Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy na EL84

Krzychu_185 13 Paź 2007 22:16 11141 31
  • Witam wszystkich
    Chciałbym przedstawić moją kolejna konstrukcje lecz pierwsza tego typu mianowicie wzmacniacz lampowy. Jest to wzmak na lampie EL84. Wzmacniacz ma moc 5W i pracuje w klasie A. Zawsze chciałem mieć lampowca :) . Duzo czytałem ze jest w nich dźwięk którego nie uzyska sie wzmakiem tranzystorowym albo operacyjnym. Z zasilacza uzyskałem 280V dla tej lampy w sam raz :) Całość robiłem przez 2 tygodnie . Tak długo ponieważ najpierw go złożyłem i leżał sobie na biurku. Najpierw chciałem posłuchać jak będzie grał a po za tym nie miałem chęci i czasu aby go dokończyć

Wczoraj kupiłem obudowę i dziś skończyłem dzieło.

Z tego co znam życie zaraz ktoś powie czemu użyłem takich a nie innych kondensatorów , otóż po wyprodukowaniu dawano większe pojemności. Przykładowo pisało na nim ze ma 1000uF a miał 3300uF oczywiście z czasem pojemność mogła zmaleć, ja mam piec kondensatorów tego typu i maja opis, że powinno być 1000uF a maja po 2200uF wszystko było sprawdzane miernikiem te w wzmaku mają po 2x 50uF. Jeden jest jako filtr w zasilaczu a drugi jest podłączany miedzy katodę a masę .
    Jeżeli chodzi o cennik to kupiłem tylko trafo sieciowe (34zł) i obudowę (30zł). Resztę miałem albo dostałem od nauczyciela ze szkoły.
    Zarzucę jeszcze schemat .
    Musze jeszcze zasłonić trafa , myślę że by dać jakąś osłonę z plexy ale to by popsuło trochę wygląd, oprócz tego muszę dać jakąś gałkę na potek .

Co do odsłuchu . Dźwięk jest bardzo czysty i bardzo mi się podoba . Bardzo ładnie brzmi gitara elektryczna teraz to już wiem dlaczego robi sie piecyki na lapach Chyba zrobię sobie w przyszłości jeszcze jeden wzmak tylko że teraz będzie to stereo o mocy 2x50W.

Fajne!
  • #2 14 Paź 2007 09:24
    Doktor5
    Poziom 19  

Witam !

Widzę że mamy takie same poglądy odnośnie wzmacniaczy lampowych mają doskonałą czystość też zrobiłem wzmacniacz lampowy na lampach PLC 86 ja wykorzystałem swój w mikserze w sekcji odsłuch wspaniale sie z nim pracuje :D . Widzę że ty masz swój wzmacniacz mono to masz tylko 50% tego co morze ci dać wzmacniacz lampowy.
    Moja jedna uwaga odnośnie twojej konstrukcji ten kondensator co wyeksponowałeś na górę wzmacniacza możesz zostawić ale w środku pudełka załóż nowy ten jest tak stery jak ta lampa na pewno zmienił swoje właściwości.

Pozdrawiam

• #3 14 Paź 2007 09:40
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

to nie jest wzmacniacz tylko poweramp czyli sama końcówka. Do czego ma to służyć?

• #4 14 Paź 2007 10:52
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Doktor5 napisał:
    Widzę że ty masz swój wzmacniacz mono to masz tylko 50% tego co morze ci dać wzmacniacz lampowy

Masz racje ale już mimo tego jest zauważalna różnica dźwięku. Mam wzmaka na tda7294 i kolumny ogólnie gra to ładnie ale jak podpoiłem pod kolumnę ta lampówke byłem zszokowany, tda nie miał szans!!!

Doktor5 napisał:
    Moja jedna uwaga odnośnie twojej konstrukcji ten kondensator co wyeksponowałeś na górę wzmacniacza możesz zostawić ale w środku pudełka załóż nowy ten jest tak stery jak ta lampa na pewno zmienił swoje właściwości

Lampa nie jest nowa ale nie była używana. Mówisz żebym dał nowe kody a ja ci powiem , że na próbę dałem kondy nowe i potem zamieniłem na te co są obecnie. Dlatego je zostawiłem bo nie widać różnicy w dźwięku inaczej wcale bym ich nie zakładał.

painlust napisał:
    to nie jest wzmacniacz tylko poweramp czyli sama końcówka. Do czego ma to służyć?

Sygnał wyjściowy jest większy niż wejściowy wiec można nazwać wzmacniaczem. Używam go do grania . A że lubie wiele rodzajów muzyki wiec mi odpowiada :) W przyszłości dołożę przed wzmacniacz będzie akurat umiejscowiony po prawej stronie na panelu przednim

• #5 14 Paź 2007 14:58
    airnox
    Poziom 24  

Owszem, wzmacniaczem mozna nazwac, tyle ze tutaj to taki maly przerost formy nad trescia... Zeby do porzadku wysterowac ta lampe trzeba ~4V na wejsciu. Ciekaw jestem czym ja ''zasilasz''... do tej lampki spokojnie starczy polowka ECC83 a jak szalec to szalec i dac preampa na ECC83 z EQ miedzy polowkami :) Nie brumi Ci ten wzmacniacz? Jeszcze moznaby sie pokusic o sprzezenie, by jeszcze polepszyc jakosc... ;) ale ogolnie wykonanie bardzo dobre, pokaz jeszcze foty wnetrza ;)

Pozdrowienia
    Airnox

• #6 14 Paź 2007 16:19
    Krzychu_185
    Poziom 16  

airnox napisał:
    Owszem, wzmacniaczem mozna nazwac, tyle ze tutaj to taki maly przerost formy nad trescia... Zeby do porzadku wysterowac ta lampe trzeba ~4V na wejsciu. Ciekaw jestem czym ja ''zasilasz''... do tej lampki spokojnie starczy polowka ECC83 a jak szalec to szalec i dac preampa na ECC83 z EQ miedzy polowkami :) Nie brumi Ci ten wzmacniacz? Jeszcze moznaby sie pokusic o sprzezenie, by jeszcze polepszyc jakosc... ;) ale ogolnie wykonanie bardzo dobre, pokaz jeszcze foty wnetrza ;)

Pozdrowienia
    Airnox

Sygnał wejściowy idzie z kompa z karty dźwiękowej nie wiem ile tam może być V na wyjściu musiałbym sprawdzić miernikiem . Na razie nie myślałem o jakimś przedwzmaku na lampie bo to dodatkowa robota, ale w następnej konstrukcji na pewno zorbie .
    Gdy miałem zrobione jako prowizorka to mi buczał coś wpływało na to ze zachowywał sie jak generator pewnie to była sprawa montażu, co prawda cicho ale buczał. Rozwiązałem problem dając dławik w zasilaczu, co prawda napięcie zasilające spało mi o 8V ale było dobrze. Gdy złożyłem całość dałem na obudowę masę a wiec na trafa także i jest dobrze mimo że nie ma dławika , a co najważniejsze nic nie buczy. Co do wnętrza nie jest za pięknie poukładane (muszę sie do tego przyznać) , jest tam mały bur...l ale mimo tego całość działa dobrze

• #7 14 Paź 2007 21:19
    airnox
    Poziom 24  

Ale tu malo czesci... xD mogles poskracac kable, pospinac i juz byloby schludniej, do tego ekranowane przewody sygnalowe i juz troche mniej buczenia ;) Jak sie uda to zaraz bedzie zdcjecie wnetrza mojego wzmaka, ale poki co na elke go nie daje bo ma stosunkowo byle jaka obudowe.

Pozdrowienia
    Airnox

Dodano po 20 [minuty]:

Wzmacniacz lampowy na EL84 Wzmacniacz lampowy na EL84
    Oto moj wzmacniacz :) (jeden kanal, drugi identyczny jako wzmak ale bez oczka) Gdzie i za ile kupiles obudowe?

Pozdrowienia
    Airnox

• #8 14 Paź 2007 21:38
    Krzychu_185
    Poziom 16  

No akurat sygnałowe mam ekranowane :) Budę kupiłem u mnie w mieście w sklepie elektronicznym ale i tak pewnie była 2 razy droższa niż powinna bo takie są ceny ze szkoda słów.
    Zrobiłeś wzmaka 3W i wskaźnik wysterowania na lampie czy w innym celu dałeś ta druga??. Kiedyś robiłem w plastikowych obudowach bo są łatwe w obróbce ale metalowe są wytrzymalsze, droższe i co najważniejsze ładniejsze po skończeniu pracy :)

• #9 14 Paź 2007 21:56
    airnox
    Poziom 24  

Wzmak ma 2W to po pierwsze. Po drugie oczko sluzy jako wskaznik wysterowania :) Wszystko mialem z odzysku :) Wzmak sluzy i gra lepiej od yamahy A560 na ktorej poprzednio sluchalem. Dorob do swojej koncowki preamp i bedziesz mogl wszystkim wysterowac na max. :) A co do mojego wzmaka - te zdjecia wyjasniaja czemu nie dalem go w DIY ;) napewno bylyby glosy ze nie jest skonczony i tak dalej. Jak bedzie ladna obudowa to moze go wrzuce :)

Pozdrowienia
    Airnox

• #10 15 Paź 2007 12:37
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Wiem że pewnie marudzę ale mógłbyś mi zarzucić jakiś sprawdzony schemat tego preampa?? i przy okazji tego twojego wskaźnika wysterowania, na jakiej to jest lampie??
    Dzis wziąłem wzmaka do szkoły na pracownie elektroniczna :) i Nauczyciel powiedział ze jak narysuje mu schemat, wykaz elementów, porobię pomiary i mu wszystko przedstawię to mi postawi ocenę. Co dostałem jutro sie dowiem :) ale ogólnie mu sie podobał . Zresztą uczę sie w technikum na profilu elektronik i tylko ja robie jakieś konstrukcje a jestem już w 3 klasie :)
    Pozdro

• #11 15 Paź 2007 14:49
    ZBIQ
    Poziom 17  

Konstrukcja bardzo dobra, jednak przydał by sie tu jakiś przed wzmacniacz chociaż na ecc82. Jeszcze tylko jakaś obudowa na trafo i będzie miodzio.

pozdr

• #12 15 Paź 2007 17:51
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Mam takie pytanie czy do lampy tej co mam teraz czyli el84 i lampy ecl86 będzie taka sam podstawka czy inna?? Bo zastanawiam sie nad zamianą i bo bym mógł zrobić preamp . I myślę nad magicznym okiem schemacik już znalazłem na EM84 co wy na to?

• #13 15 Paź 2007 17:59
    airnox
    Poziom 24  

ECL86 jak i EL84 to lampy nowalowe i maja takie same podstawki, jedynie rozklad element - nozka sa inne.

Pozdrowienia
    Airnox

• #14 15 Paź 2007 18:30
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Aha no to już wszystko jasne w sprawie wzmacniacza :) A teraz ten wskaźniczek znalazłem taki schemat do tej lampy EM84
    Biedzie dobry?? I jakie jest max napięcie dla tej lampki mam 270V z zasilacza

• #15 15 Paź 2007 20:27
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Musisz dodać jeszcze jeden rezystor 3M połączony równolegle z kondensatorem 100nF.

Maksymalne napięcie pracy dla lampy EM84 wynosi 300V, dla lamp PM84 i UM84 wynosi 250V.

• #16 15 Paź 2007 20:36
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Dzięki za pomoc. Jak dorobię ten wskaźniczek to sie pochwale

• #18 15 Paź 2007 21:10
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Wszystko fajnie pięknie tylko jest jeden feler . Jego praca będzie chyba zależała od głośności muzyki a ja cały czas na max słuchał niebede czy to inaczej działa . Bo jak dawałem kiedyś wskaźniki analogowe do wzmacniacza to dąłem je przed potencjometrem wejsciowym czyli ich wychylenie zależało od sygnału wejściowego a nie od wzmacniacza , atu będzie od wzmacniacza

• #19 16 Paź 2007 17:16
    airnox
    Poziom 24  

Zalezy jak sobie ustawisz szulosc... a jak inaczej to na polowce ECC83 mozesz zrobic wzmacniacz do tej lampki i wrzucic rownolegle do wejscia, tak mi sie zdaje, ale moge sie mylic. Ja bym robil wysterowanie koncowka, bo wiem przynajmniej kiedy jest przesterowany :)

Pozdrowienia
    Airnox

• #20 18 Paź 2007 17:59
    dzetix
    Poziom 18  

Witam,Krzychu możesz podać mi informacje o tym trafie głośnikowym bo też takie mam ?? czekam na odpowiedz i pozdrawiam!!

• #21 18 Paź 2007 18:38
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Niestety muszę cię zasmucić, możesz mieć takie samo ale tylko z wyglądu, ja je dostałem od mojego nauczyciela i wiem jedno na pewno że było ono przewijane przez niego . Wiem ze był z telewizora lampowego , ma 5W i jest dla głośnika 8ohm . Więcej informacji na jego temat nie znam

• #22 20 Lis 2007 16:42
    irmach
    Poziom 9  

Siema, tez chciałbym coś takiego do mojej gitarki, mógłbys mi napisać co dokłądnie bede potrzebował, jak widać jestem początkujący i bardzo chciałbym sie zacząć bawić w składanie różnych ciekawych urządzeń, byłbym wdzięczny za każdą pomoc. pozdrawiam

• #23 20 Lis 2007 18:08
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Musisz zdobyć
    1 trafo sieciowe z napięciem żarzenia i anodowym
    2 lampę i podkładkę pod nią
    3 trafo głośnikowe,
    Na pracowni elektronicznej mierzyliśmy i wyszło ze zamiast trafa głośnikowego można użyć trafo sieciowe do gitary w sam raz bo na zakresie 20Hz do 1kHz jest sygnał dobry bez większych zniekształceń, dalej nie było mierzone . Co wy na to powiecie??

Pozostałe elementy to już pryszcz bo w każdym sklepie elektronicznym dostaniesz najważniejsze są te rzeczy co wymieniłem wyżej. Na allegro są często lampy trafa sieciowe i głośnikowe, nie widziałem podkładek pod lampy, ale to może ktoś doradzi gdzie dostac
    pozdro

• #24 20 Lis 2007 18:16
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Podstawki lampowe można wyciągnąć z popsutych urządzeń, w tych urządzeniach znajdują się jeszcze kondensatory wysokonapięciowe.

• #25 20 Lis 2007 20:08
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

irmach napisał:
    Siema, tez chciałbym coś takiego do mojej gitarki, mógłbys mi napisać co dokłądnie bede potrzebował, jak widać jestem początkujący i bardzo chciałbym sie zacząć bawić w składanie różnych ciekawych urządzeń, byłbym wdzięczny za każdą pomoc. pozdrawiam

To jest tylko sama końcówka mocy, a nie wzmacniacz do gitary. Polecam poszukać moich konstrukcji w dziale DIY poprzez wyszukiwarkę. Wpisać nalezy magiczne słowa "czterowatowiec" lub "pięciowatowiec"

• #26 20 Lis 2007 20:43
    Krzychu_185
    Poziom 16  

No to jest sama końcówka ale jak by dał np ecl86 to by miał z przed wzmacniaczem. Albo dwie lampy jedna podwójną triodę a druga sama pentodę mocy widziałem takich schematów dużo i miałby porządny wzmak do gitary

• #27 25 Lis 2007 11:28
    Turgon
    Poziom 14  

Jedno pytanie - skąd masz sieciówkę?
    I o jakiej sieciówce mowa jako głośnikowej?

(Mam tutaj pytanie w sensie Red Barona)

• #28 25 Lis 2007 11:39
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Trafo sieciowe kupiłem już dawno na allegro nieraz sie trafiają , a co do głośnikowego trafa jak ma na pierwotnym około 60-300ohm jest dobre. To na zdjęciu jest trafem głośnikowym i ma na pierwotnym 300ohm obecnie założyłem trafo głośnikowe radiowęzłowe które ma na pierwotnym chyba 63ohm i tez dobrze spełnia swoją funkcje, wiec sieciowe tez by musiało mieć coś koło tego

• #30 09 Gru 2007 19:38
    tomek2706
    Poziom 10  

No właśnie co z uz wtórnymi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME