Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Złoto - różne sposoby odzyskiwania
Autor
Wiadomość
Sadi
Poziom 14
Poziom 14

Post#301 06 Mar 2010 21:06   

Re: Złoto - różne sposoby odzyskiwania

W sumie to i na pozostałych metalach mniej szlachetnych jak i kolorowych można także nieźle zarobić np: miedź da się dość łatwo odzyskać ze zużytego roztworu kwasu azotowego przy pomocy elektrolizy (zauważyłem że przy okazji kwas sie regeneruje w pewnym stopniu i można go ponownie użyć) . Czy może ktoś zna dobry chemiczny sposób na odzysk cyny?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Mar 2010 21:06   

Powrót do góry

siewiora
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: katowice

Post#302 10 Mar 2010 18:04   

Witam Was
Coś mi tu nie gra. Według Was i tabelki zamieszonej przez Pana Marcina oraz informacji pozostawionych w ostach zawartość złota w przykładowym intel 486 wynosi ok 0,1g w jednej sztuce co wg. mnie jest jakimś absurdem i chyba każdy z was zdaje sobie z tego sprawe że nawet w skupie dają nawet 500zł za kg tych procesorów (wpisując "odzysk złota" w google mozemy łatwo znaleźć takie firmy)
Według waszych danych w tym kilogramie znajduje się ok 5g złota.
Cena złomu złota to ok 90zł/g
5x90= 450zł plus pallad daje nam kwote ok 550zł. I teraz odpowiedzcie sobie sami a poźniej mi. Kto dopłaca do tego wszystkiego? Gdzie tu niby miałby byc interes? Kupic po 500zł, odwiezc do rafinacji, wrocic, sprzedac i zarobic?Zaraz, zaraz jak zarobić jak własnie tym sposobem dopłacamy i jeszcze z pocałowaniem ręki pozbywamy sie surowca...
Skupując 486 po 500zł/kg mit chińczyka jak i waszych danych na temat zawartosci złota został szybko obalony.
Proszę o jakieś sprostowanie.
pozdrawiam
Powrót do góry

osmiorniczka0
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: wroclaw

Post#303 10 Mar 2010 20:28   

Wez sobie kup kilka kilo prockow np. na Allegro wyslij do jakiejs firmy zajmujacej sie rafinacja i tez bedziesz wiedzial.
Powrót do góry

siewiora
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: katowice

Post#304 10 Mar 2010 21:17   

Witam
Niestety nawet "kilka kilo" moze okazac sie zbyt mało. Np firma z Hannoveru zajmuja sie odzyskiem ma limity przyjec np płyty głowne od 500kg:/. Jeżeli chodzi o procesory przypuszczam ze bedzie to tez wieksza ilość ale będę badał sprawe a wynikami się chętnie podziele.
pozdrawiam
Powrót do góry

Adam7062
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Warszawa

Post#305 27 Mar 2010 14:49   

Z zainteresowaniem przeczytałem całą dyskusję od 1 do ostatniej strony. W wypowiedzi Jomaka z 27 listopada przeczytałem informację stosowania mocznika do wyeliminowania nadmiaru kwasu azotowego(V) po procesach trawienia. Wg mojej wiedzy mocznik wchodzi w reakcję z kwasem azotowym(III) - azotawym - wg reakcji:
CO(NH2)2 + 2 HNO2----->2 N2 + CO2 + 3 H2O
i podczas dodawania mocznika do roztworu zawierającego kwas azotawy następuje gazowanie roztworu. Oczywistym jest, że po reakcji trawienia roztwór będzie zawierał pewne ilości kwasu azotawego, ale będzie go niewiele,
natomiast kwas azotowy (V) tworzy z mocznikiem słabo rozpuszczalny azotan mocznika i jako azotan nadal pozostanie w roztworze - czyli nie eliminuje azotanów. Możliwe, że moje informacje są niepełne, dlatego proszę o informację - w jaki sposób mocznik eliminuje kwas azotowy (azotany). Chcę jeszcze zapytać, gdyż nie mam takiej wiedzy - dlaczego w procesach odzysku PGM i złota przeszkadzają azotany? Co powodują?
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Radom

Post#306 29 Mar 2010 22:21   

Ja nie używałem mocznika do usuwania kwasu azotowego z wody królewskiej. Natomiast skutkiem pozostawienia azotanów w środowisku reakcji jest w najlepszym wydaniu bardzo duże zużycie reduktorów do strącania złota. Można też się liczyć z niemożnością strącenia platyny w postaci chloroplatynianu amonu ponieważ tlenki azotu wręcz uniemożliwiają tą reakcję. Kwas azotowy w wodzie królewskiej jest czynnikiem utleniającym i pozostawienie go powoduje iż roztwór ma charakter silnego utleniacza.
Powrót do góry

krzysiekop
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: opole

Post#307 30 Kwi 2010 18:58   

Witam. jestem nowy na forum. Mam dostęp do szlamu w którym znajduje się złoto w postaci kompleksu cyjankowego i w tym roztworze znajdują się jony cynku. teraz pytanie jak to rozdzielić. Do dyzpozycji mam jedynie domowe sposoby. dodawałem kwasu cytrynowego i na dnie wytrącił się osad koloru jasno czerwonego/ złotego. przypuszczam ze to metaliczne zloto. potem nastąpiła próba z EDTA i KOH. wynik był podobny. wytrącenie się czerwono - zlotego osadu ciekawe czy to byo zloto, a jezeli tak to ile procent mogło się wytrącić z roztworu?. Następnie próbowalem z NaOCl. Obserwacje jakie zanotowalem to: po dolaniu podchlorynu do roztworu cyjanków nastąpiła wyraźna zmiana zabarweienia roztworu z czerwono brunatnego na niebieskawy. Nastąpiło utlenianie jonow cyjankowych i chloru ( ostry zapach cyjanków w pomieszczeniu i chloru). Wytrącił się osad. Dużo osadu. przypuszczam, ze po utlenieiu jonów cyjankowch nastąpila redukcja cynku i zlota. Planuje osad odsączyć i cynk rozpuścić w kwasie siarkowym i na dnie zlewki powinno zostać tylko złoto. Czy dobrze myślę?? A może ktoś zna inny sposób separacji jonów cynku od złota w roztworze cyjanków?? Tyko prosze nie pisać o elektrolizie gdyż do elektrolizera nie mam dostępu. Chodzi mi o domowe sposoby na wytrącenie złota. z góry dziękuję. pozdrawiam
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Post#308 02 Maj 2010 21:57   

Osobiście sceptycznie byłbym nastawiony. Podobny problem poruszany był nieco wcześniej w tym temacie. W kąpielach galwanicznych używa się cynku by strącić złoto. Jeśli jest tam złoto to czytając wcześniejsze posty drogi przedmówco będziesz wiedział jak do niego się dobrać. A tak poza tym jeśli nie mamy pewności czy w szlamie jest złoto to polecam analizę w profesjonalnym laboratorium najlepiej na jakiejś wyższej uczelni. EDTA dobrze się miareczkuję lecz pod konkretny jon trzeba uzbroić się w odpowiedni wskaźnik.
Powrót do góry

krzysiekop
Poziom 2
Poziom 2

Post#309 03 Maj 2010 18:13   

Dzięki za odpowiedź...
Złoto w tym roztworze jest na pewno i na pewno to jest kompleks cyjankowy. Mówisz, że byłbyś sceptyczny, ale co jest nie tak w moim rozumowaniu? Jony cyjankowe utleniłem za pomocą podchlorynu sodu. To najpewniej prowadzi do rozpadu kompleksu cyjankowego i redukcję wszystkich metali jakie znajdowały się w tym kompleksie (zakładając, że było ich więcej niż tylko cynk i złoto). Teraz wydaje mi się, że jedyne co należy zrobić to rozpuścić wszystko oprócz złota w kwasie siarkowym. Związki metali ( jeżeli są jeszcze jakieś oprócz cynku) to powinny się rozpuścić w kwasie siarkowym, natomiast złoto nie rozpuści się. Osad złota odsączyć, a potem oczyszczać, ale to już jest inna para kaloszy. Mówisz, że po przeczytaniu całego tematu będę wiedział jak mam się zabrać do wytrącenia złota z roztworu - pewnie mówisz o żywicy jonowymienej, ale czy mój tok rozumowania jest w jakiś sposób rażący? Jakie masz zastrzeżenia do mojego sposobu no i gdzie można taką żywicę jonowymienną kupić? A co do analizy jakościowej lub ilościowej na złoto nie trzeba jej robić bo wiem, że w tym roztworze jest złoto w ilościach gramowych na 10 litrów.
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Post#310 04 Maj 2010 23:07   

Co do żywic jonowymiennych firma proeko i parę innych je sprowadza wystarczy wyklikać w google "jonity sprzedaż" a potem zadzwonić. A jeśli uparcie twierdzisz że jest tam złoto to proponowałbym jonit lub elektrolizę. Elektrolizer z łatwością można wykonać w domowym zaciszu. Katody wykonałbym z mosiądzu lub miedzi dobrze wypolerowane i odtłuszczone acetonem lub octanem etylu, a anodę z grafitu lub stali nierdzewki. Natężenie powinno wahać się w granicach 0,2 A/dm2 a napięcie 3-6 V. Złoto jako najszlachetniejsze z metali odkłada się na katodzie jako pierwsze. wszystko po to aby złoto przylegało ściśle do katody aby później rozpuścić ją w kwasie azotowym. Tak poza tym w kwasie siarkowym nie rozpuścisz miedzi ,srebra ołowiu a niebieski kolorek co opisywałeś można zawdzięczać właśnie miedzi. Nawet nie wiesz ile trzeba zużyć podchlorynu sodu do utlenienia cyjanków (nawet 5 razy więcej niż tego wymaga stechiometria) a podchloryn nie redukuję metali lecz jest bardzo silnym utleniaczem.
Powrót do góry

rstlen29
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: zachodniopomorskie

Post#311 05 Maj 2010 22:00   

Witam

Czytając zawarte informacje zwróciłem uwagę ze sa osoby które znają sie na procesie rafinacji metali z odzysku elementów elektroniki i podzespołów komputerowych.
Jeśli jest ktoś kto może pomóc w rafinacji tych rzeczy http://ale.gratka.pl/ogloszenie/4991773_sprzedam_czesci_elektroniczne_i.html
proszę o kontakt na e-mail
Powrót do góry

krzysiekop
Poziom 2
Poziom 2

Post#312 07 Maj 2010 09:42   

Co do tej elektrolizy to popytałem troche i okazało sie ze mam do dyspozycji elektrolizer o natężeniu 2A i 4V, tylko z elektrodami jest problem. Elektrody grafitowej nie można nigdzie kupić ( a przynajmniej na nie znalazłem) ale za to znalazłem elektrode kalomelową ( jako anodę). Czy taka elektroda też może być? Wydaje mi się, że to większej różnicy nie robi. W moim mieście na uniwersytecie ani w zadnbej innej komercyjnej placówce nie robią analizy jakościowej i ilościowej złota. wszyscy mają AAS ale nie mają lamp i wzorców na złoto :(. Trzeba bedzie samemu zrobić próbę na złoto z rodaminą. A co do tych żywic to wczoraj podzwoniłem po firmach w całej polsce i nikt nie ma takich żywic. W POCH - u też nie mają niestey. wszyscy mają jonity ale do uzdatniania wody, które wymywają wszystkie kationy ( ale coś mi się wydaje że jak wymywa wszystko to złota może nie wymyć bo złoto jako miękki kwas nie chętnie kompleksuje w obecności innych metali ( twardych kwasów)) tak więc potrzebny by był jakiś selektywny jonit a o taki trudno ( przynajmniej ja nie znalazłem). Może masz jakies namiary na takie firmy.
ps. jak wpisałem wczoraj w googlach pro eko to wyskoczylo mi chyba z 5 firm i zadna nie ma w sprzedaży jonitów na złoto albo na grupe metali szlachetnych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Maj 2010 09:42   

Powrót do góry

malywie
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Poznań

Post#313 07 Maj 2010 11:47   

a może tu się coś znajdzie

http://www.rohmhaas-polska.com/baza.php?wybor=pgrprod&idgr=1&nazwa=%AFywice%20jonowymienne

pozdro
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Post#314 07 Maj 2010 11:53   

Jonitów w Polsce nikt nie produkuję (jeszcze się z tym nie spotkałem) a te na metale szlachetne tylko na zamówienie. Co do elektrody na punkcie skupu złomu możesz odkupić sobie jakąś blachę z nierdzewki wypolerować i odtłuścić. Polecam firmę tegal tam mają duży asortyment materiałów do galwanizerni. Jak mieszkasz w opolu to najbliższe laboratorium gdzie znajdziesz analizę na złoto jest w Gliwicach POCH dobrze znana z produkcji odczynników w tym z metalami szlachetnymi.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#315 07 Maj 2010 11:54   

A elektroda kalomelowa nie służy do elektrolizy - choć te procesy na niej zachodzą - to generalnie wykorzystuje się ją w analizie i badaniu zawartości jonów...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Maj 2010 11:54   

Powrót do góry

Nazarldz
Poziom 4
Poziom 4

Post#316 16 Maj 2010 15:05   

Witam

ja mam pytanie z trochę innej beczki mianowicie pan Marcin Chemik poruszył wcześniej a dokładnie na 3 stronie kwestie dotyczące legalności. Mianowicie chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda w świetle prawa. Wiem ze aby odzyskiwać takie rzeczy potrzebne jest laboratorium - jak je wyposażyć i co jest do tego potrzebne można znaleźć w internecie. Skupowanie elektroniki to też nie problem wystarczy podpis osoby od której ją się kupuje, bądź po prostu za darmo nieodpłatnie odbierać - co jest wtedy obowiązkiem. Ale co z odzyskanym kruszcem i zużytymi chemikaliami ?? w przypadku odzyskania złota czy można je sprzedawać po prostu dalej czy potrzeba jakoś nabijać próby itd i co z rozliczeniem z państwem czy wtedy płaci się podatek od dochodu czy jest to jakoś inaczej ?

Przecinki i początki zdań się kłaniają (spacje)!
[_P_]

Powrót do góry

cirrostrato
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#317 16 Maj 2010 20:37   

Sprzedawać legalnie możesz prawie wszystko, jak zarobisz (trochę więcej niż ok. 4tys. rocznie) to podatek trzeba zapłacić, co z ,,odpadami'' nie podpowiem bo mnie moderator kolejny raz wywali...
Powrót do góry

_PREDATOR_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Olesno Śląskie

Post#318 17 Maj 2010 07:38   

cirrostrato napisał:
co z ,,odpadami'' nie podpowiem bo mnie moderator kolejny raz wywali...

:arrow: komunikatory....

:D
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Post#319 18 Maj 2010 20:08   

wszystko rozchodzi się o ustawę z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej. W myśl tej ustawy jeśli zarobisz 4000 pln w operacjach kupna- sprzedaży w roku to już trzeba odprowadzić podatek dochodowy,dodatkowo zawsze przy zakupie i sprzedaży trzeba uwzględniać podatek wat a zwykłemu obywatelowi ciężko o odpis vatu. Próbę na złoto wyrabia się w urzędzie probierczym na elektoralnej w Warszawie. Jeśli chodzi o zużyte chemikalia to w pas się kłania ochrona środowiska gdyż trzeba zapłacić za ich utylizację a często to koszty wyższe niż sam zakup.Na odbieranie odpadów elektronicznych trzeba pochwalić się koncesją oraz aby legalnie kupić niektóre chemikalia trzeba prowadzić działalność gospodarczą a koncesję trzeba mieć na trucizny z grupy A. Więc nic dziwnego że wielu robi to po cichu ponieważ na dzień dobry ma spore składki do skarbu państwa prowadząc działalność gospodarczą.
Powrót do góry

Nazarldz
Poziom 4
Poziom 4

Post#320 19 Maj 2010 13:27   

Czyli w sumie należy założyć działalność gospodarczą na recykling odpadów IT (wytwarzanie odpadów), prowadzić jakąś ewidencje dla państwa ile sprzętu zostało przyjęte, a ile gotowego kruszca powstało i posiadać dowód sprzedaży dla rozliczenia z państwem. Jeszcze jedno pytanie czy na odbieranie odpadów wystarczy zezwolenie na ich przewóz czy coś jeszcze? i jak zdobyć koncesje na te trucizny jak ona się fachowo nazywa ?? ( jestem studentem biochemi) Wiem, ze do przetwarzania potrzeba laboratorium które oceni osobiście przedstawiciel BHP - zabezpieczenia itd.
Powrót do góry

wimat1902
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Wrocław

Post#321 30 Maj 2010 15:04   

Witam, mam pytanie do Pana Marcina chemika. Posiadam dość spore ilości miesięczne komputerów około 1000 szt . Prosze napisac czy moge to Panu sprzedac lub wejsc w wspolprace odnosnie odzysku zlota. Posiadam co 6 miesiecy szafy serwerowe

Dodano po 11 [minuty]:

Pragnę zaznaczyć iż nie znam się na chemii i nie będę sam odzyskiwał złota i nawet nie zamierzam poznawać. Natomiast mam dużo materiału w stałych dostawach. Jeśli jest Pan chętny podjąć wspołpracę napiszę mój adres e-mail
Powrót do góry

luk2030
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: trzcianka

Post#322 25 Lip 2010 21:03   

Witam, mam pytanie czym są pokryte styki gnazd zasilaczy komputerowych, które są podłańczane do podzespołów komputera, wiem tyle za styki są wykonane z mosiądzu, pokryte jakimś metalem lecz niewiem jakim.
Powrót do góry

laserjet9002
Poziom 18
Poziom 18

Post#323 26 Lip 2010 11:29   

Niklowane, a samym styku jest odrobina złota (czasem)
Powrót do góry

luk2030
Poziom 10
Poziom 10

Post#324 27 Lip 2010 17:16   

Dzięki za odpowiedź.

Ostadnio jak rozbierałem panięci komputerowe to zauważyłem, że prawie każda pamięć ma wszystkie ścieżki pozłacane lub posrebszane, a poza tym zdziwiło mie podczas rozbierania radia samochodowego, to że panel sterujący (z włącznikami itp.) miał wszytkie ścieżki tez pozłocone.
Powrót do góry

henrykS
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gryfów śl.

Post#325 27 Lip 2010 18:44   

Skąd wiesz, że były pozłocone ? Badałeś je chemicznie ?

Styki pamięci komp. oprócz tych pozłacanych, nie są posrebrzane, są cynowane.
Srebro dość silnie ulega reakcji z siarką zawartą w powietrzu, tworzy sie czarny siarczek srebra, który poważnie ogranicza przewodnictwo elektryczne.
Powrót do góry

luk2030
Poziom 10
Poziom 10

Post#326 27 Lip 2010 18:54   

Byłem u złotnika powiedział po dokładnym sprawdzieniu obwodów (bez lakieru) że jest to napylone złoto.

Dodano po 6 [minuty]:

Z innnej beczki, wiadomo że na początku produkcji tranzystorów (ja trawiłem w dużych tranzystorach w metalowej obudowie, ZSRR-owskich z lat 60 i 70) nie wiedziano jak dobrze pozłacać, to dawali pod kryształ podkładkę wykonaną z złota.
Powrót do góry

luk2030
Poziom 10
Poziom 10

Post#327 31 Lip 2010 15:40   

Oprócz złota jakim jeszcze innym metalem są pokryte styki od gniazd rozszerzeń, bo złoto jest na niewielkiej częsci takiego styku.
Powrót do góry

miolnir270
Poziom 10
Poziom 10

Post#328 16 Sie 2010 19:29   

A ja mam pytanko do Marcina Ch. w jaki sposób przeprowadza separację elektrostatyczną. Dzwoniłem do kilku firm produkujące separatory do metali niemagnetycznych lecz cena ich jest troszkę zaporowa i zaczyna się na 5000 Euro a kończy na 20 000 Euro.
Powrót do góry

Marcin Chemik
Poziom 14
Poziom 14

Post#329 24 Sie 2010 20:25   

Najlepszym według mnie sposobem jest mieć dojście do firmy która ma na stanie i używa takiego separatora. Nie jesteś wtedy jego właścicielem lecz użytkownikiem. W twojej gestii jest dogadanie się z właścicielem urządzenia by raz na jakiś czas ci go udostępnił.
Powrót do góry

KGS
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Chodzież

Post#330 25 Sie 2010 07:54   

luk2030 napisał:
Oprócz złota jakim jeszcze innym metalem są pokryte styki od gniazd rozszerzeń, bo złoto jest na niewielkiej częsci takiego styku.

Witam! Czytałem swego czasu w krajowej prasie elektronicznej, że w ramach odporności na ścieranie (i oszczędności ? złota) miało być stosowane pokrywanie styków azotkiem tytanu (mam nadzieję, że nie przekręciłem nazwy), też zresztą złotej barwy. I tu jest pytanie do specjalistów-czy w istocie teraz producenci tak czynią. Pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2010 07:54   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Złoto - różne sposoby odzyskiwania
Strona 11 z 65 Idź do strony Poprzedni  123 ... 101112 ... 636465  Następny

Skok: