Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Optoelektroniczny czujnik położenia wału korbowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Optoelektroniczny czujnik położenia wału korbowego
Autor
Wiadomość
Schumacher
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 11 Gru 2003 12:59   

Czujnik polozenia wału

Mam pytanko czy z uszkodzonym czujniekiem polozenia walu mozna jezdzic, bo slyszalem ze auto nie bedzie chodzic ani odpalac.Chodzi mi tu dokladnie o fiata palio weekend 1,6 16V. Strasznie nim trezepie na wolnych obrotach co to moze byc? Sonda nowa silnik krokowy wyczyszczony nowe swiece,olej rozrzad ma ok 35-40 tys. aha i duzo pali.
Powrót do góry

peter.z
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: ..::Kielce::..

Post#2 11 Gru 2003 13:30   

Re: Czujnik polozenia wału

Witam. Czujnik położenia wału daje impulsy do centralki sterowania zapłonem i tam dobierana jest charakterystyka zapłonu, ( rozpoznaje prędkość obrotową silnika). Czujnik ten to cewka więc można sprawdzić czy nie ma przerwy,wyczyścić dokładnie i wyregulować położenie, a ja bym jeszcze sprawdził przewody WN. To że więcej pali to może być wina warunków atm.(mróz) bo dłużej silnik pracuje na tzw. ssaniu, aż osiągnie właściwą temp. pracy. nic mi więcej nie przychodzi do głowy.
pozdro.
Powrót do góry

Schumacher
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 11 Gru 2003 13:58   

pali duzo juz od pewnego czasu.Kazdy mi pisze ze to spowodowane zima.Taki stan spalania utrzymuje sie juz od kilku miesiecy.
Powrót do góry

39006
Gość

Post#4 11 Gru 2003 15:00   

Witam
Tez miałem problem z czujnikiem. Okazało się że winne było błoto między dwoma zębami koła fonicznego.
Sprawdź rezystancje czujnika Są trzy przewody
1-2 to cewka
3 masa
Rezystancja sprawnego czujnika w temp. 20 stopno wynosi od 774 do 946 omów.
Pzdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Gru 2003 15:00   

Powrót do góry

Schumacher
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 11 Gru 2003 15:43   

a gdzie mozna zlalezc ten czujnik pod maska?
Powrót do góry

39006
Gość

Post#6 11 Gru 2003 16:38   

Na wale silnika od strony paska rozrządu jest koło pasowe a zębami Czujnik jest właśnie tam.
Powrót do góry

Martinezzz
Poziom 9
Poziom 9

Post#7 11 Gru 2003 23:23   

Serwus. Hmm...uszkodzony czujnik polozenia walu? Trzepie na na wolnych obrotach ? A czy slychac jakies stuki?? Sygnal z tego czujnika jest jednym z najwazniejszych sygnalow w sterowaniu praca silnika. Wykorzystywany jest przez system sterowania glownie do sterowania katem wyprzedzenia zaplonu i przebiegiem wtrysku paliwa. Stabilizuje prace silnika na biegu jalowym. Byc moze komputer nie moze sobie poradzic bez sygnalu z tego czujnika i nie wie w ktorej chwili ma nastapic zaplon. Moze zatem dochodzic do spalania stukowego, co z koleii prowadzi do uszkodzenia silnika. Lepiej zainwestuj w ten czujnik, albo najpierw sprobuj go zdjagnozowac. Pozdrawiam
Powrót do góry

diag
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Białystok

Post#8 11 Gru 2003 23:35   

Napisałeś:
Strasznie nim trezepie na wolnych obrotach co to moze byc? Sonda nowa silnik krokowy wyczyszczony nowe swiece,olej rozrzad ma ok 35-40 tys. aha i duzo pali.
Wnioskuje z tego,że czyściłeś przepustnice, czy po tym zabiegu przeprowadziłeś kalibracje kompa wtrysku.
Podejrzewam ,że to jest przyczyną.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 11 Gru 2003 23:45   

Sygnał z czyjnika położenia wału jest podstawowym sygnałem inicjującym,jakakolwiek usterka w obrębie tego czujnika uniemożliwi uruchomienie silnika.
Powrót do góry

Franc_ms
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 12 Gru 2003 00:11   

elektrit napisał:
Sygnał z czyjnika położenia wału jest podstawowym sygnałem inicjującym,jakakolwiek usterka w obrębie tego czujnika uniemożliwi uruchomienie silnika.

I to są święte słowa a opisany objaw przez ciebie to mogą być wtryskiwacze albo przepływomież. Komp żadnych błędów nie zwraca?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Gru 2003 00:11   

Powrót do góry

tadek43
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Warszawa Rembertów

Post#11 16 Gru 2003 23:43   

Re: Optoelektroniczny czujnik położenia wału korbowego

Silnik Fiata Palio Weekend 1,6 /1581ccm/
kod 178.B.3000 ma wbudowany sensor polożenia wału krzywkowego wykorzystujący efekt Hall'a a nie indukcyjny. Jego niesprawność unieruchamia silnik. Silne szarpanie na wolnych obrotach wskazuje na niesprawność jednego lub dwóch cylindrów. Sprawdź: ciśnienie sprężania /min 10 bar/, zapłon, wtryskiwacze /odłączając od nich kolejno kable i obserwując efekt/. Powodzenia
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 17 Gru 2003 09:07   

No nie miem czy rzeczywiście jest tak jak mówisz-nie wiem jak jest w palio,ale w bravie z tym samym silnikiem jest czujnik położenia wału,a to o czym piszesz to czujnik fazy-coś a'la czujnik położenia wałka rozrządu.
Powrót do góry

manfed
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 18 Gru 2003 10:12   

Corsa 1.0 czujnik położenia wału był tak uszkodzony , że samochód odpalał nawet i przez 7 dni ok , ale jak zgasł trzeba było odczekać 30 min. , bo można było sobie tylko pokręcić rozrusznikiem.
Mało tego raz zdarzyło sie , że przy 120 km podczas wyprzedzania zgasił mi motor. Na diagnostyce stwierdzili uszkodzenie tego czujnika zczytując dane z komp. samochodu.
Po takich akcjach wymieniłem go na nowy.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#14 18 Gru 2003 11:11   

W corsie najczęściej jest to wina nie samego czujnika,a wtyczki do niego-ta koło tej obudowy rozrządu-lubi śniedzieć.
Powrót do góry

Marekjp
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 19 Gru 2003 00:56   

Czujnik położenia wału korbowego nie ma sygnału zastępczego jak wiele innych czujników. Gdy ECU nie dostaje z niego sygnału pomimo kręcenia rozrusznikiem nie daje iskry na świece, więc z przyczyn oczywistych silnik nie odpali.
Powrót do góry

RafałD
Poziom 7
Poziom 7

Post#16 21 Kwi 2004 15:30   

Czy czasem nie mylicie czujnika położenia z czujnikiem wałka rozrządu?
Czemu zatem służy czujnik na bloku silnika z przodu na wysokości kilka cm nad miską. W wersji z klimą jest on za kompresorem.

A może to czujnik temperatury silnika?
Powrót do góry

joho
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: NIEDOBCZYCE.RYBNIK

Post#17 21 Kwi 2004 23:16   

Czujnik polozenia wału

popieram tadka43 jezeli chodzi wlasnie o taki kod silnika to ma on tkz.przemiennik magnetyczny umieszczony z prawej strony walu korbowego.a jest tez czujnik halla na walku rozrzadczym ale to inna bajka.czy sprawdzales ECU pod wzgledem kodow bledu???
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2004 23:16   

Powrót do góry

PICKU
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Sosnowiec

Post#18 17 Paź 2006 10:08   

Witam,
od zeszłej zimy mam problem z moim autkiem (Rover 214 si, 16v), może mi coś poradzicie...? Chodzi o to, że przy niskich temperaturach, już od +5 st samochód zazwyczaj nie chce odpalić. Jak został pociągnięty zawsze odpalał po 1,5 m i wszystko było ok. Wymieniłem cewkę, przewody WN, świece i dalej to samo. Zbliża się kolejna zima... i już mam nerwy bo kilka dni temu, przy temp. 15 st nie odpalił. Ale tym razem to już mu nic nie pomogło. Dowiedziałem się, że trzeba wymienić czujnik położenia wału korbowego , ,który jest odpowiedzialny za iskrę. Ale czy to wystarczy...? Bo jak to jest, że całe lato nie ma problemów, a jak temperatura spada to tak się dzieje. Czy to rzeczywiście jest wina tego czujnika, czy może być też inna przyczyna, pomóżcie... POZDR.
Powrót do góry

MonikaC
Poziom 1
Poziom 1

Post#19 04 Mar 2008 20:56   

Witam Mam rover 620Si i nie chce mi odpalić powiedziano mi że nie ma iskry i winą tego może być czujnik wału korbowego. w swoim aucie mam silnik hondy accord 2,0i i nie wiem gdzie jest ten czujnik mam nadzieje ze mi pomożecie :D
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 04 Mar 2008 21:12   

Czujnik ten jest w aparacie zapłonowym i mała szansa że to jego wina, ten system całkiem sympatycznie sobie bangla z samego czujnika pierwszego cylindra ( w aparacie są trzy czujniki)
Masz uwalony moduł lub cewke.
Powrót do góry

prabut
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Poznań

Post#21 23 Sie 2009 19:55   

Witam
Mam Hondę Civic 1,4 is z 99r i niedawno zapaliła mi się kontrolka silnika. Po podłączeniu testera pokazał on kod P0337. Z opisu kodów wynika, że czujnik A położenia wału korbowego na niski sygnał wejściowy.
Gdzie mogę znaleźć ten czujnik w tym samochodzie?
Pomimo palenia się tej kontrolki nie zauważyłem różnicy w pracy silnika. Pracuje równo na wolnych obrotach, pali w normie.
Bardzo prosiłbym o radę doświadczonych kolegów
pozdrawiam
Powrót do góry

prabut
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Poznań

Post#22 26 Sie 2009 22:02   

Czujnik zlokalizowany.
Mam jeszcze pytanie dotyczące tego błędu. "Niski poziom sygnału wejściowego" to
znaczy, że na czujnik jest podawane zbyt niskie napięcie, czy też z czujnika wychodzi niskie napięcie na komputer np z powodu upływności do masy w czujniku.
Chciałbym znaleźć przyczynę tego błędu i uniknąć zbędnych wydatków, bo nowy oryginalny czujnik kosztuje 620 zł, a używanych jeszcze nie spotkałem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Optoelektroniczny czujnik położenia wału korbowego
Strona 1 z 1