Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 17 Gru 2007 00:15
    szybownick
    Poziom 11  

Witam.
    Oto zdjęcie termostatu w lodówce. Objawy: przy skali pokrętła 1-6 lodówka chłodzi stale (nie wyłącza się) już przy ustawieniu pokrętła na 3-4. Dobrze by było przeregulować termostat by możliwe było wygodniejsze operowanie pokrętłem (np. ustawienie słabszego chłodzenia niż obecnie na "1"). Która ze śrubek przesuwa działanie termostatu w kierunku wyższych temperatur i w którą stronę należy pokręcić? O ile stopni zmienia się skala termostatu przy jednym obrocie śruby regulacyjnej?

Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

• #2 17 Gru 2007 00:41
    movzx
    Poziom 39  

Jeśli dzieje się tak od niedawna, to albo masz nieszczelny układ chłodniczy, nieszczelną lodówkę, albo uszkodzony termostat.
    Zacznij od zmierzenia temperatury w lodówce, bo wydaje mi się że usuwasz skutek a nie przyczynę.

• #3 17 Gru 2007 00:43
    lidmar
    Specjalista AGD

śrubami radze nie kręcić bo to prowadzi do rozregulowania termostatu i potrzeby jego wymiany. prawdopodobna przyczyna nie wyłaczania sie lodowki jest ubytek czynnika chłodniczego. jezeli układ chłodniczy jest ok a lodowka sie nie wyłacza to produkty w lodowce powinny zamarzać. jezeli zamarzaja to winien termostat.

• #4 17 Gru 2007 09:40
    szybownick
    Poziom 11  

Tak było od początku, więc żadnego ubytku czynnika chłodniczego nie podejrzewam. Ot po prostu, termostat był zawsze ustawiany w przedziale 1-2 bo już na 3 chłodziło zdecydowanie za mocno, a przy 3.5 sprężarka pracowała nieprzerwanie. Mi chodzi tylko o sposób na to by przesunąć tą skalę, a chyba od tego jest regulacja termostatu?

• #5 17 Gru 2007 09:51
    nares
    Specjalista AGD

Regulacja jest do kalibrowania fabrycznego - wymień ten termostat.

• #6 17 Gru 2007 10:29
    lidmar
    Specjalista AGD

napisz czy jak chodzi bez przerwy to zamarzają produkty ?

• #7 17 Gru 2007 10:39
    colcolcol
    Poziom 25  

Przekręć śrubę regulacyjną w lewo (!) o około 270 stopni, tą głębiej (nie widoczną na zdjęciu) i tylko tą (!)

• #8 17 Gru 2007 21:30
    artfik
    Poziom 21  

Witam żadna regulacja nic nie da jeśli tak było od początku że przy 3,5 chodziła non stop tobyła już fabrycznie a mało nabita trzeba było zgłaszać na gwarancji ale podejrzewam ubytek gazu ja wcześniej ktoś pisał sprawdz temp jeśli ma ok 5 stopni w lodówce to ok ale jak powyżej 10 to coś z układem.i bez fachowca się nie obejdzie

• #9 18 Gru 2007 00:55
    szybownick
    Poziom 11  

lidmar,
    Przy ciągłej pracy nie mroziło mi produktów, ale temperatura była około 0 stopni. Z tym że ta ciągła praca była przeze mnie przerwana po kilku godzinach (około 12). Normalnie lodówka pracuje maks. kilkadziesiąt minut (przy ustabilizowanej temperaturze) i ma podobne przestoje. Tu się spodziewałem że chodzi o termostat, ale to co inni napisali zwróciło moją uwagę na czynnik czynnika chłodniczego (jego np. niedoboru). Gdzie można sobie coś o tym poczytać?

• #10 18 Gru 2007 01:05
    movzx
    Poziom 39  
  • #11 21 Gru 2007 22:40
    szybownick
    Poziom 11  

Dziękuję za poradę z wyszukiwarką i nieszczelnością. Chodzi jednak o to że moim zdaniem agregat nie jest nieszczelny. Okazało się że przy ciągłej pracy jednak mrozi (niektóre) produkty w komorze chłodniczej, a tylna ścianka jest coraz bardziej oszroniona - aż do dnia w którym wyłączam lodówkę w ogóle.
    Dziękuję za sugestie w kwestii nieszczelności, ale chciałbym w miarę możliwości się dowiedzieć, która śruba reguluje temperaturę włączenia/wyłączenia agregatu.

Jeszcze raz powtórzę: pokrętło ustawione na minimum, chłodzi niemal bez przerwy, nawet mrozi. To musi być termostat. Więc pytanie jest o tą śrubkę. Czy to ta którą widać na wierzchu termostatu - od strony pokrętła? Chodzi mi o tą schowaną pod białą pokrywą (zdejmowalną).
    I czy ewentualna wymiana termostatu to trudna rzecz? Zastanawia mnie czy mogę wyjąć czujnik pociągając za rurkę na której jest umocowany.

I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?

• Pomocny post
    #13 26 Gru 2007 01:57
    rangi
    Poziom 17  

Maksymalnie możesz wkręcić ta widoczną śrubkę o półtora obrotu (w prawo) wtedy będzie się wyłączać wcześniej. Jeżeli przekręcisz więcej może się nie włączyć! Najlepiej ustaw na pozycji „3” poczekaj ok. 0,5h i zacznij bardzo powoli kręcić. W pewnym momencie powinna ci się wyłączyć. Nie raz sprawdzone. :D Działa. Powodzenia.

• #14 21 Lip 2008 17:16
    szybownick
    Poziom 11  

colcolcol podpowiada, by pokręcić NIEWIDOCZNĄ śrubę w LEWO i TYLKO TĄ, natomiast "rangi" pisze by pokręcić W PRAWO i to WIDOCZNĄ śrubkę, z tym że nie wiem którą bo widoczne są dwie. Na zdjęciu - jedna na metalowej obudowie, druga na pokrywie z tworzywa. Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

• Pomocny post
    #15 21 Lip 2008 19:20
    skryn
    Admin grupy AGD

szybownick napisał:
    Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

Jeżeli chcesz, by lodówka się wyłączyła, to skręć o ok. 3 obroty w prawo śrubkę widoczną na zewnątrz - chłodziarka osiągnie wyższą (będzie cieplej) temperaturę i tym samym szybciej się wyłączy. Jak przesadzisz z kręceniem, to ten termostat wyrzucisz do śmieci, bo po takim masakrycznym kręceniu sprzęt nie załączy się ponownie i ... ale to opowieść na inną bajkę... :|

• #16 04 Cze 2012 21:31
    szybownick
    Poziom 11  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W rezultacie w końcu w desperacji kupiłem nowy termostat w sklepie Popularna i wymieniłem. A stary mogłem sobie obejrzeć po całkowitym rozebraniu, dzięki temu wiedziałem już która śrubka i co reguluje.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty