Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Obrotomierz do pilarki spalinowej

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Bin -> Bin Archives -> Obrotomierz do pilarki spalinowej
Author
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post from the author of the topic 06 Nov 2007 15:25   

Obrotomierz do pilarki spalinowej

Witam;
Ma może ktoś pomysł na zrobienie obrotomierza do pilarki spalinowej dwu-suwowej. Szukałem na necie żeby kupić gotowe urządzenie i nic nie znalazłem. Może ktoś wie jak zrobić takie urządzenie ?

Helpful message? + -

Back to top

Ad

Ad

Post# 06 Nov 2007 15:25   

Back to top

Brutal123
Poziom 10
Poziom 10

Post#2 06 Nov 2007 16:43   

Re: Obrotomierz do pilarki spalinowej

a na co Ci taki obrotomierz żeby stale kontrolować prędkość obrotową czy żeby raz zmierzyć osiągi swojej piły ?? Myślę że najprościej założyć elektroniczny samochodowy ...

Helpful message? + -

Back to top

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post from the author of the topic 06 Nov 2007 17:48   

No tak tylko który ma 13000 obr/min ?
Mam dwie pilarki i nie są nowe, często wymagają regulacji, a chcę wiedzieć jakie obroty ustawiam żeby nie pogorszyć ich stanu.

Helpful message? + -

Back to top

Lechu_AF1
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 06 Nov 2007 18:19   

Do głowy przychodzą mi różne spodoby:

1. Elektroniczny - pokaż schemat instalacji zapłonowej to może będzie dało się do niej jakoś wpiąć obrotomierz z dwusuwowego silnika od skutera czy dwusuwowego motocykla małolitrażowego, działającego właśnie w oparciu o system zapłonowy.

2. pseudo-optyczny - zrób nacięcia na obwodzie na jakimś obracającym się elemencie (magneto, sprzędło odśrodkowe, wentylator piły) i zbuduj system diody odbiorczej podczerwonej i nadawczej podczerwonej (albo diody LED i tranzystora czułego na światło, albo kombinacje tych podzespołów) oraz układ który będzie w stanie policzyć "cykle" (przerwy w świeceniu, w momencie gdy wycięcie na obracającym się elemencie znajdzie się pomiedzy diodami) - jak w myszce komputerowej z kulką. Jeśli uda Ci się rozwiązać to mechanicznie to na forum jest wielu ludzie którzy pomogą Ci taki układ elektroniczny zaprojektować.

3. Mechaniczny - prądnica napędzana przez obrotowy element silnika (j.w.) i mierzone napięcie na jakimś woltomierzu zainstalowanym na pile (nie wiem tylko czy prostować prąd czy nie ? ). Im większe obroty, tym wyższe napięcie - jeżeli znajdziesz laserowy miernik obrotów to będziesz mógł sprawdzić jakie napięcie odpowiada jakim obrotom i wykalibrować jakoś to urzadzenie tak żeby wskazywało dobre ustawienia. Dodatkowo mozesz zainstalowac jakąś żarówke na pile zasilaną tą prądnicą (np. do cięcia w nocy ).

Moje pytanie:

Po co Ci to? Tylko z ciekawości czy sztuka dla sztuki czy jak?

Helpful message? + -

Back to top

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post from the author of the topic 06 Nov 2007 18:36   

Dzieki za odpowiedź. tak jak napisałem powyżej mam dwie pilarki i wymagaja czestej regulacji gaźnika, poza tym ojciec i teściu też maja piły spalinowe. W mojej okolicy nie ma serwisu musze naginać 20 km do najbilizszego i to w godzinach do 16, i tu jest problem ba ja robię do 16. Znalazłem tylko jedeno takie urzadzenie w necie ale nie chcieli powiedzieć ile kosztuje bo zaopatrują tylko serwisy. Jest to obrotmierz impulsowy taka mała skrzyneczka z kabelkiem i zaciskiem, rozprowadzane przez firmę Partners.
Ja sam takiego urzadzenia nie zrobie ale moge zlecic komuś może zrobi tanio w miare. podejrzewam że owy sprzęt orginalny kosztuje w granicach 1000 zł, czyli jest o co powalczyć.
Co do pierwszego punktu jest najbardziej realny do wykonania, chyba ale nie posiadam schematu instalcji elektrycznej. Jak rozbieram piłe jest tylko jakiś moduł z którego wychodzi kabel wysokiego napiecia na iskrę, a moduł dostaje impuls od koła które jest zamontowane na wałku silnika.
Druga wersja odpada nie chcę kombinować z nacinaniem itp wysokie obroty około 13200 na minutę. trzecia wersja też odpada gdyż potrzeba mi tylko obrotomierza na wyregulowanie obrotów żeby nieprzekroczyć 13200. Przekroczenie skutkuje usterką silnika.

Helpful message? + -

Back to top

micho a
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 06 Nov 2007 21:50   

no do 13 tys będzie cięzko dosyć .............popularne obrotomierze od odkurzaczy i motorowerów są do 7 czasem 9 tys tylko.........

obrotomierze od 4 suwów nie pasują będa około 2x zawyżać

jedynym fabrycznie dostępnym obrotomierzem o takiej skali są obrotomierze od ścigaczy maja po 12-13 tys obrotów ale to jest silnik 4 suwowy więc odpada

to by musiała być całkowicie amatorska konstrukcja nic fabrycznego nie jest chyba do 13 tys wyskalowane

Helpful message? + -

Back to top

Ad

Ad

Post# 06 Nov 2007 21:50   

Back to top

Lechu_AF1
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 06 Nov 2007 22:48   

Quote:
nic fabrycznego nie jest chyba do 13 tys wyskalowane

Wink Kręcisz coś :P

Mówisz, masz - kręci się do 13. tys - odbiera impulsy z cewki zapłonowej:

Moderated by Jasiek690:
Niedziałające linki skasowałem.

Jest też wiecej modeli 2suwów które kręciły się do 13 tys. - trzeba tylko poszukać.

Poproś kogoś z forum, pewnie jak pokażesz schemat instalacji licznika i piły to ktoś to zaprojektuje tutaj z forum nawet - ja nie umiem bo nie jestem elektronikiem, ale ktoś to zrobi.

Helpful message? + -

Back to top

Ad

Ad

Post# 06 Nov 2007 22:48   

Back to top

Grześ4
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 07 Nov 2007 08:44   

Też mam piłę i raz już musiałem oddać do serwisu do regulacji, naszczęście byłem przy tym.
Serwisant przyłożył przystawkę wilkości dwóch paczek od zapałek i odczytywał obroty regulując ją. Działało to zapewne na impulsach pobieranych z świecy. Cała operacja trwał 2 minuty.

Helpful message? + -

Back to top

rafallukomski
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post from the author of the topic 08 Nov 2007 22:09   

No i tu jest pytanie czy ktos podejmie sie zaprojektowania takiego urzadzenia ?

Helpful message? + -

Back to top

zbikowski
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 23 Sep 2009 13:39   

Odkopię bardzo stary temat ale czy już ktoś takie coś wykonał..? też mi jest potrzebne takie urządzonko a nie stać mnie na zakup nowego fabrycznego.

Helpful message? + -

Back to top

neverhoof
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 23 Sep 2009 22:13   

Witam
Zrobiłem ostatnio obrotomierz/licznik motogodzin do motocykla 2T.
Wygląda to mniej więcej tak:To view the material on this forum you must be logged in.
a na wejście impulsów taki układzik (znaleziony zresztą na forum):
To view the material on this forum you must be logged in.
Obecnie jestem na etapie implementowania wyświetlacza 3,5 znaku (chodzi o niskie zużycie energii - docelowo urządzenie ma być zasilane z baterii).
Impulsy pobierane są z poprzez indukcję z przewodu owiniętego wokół kabla WN.

Helpful message? + -

Back to top

autocomplex
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 29 Oct 2009 21:55   

Z ceną troche przesadziłeś, dziś rozmawiałem w serwisie i podjeli się ściągnąc taki obrotomierz za cenę w granicach 320-350.00 zł. Jeśli się zdecyduje to sprowadzą go.

Helpful message? + -

Back to top

ges13
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 31 Jul 2010 18:39   

Panowie a co myslicie o tym obrotomierzu?To view the material on this forum you must be logged in.

Helpful message? + -

Back to top

Ad

Ad

Post# 31 Jul 2010 18:39   

Back to top

ges13
Poziom 9
Poziom 9

Post#14 04 Aug 2010 17:57   

chyba nikt nic o nim nie mysli Wink
Zaryzykowłem i kupiłem ! Dzis go przetestowałem i działa jak należy (przynajmniej tak mi sie wydaje Wink) Włącza sie sam jak wykryje prace cewki i wyłącza po krótkim czasie od wyłaczenia pilarki.

Helpful message? + -

Back to top

autocomplex
Poziom 6
Poziom 6

Post#15 15 May 2011 17:03   

Ile kosztował i jak potestach się sprawuje, gdzie można ewentualnie nabyć. Podany adres nie działa.

Helpful message? + -

Back to top

Duduś74
Moderator - Na Wesoło HydePark
Moderator - Na Wesoło HydePark

Post#16 15 May 2011 23:05   

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Bin -> Bin Archives -> Obrotomierz do pilarki spalinowej
Page 1 of 1
Similar topics
pomoc w wyborze pilarki spalinowej (1)
Jaki łańcuch do pilarki spalinowej STEEL (3)
Nieznana rzecz w baku paliwa pilarki spalinowej (5)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.065 seconds

elektroda.pl topic RSS feed