Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 30 Dec 2007 10:41
  Bruum
  Level 23  
  Helpful post? (0)
  Witam. Czy istnieje jakiś sposób, jakieś urządzenia pozwalające na uruchomienie takiej "konfiguracji"? Szwagier elektryk położył sobie instalację-pociągnął skrętkę od gniazda do gniazda i teraz wystartował do mnie z kwestią odpalenia tego. Normalna odpowiedź brzmi, że nie, ale wiecie, kwestie rodzinne, zaraz domysły, że to olewanie z mojej strony, itp. Jest ktoś w stanie coś doradzić?
 • #2 30 Dec 2007 11:20
  michal_549
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Bruum wrote:
  pociągnął skrętkę od gniazda do gniazda

  Opisz dokładniej jak to wygląda, co to jest i jak miałoby wyglądać.
  Pozdrawiam
 • #3 30 Dec 2007 13:38
  Bruum
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (0)
  Witam i dzięki za zainteresowanie. Chodzi oczywiście o rj45. Kłopot w tym, że instalacja puszczona jest tak, jak napisałem-od jednego gniazdka do drugiego, od drugiego do następnego itd. Trzeba by tam wpuścić internet z neostrady. jest jakaś nadzieja?
 • #4 30 Dec 2007 14:09
  mbo
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Helpful post? (0)
  Przy 2 gniazdkach tak ustawionych da się to jeszcze odpalić.
  Dla większej ilości nie ma szans, chyba, że szwagier w każdym gniazdku zamontuje switch.
 • Helpful post
  #5 30 Dec 2007 14:30
  jarekgol
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  jest jeszcze opcja rzeźbiarska, umożliwiająco wykorzystanie 3 gniazd (czyli 1 router + 2 kompy) ethernet (przynajmniej 10 i 100) wykorzystuje 4 przewody, w scianie masz 8 wiec gniazdo routera z 1 kompem laczysz jedną 4ką a a routera z 2 kompem drugą czwórką. musisz sobie zrobić fajny kabel do gniada routera ktory ma z jednej strony 1 wtyczke a z drugiej 2 :-) no i w 2 gnieździe kompa zamienić kabelki zeby korzystać z drugiej czwórki. piny używane przez ethernet to 1,2 i 3,6 PS. Robilem taki motyw w akademiku u koleżanki więc niech nikt nie pisze ze ethernet wymaga 4 par ;>
 • #6 30 Dec 2007 14:31
  thrower
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Jeśli masz rozprowadzoną skrętkę po całym domu to nie wiem w czym jest problem. Może za przeproszeniem po prostu nie masz zielonego pojęcia z czym to się je i jak się za to zabrać? Bo tak można by wnioskować z Twoich wypowiedzi.
  No ale niestety tak na odległość bez fizycznego dostępny do kabla lub chociaż dokładnego opisu jak on jest poprowadzony i jak dokładnie to wygląda no to raczej niewiele da się zrobić. Jeśli gniazdka połączone są między sobą szeregowo tą skrętką to będzie to troszke problematyczne jeśli zechcesz podłączyć kilka komputerów, ale jeśli skrętki ze wszystkich punktów (gniazdek) schodzą się w jednym miejscu i do każdego gniazdka pociągnięta jest oddzielna skretka to ja nie widze żadnych utrudnień czy przeszkód. A w tym drugim wypadku to jest już można by powiedzieć że sama przyjemność z przerobienia tego na działającą sieć :)
 • #7 31 Dec 2007 11:15
  Bruum
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (0)
  Kolego thrower-żeby wszystkie mi się w jednym miejscu schodziły to bym wam głowy nie zawracał. Kolego Jarekgol-poproszę o coś więcej na temat Twojego rozwiązania-jeśliby poszło to załatwiłbym 80%tematu a to byłoby już do przyjęcia. Wiem też o rozwiązaniu ze switchami-czy są jakieś "miniaturowe" i w przystępnej cenie?
 • #8 31 Dec 2007 13:34
  thrower
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Jak to fajnie jak elektryk nie mający pojęcia o komputerach pociągnie jedną skrętkę szeregowo przez wszystkie gniazdka :D A potem bądź człowieku mądry co z tym zrobić :P
  Ale tak jak już jarekgol napisał. Dokłądnie taki motyw napewno przejdzie, z tym że będziesz mógł wykorzystać niestety ale tylko 2 komputery. Po zastosowaniu switcha w którymś z gniazdek ilość możliwych do wykorzystania komputerów zwiększy się o 1 (ze względu na fizyczne ograniczenie ilości par w kablu).

  Jeśli chodzi o konkretne rozwiązanie. Do komputera numer 1 wykorzystasz pary: pomarańczową i zieloną (pom, biał-pom i ziel, bial-ziel) które będą podłączone do pinów 1,2,3,6 we wtyczce licząc od lewej patrząc na wtyczkę "języczkiem" skierowanym do dołu.
  Do drugiego komputera wykorzystasz pozostałe dwie pary które będą podłączone do dokładnie tych samych pinów we wtyczce.
  Po stronie routera/serwera będziesz musiał mieć 2 wtyczki zarobione w ten sam sposób jak opisany wcześniej.
  Ja ostatnio robiłem taki numer na 2 podwójnych gniazdkach RJ45 i cała operacja zajęła jakieś 15 minut, a wszystko wygląda do tego bardzo estetycznie.

  Jeśli będziesz potrzebował np jakiś schemat jak wykonać te połączenia to pisz a wyjaśnię :)
 • #9 31 Dec 2007 15:35
  Samuraj
  Level 34  
  Helpful post? (0)
  Jest jeszcze możliwość aby podłączyć tak jak w typowej instalacji elektrycznej, czyli jak jest pociągnięty kabel, od gniazdka do gniazdka. Tylko wtedy musisz zaznaczyć szwagrowi iż będzie mógł podłączyć komputer tylko do jednego gniazda, do każdego lecz w jednej chwili tylko do jednego.
  Jest jeszcze możliwość zakombinowania tak aby podłączyć co drugie gniazdo do dwóch par.
  Trochę to zakręcone:
  1 gniazdo (pomarańczowe + zielone)
  2 gniazdo (niebieskie + brązowe)
  3 gniazdo (pomarańczowe + zielone)
  4 ...
  5 ...
  Wtedy mamy większe możliwości, ale w jednej chwili i tak maksymalnie dwa komputery na jednym odcinku lecz w dowolnym gniazdku.

  Lecz to wszystko jest sztuka dla sztuki.
  Najlepiej było by rozpruć ściany i pociągnąć kable prawidłowo (do każdego gniazda jeden kabel i wszystkie spotykają sie w jednym punkcie)
 • #10 31 Dec 2007 16:39
  jiwaniuk
  Level 30  
  Helpful post? (0)
  A może zamiast bawić się w jakieś protezy olej kable i zastosuj router bezprzewodowy a w komputerach karty i będziesz miał problem z głowy.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • #11 31 Dec 2007 16:47
  rzuczek
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Znalazłem tani Switch Netgear
  http://sklep.vobis.pl/oferta/sieci/przelaczniki/849920_netgear_switch_5x_10_100.aspx

  pewnie sa i tansze ...
 • #12 31 Dec 2007 16:51
  michal_549
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Oczywiście że są i to o wiele :D
 • #13 31 Dec 2007 18:32
  Bruum
  Level 23  
  Topic author Helpful post? (0)
  Panowie-dzięki. Dzięki waszym podpowiedziom wiadomo, że da się. Najweselsza wiadomość to taka, że cztery żyły wystarczają. Zrobię tak-pierwsze piętro-router-jedno wyjście tuż przy nim, dalej dwa gniazda na jednym kablu 8żył, leci jeszcze linia do góry. Na górze switch, jedno z niego wyjście prosto do kompa, dalej znowu dwa gniazda na jednym kabelku. Proszę o komentarz.
  "Jest jeszcze możliwość aby podłączyć tak jak w typowej instalacji elektrycznej, czyli jak jest pociągnięty kabel, od gniazdka do gniazdka. Tylko wtedy musisz zaznaczyć szwagrowi iż będzie mógł podłączyć komputer tylko do jednego gniazda, do każdego lecz w jednej chwili tylko do jednego."
  Tego bym się obawiał ze względu na fale stojące w liniach otwartych. W SCSI jest to rozwiązane terminatorami, może są i terminatory do takich sieci?
  Ale i z tym co napisaliście to już "jestem w domu". Może ma ktoś link do stronki, skąd wydrukowałbym sobie rozpiski pinów (tak bardziej obrazowo)?
 • #14 31 Dec 2007 18:48
  thrower
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Tutaj masz wszystko opisane:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

  W każdym połączeniu między urządzeniami musisz mieć połączone piny 1,2,3,6 z obu stron w takiej samej kolejności. Osobiście polecał bym robienie wszystkich tych "kombinacji" w gniazdkach. Ułatwi to potem poprawienie ew błędów, późniejsze przerówki jeśli będą takowe potrzebne. Poza tym nie będziesz już później musiał pamiętać gdzie jak zarobić końcówkę, gdyż całe zamieszanie będzie w gniazdku, a dalej wszędzie "proste" przewody.

  A propo jeszcze tych switchy które zechcesz zastosować. To w takim wypadku możesz do takiego switcha podpiąć przecież więcej urządzeń/komputerów niż tylko 1 :) W sumie to jest bardzo wiele możliwych rozwiązań i kombinacji, które miały by ręce i nogi. Trzeba tylko to jakoś przemyśleć co będzie najlepsze i potem najprostrze w ew przebudowie. Mając już wstawionego takiego switcha będziesz mógł bez problemu np rozbudować sieć o AccessPointa.
 • #15 01 Jan 2008 06:04
  mpn103
  Level 34  
  Helpful post? (0)
  Wszystko ładnie i pięknie, ale pod taką sieć da się podłączyć tylko dwa komputery w dwóch osobnych gniazdach.
  A do tego to wystarczy tylko switch.

  Najlepiej dla wszystkich to byłoby położyć poprawnie nową instalacje. Od każdego gniazda pojedyńczy przewód w jedno główne miejsce.
 • #16 01 Jan 2008 07:26
  Alana
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Mozesz miec jeszcze jeden problem.
  Jak podlaczysz kompa do ostatniego gniazda z szeregu liczac od zrodla sygnalu wszystko bedzie OK, obojetnie czy na ciemnych czy jasnych parach.
  Jezeli jednak podlaczysz kompa wczesniej i zostawisz "wiszacy w powietrzu" odcinek kabla do ostatniego gniazda spodziewaj sie klopotow - mialam kiedys do "naprawienia" wlasnie taka instalacje jaka opisujesz i sie okazalo ze polaczenie za chrld sie nie zestawialo we "wczesniejszych" gniazdkach.
  Trzeba bylo zastosowac taki "myk" ze kabel do kolejnego gniazdka byl podlaczany wtyczka RJ45 do poprzedniego - jak uzywales danego gniazda podpinales kompa, jak nie podpinales kabel wystajacy ze sciany.
 • #17 01 Jan 2008 20:55
  jarekgol
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Oto wysokiej klasy schemat hand-made :D Kolory jak chcesz, byle by skręconymi parami.
  Search 4 million + Products
Browse Products