Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Obrotomierz do pilarki spalinowej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Obrotomierz do pilarki spalinowej
Autor
Wiadomość
rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 06 Lis 2007 16:25   

Obrotomierz do pilarki spalinowej

Witam;
Ma może ktoś pomysł na zrobienie obrotomierza do pilarki spalinowej dwu-suwowej. Szukałem na necie żeby kupić gotowe urządzenie i nic nie znalazłem. Może ktoś wie jak zrobić takie urządzenie ?
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 06 Lis 2007 16:25   

Powrót do góry

Brutal123
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: teklinów

Post#2 06 Lis 2007 17:43   

Re: Obrotomierz do pilarki spalinowej

a na co Ci taki obrotomierz żeby stale kontrolować prędkość obrotową czy żeby raz zmierzyć osiągi swojej piły ?? Myślę że najprościej założyć elektroniczny samochodowy ...
Powrót do góry

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 06 Lis 2007 18:48   

No tak tylko który ma 13000 obr/min ?
Mam dwie pilarki i nie są nowe, często wymagają regulacji, a chcę wiedzieć jakie obroty ustawiam żeby nie pogorszyć ich stanu.
Powrót do góry

Lechu_AF1
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 06 Lis 2007 19:19   

Do głowy przychodzą mi różne spodoby:

1. Elektroniczny - pokaż schemat instalacji zapłonowej to może będzie dało się do niej jakoś wpiąć obrotomierz z dwusuwowego silnika od skutera czy dwusuwowego motocykla małolitrażowego, działającego właśnie w oparciu o system zapłonowy.

2. pseudo-optyczny - zrób nacięcia na obwodzie na jakimś obracającym się elemencie (magneto, sprzędło odśrodkowe, wentylator piły) i zbuduj system diody odbiorczej podczerwonej i nadawczej podczerwonej (albo diody LED i tranzystora czułego na światło, albo kombinacje tych podzespołów) oraz układ który będzie w stanie policzyć "cykle" (przerwy w świeceniu, w momencie gdy wycięcie na obracającym się elemencie znajdzie się pomiedzy diodami) - jak w myszce komputerowej z kulką. Jeśli uda Ci się rozwiązać to mechanicznie to na forum jest wielu ludzie którzy pomogą Ci taki układ elektroniczny zaprojektować.

3. Mechaniczny - prądnica napędzana przez obrotowy element silnika (j.w.) i mierzone napięcie na jakimś woltomierzu zainstalowanym na pile (nie wiem tylko czy prostować prąd czy nie ? ). Im większe obroty, tym wyższe napięcie - jeżeli znajdziesz laserowy miernik obrotów to będziesz mógł sprawdzić jakie napięcie odpowiada jakim obrotom i wykalibrować jakoś to urzadzenie tak żeby wskazywało dobre ustawienia. Dodatkowo mozesz zainstalowac jakąś żarówke na pile zasilaną tą prądnicą (np. do cięcia w nocy ).

Moje pytanie:

Po co Ci to? Tylko z ciekawości czy sztuka dla sztuki czy jak?
Powrót do góry

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 06 Lis 2007 19:36   

Dzieki za odpowiedź. tak jak napisałem powyżej mam dwie pilarki i wymagaja czestej regulacji gaźnika, poza tym ojciec i teściu też maja piły spalinowe. W mojej okolicy nie ma serwisu musze naginać 20 km do najbilizszego i to w godzinach do 16, i tu jest problem ba ja robię do 16. Znalazłem tylko jedeno takie urzadzenie w necie ale nie chcieli powiedzieć ile kosztuje bo zaopatrują tylko serwisy. Jest to obrotmierz impulsowy taka mała skrzyneczka z kabelkiem i zaciskiem, rozprowadzane przez firmę Partners.
Ja sam takiego urzadzenia nie zrobie ale moge zlecic komuś może zrobi tanio w miare. podejrzewam że owy sprzęt orginalny kosztuje w granicach 1000 zł, czyli jest o co powalczyć.
Co do pierwszego punktu jest najbardziej realny do wykonania, chyba ale nie posiadam schematu instalcji elektrycznej. Jak rozbieram piłe jest tylko jakiś moduł z którego wychodzi kabel wysokiego napiecia na iskrę, a moduł dostaje impuls od koła które jest zamontowane na wałku silnika.
Druga wersja odpada nie chcę kombinować z nacinaniem itp wysokie obroty około 13200 na minutę. trzecia wersja też odpada gdyż potrzeba mi tylko obrotomierza na wyregulowanie obrotów żeby nieprzekroczyć 13200. Przekroczenie skutkuje usterką silnika.
Powrót do góry

micho a
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: zd.-wola koło łodzi

Post#6 06 Lis 2007 22:50   

no do 13 tys będzie cięzko dosyć .............popularne obrotomierze od odkurzaczy i motorowerów są do 7 czasem 9 tys tylko.........

obrotomierze od 4 suwów nie pasują będa około 2x zawyżać

jedynym fabrycznie dostępnym obrotomierzem o takiej skali są obrotomierze od ścigaczy maja po 12-13 tys obrotów ale to jest silnik 4 suwowy więc odpada

to by musiała być całkowicie amatorska konstrukcja nic fabrycznego nie jest chyba do 13 tys wyskalowane
Powrót do góry

Lechu_AF1
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 06 Lis 2007 23:48   

Cytat:
nic fabrycznego nie jest chyba do 13 tys wyskalowane

;) Kręcisz coś :P

Mówisz, masz - kręci się do 13. tys - odbiera impulsy z cewki zapłonowej:

Moderowano przez Jasiek690:
Niedziałające linki skasowałem.

Jest też wiecej modeli 2suwów które kręciły się do 13 tys. - trzeba tylko poszukać.

Poproś kogoś z forum, pewnie jak pokażesz schemat instalacji licznika i piły to ktoś to zaprojektuje tutaj z forum nawet - ja nie umiem bo nie jestem elektronikiem, ale ktoś to zrobi.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 06 Lis 2007 23:48   

Powrót do góry

Grześ4
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lubomierz

Post#8 07 Lis 2007 09:44   

Też mam piłę i raz już musiałem oddać do serwisu do regulacji, naszczęście byłem przy tym.
Serwisant przyłożył przystawkę wilkości dwóch paczek od zapałek i odczytywał obroty regulując ją. Działało to zapewne na impulsach pobieranych z świecy. Cała operacja trwał 2 minuty.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 07 Lis 2007 09:44   

Powrót do góry

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 08 Lis 2007 23:09   

No i tu jest pytanie czy ktos podejmie sie zaprojektowania takiego urzadzenia ?
Powrót do góry

zbikowski
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: polska

Post#10 23 Wrz 2009 13:39   

Odkopię bardzo stary temat ale czy już ktoś takie coś wykonał..? też mi jest potrzebne takie urządzonko a nie stać mnie na zakup nowego fabrycznego.
Powrót do góry

neverhoof
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Toruń

Post#11 23 Wrz 2009 22:13   

Witam
Zrobiłem ostatnio obrotomierz/licznik motogodzin do motocykla 2T.
Wygląda to mniej więcej tak:Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
a na wejście impulsów taki układzik (znaleziony zresztą na forum):
Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Obecnie jestem na etapie implementowania wyświetlacza 3,5 znaku (chodzi o niskie zużycie energii - docelowo urządzenie ma być zasilane z baterii).
Impulsy pobierane są z poprzez indukcję z przewodu owiniętego wokół kabla WN.
Powrót do góry

autocomplex
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 29 Paź 2009 22:55   

Z ceną troche przesadziłeś, dziś rozmawiałem w serwisie i podjeli się ściągnąc taki obrotomierz za cenę w granicach 320-350.00 zł. Jeśli się zdecyduje to sprowadzą go.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 29 Paź 2009 22:55   

Powrót do góry

ges13
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Zwoleń

Post#13 31 Lip 2010 18:39   

Panowie a co myslicie o tym obrotomierzu?Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

ges13
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Zwoleń

Post#14 04 Sie 2010 17:57   

chyba nikt nic o nim nie mysli ;)
Zaryzykowłem i kupiłem ! Dzis go przetestowałem i działa jak należy (przynajmniej tak mi sie wydaje ;)) Włącza sie sam jak wykryje prace cewki i wyłącza po krótkim czasie od wyłaczenia pilarki.
Powrót do góry

autocomplex
Poziom 6
Poziom 6

Post#15 15 Maj 2011 17:03   

Ile kosztował i jak potestach się sprawuje, gdzie można ewentualnie nabyć. Podany adres nie działa.
Powrót do góry

Duduś74
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: ? nie, Wieś.

Post#16 15 Maj 2011 23:05   

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Obrotomierz do pilarki spalinowej
Strona 1 z 1