Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Peerless XLS 10"

m_l_ody 12 Gru 2007 10:39 10489 25
  • Witam. Chciałbtym wam przedstawić moj subwooferek na głośniku Peerless XLS 10".
    Obudowa - została wykonana z płyty mdf 22mm, w środku jest kilka zmocnień i zabudowa na wzmacniacz.Jest ona skręcona i klejona. Została wytłumiona gąbką, wyszpachlowana i oklejona okleina co do klejenia tej okleiny to widać w poniższych załonczonych zdjeciach. Obudowa jest strojona na 27hz. Pojemność to 65l z tym, że po odcieciu na zabudowe wzmacniacza odeszło około 10l.

Głośnik - Peerless XLS 10" dlaczego taki drogi ? Posiadałem kilka subwooferów, ale zawsze mi barkowało niskiego basu. W tej cenie szukałem innych głośników, ale wybór padł akurat na Peerlessa.Wszystkie informacje na temat tego głośnika znajdują się na stronie producenta.

Wzmacniacz - WXPxK miałem problem z pobudzeniem go do pracy (nie załanczał się zawsze) podlutowałem scalaka lepiej i tyreaz jest ok. Ogólnie go polecam jest łądnie wykonany i pięknie gra.

Wrażenia - na początku myślałem, że jest katastrofa po prostu załamałem się. Głośnik nie grał tak jak powinien, ale po wygrzaniu (ok tygodnia) przy głośnej muzyce doszedł do siebie. Bass jest teraz bardzo głeboki, przedewszystkim niski tak jak chciałem. Oglądajac film czuje, że zaraz mi coś spadnie na głowe. Jestem zadowolony z tego subwooferka. Obecnie ustawiony jest poniżej 45hz.

Kosztorys ( przybliżony)
    Głośnik - 600zł.
    Wz - 410zł
    Obudowa(kleje, śruby, okleina, szpachla) 120zł
    Gąbka - ok 30zł
    BR - 13 zł
    Przewody - 40zł
    Podstawki około 15zł.
    Wiecej nie pamietam, ale cena to około 1500zł

Fajne!
  • #2 12 Gru 2007 13:09
    Pogromca
    Poziom 15  

Bardzo bym chciał go posłuchać jestem pod głębokim podziwem zawsze mnie interesowały głośniki Peerless XLS 10 lub 12 . Ja miałem wachania pomiedzy Ravemasterem bsw 124II a peerless XLS 12 zdecydowałem sie na Ravemastera nie ze wzgledu kosztorysu . Peerless po przeczytaniu paru postow ma błędne opinie w muzyce a do tego włąsnie moj subwoofer zaistniał . Co do filmu Peerlesa teraz bym zakupił

• #3 12 Gru 2007 13:45
    Jamess8
    Poziom 16  

Witam
    Moje pierwsze wrażenie to "przerażenie" gdy zobaczyłem cenę tego suba.
    Wstawione zdjęcia nie pokazują w pełni wyglądu subwoofera.
    Środek ok. wzmocniony, wytłumiony. Natomiast nie podoba mi jego wykończenie. Głośnik za 600zł, a obudowa wykończona okleiną i to w tak spartański sposób to dla mnie jakieś nieporozumienie. Co do kształtu obudowy chyba ciekawe, chociaż... te ostanie zdjęcie. Pierwsze 4 zdjęcia fajnie prezentują go, ale te ostatnie, ta obskurna okleina. Za wykończenie (wygląd końcowy) daje 3/10. Co do wzmacniacza Matronixa mam złe o nim zdanie bo miałem go i zwróciłem bo charczał, możliwe że po prostu tylko ten był wadliwy.
    Najważniejsze żeby sub dobrze grał, ale nie podoba mi sie, taki domek dla ptaszków, chociaż nie wiem czy by się na to nadawał bo działa odstraszająco.
    Przy tym poziomie cenowym nie pozwolił bym sobie na taką niestaranność.

• #4 12 Gru 2007 13:59
    Skipior
    Poziom 20  

Stanowczo za duze pudlo... Jezeli oczekujesz naprawde miesistego i mocnego bassu to zdecyduj sie na 40-48l... W kolumnach 3-4 droznych daje sie do 30-stek gdn pojemnosci ok. 60-80L, ale to dlatego, ze one maja grac nisko a nie dawac jak najmocniejsze uderzenia w zakresie <60Hz... No i tak wielkie pudlo wyglada zle i napewno gra gorzej niz jakies dedykowane dla tego XLS'a... Mialem booferek Kenwooda 200W RMS, glosnik 32cm... i mial w zamknietej 35L... Nie mowie, ze jest zle, ale z pewnoscia traci na bassie. Czesto jest tak, ze gdy damy za duza paczke to uzyskujemy bass slyszalny, ale nie zawsze odczuwalny tak jak by sie chcialo... Mialem takie przypadki a wiele DIY sie juz narobilem. Zelecalbym komore dla tego glosnika spogladajac jeszcze na parametry okolo 45L...

Poza tym to wykonczenie pozostawia wiele do zyczenia...

Super glosnik traci na wartosci poprzez takie konstrukcje... Lepiej dluzej porob, ale zrob cos naprawde suuper... Wloz w to pracy, serca no i niestety $$ :) Na tym polega DIY... Robic cos naprawde super! Moja ocena: 4,5/10

• #5 12 Gru 2007 14:12
    Eliminator
    Poziom 24  

Pudło wyglada na za duże ale subwoofer naprawde ładnie wygląda. Kosztorys naprawde wysoki ale raczej opłaciło sie ;)

• #6 12 Gru 2007 14:27
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wracam do komentowania prac w tym dziale :)
    Wykonanie bardzo estetyczne, świetny do tych zastosowań przetwornik i autorskie poprawki to wielkie plusy tego projektu, a teraz czas na żale i pytania. Piszesz że obudowa była strojona na 27hz. dla pojemności to 65l ale jakie jest jej faktyczne strojenie teraz bez tych 10 litrów? może lepiej się było pokusić o dodatkową komorę?

btw. Skipior pokaż mi/nam swój lepszy autorski sub, myślisz że jestes the best? Otóż nie, nei jesteś. Głośnik głośnikowi nie równy. Inna kwestia że jakość dźwięku zależy od tego czym i jak go wysterujesz. Skoro autor pisze że bas jest "cacy to znaczy że wyszło mu lepiej niż zamierzał. I ostatni mój akcent, suby zazwyczaj nie są wystawiane na półkach, a zwyczajowo stoją na ziemi w jakiś mało widocznych miejscach. Przypominam że ludzkie ucho praktycznie nie wyłapuje kierunku z którego tak niskie dźwięki się wydobywają.

Moja ocena 8/10

• #7 12 Gru 2007 15:57
    m_l_ody
    Poziom 10  

pol102 napisał:
    Piszesz że obudowa była strojona na 27hz. dla pojemności to 65l ale jakie jest jej faktyczne strojenie teraz bez tych 10 litrów? może lepiej się było pokusić o dodatkową komorę?

Źe napisałem i dlatego każdy może się czepiać tego otóż napierw obudowe robiłwm na pojemność 55l 27hz poczym dołożyłem 10litrów na odzielną komore dla wzmacniacza. Komora dla głośnika wynosi 55litrów, a ogólnie ma ona 65l i dla niektórych wygląda ona duża. Obudowa jest z grubego materiłu mdf22. Piszecie że jest za duża obudowa... ma pojemność 55l (F3 27hz) a przy pojemności 45l f3 wynosi 28.88hz wybrałem wiekrzą, chociaż miałem mniejszą zrobioną i nie byłem do konca zadowolony ( wszystko z BR). Przy tym głośniku robia mniejsze obudowy, ale z membraną bierną w tedy obudowy robi się o pojemności 32l. Zwiekrza w tedy wytrzymałość głośnika i skuteczność pracy. Ja nie posiadam membrany biernej.

Teraz kilka uwag odnośnie waszego oceniania... koledzy czytam wasze oceny... oceniacie głośniki które kosztują 50 - 200 zł (często jedne i te same w innym kolorze budy STX... TONSIL TESLA... uwarzam że wiekrzość nie słyszało nawte o takiej firmie Peerless ponieważ kupuja i wydają pieniądze na chinskie przetworniki ) piszecie, że są piekne, obite kocykiem... pięknie grają... który głośnik zagra dobrze i wytrzyma prawdziwą moc ? Który głośnik porównacie do Peerlessa ? Dajecie oceny 6/6 nikt nie skrytykuje przetwornika. Tak naprawde to można na palcach policzyć ile tu jest przetworników "dobrych" zastosowanych. Ja tu widzę tylko, że wam się podoba wygląd, a jaki przetwornik został zastosowany to jest zbyteczne w waszej opini! Niektórzy pisza takie bzdury i oceniają nie słusznie, bo dla nich nie liczy się jaki jest przetwornik lecz wygląd. Dla mnie to jest głupota ponieważ głośnik gra, a nie wygląd obudowy! Odnośnie ceny śmieszy mnie to jak ktoś pisze, że wartość jego subwoofera wyniosła 150 zł. Tyle to kosztuje dobry przewód ! Tyle mojego zdania odnośnie waszej opini.

Odnośnie wykonania.. nikgdy nie oklejałem okleiną i nie oklejałem fornirem. Zawsze jak robiłem sprzęd zostawiałem w stanie surowym ponieważ każdy sobie wedlug wlasnego uznania dawał fornir czy okleine.

Podzrawiam i niechce nikomu ubliżać :)

• #8 12 Gru 2007 16:02
    Skipior
    Poziom 20  

pol102 - kiedy napisalem o swoim subie, ktory zrobilem chodzilo mi o porownanie pojemnosci paczki... Glosnik, ktory uzyl m_l_ody bije na glowe tego Kenwooda, ktorego mialem. Doczepiam sie glownie do wielkosci i wykonania... Mozna bylo dac cos innego niz okleina i takie tam... Jednak jak juz mowilem, glosniczek jest bardzo dobry, jednak paczka dla niego mogla byc lepsza, ale jesli Tobie sie to podoba to okej :)

Dodano po 5 [minuty]:

No i m_l_ody ma racje, wlasnie o to chodzi, a paczke zawsze mozna poprawic :PP Mam takie samo zdanie co m_l_ody i ja np. wiem co to za firma, bo lubuje sie w takich :) Glosnik cena przewyzsza wiele konstrukcji a sa tacy co sie czepiaja... Ja sie do tego glosnika nie doczepie bo wiem co to robi i jest to dobry wybor :)

• #9 12 Gru 2007 22:23
    gófer
    Poziom 34  

Skipior Na jakiej podstawie sądzisz że skrzynka jest za duża?? Skoro właściciel chciał uzyskać zadowalające zejście w filmach to nie ma bata-musiał dać większy litraż (poza tym jak tonsil daje dla gdn 25/80 ponad 60 litrów w altusach to nikt nie stęka że za dużo), chyba że zastosował by membrane bierną, co pisał wyżej. Poza tym te skrzynki tylko wydają sie duże, sam mam aktualnie na stanie dwa suby 60 litrowe (objętość po odjęciu scianek i wielu wzmocnien) i wcale nie są takie ogromne jak mogłoby sie wydawać. Chodź oczywiscie wykończenie nie należy do najlepszych, tu nie ma co sie sprzeczać.
    Wg. mnie udana konstrukcja bo w tym do czego została stworzona napewno sprawdza sie wyśmienicie :)

• #10 20 Sty 2008 17:31
    baliosia
    Poziom 9  

Witam wszystkich!
    Chciałbym tylko napisać że ten Peerless jest stworzony do pracy z dedykowaną mu membraną bierną (najlepiej tą 400gr.) gra wtedy po prostu... nic lepszego nie słyszałem, robiłem jednemu mojemu znajomemu takie kolumienki do stereo na tych XLSach i m. biernych (dołączam fote). Schodziły do 18Hz (-3dB)
    Jeśli na siłe bas-refleks to mniejsza obudowa, myślę że tak ok40l. Jeśli masz jeszcze dostęp do środka to weź zmniejsz objętość (ze 3 cegły lub coś w tym stylu) na spróbe i zobacz jak będzie. Wzmacniacza nie znam także nic na ten temat nie napisze. Kiedyś robiłem suba na Visatonie W250S i świetnie przypasił wzmak STX (cena ok.300zł)

P.S. Mała uwaga do użytkownika gófer - Tonsil daje dla gdn 25/80 ponad 60 litrów, ok ale słyszałeś jak to gra? po prostu porażka karkas bąbie o magnes bo nie wyrabia, ten głośnik powinien grać w zamkniętej tak ze 30l, najtańszy Visaton bije każdego tonsila na basie

[url=http://obrazki.elektroda.net/8_1200846378.jpg][img]http://

Pozdrawiam

• #11 20 Sty 2008 17:55
    polipropylen
    Poziom 13  

Baliosia i niech jeszcze da worek zaprawy murarskiej.
    Bez urazy ale to brzmi śmiesznie :) Pozdrawiam

• #12 20 Sty 2008 20:19
    m_l_ody
    Poziom 10  

Kupiłem już membrane bierną. Model Peerless XLS 10 Passive Radiator (830481) obudowa jest już zrobiona 30l . Wzmacniacz pozostaje ten sam. Zostało mi tylko efekt koncowy tzn połorzyć fornir i pomalować.

Po zamontowaniu głośnika i membrany widać różnice. Bas jest nieco mocniejszy i niżej zchodzi. Jeżeli ukończe to pokaże efekt końcowy :)

Pozdrawiam.

• #13 20 Sty 2008 20:51
    baliosia
    Poziom 9  

Hej!
    Propylen ale co brzmi śmiesznie?

• #14 20 Sty 2008 23:53
    polipropylen
    Poziom 13  

Tekst o tych cegłach.

• #15 21 Sty 2008 11:15
    baliosia
    Poziom 9  

Witam Polipropylen !
    to był tylko przykład na zmniejszenie objętości, jeśli ktoś ma dostęp do suba już tylko przez otwór głośnika to może i skuteczny (poczytaj na innych forach lub ii=nne porady i zobaczysz że są tacy co tak robią). Można wkładac deseczki czy inne takie ale pomyśl ile ich musi być a tak - 2-3 cegły (oczywiście standartowe pełne, a nie suporex czy kanold he he) i z 6-8 l mamy z głowy.
    Jak znasz inny sposób na zmniejszenie objętości to podaj, po to są te fora :)

pozdrawiam

• #16 21 Sty 2008 11:20
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Witam.

Ogolnie obudowa jak obudowa nie jest zla ale...głośnik za 600zl to chyba lekka przesada. Za tą cene bym zrobil 2 odwrotki z głosnikami STX'a 38cm. A maxymalny koszt takiego subwoofera powinien wyniesc max 200zl przy wliczeniu nawet dociecia desek.
    Na tyle mnie tutaj wiedzieli.

• #17 21 Sty 2008 15:00
    Diazd
    Poziom 15  

Wiesz, ludzie przeważnie używają sprzętu tylko w domu i nie potrzebują 2 odwrotek na 15", a ale jak lubisz jak całe osiedle skacze z Tobą to powodzenia.

• #18 21 Sty 2008 15:14
    m_l_ody
    Poziom 10  

Do kolegi UnnamedByMazek :
    Słuchaj Ja nie po to robie woferek zebym łup łup i cały dom mi chodzi tylko subwoofer robie po to żebym miał efekt a nie łup łup... za 200 zł to możesz sobie kupić jedny dobry kawałek kabla, a nie głośnik :). W tamtym tygodniu kupiłem sama mębrane bierną która z przesyłka kosztowała mnie 315 zł :). Widać, że tobie zależy tylko na mocnym łupaniu. 80 % na tym forum to tylko przetworniki STX a jeżeli ktoś zrobi coś za wiekrze pieniadze to już krytyka, że zastosował by głośnik STX i by grał :). Obecnie mnie już ten wofer wynosi okolo 2000 zł. Nie żałuje tych pieniedzy, bo miałem bardzo dużo subwooferuw tanich np Yamaha YST SW216 , TONSIL Aktiv 200A Maestro, Jamo SUB 1810.Jedynie ten tonsil pokazywał swoj efekt. Uwież mi, że nie przekonasz mnie do żadnych STX. Jedynie mam z niższej półki to głośniki tonsila. Jestem z nich zadowolony.

• #19 21 Sty 2008 15:51
    baliosia
    Poziom 9  

hej m_l_ody

masz racje, próbowałem znaleźć jakieś ciekawe konstrukcje - ale lipa, same tonsile stx i inne alphardy... gdzie seas, vifa, s-s peerless visaton ?

Co do niższej półki to poniżej Visatona nie ma co schodzić. Tonsil to dobre ma z dwa modele kopułek - reszta też lipa

Masz może katalog QBA, jeśli tak to jest tam gotowy projekt suba na twoim XLSie, jeśli nie to możesz sobie katalog zamówić za grosze.

PS. Ten głośniczek potrzebuje mocnego wzmaka

• #20 21 Sty 2008 16:17
    m_l_ody
    Poziom 10  

Wiesz co projekt mam z tej stronki polecił mi znajomy http://vikash.info/audio/xls10/ co prawda Ja ją powiekrzyłem o niecałe 10cm dlatego że zrobiłem wzmacniacz zamkniety tzn w konstrukcji dołożyłem jedna scianke dodatkowo żeby oddzielić wzmacniacz od komory głośnika. Jesli chodzi o wzmacniacz powiem tak... wymienie chyba kondensatory z 10000 na 16000 może coś pomoże. Mam takie odczucie, że przy wiekrzym udeżeniu brakuje pradu. Jest to do zniesienia poniewaz to wychodzi tylko w tescie przy sluchaniu muzyki i ogladaniu filmow jest dobrze.

Jesli chodzi o glosniki tonsila sa leprze niz stx i wolal bym dolozycz 10-20 zł wiecej i kupic leprzy glosnik niz inne. Co prawda moja najnizsza polka to tonsil dlatego, że jak komus cos robie nie zchodze niżej nigdy. Jesli ktos nie ma pieniedzy to lepiej poczekac dluzej i kupic cos leprzego.

Mialem dylemat co do kupna tego Perlesa poniewaz zastanawialem sie nad jeszcze dwoma glosnikami AC-250Mk2 i 250 Visaton ( chyba poprawna nazwa). Przy symulacji w programie najlepiej mi wychodzil mi perlees i go kupilem.

• #21 21 Sty 2008 16:51
    baliosia
    Poziom 9  

hej m_l_ody

Nie żałuj to jest zabójczy sprzęt, słyszałem co to potrafi tylko że kolumny stereo a w każdej taki smok, fotka niżej

P.S. AC-250Mk2 nie wiem co to za marka?
    Co do Visatona to polecam W250S, robiłem na nim suba i grał świetnie (50 l), sprzedałem go za 1500zł i klient był bardzo zadowolony

• #23 22 Sty 2008 11:31
    gófer
    Poziom 34  

Baliosa...moze napiszesz czym w ujęciu fizycznym różni sie membrana bierna od zwykłego b-r?? Skoro twierdzisz że tylko z nią xls gra?? Jeżeli nie wiesz (albo nie chce Ci sie szukać), to powiem Ci krótko...zasada działania jest dokładnie ta sama.

Jeżeli ktoś chce naprawde dobrze brzmiącego suba (a nie buczka :| ) to polecam usher'a 8955...fantastyczny głośnik.

• #24 22 Sty 2008 16:14
    baliosia
    Poziom 9  

Witam gófer
    ... trochę przesadziłeś, buczek na XLSie???

Sprawdź sobie parametry Peerlessa XLS 10 a wtedy dowiesz się dlaczego powinien grać z membraną bierną, o ile wiesz o co w tym biega :)
    Jeśli chcesz znać różnice między mb a br odsyłam do książki "The Loudspeaker design cookbook" Vance'a Dickasona

P.S. Osobiście jeszcze nie zauważyłem żeby któryś z producentów montował go w basrefleksie. Taki np.Sonus Faber zamiast jedej użył 2 takich membran biernych (2 x 400gr) - chyba model gravis za bagatelka 8 tysi

• #25 22 Sty 2008 20:36
    gófer
    Poziom 34  

Znam ją bardzo dobrze i sensie fizycznym nie różni sie od br. Kwestia tylko taka że za pomocą mb można nisko zestroić małą obudowe przy głośniku z dużym Xmax. (br też tak może, ale jest to utrudnione) Aaaaa...jeszcze jedno, mb jest bardziej ekskluziw ;) Akurat cena zetawu głośnikowego nie robi na mnie wrażenia, bo różne dziwne rzeczy już sie widziało...

• #26 05 Sty 2010 04:31
    benek25
    Poziom 10  

Witam nigdy nie odpisywalem na forum ale po przeczytaniu tego postu postanowilem wtrącić swoje 3 grosze. Mam głośnik peerlessa xls 10 napedza go wzmacniacz bash 500 miedzy nami rewelacyjny wzmacniacz, głośnik jest w 35 litrowej obudowie do niegi oczywiscie membrana bierna dostrojona do 33Hz wczesniej do 25 współdzialaon z membraną bierną. Może teraz wszystkich zaskocze ale subwoofer nie nadaje sie do słuchania muzyki poprostu zamula to nie jest prawdziwy dzwieki niepomogą tu kable za 200zł. W kinie spisuje sie lepiej potrafi zejść bardzo nisko .Teraz slucham swojej muzy na Klipsch xw 500d i jest niebo lepszy .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME