Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pimp my sub - PIONEER 150...

Sław1980 02 Paź 2007 19:46 4463 8
  • Siemka ludziska! To jest projekt dla wszystkich, którzy nie dysponują grubą gotówką i nie marzą o super estetyce a chcą zrobic coś swojego i niepowtarzalnego z wykorzystaniem elementów które gdzies tam zagracają piwnicę ale szkoda ich wyrzucić :) Tuba jest "uniwersalna" może znajdować się w pozycji lezącej, stojącej z głośnikiem z dołu lub z góry, wedle potrzeb i upodobać. Głośnik PIONEER 150 rms średnica 30cm (12 cali) zasilany wzmakiem TDA 7294 (wzmak troche mały ale daje czadu) Posiada wejścia nisko i wysokopoziomowe, regulację częstotliwości i amplitudy oraz przełącznik fazy. Jako że zasilanie i wzmak jest umieszczony w jednej komorze cały układ chłodzony jest cyklicznie wentylatorem po przekroczeniu tem. około 60 st C za pomocą układu sterowanego dwoma termistorami umieszczonymi przy trafo i radiatorze. Wbrew pozorom układ nie grzeje się tak mocno i wentylator załącza się żadko :) Wymiary tubki z nóżkami to jakieś 370 x 370 x 660, Nie jest za duży więc można go gdzieś schować ale całkiem fajnie prezentuje się też na widoku. Wiem że układ zasilacza i wzmaka nie wygląda najestetyczniej ale z powodu braku czasu narazie taki musi zostać. W najblizszym czasie zamontuję wszystko ładnie i jak się patrzy plus troche ulepszeń które chodzą mi już po głowie :) ale jak narazie musi zostać jak jest.
    Pozdrawiam

BO MUZA BEZ BASU JEST NUDNA! :)

tak wyglądała tuba od tyłu oryginalnie

a tak kiedy dorwałem wyrzynarkę :D

Przemoderowano tytuł wiadomości

Tremolo - przedstawiony subwoofer nie jest TUBOWY

Fajne!
  • #2 02 Paź 2007 20:39
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    Pierwsza sprawa to nie jest TUBA, nie znaczy że jak obudowa przypomina walec to jest to TUBA jest to po prostu zwykły subwoofer, co do estetyki nie mam się do czego przyczepić na pochwałę zasługuje to że zrobiłeś oddzielną komorę na wzmacniacz, wiele osób tego nie robi i potem narzeka na to że powietrze pierdzi im z pod gniazd i potencjometrów, mam jeszcze zastrzeżenie do kształtu tego subwoofera dlaczego zrobiłeś obudowę walcową a nie zwykłą skrzynie wydaje mi się że w domu lepiej wygląda zwykła skrzynia niż obudowa którą zrobiłeś no ale jeżeli tobie się bardziej tak podoba to ok nawet ładnie ci to wyszło szczególnie zaskoczyły mnie te podstawki które zrobiłeś myślę że wiele osób by nawet nie wpadło na taki pomysł :D moja ogólna ocena to 5/6
    Pozdrawiam!

• #3 02 Paź 2007 20:49
    Sław1980
    Poziom 17  

Zastosowałem taka obudąwę z paru powodów:
    Bo akurat taką już miałem więc wystarczyło przerobić poza tym w taką właśnie obudowę bardzo wygodnie jest wkomponować przegrodę na zasilacz i wzmacniacz, bo tak jak wspomniałeś taka mi się podoba :)
    bo łatwo ją umiescic dosłownie wszędzie dlatego napisałem że jest uniwersalna, no i od zawsze starałem się być trochę inny niz wszyscy jeśli chodzi o projekty
    a co do nazwy TUBA to dlatego że troche mi ją przypomina i chyba tak żeby tytuł brzmiał bardziej "kreatywnie" hehe Ale masz rację to jest subwoofer... :)

• #4 02 Paź 2007 21:53
    Diazd
    Poziom 15  

Co do estetyki to mi się podoba, zrobiłeś to naprawdę ładnie. Ale interesuje mnie jedna rzecz, dlaczego usunąłeś br? Czy to był jakiś fabryczny sub?

• #6 03 Paź 2007 09:59
    inkognito09
    Poziom 29  

Zaintrygowało mnie to wykorzystanie resztek obudowy zasilacza - chyba jeszcze tego nie widziałem. Ciekawie to wygląda. Dobrze że pomyślałeś o ekranie, oddzielna komora też jest bardzo użyteczna. Trochę dziwą mnie te podstawki. O ile pamiętam z książek o akustyce optymalne ustawienie głośnika niskotonowego jest "w okolicach parteru". Trudno mi ocenić jak gra taki głośnik na wysokości 2/3m skierowany w sufit. Moim zdaniem kiepskie rozwiązanie akustyczne i polecał bym ci raczej tą drugą opcję - czyli w ziemię. Podobnie dziwi mnie trochę ten radiator, konkretnie obudowany, a powietrze z wiatraka to go pewnie "ledwo liże". Na prawdę to ci się nie grzeje??? Włączanie chłodzenia względem temperatury jest dobrym rozwiązaniem - nie ma co siać zakłóceniami bez potrzeby. Średnio przepadam za dywanikiem, więc się nie wypowiadam o wyglądzie, ten tadeusz też nie należy do światowej czołówki wzmacniaczy, ale do suba starczy. Czy głośnik był w jakiś sposób liczony, bądź testowany w innych obudowach?

• #7 03 Paź 2007 11:45
    Sław1980
    Poziom 17  

Masz rację głosnik im niżej położony tym lepiej ale tylko w teorii, w praktyce przekonałem się że dużo zależy od miejsca gdzie znajduje się sub i od pomieszczenia. Próbowałem na różne sposoby i najlepiej spisuje się leżąc ale w tym momencie mam małe mieszkanie i nie chcę marnować miejsca więc wrzuciłem go za biórko w róg nie widac go a słychać :) gra super pełnym i miękkim basem a stoi teraz głosnikiem w góre, stał chwile głośnikiem w dół ale biórko jest na dole zabudowane więc troche za duzo go tłumiło. Traz gra extra chciaż w pokoju mam panele a jestem zwolennikiem wykładzinki (przyjemniejsze brzmienie w pomieszczeniu) ale cóż nie można mieć wszystkiego. Co do radiatora hmm jak już wspominałem projekt jest wykonany za grosze więc zamontowałem radiator który akurat miałem pochodzi od wzmaka unitry o ile pamiętam dobrze. Wiatrak mógłby z powodzeniem być załączony cały czas jest w miare cichy i nie robi żadnych zakłóceń ponieważ załączanie go odbywa się za pomoca przekaźnika sterowanego przez układ z zasilaniem dość dobrze odfiltrowanym, ale nie ma potrzeby żeby kręcił się cały czas. Co do głośnika to kupiłem go dawno dawno temu też za niewiele bo miał drobny slad na gónym zawieszeniu chyba od brzeszczota ale naprawiłem to i od tamtej pory nie "udało mi się" go spalić :D a grał w różnych dziwnych obudowach np. w takiej zamonotwany rewersyjnie

obudowa była wielka więc wrzuciłem ja do.... szafy :D też nie było go widać a wyrabiał taki bas że nie jestem w stanie tego opisać....
    teraz stoi pionowo głosnikiem ku górze i jest ok ale jak znam siebie to niedługo znowu go gdzieś przestawie :)

• #8 18 Paź 2007 15:11
    Sław1980
    Poziom 17  

Z uwagi na to, że ostatnio okazyjnie dostałem toroida 240VA 2*24V i kondensatory 10.000 uF za jedyne 30 PLN skusiłem się jeszcze na małą podmianę. Powiem szczerze że efekt polepszył się nie tylko akustycznie. Dzięki temu że toroidy nie grzeją się tak jak zwykłe transformatory zmniejszyła się częstotliwość załączania wentylatora chłodzącego i ograniczyłem się do zastosowania jednego termistora na radiatorze TDA.
    Chociaż teoretycznie wytrzymują temperaturę 150 st i mają wbudowane "wyłaczniki" termiczne to jednak słyszałem że czasem są zawodne więc wentylator włącza się przy temperaturze około 70 st C Za jakiś czas będę chciał wykonac całe sterowanie załaczania zasilania i chłodzenia na procku ale na razie zostaje tak jak jest z powodu braku czasu.

• #9 30 Mar 2008 21:58
    konki1989
    Poziom 9  

irek z wyjscia mego wzmacniacz jest podpiety subofer do wejscia wysokopoziomowego dzial wszystko ok ale chcialem cie zapytac ,jak biore na lewe glosniki zeby mi gral sub nie wydaje z siebie dzwieku a jak biore na prawo to chodzi sub ,czy tak musi byc jestem mlodym i chcialbym sie duzo nauczyc i czy mozesz mi powiedziec co jest nie tak,glosnik mam alpharda lw1200 8ohm zaluje ze go kupilem bo jak zobacyzlem opinie to szczena mi opadala ale teraz nie bede juz go zmienial czy masz moze zmostkowany ten uklad czy transformator o mocy 200w i 2X28 nie chce kupywac nowego glosnika i transformatora dzieki wielki

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME