Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką 3KW

Dariusz Goliński 14 Paź 2007 12:07 2834 17
  • #1 14 Paź 2007 12:07
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam
    Mam taki problem
    Potrzebuje zrobić układ do sterowania grzałką 3KW sprawnie i niedrogo.
    Oczywiście grzałka na 230V.
    Grzałka będzie dosyć często włączana i wyłączana więc przekaźnik odpada. Wpadłem na pomysł sterowania poprzez przekaźnik półprzewodnikowy. Sterowanie będzie z portu LPT. Ale potem wymyśliłem sobie potrzebę sterownia mocą. Nie płynnie ale np: w 3 stopniach. Pierwszy pomysł wstawić jakiś regulator za przekaźnikiem.
    Ale może dało by się tak sterować bezpośrednio. Z pinu DATA 1 wysłał bym 1 logiczną = pełna moc, a z DATA 2 = połowa mocy. Jaki zastosować element co by zniósł częste włączanie i wyłączanie 16A ?
    Macie jakiś pomysł ?

• #2 14 Paź 2007 12:52
    Doktor5
    Poziom 19  

Witam

Proponuje wykorzystać stycznik z powodzeniem wytrzyma :D

Pozdrawiam

• #3 14 Paź 2007 13:39
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…

• #4 14 Paź 2007 13:43
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Ale co ze sterowniem mocą ? Stycznik mi tylko będzie włączał lub wyłączał.

• #5 14 Paź 2007 13:51
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    skoro napisałeś o stopniach regulacji i częstym załączniu, to może coś więcej napiszesz o tym.
    Czy ma być stabilizacja (regulacja) temperatury obiektu podgrzewanego przez tą grzałkę?

Pozdrawiam

• #6 14 Paź 2007 15:25
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

To wyjaśniam
    Kolega poprosił mnie abym zrobił mu reglator temperatury do warzenia piwa pszennego. Termostat musi mieć zawarte kombinacje o temperaturze i czasie trwania tej temperatury.
    Zbudowałem interface do DS1820 i napisany został software w delphi.
    Teraz muszę sterować grzałką o mocy 3KW która czasami jest zamocna i wystarczało by połowa mocy.

• #7 14 Paź 2007 15:40
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wystarczy, że będziesz ją włączał ze zmiennym czasem, przy przekaźniku półprzewodnikowym włączającym w zerze to idealne rozwiązanie.

Dzielisz okres minuty na 60 równych odcinków. I właczasz grzałkę na N sekund z 60-N sekundami przerwy i masz regulację średniej mocy (bezwładność układu grzewczego uśredni te włączenia i przerwy)

I masz regulację od 0 do 100% co 1.6% (a jak dasz większą rozdzielczość czasu np. co 0.6 s to i co 1%)

Pśr=3kW*(Tzał/Tokr)=3kW/60s*N*0.6s=N*30W gdzie N od 0 do 100

• #8 14 Paź 2007 15:52
    Quarz
    Poziom 43  

Jedno z rozwiązań masz TAM , tylko zastosowany triak musi być na większy prąd (minimum 16A RMS i na porządnym radziatorze).
    Oczywiście LED optotriaka sterującego potrzebuje szeregowego rezystora ograniczającego prąd.
    Innym rozwiązaniem jest zakup w/w łącznika w formie układu scalonego w którym jest już wszystko wewnątrz, ale jest to w sumie drożej.

Pozostaje kwestia właściwej regulacji za pomocą Sterowania Grupowego, ponieważ łącznik ten (ze względu na minimalizację zniekształceń przebiegu prądu) łączy "w zerze" i nie zaleca się tu (duża wartość mocy a domyślam się, iż jest to grzałka jednofazowa) Sterowania Fazowego.

Proponuję "przestudiowanie" zasady działania i regulacji za pomocą regulatora temperatury typu PID.

Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

Paweł Es. napisał:
    Wystarczy, że będziesz ją włączał ze zmiennym czasem, przy przekaźniku półprzewodnikowym włączającym w zerze to idealne rozwiązanie.

Dzielisz okres minuty na 60 równych odcinków. I właczasz grzałkę na N sekund z 60-N sekundami przerwy i masz regulację średniej mocy (bezwładność układu grzewczego uśredni te przerwy)

I masz regulację od 0 do 100% co 1.6% (a jak dasz większą rozdzielczość czasu np. co 0.6 s to i co 1%)

dla przedziału czasu 1 sekunda już wypada rozdzielczość 2% (1/50s) ! ! !
    Natomiast kiedy okres regulacji będzie większy to ta rozdzielczość będzie rosnąć, przecież minimalny kwant energii pozostaje taki sam i będzie to 3000W•(1/50s)=60J ....

Quarz

• #9 14 Paź 2007 19:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Oczywiście, ale przy urządzeniach grzejnych (a tu zdaje się mamy do czynienia ze sporym urządzeniem o sporej bezwładności cieplnej) nie jest wymagana aż taka częstotliwość sterowania. Poza tym przy sterowaniu z Windowsów (co zapowiada autor) to lepiej wybrać dłuższe czasy niż krótsze, bo łatwiej je uzyskać (w sensie powtarzalności) niż te krótkie ( dzięki "bogatemu" życiu wewnętrznemu okienek zamulającemu system)

• #11 15 Paź 2007 11:08
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Nie rozumiem tego sterowania grupowego.
    Przekaźnik załącza pod warunkiem podania na wejściu zasilania z zakresu do 32V. Stan załączenia nie jest zależny od napięcia załączającego.

• #12 15 Paź 2007 11:20
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Dariusz Goliński napisał:
    Nie rozumiem tego sterowania grupowego.

Ooo... to będzie trudno nam rozmawiać... a Google na to, ZOBACZ , a tam np. TO i PCeta proponuję odstawić do znacznie poważniejszych zadań.

Dariusz Goliński napisał:
    Przekaźnik załącza pod warunkiem podania na wejściu zasilania z zakresu do 32V. Stan załączenia nie jest zależny od napięcia załączającego.

? Ale co chodzi? Poczytaj i zrozum zasadę przyłączania odbiornika rezystancyjnego do źródła napięcia sinusoidalne zmiennego w "zerze" (a tak łączą tamte łączniki podane w lince do TME), czyli w chwilę po przejściu przebiegu napięcia sinusoidalnego przez wartość równą zero, a więc wtedy kiedy wartość chwilowa tego napięcia wynosi kilkanaście woltów.

Pozdrawiam

• #13 16 Paź 2007 09:22
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Sorki
    Wczoraj byłem trochę zakręcony, dużo spraw i kilka problemów.
    Sterowanie grupowe to poprostu włączanie i wyłączanie.
    Tak na chłopski rozum.
    Dodając te przekażniki półprzewodnikowe i odpowiednią funkcję w programie powinno być oK.
    Zrobię i dam znać jak mi to wyszło.

• #14 17 Paź 2007 11:49
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tak, to włączanie i wyłączanie tylko na granicach okresów napięcia sieci d i średnia mocy w odcinku czasu (to takie PWM tylko na małej częstotliwości powtarzania "impulsów" a układ grzejny jest układem uśredniającym o bardzo dużej stałej czasowej)

• #15 17 Paź 2007 15:15
    tronics
    Poziom 35  

A ja bym powiedział...wyprostować napięcie, dołożyć tranzystor mosfet i sterowanie poprzez transoptor z LPT (pwm o niskiej częstotliwości)...mostki na 20A wcale nie są drogie, tranzystor w zasadzie też nie. A dla grzałki wszystko jedno jak będzie zasilana ...

• #16 17 Paź 2007 18:36
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

tronics napisał:
    A ja bym powiedział...wyprostować napięcie, dołożyć tranzystor mosfet i sterowanie poprzez transoptor z LPT (pwm o niskiej częstotliwości)...mostki na 20A wcale nie są drogie, tranzystor w zasadzie też nie. A dla grzałki wszystko jedno jak będzie zasilana ...

a ja mam na powyższą propozycję zasadnicze pytanie: a skąd wziąć źródło napięcia do wysterowania owego MOSFETa?
    Mile widziałbym schemat Twojej propozycji zamiast małokomunikatywnego opisu słownego... :cry:

Pozdrawiam

• #17 20 Paź 2007 08:48
    Czesiek
    Poziom 28  

Oponuję przy przekażniku półprzewodnikowym. Model, który proponowałem powyżej jest tani, zapewnia włączenie w "zerze", zapewnia izolację 10Gom, wymaga małego prądu sterującego (impedancja wejściowa 1,5kom) np. z LPT.
    Wszelkie kombinacje z MOSFETem (wymaga dodatkowo prostownika), tyrystorami, stycznikami - będą droższe i trudniejsze do zrealizowania.

Sterowanie grupowe to w istocie włączanie i wyłączanie w czasie.

• #18 20 Paź 2007 09:12
    tronics
    Poziom 35  

Cytat:
    Wszelkie kombinacje z MOSFETem (wymaga dodatkowo prostownika), tyrystorami, stycznikami - będą droższe i trudniejsze do zrealizowania.

No dobra...trudniejsze do zrealizowania owszem, ale czemu od razu droższe? Z tego co widzę cena netto przy zakupie od 1 do 5 sztuk to ok. 35 zł.

Jedno z tańszych i mniej skomplikowanych rozwiazań to np. U2008b i sterowanie przez dołączanie dodatkowych rezystancji do pinu 6 (o ile się orientuję wystarczą rezystory z równolegle dołączonymi tranzystorami...sterowanymi z LPT). Taki układ wysterowywałby triaka (też niedrogi element) z kątem zapłonu zależnym od rezystancji (regulowanej skokowo). Tyle tylko, że przy użyciu triaka/tyrystorów należy liczyć się z zakłóceniami.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme