Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza konstrukcja - Subwooferek

BROWAReq 23 Lis 2007 21:54 4905 23
  • Witam.
    Chciałbym przedstawić moją konstrukcję subwoofera.
    Zaczynając od początku:
    •Wzmacniacz zbudowałem na TDA 7294 no podstawie schematu NE.
    •Przedwzmacniacz to przestrajany filtr aktywny, którego schemat znalazłem w Praktycznym Elektroniku numer 6/2001.
    •W zasilaczu "siedzi" -toroid 150W - myślę, że w zupełności wystarczające jak na jedną kostkę TDA 7294 i aktywny filtr, - i po 3 kondensatory na szynę o wartościach 4700µ, czyli po 14100µ na plusie i tyleż samo na minusie.
    •dodatkowo zainstalowałem automatyczny wyłącznik, który włącza suba, gdy pojawi się sygnał na wejściu i wyłącza go podczas zaniku sygnału po określonym czasie.
    •zastosowany przetwornik to STX GDN 22-120-4 SC w obudowie ok 37 litrów strojonej dokładnie nie pamiętam ale ok 45 Hz.
    obudowa oklejona fornirem wenge (bardzo kruchy niestety) i bejcowana mahoniem, plus lakier do parkietu.
    Czekam na Wasze oceny i mam pytanie odnośnie konstrukcji:
    głośnik buczy a raczej brzęczy nawet bez sygnału audio - zmieniłem filtrowanie zasilacza z 1 kondensatora 4700 na 3 takie same ale nic nie pomogło - co może być przyczyną??
    pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 23 Lis 2007 22:16
    yoji
    Poziom 14  

Witam, jestem pierwszy, musze przyznać że konstrukcja dość nietypowa ale ciekawa. Znany głosnik stxa pewnie fajnie gra. No ale w końcu to aktywny subik więc jest dość wszechstronny. Pozdrawiam i życze udanych konstrukcji.

• #3 24 Lis 2007 07:39
    seba_x
    Poziom 31  

czy napewno do jednego tda potrzeba tylu wiatraków ?

• #4 24 Lis 2007 08:11
    bass
    Poziom 15  

Właśnie poco tyle wiatraków ten jeden duży by był ok!

• #5 24 Lis 2007 11:12
    Eliminator
    Poziom 24  

Fajna kontrukcja i dobrze wykonana.

PS uwazaj by Ci nie odleciał xD

• #6 24 Lis 2007 12:32
    cool_as_ice
    Poziom 15  

bardzo ciekawy subik a mógłbyć przedstawić fotkę gotowego od przodu?
    a co do problemu to jak podgłaszasz na potencjometrze to brzęczy głośniej? a może to w ogóle nie głośnik tylko te wiatraczki robią podobny efekt... jeśli masz dosyć dobry radiator to odłącz na moment wiatraki i zobacz czy nadal hałasuje...
    a może brzęczy ci gdzieś w układzie a nie na głośniku...
    a i jeszcze jak możesz wrzuć jakiś kosztorys

• #7 24 Lis 2007 12:45
    MacieK1112
    Poziom 9  

Witam.Subik calkiem fajny:),ale mam uwage co do przedmowcow:(Czemu Wy wogule sie nie przygladacie??Przeciez wyraznie widac ze to nie wentylatory, tylko kratki do oslony wentylatorow, z najprawdopodobniej przyklejonymi plytkami plexi, po to aby rozpraszaly swiatlo diod pod nimi zamontowanych!!
    Zycze kolejnych udanych konstrukcji:)

• #8 24 Lis 2007 14:08
    BROWAReq
    Poziom 14  

Dokładnie tak jak napisał MacieK1112 - są to grille z pleksą do rozpraszania światła ledów - ot taki element dekoracyjny, a nie wiatraki.
    Jeśli chodzi o brzęczenie to wraz z podgłaszaniem potencjometrem właśnie brzęczy coraz głośniej i dotykając głośnik wyczuwa się jego drżenie. które właśnie powoduje ten hałasik.
    Fotkę przodu wrzóce wieczorem. Pozdro
    Dzięki za posty :]

• #9 24 Lis 2007 14:19
    Martin_1991
    Poziom 12  

a czy to jest brzęczenie z sieci 50 Hz jak tak to napewno przedwzmacniacz ma słabo ekranowane przewody wejściowe albo nie jest w metalowej obudowie bo transformator wytwarza pole elektromagnetyczne nawet jak jest toroid

• #10 24 Lis 2007 14:34
    Daras#
    Poziom 12  

ciekawy subik ale te wiatraki to maja chłodzić czy są tylko do ozdoby ?:) ocenka 4+/5 pozdr

• #11 24 Lis 2007 19:54
    jarek92
    Poziom 19  

to ma być subufer czy kolorofon bo nie wiem.... mogłeś zasilanie układu diod dać pod głopśnik fajnie by mrygały pozdro... takie bajery jak kolorowe wentylktory to bradziej do wzmacniaczy

• #12 25 Lis 2007 00:53
    nouki
    Poziom 25  

przy takiej jakości kablach jakie zastosowałeś i połączeniach na kostce od "Puszki ze ściany" to ma prawo nakładać sie sieć. Samo ustawienie transformatora do układu może spowodować nakładanie sie sieci ale bardziej to wina kabli i prowadzenia ich. Część przedwzmacniacza jest najbardziej narażona na takie efekty. Pozdrawiam

• #13 25 Lis 2007 04:57
    Usunięty
  • #14 25 Lis 2007 14:17
    BROWAReq
    Poziom 14  

Dodaję zdjęcie przodu. Jeśli chodzi o zdjęcie połączonych płytek to jest to plik "płytki.jpg", gdyż nie mam możliwości zrobić zdjęcia od góry jak jest to wszystko włożone już do obudowy (włożone jest poprzez wycięcie z tyłu). Jeśli dobrze rozumiem to przewody, którymi powinienem się zająć są to te, które doprowadzają sygnał audio do przedwzmacniacza tak? i jeśli powinienem zaekranować przedwzmacniacz to czego użyć do tego? Długie przewody mam od płytki przedwzmacniacza do potencjometrów odpowiedzialnych za głośność i kontrolę odcięcia częstotliwości więc może to też wpływać na buczenie??
    z góry dzięki za dalsze posty
    pozdro

• #15 25 Lis 2007 14:23
    Usunięty
  • #16 25 Lis 2007 16:42
    50146
    Usunięty  
  • #17 25 Lis 2007 18:54
    BROWAReq
    Poziom 14  

Obudowa głośnika ma 37 litrów, ponad nią jest komora na wzmacniacz, przedwzmacniacz itp. Obudowa była wyliczona specjalnie pod ten głośnik. Nie wiem czy 37 litrów wystarczy pod ten głośnik co piszesz - jeśli tak to będę to miał na uwadze i może wymienię w przyszłości, bo nosiłem się z takim zamiarem ale stwierdziłem, że obudowa nie pozwoli na większe głośniki.
    pozdro

• #18 26 Lis 2007 07:49
    izbic
    Poziom 28  

Ogólnie konstrukcja może być, ale jeśli chodzi o wygląd to mogłeś się bardziej postarać...owszem ta armia wiatraków może się podobać, ale nie każdemu, po drugie moim zdaniem strasznie nie proporcjonalny ten sub. Ja bym dał komorę ze wzmakiem z tyłu i całość byłaby niższa, poza tym mógłby być troszkę węższy co nadało by konstrukcji smukłości. Od strony technicznej brakuje tylko troszkę porządku w kablach co może powodować owe zakłócenia. Proponuję jeszcze dać na przód jakąś maskownice, a będzie o wiele lepiej. Pozdrawiam.

• #19 27 Lis 2007 00:44
    50146
    Usunięty  
  • #20 27 Lis 2007 17:11
    BROWAReq
    Poziom 14  

Faktycznie masz rację - zrobiłem właśnie symulację tego głośnika nawet w tych samych parametrach co mam teraz czyli wymieniając tylko głośnik pozostawiając litraż i strojenie to samo zyskać mogę1db przy 53 Hz i prawie 3db przy 100 Hz no i bardziej płaską charakterystykę, z tym że mniej przeciągany bas do kina domowego nie wiem czy będzie lepszy? (gdn 22 - 22ms gdn 27 - 15ms??) nie wiem właśnie co lepsze do kina.No i pytanie: czy wtedy jedna kostka pociągnie taki głośnik??
    Może wymienię głośniczek ale dopiero po świętach, teraz muszę zająć się wymianą kabli i ewentualnym zaekranowanie przedwzmaniacza - dodam, że bez podłączonego kabla sygnałowego głośnik buczy tak samo.

• #21 27 Lis 2007 17:20
    izbic
    Poziom 28  

To wcale nie tak ciekawie jeśli zyskasz 3dB przy 100Hz bo to wysoki bas, nieporządany w subie i będzie kiepsko grało....a jeśli chodzi o zejście w kinie to w tej cenie nie ma lepszego niż 27-150 sam mam taki i powiem, że efekty są powalające :D tyle, że nie wiem jak zagra w tym litrażu bo ja mam w 50 l.

• #22 28 Lis 2007 22:34
    BROWAReq
    Poziom 14  

Witam ponownie
    dzisiaj wyjąłem płytki z obudowy. Pominąłem przedwzmacniacz podając sygnał bezpośrednio na wzmacniacz i buczenie dalej występuje nawet bez podłączonego sygnału audio. Skracam kable z filtra do potencjometrów, pominę "nieszczęsną kostkę" podając napięcie bezpośrednio z zasilacza na wzmacniacz i stamtąd do przedwzmacniacza. Kabel sygnałowy, który jest ekranowany idzie z wejścia na przedwzmacniacz i z tego samego wejścia na automatyczny włącznik - idąc tutaj przechodzi obok kabli zasilających i nie ma możliwości poprowadzić go inaczej, więc mam pytanie czy można go dodatkowo zaekranować w jakiś sposób i czy ten kabel też może mieć znaczenie na owe zakłócenia (poniekąd łączy się z kablem sygnałowym idącym do przedwzmacniacza)?
    Posłuchałem rady i pozycję toroida zmieniłem na leżącą. Jutro mam za zadanie poskładać to i napiszę czy te zmiany cokolwiek pomogły.
    p.s.
    myślałem, że te zakłócenia mogą wynikać również z faktu, że sygnał dochodzi do subwoofera od wzmacniacza KD kablem chinch o długości 4 metrów i malutkiej średnicy ale po odłączeniu sygnału brum jest taki sam.
    pozdro

• #23 28 Lis 2007 22:46
    Usunięty
  • #24 04 Gru 2007 10:55
    MJ_Seba
    Poziom 10  

pod wzgledem technicznym bardzo funkcjonalny wzmacniacz , no ale wyglad tego nie jest wyrafinowany :]
    ciekawe jak to gra :]
    POzdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme