Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
Autor
Wiadomość
szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 17 Gru 2007 01:15   

Witam.
Oto zdjęcie termostatu w lodówce. Objawy: przy skali pokrętła 1-6 lodówka chłodzi stale (nie wyłącza się) już przy ustawieniu pokrętła na 3-4. Dobrze by było przeregulować termostat by możliwe było wygodniejsze operowanie pokrętłem (np. ustawienie słabszego chłodzenia niż obecnie na "1"). Która ze śrubek przesuwa działanie termostatu w kierunku wyższych temperatur i w którą stronę należy pokręcić? O ile stopni zmienia się skala termostatu przy jednym obrocie śruby regulacyjnej?
Powrót do góry

movzx
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#2 17 Gru 2007 01:41   

Re: Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

Jeśli dzieje się tak od niedawna, to albo masz nieszczelny układ chłodniczy, nieszczelną lodówkę, albo uszkodzony termostat.
Zacznij od zmierzenia temperatury w lodówce, bo wydaje mi się że usuwasz skutek a nie przyczynę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 01:41   

Powrót do góry

lidmar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Siedlce

Post#3 17 Gru 2007 01:43   

śrubami radze nie kręcić bo to prowadzi do rozregulowania termostatu i potrzeby jego wymiany. prawdopodobna przyczyna nie wyłaczania sie lodowki jest ubytek czynnika chłodniczego. jezeli układ chłodniczy jest ok a lodowka sie nie wyłacza to produkty w lodowce powinny zamarzać. jezeli zamarzaja to winien termostat.
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#4 Post autora tematu 17 Gru 2007 10:40   

Tak było od początku, więc żadnego ubytku czynnika chłodniczego nie podejrzewam. Ot po prostu, termostat był zawsze ustawiany w przedziale 1-2 bo już na 3 chłodziło zdecydowanie za mocno, a przy 3.5 sprężarka pracowała nieprzerwanie. Mi chodzi tylko o sposób na to by przesunąć tą skalę, a chyba od tego jest regulacja termostatu?
Powrót do góry

nares
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Jaworzno

Post#5 17 Gru 2007 10:51   

Regulacja jest do kalibrowania fabrycznego - wymień ten termostat.
Powrót do góry

lidmar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Siedlce

Post#6 17 Gru 2007 11:29   

napisz czy jak chodzi bez przerwy to zamarzają produkty ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 11:29   

Powrót do góry

colcolcol
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 17 Gru 2007 11:39   

Przekręć śrubę regulacyjną w lewo (!) o około 270 stopni, tą głębiej (nie widoczną na zdjęciu) i tylko tą (!)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 11:39   

Powrót do góry

artfik
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: "-''

Post#8 17 Gru 2007 22:30   

Witam żadna regulacja nic nie da jeśli tak było od początku że przy 3,5 chodziła non stop tobyła już fabrycznie a mało nabita trzeba było zgłaszać na gwarancji ale podejrzewam ubytek gazu ja wcześniej ktoś pisał sprawdz temp jeśli ma ok 5 stopni w lodówce to ok ale jak powyżej 10 to coś z układem.i bez fachowca się nie obejdzie
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#9 Post autora tematu 18 Gru 2007 01:55   

lidmar,
Przy ciągłej pracy nie mroziło mi produktów, ale temperatura była około 0 stopni. Z tym że ta ciągła praca była przeze mnie przerwana po kilku godzinach (około 12). Normalnie lodówka pracuje maks. kilkadziesiąt minut (przy ustabilizowanej temperaturze) i ma podobne przestoje. Tu się spodziewałem że chodzi o termostat, ale to co inni napisali zwróciło moją uwagę na czynnik czynnika chłodniczego (jego np. niedoboru). Gdzie można sobie coś o tym poczytać?
Powrót do góry

movzx
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#10 18 Gru 2007 02:05   

Użyj szukajki, jest tego sporo na Forum. Jak wpisałem "lodówka nieszczelny", znalazł mnóstwo tematów, kilka pierwszych z brzegu (z niektórymi objawami):
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=140320
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=810340
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=772736
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=790614
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=778517
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 21 Gru 2007 23:40   

Dziękuję za poradę z wyszukiwarką i nieszczelnością. Chodzi jednak o to że moim zdaniem agregat nie jest nieszczelny. Okazało się że przy ciągłej pracy jednak mrozi (niektóre) produkty w komorze chłodniczej, a tylna ścianka jest coraz bardziej oszroniona - aż do dnia w którym wyłączam lodówkę w ogóle.
Dziękuję za sugestie w kwestii nieszczelności, ale chciałbym w miarę możliwości się dowiedzieć, która śruba reguluje temperaturę włączenia/wyłączenia agregatu.

Jeszcze raz powtórzę: pokrętło ustawione na minimum, chłodzi niemal bez przerwy, nawet mrozi. To musi być termostat. Więc pytanie jest o tą śrubkę. Czy to ta którą widać na wierzchu termostatu - od strony pokrętła? Chodzi mi o tą schowaną pod białą pokrywą (zdejmowalną).
I czy ewentualna wymiana termostatu to trudna rzecz? Zastanawia mnie czy mogę wyjąć czujnik pociągając za rurkę na której jest umocowany.

I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Gru 2007 23:40   

Powrót do góry

skryn
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#12 22 Gru 2007 06:50pomocny post - solucja   

szybownick napisał:

I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?

http://www.popularna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1
Powrót do góry

rangi
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: slask

Post#13 26 Gru 2007 02:57pomocny post - solucja   

Maksymalnie możesz wkręcić ta widoczną śrubkę o półtora obrotu (w prawo) wtedy będzie się wyłączać wcześniej. Jeżeli przekręcisz więcej może się nie włączyć! Najlepiej ustaw na pozycji „3” poczekaj ok. 0,5h i zacznij bardzo powoli kręcić. W pewnym momencie powinna ci się wyłączyć. Nie raz sprawdzone. :D Działa. Powodzenia.
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#14 Post autora tematu 21 Lip 2008 17:16   

colcolcol podpowiada, by pokręcić NIEWIDOCZNĄ śrubę w LEWO i TYLKO TĄ, natomiast "rangi" pisze by pokręcić W PRAWO i to WIDOCZNĄ śrubkę, z tym że nie wiem którą bo widoczne są dwie. Na zdjęciu - jedna na metalowej obudowie, druga na pokrywie z tworzywa. Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.
Powrót do góry

skryn
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#15 21 Lip 2008 19:20pomocny post - solucja   

szybownick napisał:
Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

Jeżeli chcesz, by lodówka się wyłączyła, to skręć o ok. 3 obroty w prawo śrubkę widoczną na zewnątrz - chłodziarka osiągnie wyższą (będzie cieplej) temperaturę i tym samym szybciej się wyłączy. Jak przesadzisz z kręceniem, to ten termostat wyrzucisz do śmieci, bo po takim masakrycznym kręceniu sprzęt nie załączy się ponownie i ... ale to opowieść na inną bajkę... :|
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 04 Cze 2012 21:31   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W rezultacie w końcu w desperacji kupiłem nowy termostat w sklepie Popularna i wymieniłem. A stary mogłem sobie obejrzeć po całkowitym rozebraniu, dzięki temu wiedziałem już która śrubka i co reguluje.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
Strona 1 z 1