Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje małe kolumny estradowe.

DanielzaplatA 10 Paź 2007 17:37 17144 16
  • Moje małe kolumny estradowe.

Kolumny powstały jakieś 2 tygodnie temu. Postanowiłem zbudować sobie kolumny które będe zabierał na imprezy. Gram dyskoteki szkolne 18-stki imprezy rodzinne itp. Przed tem grałem altusami 140 + takie małe Estradowe kolumny. Nie chciałem brać moich domowych kolumn ciągle na imprezy bo szkoda mi ich a same te małe estradowe nie dawały rade...
    Postanowiłem dokupić pare przetworników i zbudować jedne dosć duze kolumny i mieć spokuj.

Kupiłem:
    2x GDWT 12-19-150 TONSIL - 200zł
    2x GDWT 8/150 STX - 40zł
    2x Zwrotnice dostałem do GDWT TONSILA robione na zamówienie dla kogoś... nie wiem jak są strojone. Mają zabezpieczenie dla GDWT - żarówka :)
    2x GD 38/300 - 500zł (używane)
    Kabel o przekroju 2,5. - 50zł za 13 m.
    Duperele takie jak rączki speekony itp. - 200 zł :/

Miałem:
    GDN 38/100 SONY (z rozbiurki tych małych estradówek)

Budowa OBUDOWY: (nie była liczona)

Wszystkie głośniki są 8Ω a więc podłączyłem równolegle i kolumna wszyła 4Ω co jest wygodniejsze dla mnie gdyż zaoszczędze na kupnie końcówki mocy :)

Dalszy ciąg budowy:

I na tym Budowa się kończy...

MUSZĘ JESZCZE:
    wytłumić kolumny
    Wyciąć i zrobić BRy
    Zamątować stopki, narożniki, maskownice
    Obić kocykiem
    i.... KUPIĆ im KOŃCÓWKE :)

WRAŻENIA ODWSŁUCHOWE:
    Wiadomo... Każdy swoje chwali :) Ale mnie się naprawde podoba jak grają. Nie wiem co to za zwrotnica wiem tylko że była robiona na zamówienie do jakiś estrad. Głośnik sony jest tylko tak żeby narazie był gdyż nie mam kasy na lepszy. Br i wygłuszenia nie ma... A gra naprawde ŁĄDNIE! NIe testowałem ich jeszcze na końcówce ale na UNITRA WSH 205 i podoba mi się!

Testowałem je jeszcze z aktywnym subem kolegi i jest naprade DOBRZE.

RESZTA FOTEK:

MAM też do was PYTANKO: JAKI BR zrobić?

O dołu krótki filmik z testu. Wiadomo że kamerka nie nagrała tego dzwięku co powinna! Piosenka... :P STRA GŁUPIA ale taka byla na MP3 HEHE :)

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/a30mv9ui5-M"></param><param name="wmode" value="transparent"></param></object>

Pewnie dużo mnie skrytykuje za ogólną budowe ale mnie narazie się podoba. W przyszłości chce zmienieć tego SONY i lepszązwrotnice im skąbinować ale w najbliższym czasie będzie tak jak jest...
    Mam 15 lat więc nie śpie na kasie :)

OCENIAJCIE...

POZDRAWIAM!

Proszę poprawić błędy w pisowni.
    CMS

Fajne!
  • #2 10 Paź 2007 17:49
    gófer
    Poziom 34  

Jak dla mnie totalnie nie przemyślane. Czemu? Po pierwsze, po co ten pseudo głośnik sony?? Przecież przy cholernie efektywnym Gd 38-300 jest totalnie nie słyszalny(już nie wspominając o tym że bedzie zniekształcał przy wiekszej mocy). Drugi błąd popełniłeś dając tubki stx'a, które też są sporo ciszę od Gdwt tonsila. Podsumowując-paczki mogłybyć dwa razy mniejsze, mogłeś zaoszczędzić troche kasy, a grało by tak samo(jeśli nie lepiej, bo jest coś takiego jak interferencje które napewno tutaj występują). No i na dobitke nie wyliczane pudła...echhh pod względem technicznym naprawde lipa.

• #3 10 Paź 2007 17:51
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ogolnie :

- w sekcji niskotonowej nie powinny te dwa glosniki byc we wspolnej komorze (bo sa rozne),
    - obudowa powinna byc wczesniej policzona - i tak moznaby te 38-100 zamontowac w mniejsza komore zamknieta (zwiekszyc ich wytrzymalosc mocowa, dodatkowo moze nawet odciac najnizszy bas chocby poprzez spory kondensator podpiety szeregowo - odciac niski bas i wykorzystac ich wyzsza efektywnosc w zakresie sredniego i wyzszego basu); Tonsilowskie "trzysetki" wspomoc obudowa z poprawnie policzonym BR,
    - nie ma sekcji sredniotonowej, ktora jest niebagatelna w takim zestawie - te niskotonowe ze srebrnymi nakladkami przeciwpylowymi powinnismy albo zastapic sredniotonowcem (najlepiej jakims 20cm srednicy, calosc zmniejszyla by sie), albo dodac jakis sredniotonowec do tegu ukladu. Tak duzy glosnik nie spelni sie w roli niskosredniotonowca ...

Tlumic tego praktycznie nie trzeba, jesli juz to lekko tylna scianke. Nastepnym razem nalezaloby:
    - zaprojektowac poprawna konstrukcje w oparciu o uklad BR (mozna tez inaczej rozwiazac sekcje niskotonowa, ale to najpraktyczniejsze),
    - dostosowac zwrotnice do calosci,
    - wykonac ewentualne zabezpieczenia sekcji wysokotonowej i ewentualnie sredniotonowej.

Az sie prosi to porabac i zrobic obudowe o objetosci okolo 100 litrow netto z BR strojonym pod okolo 40 Hz, moze i 45Hz, sredniotonowym (jakies 8 cali najlepiej), tymi wysokotonowymi Tonsila... i ZWROTNICE ustawic na okolo 800 Hz/ 4,5 kHz.

• #4 11 Paź 2007 18:22
    SzokalML
    Poziom 36  

No już koledzy wspomnieli ja tak powiem, niestety konstrukcja trochę przepłacona. Za 1000 zł, biorąc pod uwagę możnaby to zrobić znacznie lepiej.

- GD 38/300 - wytrzyma ponad 300 watt bez problemu. a sony? Jak oznaczenie wskazuje (i wielkość magnesu) około 100. Albo nie będziesz mógł władować w kolumnę więcej watt, albo spalisz te Sony.
    Nie ma to wielkiego sensu, prawda?

- Podwójne GDWT różnego typu... hm... totalnie dziwna sprawa. Lepiej byś zrobił (i zaoszczędził) kupując dwie tubki STX, albo po prostu nie kupując
    STX-ów i dając same GDWT.

- Słabo ze średnimi tonami.

ps.
    W ogóle Tonsil GDWT 12-19 to dość drogi głośnik, moim zdaniem nie wart swojej ceny. W podobnej cenie można mieć prawdziwe drivery do konstrukcji dwudrożnych (choćby najpopularniejsze Selenium DH-200 E), albo w znacznie niższej cenie - tubki STX.

• #5 12 Paź 2007 15:34
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Konstrukcje troche nie przemyślana - to fakt. No ale całkiem fajnie wyszły - ale obudowa moim zdaniem powinna być obita kocykiem albo chociaż pomalowana na czarno jeżeli to są kolumny estradowe. Troche za drogo.
    pozdro

• #6 20 Paź 2007 02:54
    mateusz885
    Poziom 23  

GDWT tonsila mam i je sobie chwalę, kupiłem za prawie połowę ceny a mają pół roku. Ten głośnik z srebrną kopułką (sony jak myślę) chyba ma trochę uszkodzone zawieszenie, a dokładniej trochę go brakuje, przynajmniej tak to wygląda na filmiku. Za 800zł byś miał 4 sztuki SELENIUM 12 PW3-SLF i do tego nawet ten GDWT tonsila. Demonem basu pewnie by to nie było ale za to średnio-wysokie były by nawet nawet.

Po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku że by się to nie sprawdziło w tym przypadku, do łupania wystarczył by pewnie zestaw na GDWT stxa + GDN-30-200-4-AE (z układem magnetycznym od 38 ) stxa. Do tego suby 38-300. Jeżeli to są estradówki to gdzie grille albo kraty? Zabrałeś się za budowę kolumn, wydałeś tyle kasiorki i wyszło takie dziwadło.
    Proponuję przerobić to jakoś żeby przypominało normalną konstrukcję (co sie da sprzedać/co sie da wykorzystać)

• #7 20 Paź 2007 17:44
    Malas1984
    Poziom 29  

Troszke musialbys to przerobic w srodku-dzielac odpowiednia przegroda... tak jak juz wyzej napisali-dwa rozne glosniki w jednej obudowie-,ale jak poprzerabiasz to na dobrze to powinno byc ok. Mam nadzieje,ze obudowa liczona jest wedlug parametrow glosnikow-objetosc.

• #8 04 Gru 2007 18:37
    R3BeL
    Poziom 2  

A co do tych bocznych głośników widze wgłębienia...radze odkurzaczem je potraktować co spowoduje powrócenie do naturalnego stanu bez uszkodzenia.

• #9 29 Sty 2008 23:54
    pawel83ck
    Poziom 13  

Hej. Przyłączę się do moich przedmówców. Zastosowanie dwóch różnych głośników w jednej odgrodzie akustycznej jest conajmniej chybionym rozwiązaniem. Poza tym litraż obudowy jest o dużo za duży co po pierwsze zwiększa koszty obudowy, a po drugie negatywnie wpływa na impuls i efektywność - niskiego basu i tak nie uzyskasz... Ogólnie wielki + za inwencję, brakuje tylko trochę oczytania i profesjonalizmu:) Pozdrawiam

• #10 30 Sty 2008 18:23
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego nie śpisz na kasie, a właśnie wywaliłeś 1000 w błoto. Bardzo rozsądnie. Znalazłeś te forum aby zamieścić konstrukcję? Szkoda, że wcześniej nie znalazłeś i nie zapytałeś co i jak. Co jest sknocone koledzy się wypowiedzieli.
    Ja tylko dodam, że tego typu muza działa na mnie..... wymiotnie?
    Podobnie działa podpięcie takiego wzmaka pod 12" głośniki.
    Luknij na ten link. Tanio i lepiej:
    http://www.audiomania.info/forum/index.php?topic=5273.0
    :D

• #11 04 Lut 2008 10:02
    Tomek_18
    Poziom 18  

Hehehe kolumny estradowe w obudowie closed :) szkoda kasy i wysiłku...

• #12 05 Lut 2008 18:30
    michalxb
    Poziom 13  

Witam!
    Powiem tak, trochę Cię rozumiem, miałeś jakieś tam głośniki i chciałeś coś z tego zrobić. Byłoby nawet ok gdybyś zrobił jakieś kolumienki małe, przyjemne w transporcie. I tutaj też Cię rozumiem, też jestem młody i też zawsze chciałem żeby mój sprzęt był niesamowicie duży i robił dobre wizualne wrażenie(teraz jestem za maksymalną miniaturyzacją:P). Ale zastanów się czy jest w ogóle sens robić takie mega kolumny, pamiętaj o tym że kolumny nie mają wyglądać, te kolumny trzeba przewieść, przenieść, ustawić itd. kasy wydałeś masakrycznie dużo a efekt przypuszczalnie mizerny.

Ja na twoim miejscu to bym zrobił teraz tak(zakładając, że nie chcesz wydawać kolejnej kasy):
    Zmodyfikował odpowiednio te kolumny, tak żeby wywalić głośniki tonsila, puściłbym tego soniaka pełnym pasmem i wysokie przez zwrotnice(żeby obcięła wszystko poniżej możliwości tych głośników.(pewnie jakieś średniotonowce by się przydały, ale nie wiem jakim pasmem gra ten soniak)
    Tonsile natomiast wsadziłbym w dwie obudowy odwrotki basowe(tylko liczone!!) albo chociaż jakieś BR.
    Do tego dokupiłbym jakiś crossover i jakąś końcówkę mocniejszą troche.
    Wszystkie kolumny malujesz na czarno albo obijasz kocykiem i masz zestaw który nie tylko dobrze wygląda ale też przyzwoicie gra, a co najważniejsze, jeżeli okazuje się że nie potrzebujesz całego sprzętu(bo przykładowo nagłaśniasz jakiś apel, gdzie jest tylko słowo mówione) to wrzucasz sobie dwie nadstawki do auta i masz jeszcze miejsce na wzmacniacz, mikser i siebie:P

Pzdr.
    modzel

• #13 10 Lut 2008 23:30
    Hefajstos
    Poziom 35  

Jeden pozytyw - masz zaplecze... Nie zrażaj się, buduj następne kolumny, bo masz czym.
    Co do tej konstrukcji, to trzeba było w tej cenie dać gammę i GDWT. Albo alpharda PS15 / magnum i tani driver selenium. Do tego koniecznie czarmy koc i porządne wykończenie (koc, nie wykładzina dywanowa).

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #14 11 Lut 2008 08:20
    gucio.
    Poziom 22  

Powiem w kilku słowach;)

1.Porażka- posiadasz super głośniki tonsila dlaczego nie zrobiłeś tylko z nich kolumn?? tzn. GDN + GDWT a z tych pozostałych co najwyżej drugi zestaw.

2. Jak chcesz te Tonsilki sprzedać (GDN) to znajdziesz spokojnie kupca choćby mnie ;)

3. jak juz chcesz w miarę dobre i tanie estradówki polecam Beyme HP-15 + GDWT 12-19/150 Tanio i dobrze będzie grać

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

No i jeszcze jedno jak już chcesz żeby ten Tonsil GDN zagrał to :) 400wat 8R do niego ;)

Dodano po 2 [minuty]:

AHA takie wychyły jak te głośniki teraz maja :) to ma ma w moich kolumnach średnio-tonowy :) A mam o wiele mniejsze kolumny ;) także mocne kolumny + słaby wzmak to słabe rozwiązanie;)

• #15 11 Lut 2008 15:39
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Cytat:
    AHA takie wychyły jak te głośniki teraz maja Smile to ma ma w moich kolumnach średnio-tonowy Smile A mam o wiele mniejsze kolumny

Tym zdaniem pokazales nam swoja wiedze heh...

• #16 14 Lut 2008 12:54
    Hefajstos
    Poziom 35  

W mniejszych kolumnach musi być większy wychył...

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #17 15 Lut 2008 12:12
    Żychw@
    Poziom 16  

gucio. napisał:

1.Porażka- posiadasz super głośniki tonsila dlaczego nie zrobiłeś tylko z nich kolumn?? tzn. GDN + GDWT a z tych pozostałych co najwyżej drugi zestaw.

Gucio...wybacz, ale nie mogę się z Tobą zgodzić... Chcesz ustawić niskotonowy 38/300 w dualu ?? Zapomnij... musi być średniak znacznej mocy.I obudowa też nie za bardzo przemyślana.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme