Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
Autor
Wiadomość
szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 17 Gru 2007 00:15   

Witam.
Oto zdjęcie termostatu w lodówce. Objawy: przy skali pokrętła 1-6 lodówka chłodzi stale (nie wyłącza się) już przy ustawieniu pokrętła na 3-4. Dobrze by było przeregulować termostat by możliwe było wygodniejsze operowanie pokrętłem (np. ustawienie słabszego chłodzenia niż obecnie na "1"). Która ze śrubek przesuwa działanie termostatu w kierunku wyższych temperatur i w którą stronę należy pokręcić? O ile stopni zmienia się skala termostatu przy jednym obrocie śruby regulacyjnej?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 00:15   

Powrót do góry

movzx
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#2 17 Gru 2007 00:41   

Re: Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu

Jeśli dzieje się tak od niedawna, to albo masz nieszczelny układ chłodniczy, nieszczelną lodówkę, albo uszkodzony termostat.
Zacznij od zmierzenia temperatury w lodówce, bo wydaje mi się że usuwasz skutek a nie przyczynę.
Powrót do góry

lidmar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Siedlce

Post#3 17 Gru 2007 00:43   

śrubami radze nie kręcić bo to prowadzi do rozregulowania termostatu i potrzeby jego wymiany. prawdopodobna przyczyna nie wyłaczania sie lodowki jest ubytek czynnika chłodniczego. jezeli układ chłodniczy jest ok a lodowka sie nie wyłacza to produkty w lodowce powinny zamarzać. jezeli zamarzaja to winien termostat.
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#4 Post autora tematu 17 Gru 2007 09:40   

Tak było od początku, więc żadnego ubytku czynnika chłodniczego nie podejrzewam. Ot po prostu, termostat był zawsze ustawiany w przedziale 1-2 bo już na 3 chłodziło zdecydowanie za mocno, a przy 3.5 sprężarka pracowała nieprzerwanie. Mi chodzi tylko o sposób na to by przesunąć tą skalę, a chyba od tego jest regulacja termostatu?
Powrót do góry

nares
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: Jaworzno

Post#5 17 Gru 2007 09:51   

Regulacja jest do kalibrowania fabrycznego - wymień ten termostat.
Powrót do góry

lidmar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Siedlce

Post#6 17 Gru 2007 10:29   

napisz czy jak chodzi bez przerwy to zamarzają produkty ?
Powrót do góry

colcolcol
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 17 Gru 2007 10:39   

Przekręć śrubę regulacyjną w lewo (!) o około 270 stopni, tą głębiej (nie widoczną na zdjęciu) i tylko tą (!)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 10:39   

Powrót do góry

artfik
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: "-''

Post#8 17 Gru 2007 21:30   

Witam żadna regulacja nic nie da jeśli tak było od początku że przy 3,5 chodziła non stop tobyła już fabrycznie a mało nabita trzeba było zgłaszać na gwarancji ale podejrzewam ubytek gazu ja wcześniej ktoś pisał sprawdz temp jeśli ma ok 5 stopni w lodówce to ok ale jak powyżej 10 to coś z układem.i bez fachowca się nie obejdzie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Gru 2007 21:30   

Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#9 Post autora tematu 18 Gru 2007 00:55   

lidmar,
Przy ciągłej pracy nie mroziło mi produktów, ale temperatura była około 0 stopni. Z tym że ta ciągła praca była przeze mnie przerwana po kilku godzinach (około 12). Normalnie lodówka pracuje maks. kilkadziesiąt minut (przy ustabilizowanej temperaturze) i ma podobne przestoje. Tu się spodziewałem że chodzi o termostat, ale to co inni napisali zwróciło moją uwagę na czynnik czynnika chłodniczego (jego np. niedoboru). Gdzie można sobie coś o tym poczytać?
Powrót do góry

movzx
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#10 18 Gru 2007 01:05   

Użyj szukajki, jest tego sporo na Forum. Jak wpisałem "lodówka nieszczelny", znalazł mnóstwo tematów, kilka pierwszych z brzegu (z niektórymi objawami):
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=140320
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=810340
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=772736
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=790614
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=778517
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 21 Gru 2007 22:40   

Dziękuję za poradę z wyszukiwarką i nieszczelnością. Chodzi jednak o to że moim zdaniem agregat nie jest nieszczelny. Okazało się że przy ciągłej pracy jednak mrozi (niektóre) produkty w komorze chłodniczej, a tylna ścianka jest coraz bardziej oszroniona - aż do dnia w którym wyłączam lodówkę w ogóle.
Dziękuję za sugestie w kwestii nieszczelności, ale chciałbym w miarę możliwości się dowiedzieć, która śruba reguluje temperaturę włączenia/wyłączenia agregatu.

Jeszcze raz powtórzę: pokrętło ustawione na minimum, chłodzi niemal bez przerwy, nawet mrozi. To musi być termostat. Więc pytanie jest o tą śrubkę. Czy to ta którą widać na wierzchu termostatu - od strony pokrętła? Chodzi mi o tą schowaną pod białą pokrywą (zdejmowalną).
I czy ewentualna wymiana termostatu to trudna rzecz? Zastanawia mnie czy mogę wyjąć czujnik pociągając za rurkę na której jest umocowany.

I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#12 22 Gru 2007 05:50pomocny post - solucja   

szybownick napisał:

I ostatnie - kiedyś sklep z częściami był w Warszawie na ulic Popularniej. Byłem tam dziś ale został przeniesiony. Podobno gdzieś we Włochach ale nie znalazłem. Czy ktoś mógłby podać adres?

http://www.popularna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Gru 2007 05:50pomocny post - solucja   

Powrót do góry

rangi
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: slask

Post#13 26 Gru 2007 01:57pomocny post - solucja   

Maksymalnie możesz wkręcić ta widoczną śrubkę o półtora obrotu (w prawo) wtedy będzie się wyłączać wcześniej. Jeżeli przekręcisz więcej może się nie włączyć! Najlepiej ustaw na pozycji „3” poczekaj ok. 0,5h i zacznij bardzo powoli kręcić. W pewnym momencie powinna ci się wyłączyć. Nie raz sprawdzone. :D Działa. Powodzenia.
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#14 Post autora tematu 21 Lip 2008 17:16   

colcolcol podpowiada, by pokręcić NIEWIDOCZNĄ śrubę w LEWO i TYLKO TĄ, natomiast "rangi" pisze by pokręcić W PRAWO i to WIDOCZNĄ śrubkę, z tym że nie wiem którą bo widoczne są dwie. Na zdjęciu - jedna na metalowej obudowie, druga na pokrywie z tworzywa. Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#15 21 Lip 2008 19:20pomocny post - solucja   

szybownick napisał:
Pomijając że te dwie porady są sprzeczne ze sobą, o którą widoczną śrubę chodzi? Chcę coś wreszcie pokręcić, może się uda zrobić dobrze.

Jeżeli chcesz, by lodówka się wyłączyła, to skręć o ok. 3 obroty w prawo śrubkę widoczną na zewnątrz - chłodziarka osiągnie wyższą (będzie cieplej) temperaturę i tym samym szybciej się wyłączy. Jak przesadzisz z kręceniem, to ten termostat wyrzucisz do śmieci, bo po takim masakrycznym kręceniu sprzęt nie załączy się ponownie i ... ale to opowieść na inną bajkę... :|
Powrót do góry

szybownick
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 04 Cze 2012 21:31   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W rezultacie w końcu w desperacji kupiłem nowy termostat w sklepie Popularna i wymieniłem. A stary mogłem sobie obejrzeć po całkowitym rozebraniu, dzięki temu wiedziałem już która śrubka i co reguluje.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Lodówka Electrolux ERD2743 regulacja termostatu
Strona 1 z 1