Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log intemperatura czynnika grzewczego


  Main Page -> Forum Index -> Generally ->temperatura czynnika grzewczego Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
TMC
Level 14
Location: Łódź
Joined: 17 Mar 2005
Posts: 135
Helped: 10
Post rating: 2
TMC
Level 14
Post#1 20 Nov 2007 13:00  Topic author   

temperatura czynnika grzewczego


Czy istnieja jakieś norm, zasady, tabele która określają jaka powinna być temperatura czynnika grzewczego - wody w stosunku do temperatury zewnętrznej aby ograniczyć częstotliwość pracy palnika - ogrzewanie olejowe. Prosze o radę lub jakieś linki.
Użytkownik

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
PAWEŁ74
Level 27
Location: Chorzów
Joined: 01 Feb 2007
Posts: 979
Helped: 78
Post rating: 9
PAWEŁ74
Level 27
Post#2 20 Nov 2007 13:22    

Re: temperatura czynnika grzewczego


Witam istnieją tz. "pogodówki" które ograniczają temperaturę na piecu albo wręcz go wyłączają ...
Jest to dodatkowy moduł który albo jest montowany albo nie, wszystko zależy od projektanta, inwestora bądź wykonawcy...

Taka pogodówka to nic innego jak termostat który przy danej temperaturze zewnętrznej ogranicza bądź blokuje pracę pieca... Musi więc być zamontowana w logicznym miejscu ( np. w miejscu nie nasłonecznionym i pozbawionym potencjalnego podgrzewania przez inne źródła ciepła ) ...

Normy nie istnieją bo to czy ktoś chce grzać na maksa czy nie to jego indywidualna sprawa, a "pogodówka" ma za zadanie jedynie oszczędzać energię i bardziej zautomatyzować kotłownię...

Pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
waldekel
Level 27
Location: "-"
Joined: 19 Dec 2003
Posts: 1135
Helped: 59
Post rating: 39
waldekel
Level 27
Post#3 20 Nov 2007 19:46    

Re: temperatura czynnika grzewczego


TMC, do czego zmierzasz?

Helpful post? + 0
Back to top
12gucio
Level 20
Location: okolice Lublina
Joined: 05 Dec 2005
Posts: 338
Helped: 23
Post rating: 16
12gucio
Level 20
Post#4 20 Nov 2007 19:55    

Re: temperatura czynnika grzewczego


Witam!
Kiedyś w kotłowniach takich osiedlowych były tabele temperatur .Na ich podstawie była utrzymywana temperatura na wyjściu z kotłowni.

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
skryn
Admin grupy AGD
Location: Słupsk
Joined: 28 Sep 2004
Posts: 15888
Helped: 1510
Post rating: 689
skryn
Admin grupy AGD
Post#5 20 Nov 2007 21:18    

Re: temperatura czynnika grzewczego


Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
TMC
Level 14
Location: Łódź
Joined: 17 Mar 2005
Posts: 135
Helped: 10
Post rating: 2
TMC
Level 14
Post#6 20 Nov 2007 22:12  Topic author   

Re: temperatura czynnika grzewczego


Po pierwsze nie jestem z branży.
W domku jednorodzinny zamontowano piec olejowy z czujnikiem temperatury zamontowanym w jednym z pokoi np 20stopni w godzinach 7-23. Sterownik ten po stwierdzeniu temperatury za niskiej w stosunku do wymaganej otwiera zawór na piecu który chodzi cały czas na tzw. małym obiegu.
I tu jest pies pogrzebany. Jaką temperaturę ustawić na piecu (mały obieg) aby ta instalacja pracowała ekonomicznie i skutecznie i aby palnik nie włączał się co chwila.
Na pewno są istotne temperatura zew. ilość wody w układzie, bezwładność układu, opóźnienie w zadziałaniu itd.
Poruszam ten temat bo instalator na postawione pytanie nie potrafił sensownie odpowiedzieć.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
PAWEŁ74
Level 27
Location: Chorzów
Joined: 01 Feb 2007
Posts: 979
Helped: 78
Post rating: 9
PAWEŁ74
Level 27
Post#7 21 Nov 2007 00:12    

Re: temperatura czynnika grzewczego


Twój cały domek ma bardzo dużą bezwładność, więc bezwładność samego centralnego jest pomijalna, tak mi się przynajmniej wydaje... Oczywiste jest iż ze zmniejszeniem cieczy w obiegu piec krócej musi ją grzać by nagrzać ją do zadanej temperatury, z drugiej strony jeśli wody jest więcej znowu dłużej stygnie, a więc piec choć dłużej grzeje to jednocześnie dłużej nie grzeje bo grzejniki oddają ciepło zmagazynowane w wodzie.

Opóźnienia spowodowane czasami przełączania się pieca, czasem reakcji itd. są pomijalne ze względu na bezwładność domu. Jest natomiast reguła im niższa temperatura nośnika ciepła tym sprawność lepsza ( dlatego podobno najlepsze jest ogrzewanie podłogowe ). Mały obieg i tak nie oddaje zbyt wiele ciepła w powietrze więc straty spowodowane potrzebą utrzymani a w małym obiegu odpowiedniej temperatury można sobie chyba darować.

Umieszczenie termoregulatora w jednym pomieszczeniu to chyba nie za szczęśliwy wybór, lepiej było by w poszczególnych grzejnikach zastosować zawory termoregulacyjne, a sam piec ustawić na utrzymywanie zadanej temperatury czynnika. Do tego dołączyć "pogodówkę" i doświadczalnie dobrać temperatury i czynnika grzewczego i od jakiej temperatury "pogodówka" ma wysłać sygnał że "mrozy mineły"

Pragnę jeszcze dodać iż nie ma chyba jakieś złotej reguły, każdy piec trzeba poznać, każdy układ ogrzewania jest osobliwy tak jak każdy dom. Jeśli jest to dom dwu piętrowy to wiadomo iż drugie piętro będzie miało mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż parter, w takim przypadku zakładanie termostatu w jakimś pomieszczeniu jest bez sensu, bo niby które pomieszczenie wybrać jako wzorcowe?

A żeby nie włączał Ci się co chwila zrób mu dość dużą histerezę między minimalną a maksymalną temperaturę cieczy, wtedy będzie długo grzał by osiągnąć wysoką temperaturę ale i postój będzie długi bo zanim ostygnie trochę czasu minie...

A piec służy też do ogrzewania wody użytkowej ( C.W. ) Masz zainstalowane automatyczne odpowieczniki...?

Helpful post? + 0
Back to top
Grześ4
Level 14
Location: Lubomierz
Joined: 17 Aug 2007
Posts: 85
Helped: 7
Post rating: 1
Grześ4
Level 14
Post#8 21 Nov 2007 09:20    

Re: temperatura czynnika grzewczego


Po pierwsze pogodówka nie ogranicza temperatury a dostosowuje temperaturę wyjścia do temperatury zewnetrznej w zależności od zaprogramowanej krzywej grzania. Każdą krzywą można zmieniać.

Kolega PAWEŁ74 ma rację, że lepsze byłyby termostaty, oraz zwiększenie histerezy pozwoli na wydłużenie czasu pracy i czasu przestojów- ale tylko częściowo. Nie w każdym regulatorze można zmieniać histerezę.

Sterownik ten po stwierdzeniu temperatury za niskiej w stosunku do wymaganej otwiera zawór na piecu który chodzi cały czas na tzw. małym obiegu. - czy całkowicie odcina przepływ czy jest to mieszacz?

Odpowiedź na twoje pierwotne pytanie.
Twój piec mocy np. 18kW ma pojemność wodną ok. 30l twoja instalacja o mocy ok. 15kW ma pojemność 140l (grzejniki, rurki i inne)( piec dobiera się na warunek 1,1 mocy instalacji , ze względu na zmieniającą sprawność oraz malejącą sprawność w zależności od zanieczyszczenia i jakości paliwa) i teraz: Spada temperatura w pomieszczeniu termostat wysyła sygnał do pieca aby otworzył zawór i Piec ma ok 30l o temp. ok60, instalacja ok140l i temp. np38. Piec się załącza i z mocą 18 kW podgrzewa wodę w piecu i w instalcji tylko, że dom masz częściowo wygrzany a moc jaką potrzebuje to np.9kW ( moc wydajności instalacji 15kW przy warunkach max. tj.-20 t. zew), Wtedy piec bardzo szybko osiąga swoją temperaturę i czeka aż instalcja odda to ciepło do otoczenia. Do tego musisz doliczyć czas wygrzania instalacji i rzeczywistej pracy grzejników.

W kotłach gazowych, aby uniknąć tego efektu stosuję się palniki modulowane, które dostosowują swoją moc do zapotrzebowania i wydłużają czas pracy.

Lepiej byłoby jakbyś miał zawory termostatyczne.

Wracając do ustawień pogodówki i grzania.
Tabela temperatur jaka kiedyś była stosowana to 90/70, -20 tj. przy -20 na zewn. 90na zasilaniu 70powrót. obecnie tych temperatur nie stosuje się na instalacji, zmniejsza się temperatura na zasilaniu do 80 a nawet 75 czy 55 i ty są ustawienia inne.
Generalnie jest jak masz ciepła wodę to utrzymujesz na piecu 55 i temperaturę w pomieszczeniu regulujesz termostatmi bądź mieszaczem, gdy osiągniesz punkt wktórym ta temperatura nie wystarcza podnosisz ją.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Generally -> temperatura czynnika grzewczego
Page 1 of 1Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.078 seconds