Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wykonywanie instalacij elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Wykonywanie instalacij elektrycznej w domu jednorodzinnym.
Autor
Wiadomość
danielkk
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: szczucin

Post#1 Post autora tematu 03 Paź 2007 18:45   

Wykonywanie instalacij elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Bzrdzo proszę wszystkich tych którzy sie znają i orientują w temacie aby napisali mi co od A do Z musze zrobić zeby móc zamodzielnie w domku jednorodzinnym wykonać instalacj elektryczną. Niedawno ukończyłem Technikum elektroniczne, obecnie pracuję jako elektryk w duzym zakładnie, mam doczynienia z wieloma urządzeniami elektrycznymi oraz układami sterowania. Zrobiłem sobie uprawnienia E oraz pomiary i teraz moje pytanie brzmi co dalej???
Powrót do góry

kinro
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Łódź

Post#2 03 Paź 2007 19:08pomocny post - solucja   

Re: Wykonywanie instalacij elektrycznej w domu jednorodzinn

Potrzebne są :
Uprawnienia budowlane z zakresu projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych- o ile sie nie myle to wykształccenie wyzsze ,dwa lata udokumentowanego stażu ( dziennik robót stęplowany przez inspektora nadzoru ) , kurs , egzamin i juz możesz sam robić instalacje elektryczne od A do Z :)
A te SEPowskie E mozęsz eksploatować urzadzenia elektryczne(to co masz tam zaznaczone w uprawnieniach.
D - nadzorować innych tych co mają E
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Paź 2007 19:08pomocny post - solucja   

Powrót do góry

ANDYW6
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: białystok

Post#3 03 Paź 2007 20:13   

Jak zdobędziesz trochę doświadczenia w fachu elektryka to fizycznie instalację wykonasz sam.Gorzej będzie z dokumentacją.Może poznasz jakiegoś fachowca który ci w tym pomoże,popytaj kolegów w pracy.Powodzenia.
Powrót do góry

Filip
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 03 Paź 2007 20:23   

Kinro: pytanie bylo o wykonanie, nie projektowanie instalacji.
Wykonac (na podstawie projektu) mozesz sam. Z prawnego punktu widzenia musisz uzyskac odbior (tak to sie chyba nazywa).
Powrót do góry

nowikzdw
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Zduńska Wola

Post#5 03 Paź 2007 20:38   

Ale jeżeli ktoś ma zrobionego SEPa na eksploatację oraz pomiary to chyba sam może sobie odebrać ta instalację? Czy jak to jest, bo troszkę nie rozumiem, jak ktoś ma SEpa na pomiary, to ta osoba może wykonywać pomiary, aby odebrać instalację, tak? Przepraszam za moją nie wiedzę, ale ja sam w tym roku robię SEPa na eksploatacje oraz pomiary, i chciałbym się dowiedzieć :)

Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry

Usunięty

Post#6 03 Paź 2007 20:38   

kinro napisał:
Potrzebne są :
Uprawnienia budowlane z zakresu projektowania

Jak sama nazwa wskazuje do projektowania. Tylko i wyłącznie.

kinro napisał:
Potrzebne są :
i wykonywania instalacji elektrycznych

A co to za nowy typ uprawnień?

Są do kierowania robotami budowlanymi. Prawie to samo. Ale prawie robi...

kinro napisał:

o ile sie nie myle to wykształccenie wyzsze ,dwa lata udokumentowanego stażu ( dziennik robót stęplowany przez inspektora nadzoru ) , kurs , egzamin i juz możesz sam robić instalacje elektryczne od A do Z :)

Należy w takim razie podać pytającemu, że sa z ograniczeniami i bez ograniczeń.

Do wykonywania nowych instalacji nie potrzeba żadnych uprawnień. Od uprawnień i z uprawnieniami w procesie budowlanym są:
1. inspektor nadzoru
2. kierownik budowy
3. kierownik robót branżowych
To na nich spoczywa obowiązek dopilnowania brygad wykonujących roboty budowlane i to na nich spoczywa obowiązek wpisu do dziennika budowy o pracach wykonywanych pod ich nadzorem.
I to na tyle w zakresie wykonastwa.

Na dzień dobry proponuję poczytać Prawo Budowlane.
Powrót do góry

danielkk
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 Post autora tematu 04 Paź 2007 19:51   

kinro napisał:
Do wykonywania nowych instalacji nie potrzeba żadnych uprawnień.

Czyli jak?? Moge spokojnie sobie wykonywac instalacje?? chyba nie. Przeciez ZE tego nie odbierze?? Wg mnie to z tym co na dzień dzisiejszy posiadam to tylko mogę pracować u kogoś kto posiada wszystkie stosowne uprawnienia i sie poki co uczyć.
Powrót do góry

cemik1
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 05 Paź 2007 09:24   

Możesz wykonać instalację sam. Oczywiście wszystko powinno być zrobione zgodnie ze sztuką, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Jeżeli pracujesz w większym zakładzie popytaj elektryków i zaproś jednego do siebie. Zróbcie razem jedno pomieszczenie a potem będzie już z górki.
Jeżeli chodzi o odbiór, to ZE odbiera tylko przyłącze. Nie obchodzi ich co jest w środku budynku. Też możesz je wykonać samodzielnie (zgodnie z projektem). Później trzeba znaleźć tylko kogoś z uprawnieniami do odbioru (zwykle w każdym większym zakładzie znajdziesz kogoś takiego lub spytaj w ZE, tam gdzie składasz wniosek, też mają ludzi, którzy chcą zarobić).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2007 09:24   

Powrót do góry

danielkk
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 Post autora tematu 05 Paź 2007 18:57   

Aha. To dobrze sie składa bo w zakłądzie w ktorym pracuje mam elektryka który posiada uprawnienia SEP bez jakichkolwiek ograniczeń i czasem dorywczo na fuchy robi takie instalacje w domach. Pogadam z nim i moze rozkręcimy jakis interes. Ja bym mogł wykonywac instalacje w domu a on zają by sie odbiorem przez ZE. mam nadzieje ze taki układ był by ok??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2007 18:57   

Powrót do góry

warbipower
Poziom 15
Poziom 15

Post#10 06 Paź 2007 08:21   

Podam na przykładzie :

Znajoma budowała domek jednorodzinny. Do oddania budynku do użytku ze "świstków" elektrycznych potrzebowała :
- zaświadczenie elektryka o instalacji wykonanaej zgodnie z przepoisami. Takie druczki można znalesć na stronach zakładu energetycznego pod który podlegasz,
- protokoły z wykonanych pomiarów.
Powrót do góry

stangyms
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 06 Paź 2007 16:28   

cemik1 napisał:

Jeżeli chodzi o odbiór, to ZE odbiera tylko przyłącze. Nie obchodzi ich co jest w środku budynku.

Witam

Może i "nie obchodzi ich" co jest w środku ale bez pomiarów wykonanej instalacji nie podadzą napięcia.
Powrót do góry

amperos
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Elblag

Post#12 06 Paź 2007 18:35   

... oraz oświadczenia o wykonaniu instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
A takie oświadczenie powinien podpisać elektryk posiadający uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi (patrz wyżej).
Więc i tak kogoś do podpisu będziesz potrzebował.
Powrót do góry

warbipower
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 06 Paź 2007 19:52   

Miałem na myśli oświadczenie wykonawcy takie jak to :
http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Gemeinsame_Inhalte/DOCUMENT/154196vatt/217928wnio/P0275017.pdf

Tu podpisuje się elektryk który wykonał instalacje. Zależy od urzędników czy chcą tam widzieć świadectwo D czy E.
Powrót do góry

Usunięty

Post#14 06 Paź 2007 20:01   

warbipower napisał:
Miałem na myśli oświadczenie wykonawcy takie jak to :
http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Gemeinsame_Inhalte/DOCUMENT/154196vatt/217928wnio/P0275017.pdf

Tu podpisuje się elektryk który wykonał instalacje. Zależy od urzędników czy chcą tam widzieć świadectwo D czy E.

Ten papier nie ma żadnej mocy prawnej. Dla ZE ma wystarczyć oświadczenie "kierownika robót". Ale znajomość PB w tych instytucjach jest na zerowym poziomie. I dlatego wymyślają coraz to dziwniejsze rzeczy.
Powrót do góry

m_baery
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 08 Paź 2007 18:57   

Czytam ten temat, i jest naprawdę dużo napisane ale jakoś brak konkretów.
Planuję budowę swojego domu, i chciałbym mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. Czy jest ktoś kto mógłby jasno odpowiedzieć, na następujące pytanie.

Posiadam uprawnienia SEP:
Kat. E – uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI.
W uprawnieniu jest napisane, że spełniam wymagania do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i prac kontrolno-pomiarowych. Te uprawnienia posiadam na eksploatację do 1kV i powyżej 1kV. Zakres uprawnień pomiarowych do 1kV.

Kat. D – uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku DOZORU.
W uprawnieniu jest napisane, że spełniam wymagania do wykonywania pracy na stanowisku dozoru w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym. Te uprawnienia posiadam na dozór do 1kV.

1. Czy mogę wykonać instalację elektryczną we własnym domu jednorodzinnym?
a. Podłączyć do budynku WLZ z ZK znajdującego się obok posesji?
b. Wykonać instalację elektryczną zgodnie, z wcześniej przygotowanym projektem elektrycznym, przygotowanym przez projektanta elektryka z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji elektrycznych?
c. Czy mogę podłączyć wykonaną instalację elektryczną do rozdzielnicy głównej?
2. Po skończeniu prac montażowych, czy mogę wykonać pomiary?
a. Jeśli TAK, to jakie pomiary są aktualnie niezbędne?
b. Jak wygląda protokół pomiarowy?
c. Do jakiego urzędu oddaje protokół z wykonanych pomiarów?

Myślę, że klarowna odpowiedź na wyżej postawione pytania wyczerpie w pełni temat uprawnień SEP i zakresu prac jakie one nam umożliwiają.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Usunięty

Post#16 08 Paź 2007 19:11   

m_baery napisał:

Czytam ten temat, i jest naprawdę dużo napisane ale jakoś brak konkretów.

Hmm.

m_baery napisał:

Posiadam uprawnienia SEP:
Kat. E – uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJI.
W uprawnieniu jest napisane, że spełniam wymagania do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i prac kontrolno-pomiarowych. Te uprawnienia posiadam na eksploatację do 1kV i powyżej 1kV. Zakres uprawnień pomiarowych do 1kV.

Kat. D – uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku DOZORU.
W uprawnieniu jest napisane, że spełniam wymagania do wykonywania pracy na stanowisku dozoru w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym. Te uprawnienia posiadam na dozór do 1kV.

1. Czy mogę wykonać instalację elektryczną we własnym domu jednorodzinnym?
a. Podłączyć do budynku WLZ z ZK znajdującego się obok posesji?
b. Wykonać instalację elektryczną zgodnie, z wcześniej przygotowanym projektem elektrycznym, przygotowanym przez projektanta elektryka z uprawnieniami budowlanymi do projektowania instalacji elektrycznych?
c. Czy mogę podłączyć wykonaną instalację elektryczną do rozdzielnicy głównej?
2. Po skończeniu prac montażowych, czy mogę wykonać pomiary?
a. Jeśli TAK, to jakie pomiary są aktualnie niezbędne?
b. Jak wygląda protokół pomiarowy?
c. Do jakiego urzędu oddaje protokół z wykonanych pomiarów?

Myślę, że klarowna odpowiedź na wyżej postawione pytania wyczerpie w pełni temat uprawnień SEP i zakresu prac jakie one nam umożliwiają.

Przecież masz napisane: na stanowisku EKSPLOATACJI, na stanowisku DOZORU.
Co tu jeszcze tłumaczyć?
Nie ma eksploatacji instalacji, które nie zostały jeszcze dopuszczone do eksploatacji. Nie można wykonywać dozoru nad eksploatacją instalacji, które nie są jeszcze pod napięciem i nie są eksploatowane.
Powrót do góry

m_baery
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 08 Paź 2007 19:39   

Czyli wychodzi na to , ze nie moge wykonac instalacji elektrycznej, zrobić pomiarów i wykonać protokołu pomiarowego który bedzie przeze mnie zatwierdzony?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Paź 2007 19:39   

Powrót do góry

m_baery
Poziom 12
Poziom 12

Post#18 09 Paź 2007 20:08   

Przepraszam, ze odswieże temat... ale czy jest ktos kto mógł by odpowiedzieć na nurtujące nas pytania?

*** Post do skasowania, po odpowiedzi.
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#19 09 Paź 2007 23:19   

m_baery napisał:
Czyli wychodzi na to , ze nie moge wykonac instalacji elektrycznej, zrobić pomiarów i wykonać protokołu pomiarowego który bedzie przeze mnie zatwierdzony?

Kolego mając takie uprawnienia jak napisałeś, to możesz sam to wszystko zrobić. Pytanie tylko czy podołasz ze wszystkim?
Skoro masz taki duży zakres uprawnień to na Twoim miejscu nie chwaliłbym się niewiedzą na temat wyglądu protokołu i jakie pomiary trzeba wykonać.

Jeśli źle zrozumiałem intencje Twojego postu to przepraszam.
Powrót do góry

m_baery
Poziom 12
Poziom 12

Post#20 10 Paź 2007 09:52   

Lukasz-O wielkie dzieki, za odpowiedz.
Papiery zrobilem jeszcze na studiach - elektrotechnika.
Mam pojecie o wykonywaniu instalacji i podstawowych pomiarach (rez. izolacji, badaniu wyl RCD, rez. uziemienia). Jednak, nie ma aktualnie normy która by jasno mowila jakie pomiary sa niezbedne aby oddac instalacje elektryczną do eksploatacji, ponieważ stara normę wycofali a nowa jest z literka U - uzupelniona, i tak naprawde jeszcze nie obowiazuje. Dodatkowo gubie sie w całej papierologii i naprawde nie wiem jak powinien wygladac profesjonalnie zrobiony protokol pomiarowy (poniewaz nigdy go jeszcze nie robilem). Nie wiem tez jakiej instutycji/urzędowi powinno sie go złożyc po wykonaniu pomiarow - niestety tego w ksiazeczkach SEP-u przygotowywujacych do egzaminu nie napisali :/
Powrót do góry

stangyms
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 10 Paź 2007 15:00   

m_baery napisał:
- niestety tego w ksiazeczkach SEP-u przygotowywujacych do egzaminu nie napisali :/

Witam
Czego nie napisali w książeczkach znajdziesz na stronach SEP-u ,polecam.
Powrót do góry

m_baery
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 10 Paź 2007 15:18   

Czyli znajde tam cos o protokolach pomiarowych itp ? Mozna prosic o linka do oficjalnej strony SEP-u ?
Powrót do góry

czka
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Żory

Post#23 10 Paź 2007 18:57   

Witam
Jestem wykonawcą takich instalacji i omówię ten temat.
1.uprawnienia SEP w zakresie do1kV bez wykreślonego wpisu ,,montażu"
2.zaświadczenie o rejestracji przedsiębiorstwa instalacyjnego, o ile pamiętam potrzebny Regon, Nip : firmy ,uprawnienia i opłata.
W tym zaświadczeniu jest wpis-,,posiada uprawnienia do wykonywania na terenie ..... instalacji elektrycznych i drugi wpis
Upoważnionym kierownikiem robót do podpisywania zgłoszeń jest Ob. ...... .
Zaświadczenie jest tylko ważne na danym terenie działania ZE w moim przypadku Vattenfall
tyle papierków.
A teraz praktyka
- wykonuje instalacje zgodnie z wydanymi warunkami zasilania normami i przepisami obowiązującymi na dzień dzisiejszy.
Dokonuje pomiarów, protokół zastawiam inwestorowi. ZE Vattenfall nie wymaga przedstawienia tego protokołu
Po w/w czynnościach wypisuje: ,,Oświadczenie ostanie technicznym instalacji odbiorczej." W oświadczeniu tym jest zdanie ,, Za stan instalacji elektrycznej przyjmuje całkowitą odpowiedzialność." zwracam uwagę na ten punkt tym którzy piszą że ktoś to podpisze .
ż tym oświdczeniem inwestor,właściciel budynku udaje się do ZE gdzie przedstawia dokumenty:w/w zaświadczenie,ksero opłaty za przyłącz podpisuje umowę na dostawę energii elektrycznej. Vattenfall w ciągu 3 dni roboczych przysyła licznikowca który wzrokowo sprawdza istnienie instalacji elektrycznej. zawiesza licznik i mamy prąd w budynku.
Jeszcze jedna uwaga, zazwyczaj w warunkach zasilania jest punkt o ochronie przepięciowej która należy zainstalować poza skrzynką licznikową bedącą własnością ZE jest to dość drogie (w zależności od producenta i typu np Moeller typu B i C około 1000 zł) klienci nie chcą wydać takiej kwoty.Osobiści biorę od inwestora oświadczenie o rezygnacji z tego zabezpieczenia i ze jest on świadomy o szkodach jakie mogą powstać z powodu braku w/w zabezpieczeń. Ten dokument chroni mnie od pretensji i odpowiedzialności prawnej, materialnej wynikającej z podpisu złożonego na Oświadczeniu o stanie technicznym instalacji odbiorczej. Dotyczy zdania: Za stan instalacji elektrycznej przyjmuje całkowitą odpowiedzialność.
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#24 11 Paź 2007 00:44   

m_baery napisał:
(...) Dodatkowo gubie sie w całej papierologii i naprawde nie wiem jak powinien wygladac profesjonalnie zrobiony protokol pomiarowy (poniewaz nigdy go jeszcze nie robilem). Nie wiem tez jakiej instutycji/urzędowi powinno sie go złożyc po wykonaniu pomiarow - niestety tego w ksiazeczkach SEP-u przygotowywujacych do egzaminu nie napisali :/

Kolego to co teraz napisałeś zmienia postać rzeczy. Trzeba było od razu... Na sam początek polecam stronę SEP-u http://www.sep.com.pl/ wejdź w opracowania i dalej " Wykonywanie pomiarów odbiorczych i okresowych pomiarów ochronnych" Tam masz właściwie wszystko łącznie ze wzorami protokołów pomiarowych. Same tabelki pomiarowe mogą wyglądać różnie, to zależy od Ciebie i Twoich inwencji twórczych najważniejsze aby zawierały te informacje co podano na stronie. Ponadto literatura W. Orlik i J Przybyłowicz " Badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń elektroenergetycznych dla praktyków". Na stronie SEP-u jest też forum lub alternatywa ise.pl to drugie niestety nie cieszy się dobrą atmosferą szczególnie dla ludzi zadających pytania do " fachowców" przez duże F.
Co do protokołów pomiarowych zostawiasz je z reguły za pokwitowaniem właścicielowi lub zarządcy. Jeśli stwierdzisz, że pomiary są negatywne to masz obowiązek przesłać kopie protokołu pomiarowego do właściwego organu jak to mówi Prawo Budowlane. W praktyce na rynku pomiarów panuje wolna amerykanka ( niestety ). To samo dotyczy Norm ale to już sam zauważyłeś - mam podobne zdanie jak Ty.
O pomiarach można pisać i pisać jest to temat rzeka.
Ja też zaczynałem i wiem jakie miałem problemy - nie tyle z wiedzą teoretyczną jak z praktyką, dlatego jeśli miałbyś jakiś problem lub dylemat dotyczący pomiarów i wykonywania instalacji to śmiało pisz na PW a ja postaram się Tobie pomóc o ile moja wiedza na to pozwoli ( też cały czas się uczę ).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Wykonywanie instalacij elektrycznej w domu jednorodzinnym.
Strona 1 z 1