Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 19 Gru 2007 20:53
    Arturijuz
    Poziom 2  

Witam, pytanko brzmi: czy poprawnym będzie połączenie trzech takich zabezpieczeń ze wspólnym zerem..... Problemik polega na tym, że mamy jeden przewód pięciożyłowy którym chcemy zabezpieczyć trzy oddzielne obwody. Projekt uległ zmianie i stąd taki problem. Nie jestem z wykształcenia elektrykiem więc pytam :D

zabezpieczenie różnicowo-prądowe .... wspólne zero ?

[/img]

• #2 19 Gru 2007 21:03
    Usunięty
  • #3 19 Gru 2007 21:05
    jacur
    Poziom 32  

Jeżeli połączysz przewody N za różnicówką od strony odbiornika razem to będzie wyrzucało róznicówki.
    W przypadku obwodu 3 fazowego musisz zainstalować różnicówke 3 faz, przy obwodach 1 fazowych 3 oddzielne róznicówki na każdą fazę.

• #4 19 Gru 2007 21:06
    kacha36
    Poziom 23  

Witam.
    Przewód niebieski-neutralny musisz pociągnąć jako osobny do każdego obwodu, natomiast brakuje Ci przewodu PE - żółto-zielonego. Ten musi być podłączony przed różnicówką do listwy uziemiającej - jeśli masz sieć TN-C - i musisz pociągnąć trzy przewody do trzech obwodów - nie można ich łączyć poza listwą uziemiającą. Oczywiście PE musi być w jednym kawałku ciągniony do każdego obwodu.
    Podsumowując - rozdziel przewody niebieskie a sprzed różnicówki wyprowadź żółto-zielone do każdego obwodu osobne. Masz mieć do każdego punktu trzy przewody.

Pozdrawiam.

• #5 19 Gru 2007 21:19
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Nie jest to poprawne rozwiązanie.Jeśli będą 3- 1F wył.RCD muszą być 3 niezależne obwody z przewodem N.Czyli z każdej RCD osobny przewód L oraz N./nie mogą być razem złączone przewody N/Mam tu na myśli odpływy.

• #6 19 Gru 2007 23:26
    Arturijuz
    Poziom 2  

Dzięki za wskazówki, tak właśnie sobie myślałem że nic z tego nie będzie. Po prostu do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja, w której miałbym przewód 3-fazowy (w rozdzielnicy oczywiście, a właśnie taki mam ) do trzech osobnych obwodów. Ale zapytać przecież można... prawda ? :)

Dodano po 7 [minuty]:

Dodam jeszcze, że nie ja "tworzyłem" tą instalację. To tak w ramach usprawiedliwienia mojego pytanka ;) :) :)
    Z reguły nie mam aż (!) takich dylematów.

• #7 19 Gru 2007 23:43
    Kaz K
    Poziom 20  

A jaki masz problem odpowiednio rozdzielic N po roznicowych i bedzie dzialalo. Sa przeciez listwy zerowe montowane na szynach , kilka przepiec i bedzie dobrze (zakladam ze masz instalacje 3 przewodowa na odplywach).

• #8 20 Gru 2007 08:32
    mczapski
    Poziom 38  

A ja nieśmiało spytam, czy oznaczenie B16 to rozłącznik różnicowo-prądowy napewno?

• #9 20 Gru 2007 14:10
    maciejsony
    Poziom 17  

B16 To wygląda raczej na wyłącznik nad prądowy o charakterystyce B i maksymalnym prądzie 16A

• #10 20 Gru 2007 17:33
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

maciejsony:

Cytat:
    B16 To wygląda raczej na wyłącznik nad prądowy o charakterystyce B i maksymalnym prądzie 16A
    Przecież na schemacie jest napisane-różnic. B16,czyli różnicówka z członem nadprądowym B16

• #11 20 Gru 2007 23:43
    maciejsony
    Poziom 17  

Jest tak jak mówisz. Sorry!

• #12 22 Gru 2007 22:41
    Arturijuz
    Poziom 2  

Witam ponownie. Widzę, że niezbyt mocno zaakcentowałem problem z w/w instalacją. Chodzi przede wszystkim o to, ze w rozdzielni znajduje sie kabel pięciożyłowy (5x2,5mm) którym są zasilone trzy osobne obwody (jednofazowe), a więc mają wspólne zero(!)- i to jest właśnie problem z którym miałem się zmierzyć. Zastosowanie "różnicówki trójfazowej odpada i chodziło właśnie o to czy jest może jakiś "myk" który pozwoliłby rozdzielić te obwody na trzy osobne "różnicówki". I w tym drzemie cały dowcip :D . Ale z tego co wiem przynajmniej do tej pory , to nic z tego nie bedzie :sm37: . Tak czy inaczej dzięki za odzew.

• #14 23 Gru 2007 00:08
    Usunięty
  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty