Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini zestaw 2+1 na wyjazd sylwestrowy :)

devolt 23 Gru 2007 01:43 3742 9
  • Witam, chciałbym wam przedstawić moją kolejną konstrukcję. Jest to mały zestaw 2+1, ala Creative. Czyli dwie satelity oraz subwoferek.

Założenia projektu:
    Potrzebowałem mały zestaw na sylwestrowy wyjazd na Słowację.
    Od brata( za co mu dziękuję) dostałem dwie satelitki od zestawu Cambridge SoundWorks. Postanowiłem dorobić subwofer.
    Sub miał być mały i dobrze grać. Wybór padł na znany już i przez wszystkich testowany głośnik Tesli ARN 150.
    Obudowa:
    Wykonanie:
    przód płyta MDF 18mm, reszta to zwykła płyta wiórowa, też 18 mm. Wielkość: 300 x 200 x 250 (mm)
    Pojemność po odjięciu wszystkigo jakies 10-9 litrów strojenie 48 Hz
    Br - rura kanalizacyjna 50 mm średnicy, długość 200mm
    Wykończenie przód fornit olcha boki i góra sosna, reszta czarny mat.
    Elektronika:
    Wzmacniacz do satelit to samochodowa końcówka mocy TDA7375A o mocy 2x 25W dla 4Ohm. Zasilam go z trafka poprzez stabilizator LM338T max 5A wiec styknie. Napięcie usawiłem na 11V co daje jakies 12W na satelity starczy w zupełności. Można podkręcić na wiecej jak będą lepsze satelity. Subek zasilam z poczciwego "Tadeusza" czyli Tda 7294 dla niewtajemniczonych. Obniżyłem napięcie(+-20V) tak by według noty osiągał koło 50W. Do tego wszystkiego filtry aktywne. Na suba dolnoprzepustowy ze stałą częstotliwością odcięcia około 150Hz. Na satelity górnoprzepustowy 200Hz.
    Do tego pilot na kablu, jak w Creativie z regulacją głośności. Regulacja poziomu suba z tyłu na panelu.
    To chyba tyle nie ma co sie rozwodzić :)
    Odsłuch:
    Gra to całkiem przyjemnie. Jak rasowy sub:) Może nie ma zbyt wielkiej dynamiki, za sprawą niskiego strojenia ale robi wrażenie jak sie go słucha. Sam sie dziwie jak wiele potrafi tak mały głośnik:)
    Co do satelitek to graja w miarę czysto i przyjemnie. Całość gra bardzo miło brakuje tylko "decybeli". Jednak do spokojnego słuchania spokojnie wystarczy.
    Koszty:
    Wydałem w sumie koło 150zł, sporo rzeczy miałem jak np fornir, klej, lakier czy satelity.

Więcej fotek na : http://www.chomikuj.pl/devolt/Mini+Zestaw+2_1

Fajne!
  • #2 23 Gru 2007 09:21
    oleczek1988
    Poziom 21  

Dawno nie widziałem na tym forum ładnie wykonanego projektu. Wygląd subwoofera ładny. Jednak jak dla mnie trochę zza szeroki [ chodzi o odległość przetwornika do ścian]. Ale to jest tylko moja uwaga i nie bierz sobie tego do siebie :)

Teraz może pomyśl nad wymianą satelitek na głośnikach TVM aby sie ładnie komponowało.

A tak na marginesie jak się spisuje mały arn w roli subwoofera ;)

Ode mnie 5/6

• #3 23 Gru 2007 09:33
    Joker2
    Poziom 23  

Witam.

Widze że wszystko wraz ze wzmacniaczem satelit jest wpakowane do suba... Ja bym tak nie robił. Wyjścia dla satelit na RCA też nie bardzo. Ogólnie to ten subek trochę się marnuje przy tych "satelitkach".

Też robiłem takie eksperymenty, tzn. puszczałem muzykę na suba i głośniki od komputera i na początku wrażenie jest dość pozytywne. Dźwięk jest taki wyrazisty, bo słychać tylko dudnienie i piski i tworzy to taki niby kontur. Na początku jest to ciekawe, ale po dłuższym odsłuchu każdy stwierdzi że gra to beznadziejnie.

Sub wykończony ładnie w zasadzie. Wszystko na wytrawionych płytkach (radiator bardzo się grzeje? Bo trochę za mały jest mi się wydaje). Jak byś zmienił te satelitki to miałbyś całkiem przyzwoity zestawik.

Moja ocena 4/6

• #4 23 Gru 2007 10:27
    pan_membran
    Poziom 12  

fajnie, teraz zmienic satelitki na frs8 w 1l budzie i będzie pełnoprawne 2.1 :))

• #5 23 Gru 2007 10:35
    kdaudio
    Poziom 9  

Można by prosić o schemacik filtra aktywnego co jest w tym subie?
    A co do konstrukcji to ciekawy zestaw dobrzy wykonany...:)

• #6 23 Gru 2007 12:51
    devolt
    Poziom 21  

Po pierwsze to poczytajcie założenia projektu. Sprzęt miał być mobilny, główne zadanie to nagłośnienie pokoju na wyjazdach :) Do tego nadają sie znakomicie. Czyli elektronika poza subem - odpada. Co do sateli to wiadomo czego się spodziewać, ale nie ma tragedii.
    Zresztą wymiana satelit nie wchodzi w gre ponieważ suba dorabiałem do nich właśnie :)
    Nie używam tego w domu.
    W domu mam to : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=652236&highlight=
    Nie piszcie ze gniazda RCA sie nie nadają przecież moc na satelity to około 10W :) użyłem ich dlatego, bo są łatwe i szybkie w montażu oraz w późniejszym użytkowaniu.
    Radiator w zasadzie jest zbędny, bo blacha na panel ma 5mm i jest z aluminium. Ale że okleiłem ją papierem kolorowym to pogorszyła się szybkość oddawania ciepła. Postanowiłem wiec dołożyć taki mały radiatorek.
    Dziękuje wam za wszystkie uwagi na pewno są słuszne i celne. Przydadzą się komuś kto bedzie chciał powielić moją konstrukcje. Niewątpliwie te kilka uwag wpłynie znacznie na jakość. Ale życie to wieczny kompromis :)
    Prosiliście o schemat filtrów.
    Wartości elementów:
    C11 - 10uF/25V
    C1, C2 - 220nF
    C3, C5, C4, C7, C9 - 100nF
    C6, C8 - 150nF
    R1,R2 - 47k
    R4, R6 - 5,6k
    R3, R14 - 11k
    R8, R9 - 12k
    R10, R11 - 10k
    R12 - 1k
    Wszystkie kondy mkse/mkt, oprócz C11 to elektrolit
    Oto i schemat:

• #7 23 Gru 2007 18:55
    398216
    Usunięty  
  • #8 23 Gru 2007 20:52
    devolt
    Poziom 21  

Stoi na sześcianikach z płyty wiórowej :) o boku 30 mm.
    Na zdjęciach wyglądają tragicznie ale na żywo całkiem spoko :) są "wyszpachlowane" i pomalowane. Niestety od spodu przykleiła mi sie gazeta bo za szybko postawiłem je na ziemi:) Farba do końca nie wyschła, ale i tak tego nie widać.
    A co proponujesz jakies kolce?? bo kolce mi sie znudziły i są z nimi same problemy...rysują podłoge za każdym razem trzeba regulować bo się buja...itd
    Dodam może jeszcze fotke elektroniki i sposobu zmontowania końcówek razem z preampem.
    Wzmacniacz wykonany metodą powierzchniową głównie elementy smd. Końcówki przylutowane także powierzchniowo. Rozmiar płytki wzmaków i preampa są takie same i montowane na kanapkę. Ułatwia to montaż. Polecam.

• #9 23 Gru 2007 22:13
    398216
    Usunięty  
  • #10 24 Gru 2007 00:33
    Eliminator
    Poziom 24  

Oglądałem zdjecia na tym chomiku i jednak w sumie te klocki nie są takie złe mógłbyś skołować jakieś nózki od pufy. Też nie są złe a na pewno lepiej wypadna. Ładna konstrukcja i nie ma sie co czepiać bo koszty niskie a z pewoscią powaliło by to pod nie jednym wzgledem kilka droższych zestawów komputerowych.

Pozdrawiam -5/5

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme