Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 11 Sty 2017 22:47
  • #2431 11 Sty 2017 22:47
    pitlab
    Poziom 12  

Ciąg dalszy odzyskiwania złota z radiatorów pentium.
    Zielonkawy roztwór po trawieniu jodem w jodku potasu przefiltrowałem i spróbowałem redukować pirosiarczynem w roztworze dodatkowo zakwaszonym HCl. Nic z tego nie wyszło. Roztwór zmienił barwę z sinozielonej na bardzo ładną żółtozieloną, ale nic nie chciało się wytrącić. Lektury sugerowały SO2, ale baza narzędziowa nie pozwala na zrobienie choćby namiastki aparatu Kippa, więc spróbowałem wytrącić złoto redukując je pyłem cynkowym.
    Użyłem trochę za dużo cynku, ale jako że to jest eksperyment to zależało mi na efektywności odzysku nie na optymalizacji kosztów.
    Tak wyglądało naczynie po redukcji cynkiem. Widać że spokojnie można było dać o połowę mniej Zn.

Gdy resztki roztworu zlewałem do pojemnika z odpadami po wytrącaniu Au z innych roztworów chlorkowych gdzie reduktorem też był pirosiarczyn, roztwór zbrunatniał, czyli pewnie zaczął redukować się jodek do jodu. Nie wiem dlaczego. Czy potraficie podpowiedzieć dlaczego? Podejrzewam że być może za słabo zakwasiłem roztwór i nie zaczął się wydzielać dwutlenek siarki. Większość tego roztworu mam w osobnym naczyniu. Ktoś tu wspominał o odzysku jodu, tylko nie wiem jak.

No nic, błotko resztek cynku i zredukowanych metali: niklu i złota kilkukrotnie przemyłem wodą a potem kwasem solnym i gdy już nie gazowało, zdekantowałem jeszcze raz, dodałem kw. solnego i troszkę azotowego aby wszystko roztworzyć. Roztwór zrobił się zielonkawy, bo pewnie większość wytrąconego metalu to był nikiel. Po przefiltrowaniu na sączku zostało trochę białego osadu, który nie chciał się rozpuścić w wodzie królewskiej (może to jakieś pozostałości po "stabilizacji" pyłu cynkowego? Nie udało mi się znaleźć czym stabilizuje się pył cynkowy). Ewentualnie mógł to być ten sam biały osad, jaki tworzy się podczas trawienia niklu w jodzie.
    Finalny roztwór zredukowałem pirosiarczynem i uzyskałem tyle osadu:
    Wydaje mi się że poszło całkiem nieźle. Znacznie lepiej niż przy wydawało by się prostym odzysku z nóżek procesorów, czy simów. Tam wizualnie było o wiele więcej złota a odzyskałem wyraźnie mniej, prawdopodobnie dlatego że już pod koniec procesu selektywnego wytrawiania metali "zabrudziłem" roztwór miedzią - chciałem w sprytny sposób pozbyć się resztek kwasu azotowego i wrzuciłem kilka grubszych pozłacanych układów. Później już po wszystkim doczytałem się że miedź utrudnia strącanie się złota.

Na razie plan jest taki aby do tych roztworów, z których nie udało się wyciągnąć całego złota dodać tyle HNO3 aby pozbyć się pirosiarczanu i roztworzyć koloidalne złoto (roztwory są ciemne po redukcji), potem strącić wszystkie metale redukując je cynkiem, dobrze zdekantować aby pozbyć się chlorków, kwasem azotowym (a może lepiej siarkowym) pozbyć się miedzi, żelaza, niklu itp. a to co zostanie po trawieniu roztworzyć w "carskoj wodkie" i zredukować pirosiarczanem.

• #2432 13 Sty 2017 20:24
    Sofeicz
    Poziom 13  

Ale po co komplikować proste sprawy.
    Najprościej - najpierw potraktować te wszystkie procki, piny czy laminaty kwasem solnym, żeby pozbyć się cyny, która potrafi zafajdać całą chemię.
    Cyna ładnie się w kwasie solnym roztworzy.
    Następnie wszystko przemyć i potraktować kwasem azotowym 1:1 z wodą. Roztworzy się wszystko z wyjątkiem złota.
    Przemyć i zebrać osad płatków złota i szlus.
    Sam tak robię i nie ma najmniejszych problemów.

• #2433 14 Sty 2017 13:51
    bosto
    Poziom 13  

do pitlab- podaje opis patentowy 115387 wg którego wiele lat temu korzystałem. Niestety zapiski gdzieś zaginęły.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty