Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz by arek

arek59 05 Lis 2007 17:35 5943 8
  • Chciał bym przedstawić mój najnowszy wzmacniacz. Jest on wykonany na chinskiej podróbce STK4241 kupioną w eltexco za 37zł. Ten STK4241 nieżle się sprawuje i działa nawet z potężną tubą 4 omową o mocy 500W RMS. Płytkę wykonałem metodą malowania markierem i wytrawiałem. Wszystkie elementy na płytce z stk4241 oraz zasilacz są nowe ze sklepu TME. Obudowa i trafo oraz preamp jest od unitry WS304, z wcześniej prezentowanego wzmacniacza na LM3886. Powiem że ten wzmak lepiej się prezentuje niż na LM3886. Posiada ręczne i automatyczne włączanie systemu wymuszonego chłodzenia. Ma funkcje pracy na mostku przeciwsobnym (odwraconej fazie obu wzmacniaczy o 180 stopni) dla głośnika ośmioomowego oraz na mostku dla czteroomowego i dwuomowego (po podłączeniu obu wzmacniaczy równolegle). Trafo mam 110W i o napięciach 2*33V w spoczynku (dowijane uzwojenia na trafie). Mostek to 35A/1kV, kondensatory 2 * 10000uF/63V co po odfiltrowaniu mam 45V w spoczynku. Jest to zasilanie typu miętkiego (trafo). Moc wzmacniacza to 2*35W przy 8R i 2*45 przy 4R oraz mostek przeciwsobny 90W przy 8R i mostek wzmacniaczy równolegle to w porywach 1*100W przy 4 i 2R. Jest to podana moc sinus (normalnej muzyki która jest też charakterem impulsowym, a nie ciągłym). Jak wzmacniacz gra cicho to jest całkiem zimny, a jak biorę głośno to już wiatrak musi być włączony bo radiator bez wiatraka po 5 minutach parzy. Diody led to dodatkowe bajery ale fajne są. Kabli naprawdę mniej się nie da ale są one ładnie pospinane. Zastosowałem technikę malowania radiatorów markierem. Koszty;
    -obudowa z trafem ipreampem - 30zł (z wcześniej prezentowanego wzmacniacza na LM)
    -stk4241 - 37zł
    -radiator - 20zł
    -zasilacz - 20zł
    -i inne pieruły - 10zł
    Jest to raczej tuning wzmacniacza.
    Teraz o dzwięku.
    Wzmacniacz nie buczy, syczy i nnych smieci ale jak wezmę potencjometr na full bez muzyki to słychać letki szum. Dzwięk jest naprawdę lepszy od LM3886 czy TDA7294, całe pasmo oraz jest dużo większa potęga basu przez co naprawdę nisko schodzi z tubą samochodową. Wiem że te scalaki LM czy TDA miały niską sprawność i brak kontroli nad głośnikiem. Polecam te chydryby STK4241. Dziwne że mam podrubę STK i katuję przez całonocne imprezy na full z tubą i jeszcze dotej pory nie padł ten STK. Należy uważać na podróby i kupować tylko z cybertechu ale można kupić też w ELTEXCO.
    Uwagi końcowe.
    Dla zainteresowanych mogę wysłać zdjęcia tuby oraz więcej fotek wzmacniacza. Mogę chętnie doradzić i pomóc. Jeszcze dorzucam fotki wzmacniaka. Proszę o sudestie oraz plusy i minusy. Poproszę moderatora o poprawienie zdjęć.

Fajne!
  • #2 05 Lis 2007 18:18
    hacker
    Poziom 26  

Sam miałem wzmacniacz na stk 4231V (kostka z cybortecha) i wiem jak to gra. Nie ma żadnego porównania do TDA. Również wszystkim polecam taki wmzaniacz, mimo że nie dostanie się oryginalnego scalaka.
    Jeżeli chodzi o wzmaniacz, fotki troche niewyrazne ale wszystko jest w miarę OK. Widzę że masz dość duży radiator, chyba tez taki miałem i fakt wentylator jest niezbędny.
    Kondensatory w zasilaczu, jak większość jestem za teorią: więcej sztuk o mniejszej pojemności, czyli np. 2x 5600uF na gałąz niż 10000uF.
    Trafo mogłeś dać troszke mocniejsze, ja miałem toroida 250VA, 2x26V i kostka niezle grała, a bas czuć było w podłodze nawet przy normalnym słuchaniu, mimo że kolumny stoją na kolcach :D
    Podsumowując... dobry wybór że wybrałeś stk'a.

pozdrawiam

• #3 05 Lis 2007 20:05
    arek59
    Poziom 29  

Wiem że wybór padł na STK jako próba wzmacniacza i okazało się wszystko ok. Miałem pierwszą hydrybę kupioną na wolumenie u gościa za 32zł i to była wyrażna podróba i wsadziłem do sharpa 7700 i zrobiłem zwarcie bez podania sygnału i ten stk odrazu zdechł. Kupiłem w eltexco za 37zł i do sharpa już nie montowałem lecz chciałem naprawić już tą unitre. Trafo mocniejsze jest niepotrzebne bo jak wiadomo że podróba i traktowania głośnikami 4R to musiałem takie trafo zastosować gdyż było odrazu w obudowie. Co do kondensatorów w zasilaczu to wiem że stosuje się kilka mniejszych ale w prawdzie nie ma potrzeby. Wybór padł na kondensatory 10mF bo mniej miejsca zajmowały i łatwiej mocować. Polecam sam te stk. Co do radiatora to i tak za mały bo już się znacznie grzeje przy połowie mocy, a na full to już parzy jak żelasko. Wiatrak do radiatora jest bardzo potrzebny jak imprezuję bo bez niego scalak by się rostopił.

• #4 05 Lis 2007 20:14
    oj
    Poziom 42  

Cytat:
    mostek wzmacniaczy równolegle

A co to za wnalazek

Ciekawe jak długo będzie grał na 4Ω a tym bardziej w połączeniu w mostek

• #5 05 Lis 2007 20:21
    arek59
    Poziom 29  

Przy 4 omach na mostku działa już inaczej. Dwa wzmacniacze są łączone równolegle przez rezystory wyrównawcze (podobnie jak w tda7293S), a wejście sygnału dwóch wzmacniaczy jest zwierane w jedno wejście (subwoofer). Już chyba wiecie o co chodzi. Jeszcze jedno, na zdjęciu są napisane przy dwóch bezpiecznikach T2A ale w prawdzie są tam T3A na głośniki.

• #6 05 Lis 2007 23:40
    oj
    Poziom 42  

arek59 napisał:
    Przy 4 omach na mostku działa już inaczej. Dwa wzmacniacze są łączone równolegle przez rezystory wyrównawcze (podobnie jak w tda7293S), a wejście sygnału dwóch wzmacniaczy jest zwierane w jedno wejście (subwoofer).

Lepiej napisać - ledwo działa a TDA7293 w trybie równoległym nie mają żadnych rezystorów wyrównawczych.

STK4241 jest w ogóle nie przystosowany do takiej pracy

• #7 06 Lis 2007 17:28
    arek59
    Poziom 29  

Jak to nie jest przystosowany. U mnie gra bez problemu i to nawet z tubą 2R. Stk u mnie pracuje w wersji równoległej i niema problemu. Planuję też zrobić taki wzmacniacz do samochodu by napędzać tubę z STK4241 w pracy równoległej oraz LM3886 do gwizdków, przetwornica 300W transformatorowa starczy. Mam wpięte na wyjściach rezystory 0,22R/5W by równomiernie się obciążały oba wzmacniacze. Przecież w wzmacniaczach z kilkoma parami tranzystorów stosuje się rezystory emiterowe bo bez nich wzmacniacz łatwo się spali. TDA7293 i 4 ledwo działa w trybie równoległym i zwykłym i nie ma żadnego porównania do STK.

• #8 07 Lis 2007 19:03
    arek59
    Poziom 29  

Czy w cybrotechu są orginalne STK4050? Mam zamiar kupić dwie sztuki i podpiąć pod trafo 600W/2*33V, co po odfiltrowaniu mam +/- 50V i do tego podpiąbym głośniki 4R. Otrzymał bym 2*200W/4R. Jakie macie opinie kupna tych STK4050 w cybrotechu i jak się sprawowały.

• #9 19 Kwi 2009 14:34
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na życzenie autora temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME