X
 • #1 20 Dec 2007 10:24
  montes
  Level 2  
  Helpful post? (+2)
  Witam wszystkich na forum.
  To mój pierwszy post więc mam nadzieję, że nie zostanę zganiony.
  Postaram sie opisać co jest mojej lodówce licząc na pomoc.

  w skrócie:
  Lodówka Gorenje KI277 działa (chłodzi) cały czas, ale nie wyłącza się.

  szerzej:
  Zamrażalnik mrozi, część chłodziarkowa chłodzi. Na parowniku tworzy się szron i jest on na całej powierzchni parownika, z tym że w górnej części grubsza warstwa, w dolnej mniejsza. Ten szron narasta i narasta i dopiero jak się go nazbiera ze 2-3cm, to wtedy następuje odmrażanie (rzadko). Termostat zwykle nastawiony na pół skali. Produkty w lodówce na górnej półce potrafią się pokryć lodem - zwłaszcza te stojące bliżej parownika. Ponieważ samoczynne odmrażanie nie zaskakuje częściej niż 1 na miesiąc to czasami wyłączam lodówkę i tak ją odmrażam.

  I tak ostatnio przyuważyłem, że w zasadzie sprężarka cały czas pracuje (wcześniej jakoś na to nie zwracałem uwagi czy tak było), skraplacz z tyłu jest "letni" (ani nie zimny, ani gorący). Warstwa szronu (na całym parowniku) sobie rośnie, a sprężarka pracuje. Przestawianie termostatu na "min." nic nie zmienia. Odnoszę wrażenie że niezależnie od jego położenia tak samo chodzi.
  Zmierzyłem wczoraj temp. wewnątrz na środkowej półce - wskazał 0st C, stojąca testowo obok woda była lodowata (czyli ok 0), ale nie zamarzła. W kuchni jest ok 17st.

  I coś mi się wydaje, że z tą lodówką jest coś nie tak. Z tego co mi wiadomo powinna się co jakiś czas włączać i wyłączać.

  Co to może być?
  Odkręciłem kilka śrubek i sprawdziłem przejście na termostacie - jest. Kręcenie termostatem nie zmienia oporu. Przełączenie na "0" rozłącza obwód.

  Myślałem, że to może zatkany obwód, ale moim zdaniem wtedy parownik nie byłby cały oszroniony, a jedynie na części. Wiec może to coś mniej skomplikowanego co mógłbym sam wymienić?
 • #2 20 Dec 2007 11:08
  bslaw
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Jeśli regulacja temperatury (sterowanie pracą agregatu) nie odbywa się elektronicznie a przy pomocy "tradycyjnego" termostatu z kapilarą, to przy kręceniu pokrętłem możliwe są tylko dwa stany: włączony i wyłączony. Zmniejsz chłodzenie na minimum (bez wyłączania) i obserwuj pracę agregatu. Nie wyłączy się = wymiana termostatu.

  Możliwe, że podwiesił się mechanizm, na który działa zestaw kapilara+mieszek. W wypadku innego typu możesz mieć problem z zamocowaniem.
 • #3 20 Dec 2007 11:16
  montes
  Level 2  
  Topic author Helpful post? (0)
  Moze nie dokładnie wcześniej napisałem, ale pokrętło jest ustawione na "min." i cały czas agregat pracuje.
  Termostat jest "tradycyjny" z gałką; czujka temp od termostatu wchodzi do wnętrza, tzn w obudowę.

  Czy termostat może sie tak uszkodzić, że się zewrze?
  Czy muszę kupić dokładny typ termostatu czy mogę jakiś zamiennik (albo uniwersalny)?
 • #4 20 Dec 2007 13:59
  colcolcol
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Czy termostat może sie tak uszkodzić, że się zewrze?
  Tak ale po sporym zwarciu, jeżeli nie było takiego to:
  1) jest za mała temperatura na płycie parownika - naprawa: sprawdzenie odwadniacza i ilości gazu , możliwy wyciek, drogie i ryzykowne ( bo jak był wyciek to gdzie ? )
  2) temperatura odpowiednia na płycie ale termostat ma zakres kosmiczny np minimalna przy której wyłączy to -25 i wtedy nie wyłączy, uszkodzenie rzadkie bo te termostaty najczęściej gubią temperaturę załączenia i wtedy wogóle nie załacza, naprawa -wymiana termostatu
  3) temperatura na płycie OK ale czujka jest w "krzakach" i nie dotyka do płyty - sprawdzić
  Termostat kupić "na płyte" ze stałą temperaturą załączania, najlepiej z temperaturą wyłączania -7 do -18, dowolny w zasadzie , sprawdzić długośc kapilary
 • #5 20 Dec 2007 17:55
  andrzej1959
  Specjalista AGD
  Helpful post? (+1)
  Witam.
  Sprawdź czy nie masz włączonego mrożenia ciągłego-przełącznik obok gałki termostatu.
 • #6 21 Dec 2007 11:23
  montes
  Level 2  
  Topic author Helpful post? (0)
  Gdzie znaleźć na termostacie jego symbol, albo coś go identyfikującego?
  Na metalowej obudowie jest wytłoczone pełno cyferek (prawie jak tabelka), na plastikowej części mam wytłoczone 3,7 -23,0 i 3,7 -33,0. I jest jeszcze naklejka z kodem paskowym a pod nim 077B6108.

  -> andrzej1959
  Takiego wyłącznika obok gałki w ogóle nie mam.
 • #7 21 Dec 2007 19:36
  andrzej1959
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Witam
  077B6108 to jest typ termostatu Danfoss.
  A ten przełącznik jest jako opcja w tego typu lodówkach.
  Search 4 million + Products
Browse Products