Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lodówka Gorenje KI277 - nie wyłącza sie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD chłodnictwo -> Lodówka Gorenje KI277 - nie wyłącza sie
Autor
Wiadomość
montes
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 20 Gru 2007 11:24   

Lodówka Gorenje KI277 - nie wyłącza sie

Witam wszystkich na forum.
To mój pierwszy post więc mam nadzieję, że nie zostanę zganiony.
Postaram sie opisać co jest mojej lodówce licząc na pomoc.

w skrócie:
Lodówka Gorenje KI277 działa (chłodzi) cały czas, ale nie wyłącza się.

szerzej:
Zamrażalnik mrozi, część chłodziarkowa chłodzi. Na parowniku tworzy się szron i jest on na całej powierzchni parownika, z tym że w górnej części grubsza warstwa, w dolnej mniejsza. Ten szron narasta i narasta i dopiero jak się go nazbiera ze 2-3cm, to wtedy następuje odmrażanie (rzadko). Termostat zwykle nastawiony na pół skali. Produkty w lodówce na górnej półce potrafią się pokryć lodem - zwłaszcza te stojące bliżej parownika. Ponieważ samoczynne odmrażanie nie zaskakuje częściej niż 1 na miesiąc to czasami wyłączam lodówkę i tak ją odmrażam.

I tak ostatnio przyuważyłem, że w zasadzie sprężarka cały czas pracuje (wcześniej jakoś na to nie zwracałem uwagi czy tak było), skraplacz z tyłu jest "letni" (ani nie zimny, ani gorący). Warstwa szronu (na całym parowniku) sobie rośnie, a sprężarka pracuje. Przestawianie termostatu na "min." nic nie zmienia. Odnoszę wrażenie że niezależnie od jego położenia tak samo chodzi.
Zmierzyłem wczoraj temp. wewnątrz na środkowej półce - wskazał 0st C, stojąca testowo obok woda była lodowata (czyli ok 0), ale nie zamarzła. W kuchni jest ok 17st.

I coś mi się wydaje, że z tą lodówką jest coś nie tak. Z tego co mi wiadomo powinna się co jakiś czas włączać i wyłączać.

Co to może być?
Odkręciłem kilka śrubek i sprawdziłem przejście na termostacie - jest. Kręcenie termostatem nie zmienia oporu. Przełączenie na "0" rozłącza obwód.

Myślałem, że to może zatkany obwód, ale moim zdaniem wtedy parownik nie byłby cały oszroniony, a jedynie na części. Wiec może to coś mniej skomplikowanego co mógłbym sam wymienić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2007 11:24   

Powrót do góry

bslaw
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Supraśl

Post#2 20 Gru 2007 12:08   

Re: lodówka Gorenje nie wyłącza sie

Jeśli regulacja temperatury (sterowanie pracą agregatu) nie odbywa się elektronicznie a przy pomocy "tradycyjnego" termostatu z kapilarą, to przy kręceniu pokrętłem możliwe są tylko dwa stany: włączony i wyłączony. Zmniejsz chłodzenie na minimum (bez wyłączania) i obserwuj pracę agregatu. Nie wyłączy się = wymiana termostatu.

Możliwe, że podwiesił się mechanizm, na który działa zestaw kapilara+mieszek. W wypadku innego typu możesz mieć problem z zamocowaniem.
Powrót do góry

montes
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 20 Gru 2007 12:16   

Moze nie dokładnie wcześniej napisałem, ale pokrętło jest ustawione na "min." i cały czas agregat pracuje.
Termostat jest "tradycyjny" z gałką; czujka temp od termostatu wchodzi do wnętrza, tzn w obudowę.

Czy termostat może sie tak uszkodzić, że się zewrze?
Czy muszę kupić dokładny typ termostatu czy mogę jakiś zamiennik (albo uniwersalny)?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2007 12:16   

Powrót do góry

colcolcol
Poziom 20
Poziom 20

Post#4 20 Gru 2007 14:59   

Czy termostat może sie tak uszkodzić, że się zewrze?
Tak ale po sporym zwarciu, jeżeli nie było takiego to:
1) jest za mała temperatura na płycie parownika - naprawa: sprawdzenie odwadniacza i ilości gazu , możliwy wyciek, drogie i ryzykowne ( bo jak był wyciek to gdzie ? )
2) temperatura odpowiednia na płycie ale termostat ma zakres kosmiczny np minimalna przy której wyłączy to -25 i wtedy nie wyłączy, uszkodzenie rzadkie bo te termostaty najczęściej gubią temperaturę załączenia i wtedy wogóle nie załacza, naprawa -wymiana termostatu
3) temperatura na płycie OK ale czujka jest w "krzakach" i nie dotyka do płyty - sprawdzić
Termostat kupić "na płyte" ze stałą temperaturą załączania, najlepiej z temperaturą wyłączania -7 do -18, dowolny w zasadzie , sprawdzić długośc kapilary
Powrót do góry

andrzej1959
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Na Wschód od Odry

Post#5 20 Gru 2007 18:55   

Witam.
Sprawdź czy nie masz włączonego mrożenia ciągłego-przełącznik obok gałki termostatu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2007 18:55   

Powrót do góry

montes
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 Post autora tematu 21 Gru 2007 12:23   

Gdzie znaleźć na termostacie jego symbol, albo coś go identyfikującego?
Na metalowej obudowie jest wytłoczone pełno cyferek (prawie jak tabelka), na plastikowej części mam wytłoczone 3,7 -23,0 i 3,7 -33,0. I jest jeszcze naklejka z kodem paskowym a pod nim 077B6108.

-> andrzej1959
Takiego wyłącznika obok gałki w ogóle nie mam.
Powrót do góry

andrzej1959
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Na Wschód od Odry

Post#7 21 Gru 2007 20:36   

Witam
077B6108 to jest typ termostatu Danfoss.
A ten przełącznik jest jako opcja w tego typu lodówkach.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD chłodnictwo -> Lodówka Gorenje KI277 - nie wyłącza sie
Strona 1 z 1