Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer pasywny mega bass

Bartolomeo111 12 Gru 2007 19:26 9923 26
  • witam!!
    Chciałbym przedstawić wam moją druga konstrukcje subwoofera pasywnego.Skuszony licznymi projektami na elektrodzie postanowiłem również zbudować sub na STX-27-150-4-sc.
    [b]przeznaczenie:
    Pokój mały ok 15m , do filmów(kino domowe) do muzyki (techno haus, trance)
    opis konstrukcji:
    Płyta wiórowa 16mm.W środku usztywniona listwami na karzdym rogu spojenia płyt, zbita sszywkami o dlugości około 30mm co 5-6cm.Zaszpachlowane szpachlą do drewna dwa razy , szlifowane papierem ściernym drobnoziarnistym.
    Objjędość 56l brutto.
    bass reflex 10cm średnicy długość (narazie) 12cm
    Całość oklejona czatrną okleinądrewnopodobną (narazie) później może fornir:DVery Happy
    fILTR oczywiście jest dolnoprzepustowy z STX
    Kolców niestety narazie nie posiadam,ale sie pomysli o tym później:)

Wrażęnia odsłuchu:
    bass donośny rozchodzący się po mieszkaniuco zawdzieczam przedewszystkim dobremu amplitunerowi technics sa as710 2x100W , lub 5x60W oczywiście przy 4ohm:DVery Happy. Póżniej mam zamiar wsadzić do niego wzmacniacz TDA:)

Kosztorys
    Głośnik:84zł
    Filtr:30zł
    szpachla:4zł
    papier ścierny:miałem:D
    Okleina:21zł
    B.R:5zł
    kabel:miałem
    Terminal:5zł
    RAZEM:159zł
    Very HappyExclamation:!

Fajne!
  • #2 12 Gru 2007 19:33
    Eliminator
    Poziom 24  

Pisze się objętość a nie Objjędość... :D Ogolnie nie jest zle :) Olblicz tunel w win isd i bedzie fajnie. -4/6 :)

• #3 12 Gru 2007 21:32
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

:arrow: Bartolomeo111 Konstrukcja w porządku głośnik dość popularny ale bardzo dobry jak na swoją cenę, jedyne moje zastrzeżenia dotyczą objętości obudowy, jest ona dużo za duża:!: dałeś 56L co jest stanowczo za dużo do tego głośnika, nie dość że mniejsza wytrzymałość mocowa to zapewne strasznie ci muli co objawia się przez wolny przeciągający bas, do tego głośnika to najlepiej nie przekraczać objętości 45L a najlepiej dać 42L i stroić coś w okolicy 25-35Hz a żeby otrzymać jak najlepszą kontrolę nad basem to można zamknąć ten przetwornik w obudowie zamkniętej o objętości około tych 42L jednak wytrzymałość mocowa nie jest już taka duża i lepiej zastosować b-r. Odradzam ci jeszcze zasilania w przyszłości tego głośniczka tym marnym TDA ten scalak po prostu się nie nadaje do tego głośnika nie ma na tyle mocy aby zapanować nad membraną lepiej zrobić coś na tranzystorach czegoś co przy każdej głośności zapewni ci taką samą jakość dźwięku czego nie zapewni ci TDA, oczywiście wszystkie moje wskazówki są oparte na własnych doświadczeniach z tym głośnikiem w tym momencie zasilam go Holtonem200 i jestem bardzo zadowolony
    Pozdrawiam!

• #4 12 Gru 2007 21:37
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

To co radzisz mi zmniejszenie obudowy??

Dodano po 2 [minuty]:

Nie dało by sie zmniejszeniem litraża po prostu wsadzeniem do środka czegoś co by zmniejszało objętość??
    A i mam jeszcze jedno pytanie czy gąbka akustyczna zwiększa obudowe w ten sposób że fale się wolniej roznoszą

• #5 12 Gru 2007 21:52
    Skipior
    Poziom 20  

Wytlumienie watolina i roznymi ocieplaczami potrafi "zwiekszyc" objetosc obudowy wlasnie dzieki temu zjawisku... To prawda, dzwiek wtedy rozchodzi sie wolniej, w kolumnach BR wystarczy dac jakis material tlumiacy na scianki aby bass nie byl taki nienaturalny... Owszem, mozna wlozyc cos co zmniejszy objetosc, tylko pozostaje pytanie co?? :P Ogolnie konstrukcja popularna, jednak ciekawa :) Daje 7+/10 za kilka niedociagniec, ale ogolnie pochwalam :)

• #6 14 Gru 2007 15:55
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Można do środka włożyć choćby klocek z drewna czy 10L wiaderko po farbie wypełnione piachem cokolwiek, ale lepiej by było zrobić oddzielną komorę na wzmacniacz, która zabierze te zbędne litry

• #7 01 Sty 2008 18:15
    wojtek[14
    Poziom 14  

Fajna konstrukcja 5/6

BR jest przymałe

jednak konstrukcja bardzo mi sie podoba

• #8 01 Sty 2008 19:40
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

wojtek[14 napisał:
    Fajna konstrukcja 5/6

BR jest przymałe

jednak konstrukcja bardzo mi sie podoba

No nie gadaj że BR o średnicy 10cm jest za mały, jest akurat

• #9 01 Sty 2008 21:19
    Eliminator
    Poziom 24  

Ja mam na tym samym modelu glosnika 11 i tez czasami pompuje jak głupi :)

• #10 10 Sty 2008 20:55
    renegatt
    Poziom 23  

Średnica portu b-r jest calkowicie wystarczajaca z zapasem do tego glosnika.

pozdrowienia
    R.

• #11 13 Sty 2008 19:38
    otomsono
    Poziom 15  

Konstrukcja ładna, dobrze Ci wyszło, przewineło się przez forum kilka podobnych subów. Piszesz że to twój 2 sub, więc mogłeś zrobić suba aktywnego grałby o niebo lepiej-to taka propozycja na przyszłość ;]

• #12 13 Sty 2008 21:35
    izbic
    Poziom 28  

Mc`sFrYcO dlaczego napisałeś, że w zamkniętej spada wytrzymałość mocowa? przecież w closed wytrzymałość jest większa ze względy na poduszke powietrzną w środku obudowy która trzyma membranę za "mordę"...wytrzymałość mocowa spada w BR jeśli jest za duża buda.

• #13 13 Sty 2008 22:29
    Diazd
    Poziom 15  

A jak się sprawdza to łączenie na zszywki? kleiłeś budę oprócz tego?

• #14 13 Sty 2008 22:52
    Eliminator
    Poziom 24  

Pewno ze klejona. Powiem wam ze ten sprzet naprawde dobrze lata na tym technicsie. Tylko wylot lipny ;D

• #15 14 Sty 2008 12:15
    gófer
    Poziom 34  

izbic napisał:
    dlaczego napisałeś, że w zamkniętej spada wytrzymałość mocowa? przecież w closed wytrzymałość jest większa ze względy na poduszke powietrzną w środku obudowy która trzyma membranę za "mordę"...wytrzymałość mocowa spada w BR jeśli jest za duża buda.

I po co piszesz głupoty jak nie masz racji. Tunel b-r pracuje w tej samej fazie co membrana głośnika, dlatego podczas jej wychylenia w komorze głośnika ciśnienie powietrza spada bardziej niż w closed przez co membrana jest mocniej "zasysana".

A subek taki se, szkoda że pasywny.

• #16 14 Sty 2008 12:44
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

gófer napisał:

I po co piszesz głupoty jak nie masz racji. Tunel b-r pracuje w tej samej fazie co membrana głośnika…

A mnie uczyli ze przy częstotliwości rezonansowej w br jest faza przesunięta o 90 stopni
    No ale człowiek uczy się całe życie…:)

• #17 14 Sty 2008 23:01
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

izbic napisał:
    Mc`sFrYcO dlaczego napisałeś, że w zamkniętej spada wytrzymałość mocowa? przecież w closed wytrzymałość jest większa ze względy na poduszke powietrzną w środku obudowy która trzyma membranę za "mordę"...wytrzymałość mocowa spada w BR jeśli jest za duża buda.
    Słuchaj kolego sporo czasu poświęciłem temu głośnikowi i tak sie składa że ten głośnik w b-r (oczywiście w zależności od strojenia obudowy) ma dużo większą wytrzymałość niż w obudowie zamkniętej, sprawdzałem to w praktyce i przy pomocy programu winisd, kiedy słuchałem tego głośnika w obudowie zamkniętej nie raz zdarzyło mi się że cewka uderzyła o magnes w b-r jakoś jeszcze mi sie to nie zdarzyło (oczywiście sprawdzane przy tych samych utworach i poziomach głośności)

• #18 14 Sty 2008 23:19
    izbic
    Poziom 28  

Ja też testowałem go zarówno w jednej jak i w drugiej obudowie i w closed wytrzymałość mocowa była o wiele lepsza, no ale dużo też zależy od napędu.

• #19 14 Sty 2008 23:48
    gófer
    Poziom 34  

Tunel br musi promieniować w tej samej fazie co przednia strona membrany głośnika, bo inaczej sumaryczna wypadkowa amplituda fali była by niższa niż samej membrany. Przesunięcie w fazie występuje dopiero poniżej częstotliwości strojenia tunelu przez co powstaje zwarcie akustyczne, a także na wyższych charmonicznych, jednak tutaj jest to znacznie słabszy efekt (właściwie jakiekolwiek zmiany do ogólnej charakterystyki wprowadza tylko pierwsza charmoniczna).

• #20 15 Sty 2008 13:11
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mc`sFrYcO napisał:
    kiedy słuchałem tego głośnika w obudowie zamkniętej nie raz zdarzyło mi się że cewka uderzyła o magnes w b-r jakoś jeszcze mi sie to nie zdarzyło (oczywiście sprawdzane przy tych samych utworach i poziomach głośności)

Akurat w to ciężko mi uwierzyć, ale skoro tak było ...
    Generalnie ten głosnik jest znany z tego, że tak się zachowuje.

Co źle:
    -głośnik
    -brak pożądnego wzmacniacza z filtrem aktywnym (za dwa kondy i cewkę rdzeniową sporo zapłaciłeś :D )
    -za wielka paczka.
    Co dobrze:
    -chęci i zadowolenie
    -w miarę estetyczny wygląd

• #21 15 Sty 2008 18:01
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

Udało mi sie zmniejszyć objętość pudła:
    Poprzyklejałem do wewnątrz na ścianki listewki dzięki czemu obudowa sie zmniejszyła do około 49-50l.
    Zestroiłem go na 40hz.
    Dodałem jeszcze parę wzmocnień, i psełdo kolce(Podstawki pod pufe niskie 2cm)

A wracając do pytania "Diazda" to oprucz zszywek oczywiście dałem klej i dodatkowo uszczelniłem jeszcze akrylem.

• #22 15 Sty 2008 22:07
    _eddie_
    Poziom 32  

Co do skladania na sszywki to powiem tak - klej + 40mm sszyweczki trzyma tak samo jak nie lepiej niz wkret. Zalezy ile ich jest i jak bite.

• #23 16 Sty 2008 00:09
    Diazd
    Poziom 15  

Pytam, bo włąsnie przeszedłem z wkrętów na konfirmaty(głównie ze względu na wiertło ze frezem, jest mniej roboty i lepiej trzyma). Jak zobaczyłem te zszywki to od razu mi się spodobało to rozwiązanie, zwłaszcza do małych kolumn. Przy dużych zostane na razie przy konfirmatach:)

• #24 16 Sty 2008 08:59
    gófer
    Poziom 34  

Zszywkami montażowymi (o długoście 40-50mm) zbija sie stelaże membli takich jak fotele czy łóżka, więc to naprawde dobrze trzyma :

• #25 29 Sty 2008 19:31
    harrry
    Poziom 15  

plix dajcie schemat tego filtra aktywnego

• #26 15 Kwi 2008 14:32
    Żychw@
    Poziom 16  

tak przydał by się, albo nawet jakiś pasywny... potrzebuję trochę podkręcić bass w mp4 bo jakaś chińska jest i kurde nie wiem jak filtr jakiś zkręcić d tego... ale Głośnik generalnie w porządku gdyby nie taki krutki BR

• #27 19 Kwi 2008 13:13
    mariusz950
    Poziom 11  

Coś na temat tego filtra by sie przydało. Co do przeróbki na aktywna na TDA to czemu nie sam przerabiałem sobie fabryczny zestaw Tracer eclipse
    http://www.szafirek.pl/index.php/,details,id_pr,5635.html
    z 70w subem na 150w wykożystalem do tego TDA7294 w układzie mostowym
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...tda+100w&sid=6186d248794d0cefc0980c104b7be252
    spisuje sie super :D tylko filtr chciał bym jeszcze przerobić tak aby bass był bardzo niski i donośny

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme