Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sub pasywny mega bass:):) STX

Bartolomeo111 12 Gru 2007 15:40 3621 10
  • witam!!
    Chciałbym przedstawić wam moją druga konstrukcje subwoofera pasywnego.Skuszony licznymi projektami na elektrodzie postanowiłem również zbudować sub na STX-27-150-4-sc.
    [b]przeznaczenie:
    Pokój mały ok 15m , do filmów(kino domowe) do muzyki (techno haus, trance)
    opis konstrukcji:
    Płyta wiórowa 16mm.W środku usztywniona listwami na karzdym rogu spojenia płyt, zbita sszywkami o dlugości około 30mm co 5-6cm.Zaszpachlowane szpachlą do drewna dwa razy , szlifowane papierem ściernym drobnoziarnistym.
    Objjędość 56l brutto.
    bass reflex 10cm średnicy długość (narazie) 12cm
    Całość oklejona czatrną okleinądrewnopodobną (narazie) później może fornir:D:D
    fILTR oczywiście jest dolnoprzepustowy z STX
    Kolców niestety narazie nie posiadam,ale sie pomysli o tym później:)

Wrażęnia odsłuchu:
    bass donośny rozchodzący się po mieszkaniuco zawdzieczam przedewszystkim dobremu amplitunerowi technics sa as710 2x100W , lub 5x60W oczywiście przy 4ohm:D:D. Póżniej mam zamiar wsadzić do niego wzmacniacz TDA:)

Kosztorys
    Głośnik:84zł
    Filtr:30zł
    szpachla:4zł
    papier ścierny:miałem:D
    Okleina:21zł
    B.R:5zł
    kabel:miałem
    Terminal:5zł
    RAZEM:159zł
    :D:!::!

Dodano po 40 [minuty]:

Fajne!
  • #2 12 Gru 2007 16:22
    Eliminator
    Poziom 24  

No no... widać lekkie nie dociągniecia ale ogolnie nie jest zle :P Śruby do pokolorowania a suba powinienes nastroic w winisd. Ten wzmacholek na górze to nie SoundWave a-900 ? :)

-4/6

• #3 20 Gru 2007 16:17
    inkognito09
    Poziom 29  

Sub normalny, jak zwykle przy okleinie widać niepożądane szczegóły, ale jezuniu... Daj dłuższą rurę BR. Jest teraz wysoko zestrojony, na około 47-48 Hz, to dość wysoko. Bas może być mocny, ale zejściem to raczej nie będzie powalał w takim stanie rzeczy.
    Dla tego głośnika niskie zestrojenie w obudowie 56l i średnicy 10cm oznaczałoby bardzo długą rurkę, nawet rządu 0,5m <!>. Gdyby BR miałby 8cm średnicy, bardzo przyzwoitą charakterystykę uzyska przy rurce 30cm (jeśli wierzyć WINisd i parametrom podanym na stronie producenta, co niestety też trzeba mieć na uwadze). Kiedyś rozpatrywałem ten głośnik jako dół w satelitach i też wydawał mi się przyzwoity, ostatecznie jednak zaniechałem projektu. Przedłuż rurkę, jak niema miejsca to daj kolanko i gdzieś w bok - a zdziwisz sie ile niżej może zamruczeć to maleństwo :P.

• #4 20 Gru 2007 19:37
    Mamusa
    Poziom 9  

Sub dość ładnie wykonany-w szczególności jak na okleinę. Technicznie jest juz nieco gorzej. Słyszałem ten głośnik w podobnej obudowie z dłuższym BR i szczerze powiem że potrafi zejść naprawdę nisko. Także wydłuż BR i bedzie git.

• #5 20 Gru 2007 20:34
    m_l_ody
    Poziom 10  

Czemu tego suba nie wytlumiles ? Za krotki br jak jak kolega napisal. Ogolnie ladnie chociaz dam 7/10 dlaczego ? Poniewaz przetwornik ktory zastosowales jest juz kilka razy przedstawiony w roznych obudowach.

Pozdrawiam.

• #6 22 Gru 2007 15:55
    crazy_88
    Poziom 42  

Skrzyń br typowo się nie wytłumia , a im wyżej strojenie w góre tym głośniej gra a bass staje się coraz bardziej płytrzy , popraw tak na 39-41 hz i będzie dobrze.

• #7 22 Gru 2007 19:08
    m_l_ody
    Poziom 10  

Rozumie Cie że im wyzej go zestroim tym głośniej ale po to się robi subwoofer żeby schodził jak najnirzej :) a niby dlaczego ma go nie wytłumić ? Dlatego że nie usłyszy jak jego obudowa bedzie grała ? :) Bez obrazy oczywiscie, ale Ja bym go wytłumił :) zreszta wiekrzosci sie tlumi obudow w zaleznosci jaka zostala zastosowana. Jezeli jest BR to tez powinno sie wytlumic.

Pozdrawiam

• #8 22 Gru 2007 20:16
    inkognito09
    Poziom 29  

Pamiętajmy że obudowy BR tłumi się zupełnie inaczej jak zamknięte. BR tłumi się tylko przy ścianach, najlepiej czymś gęstym, bo mowa o niskich częstotliwościach. Obudowy zamknięte za to dobrze jest oprócz wytłumionych ścian, częściowo wypełnić jeszcze czymś rzadszym jak np. puszysta watolina, zwłaszcza gdy mowa o kolumnach, gdzie jednak bywają częstotliwości ponad kilkaset Hz, a w dwudrożnych nawet w porywach do paru kHz. Nie zwróciłem wcześniej uwagi na brak wytłumienia - przydałaby się chociaż gąbka. crazy_88 - wysokie strojenie jest dobre dla niewybrednych maniaków basu i sprzęt estradowy na imprezy z muzyką elektroniczną, podczas gdy w liście zastosowań widzę również kino domowe. Miło jest oglądać film z burzą, grzmotami, wybuchami i... czuć głębokie niskie pomruki rozchodzące sie po ścianach z niewiadomego źródła :D, wraz z akcją filmu potrafią wprowadzić w genialny nastrój odpowiedni do filmu :twisted:. Ja polecam jednak niskie strojenie.

• #9 22 Gru 2007 20:16
    Eliminator
    Poziom 24  

No teoretycznie ale w praktyce wydaje mi sie ze powinno sie jedna scianke wytłumiać bo przecież watolina zwieksza minimalnie obudowe poprzez wolniejsze rozchodzenie sie fali...

• #10 23 Gru 2007 09:11
    oleczek1988
    Poziom 21  

crazy_88 napisał:
    Skrzyń br typowo się nie wytłumia , a im wyżej strojenie w góre tym głośniej gra a bass staje się coraz bardziej płytrzy , popraw tak na 39-41 hz i będzie dobrze.

oj kolego widzę że następny człowiek z szeroką wiedzą :P

Kto ci powiedział że się nie wytłumia. Poczytaj trochę a później pisz :)

• #11 23 Gru 2007 09:37
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

ostatnio ja slyszalem nawet ze trzeba, bo dla przykladu eq magma jak nie ma wytlumionej tylniej scianki, to dzwiek przy odbiciu sie od sciany tylniej i powrocie do membrany moze ja rozerwac... moze pisze glupoty, ale tak slyszalem, jak cos to skorygujcie mnie...

ja swoj br wygluszalem tylko na scianach, bo powstawalo jakies puste echo i nie podobalo mi sie to... :P

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme