#7 02 Paź 2007 15:53   

Witam . Jak kładziesz (....przewód 2x2,5 nie są to 2 osobne przewody ale jest jeszcze dodatkowa izolacja ta biała, ......) to nie musisz w "rynience".
Pisząc o połączeniu zacisku uziemiającego miałem na myśli upewnienie się czy masz "zerowanie" (TN-C) ,czy uziemienie (TT). W tym drugim przypadku nie należy łączyc "zera" z zaciskiem ochronnym

Cytat:
Cytat:
Lepszym rozwiązanie jest dołozenie trzeciago przewodu (zielono-żółty) i połączenie ich w puszce przyłączeniowej do PEN

więc może lepiej kupię przewód 3x2,5 i połączę zielono żółty z zerem w puszce ?

Czyli wpinasz tak;do gniazda zielono-żółty na styk ochronny ,a niebieski i czarny (lub inny kolor)na zasilanie do odbiorników.
W puszce czarny (Inny kolor) wpinasz na fazę , a zielono-żółty i niebieski na PEN (zero).
Oczywiście stosowanie 3x2,5mm² nie jest w tym przypadku obowiązkowe ,ale ja widzę w tym zalety
Powrót do góry

andriej
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 Post autora tematu 02 Paź 2007 16:20   

Cytat:
Poożenie PE jest najlepszym rozwiązaniem.
A najlepiej jak połączysz w puszce PE do zera i uziemisz punkt rozdziału, będziesz miał już niemal prawidłową instalacje.

Cytat:
Pisząc o połączeniu zacisku uziemiającego miałem na myśli upewnienie się czy masz "zerowanie" (TN-C) ,czy uziemienie (TT). W tym drugim przypadku nie należy łączyc "zera" z zaciskiem ochronnym

a jak to sprawdzić domowym sposobem ? bo znając opieszałość panów z zakładu energetycznego to się nie dowiem... no chyba, że po godiznach odpłatnie przyjadą żeby mi to powiedzieć...

Cytat:
Czyli wpinasz tak;do gniazda zielono-żółty na styk ochronny ,a niebieski i czarny (lub inny kolor)na zasilanie do odbiorników.
W puszce czarny (Inny kolor) wpinasz na fazę , a zielono-żółty i niebieski na PEN (zero).
Oczywiście stosowanie 3x2,5mm² nie jest w tym przypadku obowiązkowe ,ale ja widzę w tym zalety

w gniezdku:

jeszcze raz: zielono-żółty - bolec w gniazdku
niebieski i czarny - zero i faza (faza z lewej strony o ile dobrze pamiętam)

w puszcze:
czarny - faza
zielono żółty i niebieski do zera

dodatkowo wszystko zlutuję ponieważ nic już tam nie będzie robione. Takie rozwiązanie jeśli mam (TN-C), a jeśli mam (TT) ?

Widzicie, niby nic trudnego, głupie podłączenie gniazdka a żeby zrobić to poprawnie to trzeba co nieco wiedzieć... dziękuję za informacje jakie dotąd zdobyłem.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:

mówisz o połączeniu zółto zielonego do zera w puszcze i dodatkowo uziemić to np zakopując konkretną bednarke w ziemi i połączyć to z tym zerem ? wytłumacz mi jak krowie na miedzy bo nie jestem z branży, ale może kiedyś bede.. ;) z tego co wiem, przed zakopaniem takiej bednarki robi się odpowiednie pomiary, rezystacje czy coś takiego...
Powrót do góry

stangyms
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 02 Paź 2007 17:58   

[quote="andriej"]
Cytat:

mówisz o połączeniu zółto zielonego do zera w puszcze i dodatkowo uziemić to np zakopując konkretną bednarke w ziemi i połączyć to z tym zerem ? wytłumacz mi jak krowie na miedzy bo nie jestem z branży, ale może kiedyś bede.. ;) z tego co wiem, przed zakopaniem takiej bednarki robi się odpowiednie pomiary, rezystacje czy coś takiego...

Uziemienie punktu rozdziału PEN ( zero w puszce ) w tym wypadku nie jest konieczne bo masz instalację w układzie TN-C gdzie ochrona przeciw porażeniowa realizowana jest poprzez "zerowanie" , w zasadzie prowadzenie z puszki rozgałęźnej trzeciego przewodu też ma mały sens wystarczy mostek w gniazdku pomiędzy N czyli "zerem" a bolcem. Masz taką instalację i taką eksploatujesz.

Pozdrawiam
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 02 Paź 2007 21:21   

Witam.

Cytat:
a jak to sprawdzić domowym sposobem ? bo znając opieszałość panów z zakładu energetycznego to się nie dowiem... no chyba, że po godiznach odpłatnie przyjadą żeby mi to powiedzieć.

W warunkach (wniosku) które masz od ZE,co musisz zrobić byś został zasilony z sieci ZE,dalej- na trafie z którego jesteś zasilany. Jak masz TT to "gdzieś" np na zewnatrz, w piwnicy masz zacisk uziemienia. Do niego wtedy podłączasz"bolec".Nie pomyl z instalacją piorunochronową.
Zakładam,ze masz "zerowanie", i to opisuję ,ale powinieneś to wiedzieć by byc pewnym ,że dobrze robisz

Cytat:
gniezdku:

jeszcze raz: zielono-żółty - bolec w gniazdku
niebieski i czarny - zero i faza (faza z lewej strony o ile dobrze pamiętam)

w puszcze:
czarny - faza
zielono żółty i niebieski do zera

dodatkowo wszystko zlutuję ponieważ nic już tam nie będzie robione. Takie rozwiązanie jeśli mam (TN-C), a jeśli mam (TT) ?

Tak .Jeśli chodzi o "uziemienie"(TT) to masz wyżej opisane..Co do fazy zlewej strony ,to taki niepisany zwyczaj, jako że założenie podwójnego gniazda odwraca ten "porządek"

Cytat:
(...... w zasadzie prowadzenie z puszki rozgałęźnej trzeciego przewodu też ma mały sens wystarczy mostek w gniazdku pomiędzy N czyli "zerem" a bolcem......

Nie zgadzam się z stangyms ,gdyż PEN przewodzi prąd co powoduje czasem jego nagrzewanie i pogorszenie styków , ,a gniazda narażone sa na brak styku w dużo większym stopniu niż puszka rozgałężna. Ale połączenie w gniazdku jest prawidłowe
Powrót do góry

bonanza
Poziom 23
Poziom 23

Post#11 02 Paź 2007 23:22   

Jeszcze raz, bo napisano, ale niewyraźnie: układ sieci jest zaznaczony na transformatorze (tabliczka na drzwiach albo na słupie).
Powrót do góry

stangyms
Poziom 11
Poziom 11

Post#12 03 Paź 2007 15:46   

wola napisał:
Witam.

Nie zgadzam się z stangyms ,gdyż PEN przewodzi prąd co powoduje czasem jego nagrzewanie i pogorszenie styków , ,a gniazda narażone sa na brak styku w dużo większym stopniu niż puszka rozgałężna. Ale połączenie w gniazdku jest prawidłowe

Problem jest taki że, żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, przewód w puszce to nie PEN jakby się mogło wydawać - jest to "stare 0" aby przewód mógł łączyć w sobie funkcję N i PE powinien mieć przekrój min. 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al . Dlatego rozdział PEN powinien być dokonany w tablicy rozdzielczej gdzie w większości przypadków będzie miał wymagany przekrój.Uziemienie punktu rozdziału w puszce spowoduje (pod warunkiem skutecznego uziomu) przepływ prądów zwarć doziemnych nie tylko z tego obwodu ale ze wszystkich pozostałych, innymi słowy z naszego "zera" łączącego puszkę z rozdzielnicą zrobimy przewód wyrównawczy który dodatkowo będzie obciążony tego zrobić niemożna.

Jest tak: czy połączymy bolec w gniazdku z "zerem" czy poprzez dodatkową żyłę w puszce, i tak dalej mamy "zerowanie" czyli niezbyt bezpieczny system zabezpieczenia przeciwporażeniowego.W przypadku przerwy w przewodzie "zerowym" powstaje zagrożenie pojawienia się fazy na obudowach odbiorników połączonych poprzez bolec z "zerem" - np. poprzez żarówkę, która dodatkowo nie zaświeci się przy próbie włączenia co może nas zmylić że nie ma napięcia , tymczasem poprzez jej włókno napięci zostanie podane na obudowy odbiorników i dramat gotowy.

Prawidłowe podłączenie gniazdka - przewód 3-uj żyłowy od rozdzielnicy ,gdzie również rozdział na N i PE , zainstalowanie wył. różnicowo-prądowego - niestety wysoki koszt.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Maly
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 03 Paź 2007 16:27   

Owszem, zgadza się, za małe przekroje kabli.
Też dlatego pokusiłbym się o dobre uziemienie połączenia, najlepiej zrobić to w miejscu przyłącza zasilania budynku, w budynku gospodarczym to raczej nie problem. Nie narażamy się na duże koszty a robimy możliwie najlepiej, dylemat jakość/cena był jest i będzie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Paź 2007 16:27   

Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 03 Paź 2007 22:18   

Witam.Do kolegi stangyms

Cytat:

Problem jest taki że, żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, przewód w puszce to nie PEN jakby się mogło wydawać - jest to "stare 0" aby przewód mógł łączyć w sobie funkcję N i PE powinien mieć przekrój min. 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al . Dlatego rozdział PEN powinien być dokonany w tablicy rozdzielczej gdzie w większości przypadków będzie miał wymagany przekrój.Uziemienie punktu rozdziału w puszce spowoduje (pod warunkiem skutecznego uziomu) przepływ prądów zwarć doziemnych nie tylko z tego obwodu ale ze wszystkich pozostałych, innymi słowy z naszego "zera" łączącego puszkę z rozdzielnicą zrobimy przewód wyrównawczy który dodatkowo będzie obciążony tego zrobić niemożna.

Rozumiem.I zgadzam się że "zerowanie " nie jest dobre. Ale, wracając do cytatu; do jakiego układu sieciowego zaliczyłby kolega "zerowanie"? Jeśli 'zero" to już nie PEN ,to jak według kolegi nazywają się przewody w "zerowaniu"?Pytam ,bo aktualnie znam układy;TN ;TT ;IT .Jak pamiętam zerowanie w 1992 r. zostało przemianowane na TN-C.
Co do przekrojów ma kolega rację, ale ....czy w 1992r( jak powstały nowe oznaczenia układów) obowiązywały?Jest oczywiste ,że instalacje z lat 70-tych i 80-tych były robione w/g innych przepisów, Ale mają "jakiś" odnośnik,dzieki którym sa w uzyciu

Cytat:
Jest tak: czy połączymy bolec w gniazdku z "zerem" czy poprzez dodatkową żyłę w puszce, i tak dalej mamy "zerowanie" czyli niezbyt bezpieczny system zabezpieczenia przeciwporażeniowego.W przypadku przerwy w przewodzie "zerowym" powstaje zagrożenie pojawienia się fazy na obudowach odbiorników połączonych poprzez bolec z "zerem" - np. poprzez żarówkę, która dodatkowo nie zaświeci się przy próbie włączenia co może nas zmylić że nie ma napięcia , tymczasem poprzez jej włókno napięci zostanie podane na obudowy odbiorników i dramat gotowy.

Autor postu prosił o radę w podłączeniu 2 gniazdek.Chyba nie bedziemy mu proponować wymiany instalacji na TN-S :D

Zaproponowałem trzeci przewód ,gdyż z praktyki wiem że dużo częściej występuje przegrzanie przewodów (styków) w gniazdku ,niż w puszce rozgałężnej.
Trzeci przewód nie przewodzi prąd i to podnosi nieduzym kosztem -ale w ramach istniejącego układu sieciowego ,(a zakładam "zerowanie")-bezpieczeństwo.
Powrót do góry

stangyms
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 04 Paź 2007 16:49   

wola napisał:

Rozumiem.I zgadzam się że "zerowanie " nie jest dobre. Ale, wracając do cytatu; do jakiego układu sieciowego zaliczyłby kolega "zerowanie"? Jeśli 'zero" to już nie PEN ,to jak według kolegi nazywają się przewody w "zerowaniu"?Pytam ,bo aktualnie znam układy;TN ;TT ;IT .Jak pamiętam zerowanie w 1992 r. zostało przemianowane na TN-C.
Co do przekrojów ma kolega rację, ale ....czy w 1992r( jak powstały nowe oznaczenia układów) obowiązywały?Jest oczywiste ,że instalacje z lat 70-tych i 80-tych były robione w/g innych przepisów, Ale mają "jakiś" odnośnik,dzieki którym sa w uzyciu

Zgadzam się że jest kilka(może nawet więcej) niejasnych zapisów w PN np. ustawodawca stary system "zerowania" nazwał TN-C; czyli "zero" to PEN ,wymagając jednocześnie min. przekroju 10mm2 przy Cu , a więc już w tym momencie należałoby wymienić wszystkie WLZ poprowadzone najczęściej 4mm2 w Cu.

Instalacje z lat 70-tych i 80-tych zostały dopuszczone do eksploatacji w istniejącym stanie w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z ingerencją w istniejącą instalację co wymaga na dobrą sprawę uzgodnień z ZE.

Co do trzeciego przewodu z puszki to przyznaję rację rzeczywiście w niewielkim stopniu ale zawsze zwiększy bezpieczeństwo( przy wygrzanym/upalonym "zerze" na zacisku w gniazdku na żółto-zielonym będziemy mieć zerowanie).

Pozdrawiam
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 05 Paź 2007 12:21   

Cytat:
Instalacje z lat 70-tych i 80-tych zostały dopuszczone do eksploatacji w istniejącym stanie w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z ingerencją w istniejącą instalację co wymaga na dobrą sprawę uzgodnień z ZE.

Witam . Według mnie jest to remont ,a to chyba nie podlega uzgodnieniom z ZE. Co innego budowa czy modernizacja
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> prawidłowe podłączenie gniazdka...
Strona 1 z 1