Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny a`la GREGOR na STX & TONSIL

GREGOR:-) 22 Lis 2007 22:31 9096 31
  • Witam!!! po dwóch miesiącach zmagań udało mnie się wreszcie ukończyc moje pierwsze w życiu kolumny!! Oto kilka informacji na ich temat:

WYMIARY - 22 cm x 115 cm x 40 cm - wykonane z płyty wiórowej 18 mm

PRZETWORNIKI:
    1. 2 x Tonsil GDN 30/100 - regenerowane
    2. 4x STX GDM 17/80 - nowe
    3. 2 x Tonsil GDWK 11/100 - regenerowane

ZWROTNICE - kompletnie nie znam się na tym, ale zamieszczam poniżej ich zdjęcie, na którym są widoczne wszystkie oznaczenia. Zakupiłem je we Wrocławskiej firmie SALTO, która je wykonała. Jedyną modyfikacją jest dodatkowy filtr niskich tonów, który wlutowałem własnoręcznie po konsultacji z gościem, który je wykonał ;-) Oryginalnie był 4,7 a ja dodałem 10 :D

Całośc oklejona fornirem czereśnia i pomalowana trzema warstwami półmatowego lakieru do parkietów.

Średnie i wysokie tony pracują w osobnej dobrze wygłuszonej komorze o pojemności ok 12 litrów!

Komora basowa ma pojemnośc ok 60 litrów i jest zestrojona na ok 37 Hz bass refleksem o średnicy 10,5 cm (rura PCV) i długości 23,3 cm.

Koszt:
    1. GDN - 2 x 100 zł
    2. GDM - 4 x 35 zł
    3. GDWK - 2 x 50 zł
    4. zwrotnice - 2 x 30 zł
    5. płyta wiórowa - miałem (stare meble):D
    6. fornir - 100 zł
    7. wygłuszenie - 50 zł
    8. klej do forniru - 30 zł
    9. lakier, kapon, pędzle - ok 40 zł
    10. wkręty, silikon, papier ścierny, rura PCV - ok 25 zł
    11. terminale - 15 zł
    13. kable - ok 40 zł
    14. szpachla - 20 zł
    RAZEM ok 820 zł

Jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe to jestem bardzo mile zaskoczony!!!! :D:D:D nie sądziłem, że będą grały aż tak dobrze! Bas jest potężny, nie buczy - jest go w sam raz (szyba w oknie trzeszczy:D). bardzo czysty średni ton i sopran... W życiu nie słyszałem takiej palety dźwięków w swoim pokoju!!!!!
    Całośc napędzam wzmacniaczem marki kenwood KA-770 D... Nie wiem czy jest to dobry sprzęt ale wydaje mi się że wystarczający jak na te kolumny!
    Na koniec kilka fotek:
    tak wyglądały przed rozpoczęciem prac wykończeniowych
    jeszcze przed lakierowaniem

Na zdjęciu głośniki w jednej kolumnie są przykręcone srebrnymi wkrętami a w drugiej czarnymi. Suma sumarum wybrałem srebrne i juz obie kolumny zostały w nie wyposażone... A na przyszłośc planuję jeszcze jakąś maskownicę dla basowego:D

Fajne!
  • #2 22 Lis 2007 22:45
    NeptykTomek
    Poziom 12  

Widze ze kolumny to kopia GLD DEKADA tylko na innych przetwornikach. Wykonanie bardzo ładne ładnie sie prezentuja. Zawsze chiaem tez zrobic kopie tych kolum na innych głosnikach. pzdr jak dla mnie to 9/10

• #3 22 Lis 2007 22:57
    turek86
    Poziom 14  

Chyba trochę za duże frezy Ci wyszły, ale generalnie super. Bardzo podoba mi się kolor forniru. Ocena 6-/6. GRATULUJE KONSTRUKCJI

• #4 22 Lis 2007 23:24
    Usunięty
  • #5 22 Lis 2007 23:42
    GREGOR:-)
    Poziom 12  

szczerze mówiąc to nawet nie wiedziałem, że istnieją takie kolumny jak DEKADA - to zupełny przypadek, że są podobne :D

• #6 23 Lis 2007 07:14
    kdaudio
    Poziom 9  

super!!!! też mam zamiar zorbić coś podobnego

• #7 23 Lis 2007 08:10
    izbic
    Poziom 28  

Widzę, że pięknie Ci to wyszło. Wszystko ładnie oklejone i są podfrezowania nawet:0 Troszkę skopałeś średnie tony bo te STXy do wybitnych nie należą...kuleje w nich efektywność. Mogłeś dać choćby ARP i byłoby o wiele lepiej, ale skoro nie brakuje Ci średnich tonów to ok. Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.

• #8 23 Lis 2007 10:33
    Poziom 12  

na dłuższą metę rzeczywiście jest zbyt mało średnich tonów ale equalizer w komputerze załatwia ten problem!

• #9 23 Lis 2007 17:38
    melisław
    Poziom 24  

całkiem fajny patent z basowcem z boku ;)

• #10 23 Lis 2007 23:02
    gucio.
    Poziom 22  

Witam

No zwrotnica nie za ciekawa płytka to chyba STX'a ale kolumny wyszły bardzo ładnie, boli ten Tonsil GDN z wymienioną membrana na nie orginał a cewka orginał ??

pozdro

• #11 24 Lis 2007 00:11
    Diazd
    Poziom 15  

Regenerowane potrafią grać ładniej od oryginałów, uwierz mi:) Zwłaszcza jak jest wymienione zawieszenie a cewka oryginał:)

• #12 24 Lis 2007 10:47
    Poziom 12  

zwrotnicę doradził mi gośc w sklepie z głośnikami. A co jeśli można wiedziec jest z nią nie tak?

• #13 24 Lis 2007 11:15
    Eliminator
    Poziom 24  

Elegancko to wyglada ale daj na basowiec może grill. Jak dla mnie na pierwsza kontrukcje 5/5

• #14 24 Lis 2007 11:49
    gucio.
    Poziom 22  

Diazd: twoją wypowiedz zostawiam bez komentarza szkoda słów :/

zwrotnice;] wszystko ok tylko jak to są nowe to czemu siedzi w nich miflex z przed 20 lat??

Pozdrawiam

Szkoda że nie masz zregenerowanego tego Tonsila na orginalnych częściach zobaczył być jak ładnie gra jak jest orginał

Dodano po 52 [sekundy]:

Ale kolumny wyszły LUX aha no i te średniotonowce :)
    porażka wiem bo miałem je :)

• #15 25 Lis 2007 21:04
    Poziom 12  

zwrotnice są częściowo na używanych podzespołach. Ale jeśli chodzi o parametry to chyba jest ok? a te Tonsile są regenerowane bo najzwyczajniej w świecie nie stac mnie było na nowe.... Ale jak tylko będę miał trochę kasy to zastąpię je nowymi........

• #16 26 Lis 2007 13:02
    Poziom 12  

a gdybym dał zamiast tych STX Tonsila GDM 18/80? Dużo lepiej zagra? Kolumny a`la GREGOR na STX & TONSIL

• #17 26 Lis 2007 13:27
    brioco
    Poziom 11  

To jak przesiadka z fiata 125p na forda mondeo...No pewnie, mam go i gra bardzo ładnie choć cena nie jest zachęcająca. Pozdrawiam.

• #18 29 Lis 2007 17:26
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wykonanie (stolarka) bardzo ładna. Reszta skopana na maxa. Koleś ze sklepu z głośnikami to lamer. Jeśli chodzi o zmianę sredniaka to się zgadza. Tylko zmień go na głośnik niskośredniotonowy (midwoofer) Strzelam, że zwrota też bez pomiarów. Wogóle nie wiem kto mógł doradzić Tobie taki dobór przetworników.
    1. Chąc dać bas z boku obudowy należy nisko ciąć na zwrocie (stąd midbas na średnie)
    2. efektywność tych średniaków jest koszmarna a korekcja wzmakiem to nie rozwiązanie
    3. co dokładnie zmieniłes w filtrze?

• #19 29 Lis 2007 17:46
    Poziom 12  

na zdjęciu zwrotnicy widac dwa żółte filtry. Górny był fabrycznie a ja dodałem ten dolny, właśnie po to żeby niżej odciąc basowca.... nie znam się na zwrotnicach, więc zaufałem facetowi w sklepie z głośnikami!

Dodano po 5 [minuty]:

czyli powinienem dac filtr niskotonowy na basowca i osobno zwrotnicę dwudrożną na przednie głośniki tak? Czy lepiej trójdrożną i jeden z tych dwóch średniaków zastąpic basowym a drugi zostawic???????? Będzie wtedy kolumna 3,5 - drożna. no i wreszcie jakie przetworniki polecasz? Tylko żeby nie była to cena powalająca z nóg;-)

• #20 30 Lis 2007 10:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

GREGOR:-) napisał:
    Będzie wtedy kolumna 3,5 - drożna. no i wreszcie jakie przetworniki polecasz? Tylko żeby nie była to cena powalająca z nóg;-)

2.5 drożna :wink:
    Myślę, że powinieneś zastanowić się nad ARN-188-08/4
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=94&l=2&catg=1
    Może nie ma on wybitnej średnicy, ale powinien pasować pod względem efektywności, oraz rozmiarowo (jeśli regenerowany gdn ma nieoryginalne zawieszenie, to jego efektywność może być mniejsza).
    Jeśli chodzi o zwrotę, to bez pomiarów to słabo widzę, ale założyć powinieneś raczej typową zwrotnicę 3 drożną, przy czym cięcie gdn'a dał bym nie większe jak 150Hz. Można było by pokombinować z samą cewką (6dB/okt).[/youtube]

• #21 30 Lis 2007 12:18
    Poziom 12  

wielkie dzięki za poradę!!! i chyba rzeczywiście skorzystam i założę te arn-y! a podłączyc je normalnie pod średni ton na zwrotnicy? Czy może lepsze by były te tonsile 18/80 o których już wcześniej wspomniałem?
    A zwrotnica jest typowa 6/12/6/12 db/okt trójdrożna tylko że GDN jest niżej odcięty za pomocą dodatkowego filtra. Jedyne co bym zmienił to rzeczywiście te STX-y Bas je troche przygłusza i słabo je słychac!

Dodano po 2 [minuty]:

nie wiem natomiast czy GDN ma oryginalne zawieszenie czy nie ale napewno basu jest pod dostatkiem... A nawet czasem za dużo!

• #22 02 Gru 2007 01:41
    Poziom 12  

zwrotnice;] wszystko ok tylko jak to są nowe to czemu siedzi w nich miflex z przed 20 lat??

A gdybym zamienił te miflexy na kondensatory polipropylenowe JANTZEN z Greltona to będzie różnica?

• #23 14 Gru 2007 12:03
    Farmi18
    Poziom 14  

No to GREGOR masz pewnie meltki w głowie tak jak ja. Ładnie zrobione kolumny, kolor fornitu taki jak lubie (ciemniejszy) a tu są zastrzeżenia i rady, z którychciezko podjąć decyzje. Ja chcę zrobić podobne kolumnieki, chociaż z 2 głosnikami na froncie i z Basem z boku, ale klopotliwe sie to robi widze.
    Dlaczego:
    Po pierwze trzeba ciac bas nisko na około 150Hz.
    W takim razie subwoofer jes tu chybajuż nie potrzebny, a jak ktoś ma, albo chce suba, to taka konstrukcja jest niepotrzebna ..... dobrze rozumuje???
    Kolejny problem, to taki, że średniaka nie ma, który by grał od 150Hz tylko od jakiś 500Hz czyli mamy dziure od 150 do 500Hz.
    Dlatego na fornt trzeba dać nisko-śrdniotonowe grajace od 150Hz do częstotliwosci ciecia wysokiego, czyli jakeś 4 - 5kHz.

A znowu się boje,że to nie zagra dobrze jak bedzie na froncie basowy i sopran na pokrycie w zasadzie całego pasma.
    Mówie tak, bo kupiłem teraz kolumy tonsile Sherzo 110 a tam są dwa GDN 12 i GDWK 8-13 i troche mało tego średniego.

Anaizując w ten sposób powinnieneś wymienić srednie na nisko-sredniotonowe. Znowu tesle 18cm grają do 4kh i trzeba od tylu sopran puscić. Szkoda, że nie można techniczne dać 15cm, bo może lepiej to by pasowało http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=83&catit=164&catg=27
    i sopran ciąć od > 4,5kHz?

Jakie kroki podjełes GREGOR?

• #24 14 Gru 2007 13:14
    --killer--
    Poziom 11  

dobrych kolumn o takiej konstrukcji nie jest trudno zrobić .. trzeba tylko do tego własciwie podejsc ..
    dobrze dobrane przetworniki dobre strojenie i filtrowanie i po sprawie ...
    pojecie subwoofera to zupełnie oddzielna kwestia jak najbardziej do takiej konstrukcji mozna podpiac pózniej suba ...
    tylko ze wielu ludzi nie rozumie zadania subwoofera ... ma wydłuzyc w dół odtwarzane czestotliwosci a nie je wzmocnic ...

pozdrawiam

• #25 14 Gru 2007 14:33
    Poziom 12  

Jakie kroki podjąłem.. Otóż skontaktowałem się z --killerem-- i dzięki jego poradom i jego zwrotnicom mam zamiar doprowadzic moje kolumny do porządku!!!
    I z tego miejsca ponownie mu podziękuję za poświęcony czas i rady.. POZDRAWIAM

• #28 13 Sty 2008 19:13
    otomsono
    Poziom 15  

Bardzo ładnie Ci wyszło, jestem pełen podziwu, fajnie wymyśliłeś zeby GDN'y zamontować z boku, już dawno nie widziałem takiego rozwiązania w kolumnach DIY.

• #29 15 Sty 2008 11:29
    mtbmichal
    Poziom 12  

jak na pierwsze twoje kolumienki to normalnie suuuuper ci wyszlo bardzo ladna okleina wykonanie na wysokim powiomie jakbys wlasnie te sredniaki wymienil na te GDM 18/80 to juz by bylo konkretnie nic dodac nic ujac pozdrawiam :)

• #30 15 Sty 2008 12:24
    zapek42
    Poziom 27  

No nic tylko pogratulowac,na moje oko super zrobione GRATULACJE ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME