X

Do czego służy kalafonia i jak jej poprawnie używać?

10 Nov 2007 20:57 XAxamrex
  • #1 10 Nov 2007 20:57
    xamrex
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Szukałem już na forum i googlach nformacji dot. kalafoni.
    Ale nie znalazłem tego czego szukałem:(
    W sumie mam kilka pytań
    Kupiłem sobie kalafonię w takiej puszeczce (jak pasta do butów)
    I do teraz jak lutowałem nie stosowałem w ogóle kalafoni. (stosowałem cynę z topnikiem)
    Ale już kupiłem tę kalafonię to przydałoby się ją do czegoś wykorzystać:D
    Ale jak ją wykorzystać??
    Wiem, ze od czasu do czasu mozna grot lutownicy zamaczać w tej kalafonii...
    Ale jakie jest jeszce zastosowanie (takie praktycze) tej kalafoni..
  • #2 10 Nov 2007 21:02
    fuutro
    Level 43  
    Helpful post? (-1)
    Ułatwia równomierne pokrycie odizolowanego końca przewodu cyną, bywa wykorzystywana do ochronnego pokrycia świeżo wytrawionych ścieżek, itp.
  • #3 10 Nov 2007 21:04
    xamrex
    Level 28  
    Topic author Helpful post? (0)
    ok
    Ale chodzi mi o to jak ja ją mogę wykorzystać..
    Czyli mam przewód pokryć kalafonią (zanurzyć go w rozgrzaej kalafoni, potem wyciągnąć)I potem już będzie po nim równomiernie cyna rozprowadzana?
  • Helpful post
    #4 10 Nov 2007 21:06
    joozwa
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Kalafonię można by rozpuścić w czystym spirytusie (nie salicylowym), ewentualnie w denaturacie. Takim roztworem pokrywa się ścieżki przed lutowaniem. Dobre rezultaty daje roztwór nasycony w temp. pokojowej. Cyna chwyta, aż miło :), a jaki zapach :D !! ...
    fuutro, kalafonię można nałożyć na co się chce w postaci roztworu. Pzdr.
  • Helpful post
    #5 10 Nov 2007 21:08
    fuutro
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Aż tak dobrze to znowy nie ma. Rozgrzewasz grotem koniec przewody, zanurzasz w kalafoni a potem rozprowadzasz równomiernie cynę - grotem lutownicy. Szybko się nauczysz, jeśli spróbujesz.
  • #6 10 Nov 2007 21:10
    xamrex
    Level 28  
    joozwa wrote:
    Kalafonię można by rozpuścić w czystym spirytusie (nie salicylowym), ewentualnie w denaturacie. Takim roztworem pokrywa się ścieżki przed lutowaniem. Dobre rezultaty daje roztwór nasycony w temp. pokojowej. Cyna chwyta, aż miło :), a jaki zapach :D !! ... Pzdr.

Czyli rąbnę młotkiem w tą puszeczke z kalafonią, żeby popękała. Jakoś wyjmę odłamek kalafoni, wrzucę do spirytusu i on się rozpuści??
  • Helpful post
    #7 10 Nov 2007 21:14
    joozwa
    Level 31  
    Helpful post? (-2)
    xamrex wrote:
    Czyli rąbnę młotkiem w tą puszeczke z kalafonią, żeby popękała. Jakoś wyjmę odłamek kalafoni, wrzucę do spirytusu i on się rozpuści??

Kalafonię kruszy się dosyć łatwo, zależnie od rodzaju (tzn. z jakiego drzewa jest zrobiona, standard to chyba sosna). Być może będziesz musiał użyć pewnych drastycznych metod, ale moim zdaniem warto stosować roztwór :) ... mocny, nasycony roztwór, czyli mało spirytusu na dużo kalafonii ...
  • #8 10 Nov 2007 21:23
    xamrex
    Level 28  
    czyli po prostu mam ten kawałek kalafoni (twardej) wrzucić do spirytusu? I to się samo rozpuści i będzie płynne?
  • Helpful post
    #9 10 Nov 2007 21:26
    joozwa
    Level 31  
    Helpful post? (+1)
    Tak, oczywiście. Tylko weź dużo kalafonii na małą ilość spirytusu, żeby roztwór był mocny !!! To znaczy, żeby w danej ilości etanolu rozpuścić jej tyle, żeby już więcej rozpuścić się nie chciało... ;) Taki roztwór jest bardzo praktyczny, np. jeżeli masz koniec linki do pobielenia (pocynowania), to najpierw zanurzasz go w tym roztworze, który dobrze wnika między druciki, potem można już lutować i efekt jest bardzo dobry. Tak samo z pokrywaniem powierzchni płytki - kalafonia chroni ścieżki przed korozją ...
    Pozdrawiam
  • #10 10 Nov 2007 22:30
    tronics
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    xamrex, jak lutowałeś jakieś mniejsze lub większe przewody, druty itp, szczególnie aluminiowe mogłeś zauważyć, że nawet mimo stosowania cyny z topnikiem nie jest łatwo dobrze pokryć końcówek przewodów, a nawet jak się uda często naniesiona cyna jest matowa nie chce się trzymać drutu. Kalafonia nie pozwala powietrzu na utlenianie cyny, jednocześnie poprawia zwilżalność powierzchni. Bardzo przydatna substancja, stopniowo wypierana przez półpłynne topniki.
  • #11 10 Nov 2007 23:03
    Fatko
    Level 18  
    Helpful post? (+1)
    A ja tak wam coś podpowiem (chociaż to nie H.P.) Do lutowania bardzo dobra jest ETOPIRYNA (ta którą poleca Goździkowa).W niektórych przypadkach jest dużo lepsza od kalafoni.Zawiera kwas salicynowy który niszczy szelak(lakier na drutach nawojowych)lutujemy bez skrobania ,CHAINE przewody,kabelki lutują się bez problemu.A co do lutowania AL -lutujemy w oleju silikonowym lub pokryte smarem silikonowym
  • #12 11 Nov 2007 19:36
    joozwa
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    @Fatko, przytoczoną przez Ciebie metodę (kwas SALICYLOWY) wypróbowywałem - niestety nie działa :( Mógłbyś napisać dokładniej, jak to się robi? Ja po prostu usiłowałem pocynować końcówkę drucika umieszczając go pomiędzy rozgrzanym grotem z cyną i tabletką aspiryny. Bez efektu :( ...
    Pzdr.
  • Helpful post
    #13 11 Nov 2007 19:51
    Fatko
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Drucik kładziemy na tabletce i cynujemy tabletka zachowa się jak kalafonia.
  • #14 11 Nov 2007 20:22
    xamrex
    Level 28  
    joozwa
    Wlałem spiritus(mam zwykły nie alicylowy) do małego pojemniczka, nastęnie wrzuciłem tam kawałki kalafoni.. i nic nawet pomieszałem łyżeczką a kalafonia się nie rozpuściła;[ Czemu??

I powiedzce mi czy robię dobrze:
    Jak chce polutowac dwa kabelki to nagrzewam grotem kalfonie, wsadzam tam kabelki i wyciągam kabelki (żeby mi te kabelki w tej kalafoni nie zostały) a potem normalnie lutuje. Jest to dobrze?
  • Helpful post
    #15 11 Nov 2007 21:13
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (-1)
    Weź ją pokrusz i dopiero wsyp do alkoholu. Latem miałem prośbę o pilne polutowanie kabelka w pralce w przeddzień wesela koleżanki. Oczywiście z braku kalafonii otworzyłem apteczkę, wyjąłem polopirynę i w obecności licznej rodziny z USA wyszedłem na guru formatu Davida Copperfielda. (Nie mogli chwycić po co mi KALIFORNIA :) do solderingu )Myślałem że im gały wyżre paskudny dym jaki się wydzielał -ale połączenie wyszło bez zarzutu. :) później wyciąłem to i polutowałem już na kalafonię bo z miedzianej linki korozja wkrótce nic by nie zostawiła. Tylko najstarszą ciotkę zainteresowało że jej "codzienna" aspirynka firmy BAYER ma taką samą dawkę i "możliwości żrące".
  • #16 11 Nov 2007 22:22
    xamrex
    Level 28  
    Topic author Helpful post? (-1)
    pokruszyłem i tez sie nie chce rozpuscic ;((
    moze podgrzac?
  • #17 11 Nov 2007 22:56
    Piotr-gn
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Musisz mieszać kalafonie w spirytusie, ona muzi zmięknąć dai jej pare dni często mieszając. NIE PODGRZEWAJ ZAPALI SIĘ
  • Helpful post
    #18 12 Nov 2007 17:03
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    A ja tam robię taki roztwór ze rozpuszczalnika (do farb obojętnie jaki) i zawsze mi ładnie rozpuści kalafonie nawet jeden duży kawałek.
  • Helpful post
    #19 12 Nov 2007 20:30
    szod
    Level 32  
    Helpful post? (+1)
    :arrow: xamrex - kalafonia powinna się bez problemu rozpuścić w spirytusie.
    Nie trzeba czekać dni ani podgrzewać. Więc albo masz coś nie tak z tą
    kalafonią, albo to co uważasz za spirytus nim nie jest. Sprawdź czy nie ma
    przypadkiem coś koło 40% ;) Ja jako rozpuszczalnika do kalafonii używam
    acetonu. Rozpuszcza się bez problemu i dodatkowa zaleta to bardzo szybkie
    schnięcie. Dużo szybciej niż na spirytusie.
  • Helpful post
    #20 12 Nov 2007 21:13
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Oczywiście że rozpuści się we wszystkim co usuwa plamy z żywicy.Nawet w oleju. Ale do naszych celów spirytus jest bardzo dobry.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products