Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywrócenie dawnej świetności Tonsila 200A

gothye 07 Paź 2007 14:08 10938 29
  • Przywrócenie dawnej świetności Tonsila 200A
    Witam

Jakis czas temu dokonałem korzystnego zakupu w postaci subwoofera produkcji tonisil .Miał tylko jedną wadę posiadał on uszkodzony wzmacniacz na TDA1514 ( 2 x 40 W) naszczęscie głosniki zawarte w nim ( 2x GDn 20/80/2 były w bardzo dobrym stanie ) ale to mnie wcale nie zniechęciło ,odrazu wziołem sie do roboty z nim.

Został wymieniony wzmacniacz na nowy 2 x TDA7294 (klasyk) zmieniony został równiez transformator na wiekrzej mocy (na początku był 120VA 2x20V obecnie jest 250VA 2x24V ) co dało sie odczyc bardziej kontrolowaymi niskimi tonami oraz jego natęzeniem .

Kolejna zmianą jaką dokomałem była wymiana tuneli bassreflex (z miana ich długosci) przy pomocy systemu Clio ,otóż tonisl przesadził troszke z tunelami ,wsadził za krótkie ,przesuniecie czestotliwosci rezonansowych komór w doł przyniosło znaczna poprawę ,nieco opadło SPL ( - 1,2db ) ale warto było dokonac tej wzmanki.Obecnie SPL max wynosci 114 db dla 52Hz.Pasmo przenoszenia uległo zmianię i wynosci -3db 40Hz i 90 Hz

Obudowa została wzmocniona o wspory wewnętrzne w postaci kątowników 3x3x10cm oraz pokryta fornirem klonowym ( jakos czarne wykonczenie produkcji tonsila mi nieodpowiadało ) całość pomalowana lakierem Półmat

efekt koncowy jak widać :)

Przepraszam za niską jakość zdjęć

za 250zł + troszke wkładu własnego ,powiem tak : Warto było i jestem zadowolony z osiągniętego celu :D

Pozdrawiam Rafał

Fajne!
  • #2 07 Paź 2007 14:15
    pan_membran
    Poziom 12  

czarne wykonczenie tosnila? ja tu widze tylko jakies gołe plyty wiórowe.. a pozatym to kolega powinien się zając ortografią a nie składaniem wzmacniaczów..

• #3 07 Paź 2007 14:25
    gothye
    Poziom 33  

Urodziłem się elektronikiem a nie humanistą :!:

• #4 07 Paź 2007 15:53
    pan_membran
    Poziom 12  

:P dobra, już nie pisz postów bez treści
    sub całkiem fajny , tylko nie wiem czemu widze tam gołą szpachlowke :)
    Pzdr, Rafał :)

• #5 07 Paź 2007 16:24
    Tomek_18
    Poziom 18  

Bardzo starnna konstrukcja.

10/10

• #6 07 Paź 2007 16:42
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

pan_membran napisał:
    czarne wykonczenie tosnila? ja tu widze tylko jakies gołe plyty wiórowe.. a pozatym to kolega powinien się zając ortografią a nie składaniem wzmacniaczów..

Nie wytykaj komuś problemów z ortografią jak sam nie jesteś orłem(wzmacniaczów)(a może wzmacniaczy?). Druga sprawa o co tobie chodzi z tym czarnym wykończeniem przecież kolega "gothye" pisze wyraźnie że czarny wystrój mu nie odpowiadał dlatego zastosował okleinę, którą bardzo starannie przykleił i pomalował. Jak dla mnie bardzo fajnie zrekonstruowana kolumienka . Pozdrawiam Zbyszek

• #7 07 Paź 2007 17:47
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:

1. czarne wykończenie było w oryginale
    2. sam się zajmij ortografią i przy okazji zdecyduj czy piszesz z polskimi literami, czy bez.
    3. Szpachlówka i gołe płyty wiórowe to zdjęcie z etapu produkcji. Nie wiem czy ciężko było na to wpaść?

• #8 07 Paź 2007 18:16
    pop6
    Poziom 15  

zawsze byłem zaciekawiony tą konstrukcją tonsila , mógłbyś podać dokładny schemat obudowy,uwzględniając grubość ścianek,długość tuneli?

• #10 07 Paź 2007 18:32
    pop6
    Poziom 15  

długości tuneli to oryginał czy zmienione przez ciebie,jak ta zmiana (długości tuneli )wpłynęła na efektywność

• #11 07 Paź 2007 18:33
    pan_membran
    Poziom 12  

dobrze, ale z tego co zrozumiałem , to kolega ratował starą skrzynkę, a przynajmniej ja to tak zinterpretowałem :)
    co do mojej ortografii : sory, ale to wina klawiatury.. przycina sie strasznie alt :]

• #12 07 Paź 2007 18:34
    gothye
    Poziom 33  

To aktualna długość tuneli ,fabrycznie były krótrze o 2cm kazdy

• #13 07 Paź 2007 18:38
    pop6
    Poziom 15  

a co z efektywnością tak na słuch z teorii wiem że -3db to zmniejszenie głośności o połowę -1,4db to będzie ok25%,to dużo wiem że nadgoniłeś to końcówką,ale gdyby nie ta zmiana to chyba by była duża strata?

• #14 07 Paź 2007 18:53
    gothye
    Poziom 33  

u mnie sprzęt z jakim gra subwoofer to kolumny DIY Seas 170 NP + Seas KT27 skutecznisc 91db/1m (pasmo 45Hz - 22khz ) wzmacniacz Azur 340A ( 2 x 60W )
    subwoofer wyraźnie gra szybkim,niskim basem co daję się odczuć słuchaczowi , sprawdza sie w muzyce clubowej ,jak i rockowej .

pomieszczenie w jakim dokonywano odsłuchu to 16m2 przy wiekrzym SPL ( jeszcze max nieudało mi sie uzyskac - sąsiedzi ) jest go nadmiarowo ,co daje sie odczuć żołądkiem :)
    Przywrócenie dawnej świetności Tonsila 200A Przywrócenie dawnej świetności Tonsila 200A Przywrócenie dawnej świetności Tonsila 200A

Moderowany przez fortronik:

Poprawiłem zamieszczone niepoprawnie zdjęcia.

• #15 07 Paź 2007 20:53
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

pop6 napisał:
    a co z efektywnością tak na słuch z teorii wiem że -3db to zmniejszenie głośności o połowę -1,4db to będzie ok25%,to dużo wiem że nadgoniłeś to końcówką,ale gdyby nie ta zmiana to chyba by była duża strata?

Każda dwukrotna zmiana natężenia, lub zmniejszenie go o połowę to skok o 6dB. W praktyce skok o 3dB jest nieodczuwalny, 6dB nieznacznie, a 10 dB mniej więcej odczuwamy jako wzrost o połowę.

Więc, źle wiesz.

• #16 07 Paź 2007 20:58
    gothye
    Poziom 33  

niewiem skąd masz tą wiadomość ale w logarytmice każde 3db to tak jak podwojenie mocy doprowadzanej do przetwornika (głosnika) policz więc:

90db - 1W
    93db - 2W
    96db - 4W
    .........
    itd.

• #18 07 Paź 2007 21:12
    Pogromca
    Poziom 15  

Hmm słyszałem subwoofer Tonsila 200A w akcji i byłem naprawde pod głębokim podziwem . Potrafi sporego narobić zamieszania . Osobiscie miałem styczność dodatkowo z subwooferem pasywnym Tonsil 200 na 2 glosnikach 20/80/8 . Pasywny przy dobrym wzmaku potrafi naprawde bardzo nisko zejść w kinie potrafił dać niezłego kopa ale sprzedałem przeszkadzało mi świsty przez br , ten typ tak ma . Aktualnie zmieniłem go na Ravemastera BSW 124II . Ale sentyment mam Ravemaster w techno nie ma równych ale w kinie to tesknie za Tonsilem. Zastanawiam sie aktualnie nad zrobieniem suba do kina na tych glosnikach . Tak myśle nad 2*tonsil20/80/2 lub 20/80/8 , które lepsze ? . Co do wzmaka to końcówka 200W rms na mosfetach z filterem i odwróceniem fazy . Co do twojego suba daje 9/10 bo to raczej naprawa a nie własne day jedynie wzmacniacz uległ zmianie i okleina . Pozdrawiam

• #19 07 Paź 2007 21:20
    gothye
    Poziom 33  

Cyborg_3D napisał:

I głośność głośnika w głównej mierze zalezy od SPL

okreslenie "głośność głosnika" to jest własnie SPL

Twoja wypowiedz nadal nic niewnosi do tematu rozmowy

• #20 07 Paź 2007 21:54
    gófer
    Poziom 34  

Panowie z tymi decybelami to oboje macie racje :) To że wzrost o 3 db jest niezauważalny to bym sie kłucił, ale każdy inaczej odbiera dźwięk. Jednak prawdą jest to że podwojenie mocy dostarczonej do głośnika zwiększa natężenie o 3 db, ale NIE powoduje wzrostu odczuwanego natężenia (czy jak to sie ujmuje "głośności") dwukrotnie. Zależnie od człowieka aby uzyskać dwu krotną odczuwalną zmianę głośności należy zwiększyć natężenie o 8-10 db czyli dostarczyć 7-10 razy więcej mocy...

To tyle na ten temat...

• #21 08 Paź 2007 09:12
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

[quote=pop6]

wiem że -3db to zmniejszenie głośności o połowę

[/quote]

Mnie głównie o sprostowanie tego błędu chodzilo.

• #22 08 Paź 2007 23:02
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Napisz jak szło ci okleinowanie czy to jest okleina naturalna czy coś innego. Wiem że okleina naturalna jest w niedużych paskach i żeby fajnie to przykleić trzeba sporo pracy włożyć. Napisz jaki klej użyłeś ile czasu ci to pochłonęło itp.
    Pozdrawiam Zbyszek

• #23 08 Paź 2007 23:11
    gothye
    Poziom 33  

"okleina" to naturalny fornir klonowy o grubosci 1mm ,zakupiony fornir miał wymiary 1000cm x 380 cm .Klejony na wikol + prasa stolarska o max scisku 20kg / cm2 ( przy 50kg obudowa wiórowa exploduje - załatwiłem tak obudowe do monitorów) po wyschnięciu kleiu całosć szlifowana papierem 120 i 200 , lakierowana lakierem nitrolak połmat ,całkowity czas oklejenia subwoofera zajoł ok 5dni (4-5h dziennie )

aktualnie juz 2 subwoofery powstały na wzór 200A na głosnikach tonsila ,niedługo zamieszcze kolejne fotki z produkcji :)

Pozdrawiam Rafał

• #24 08 Paź 2007 23:25
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Nie pomyliłeś przypadkiem wymiarów tego forniru muszę przyznać że nie spotkałem takiego dużego jeszcze. Ale efekt oklejenia jest super i warty tej pracy którą włożyłeś. Sam też muszę kiedyś spróbować okleiny naturalnej to jest ostatni szlif dla takiego sprzętu . Gratuluję wykonania

• #25 08 Paź 2007 23:29
    gothye
    Poziom 33  

jednostki pomyliłem :)

100cm x 38cm ,przepraszam ,fornir zakupiony na allegro

• #26 08 Paź 2007 23:44
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Tak przypuszczałem nic się nie stało.

• #28 17 Paź 2007 20:46
    gothye
    Poziom 33  

mozesz zrobic na 1x tonsil w bp6 ,tylko podwajasz pojemnośc obudowy ,dlatego ze w tym przypadku wykorzystano układ isobaric (Vas/2)

• #29 13 Kwi 2008 13:51
    Kinemik
    Poziom 9  

pan_membran napisał:

Chyba wzmacniaczy :D

• #30 13 Kwi 2008 14:18
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wykopaliska zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME