Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

diody do samochodu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> diody do samochodu
Autor
Wiadomość
Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 03 Sty 2008 13:23   

diody do samochodu

Siemka mam strasznie ważne pytanko i proszę o odpowiedź. Ostatnio kupiłem sobie golfa IV i strasznie nakręciłem się na listwy diodowe wokół całego zawieszenia, ale wewnątrz samochodu (progi,okolice pedałów, strona u pasażera z przodu)...i mam takie pytanko: ile by wyniosłp mnie takie cacko? Mam na myśli robociznę, diody, listwy, przetworniki, zasilacze, itd. Chciałbym, żeby to świeciło ciągiem światła,a więc nie punktowo. Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam
Powrót do góry

misiek_staszic
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#2 03 Sty 2008 14:39   

Re: dioda do samochodu

Ciągłym światłem jest to realne, nawet działa. Jednak nie kupuj listw diodowych na Allegro - ja jedną kupiłem dla kumpla, i jednak widać wyraźnie że źródeł światła jest kilka.

Moje wykonanie praktyczne tego było takie:
Kilkanaście diod super-flux w odległości od siebie 1 cm (większej nie próbowałem) połączonych równolegle i do tego rezystor oczywiście jeśli to do auta chcesz. Efekt jest murowany, oświetlając jakąś powierzchnię już od kilku centymetrów światło się pięknie "zlewa" i wygląda to naprawdę dobrze. Wylko że trzeba dużo diod nawkładać. No i równo je zamontować, ja sobie zrobiłem to na płytce, wytrawiłem dwie ścieżki równolegle i fluxy montowałem.

Pozdrawiam!
Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 05 Sty 2008 13:46   

Dzięki za odpowiedź.Ale widzisz ja nie zaliczam się do złotych raczek i w życiu nie potrafiłbym czegoś takiego dobrze i precyzyjnie zrobic...dlatego orientujesz się może ile to wszystko może mnie wynieść?jakbym oddał to do elektryka to zmieściłbym się w 500 zł?jakie diody polecasz mi kupić(cena nie gra roli,mają być najlepsze:)czy taka ilośc diód nie spowoduje,że rezystor nie wytrzyma i coś się nie sfajczy?bo to jednak trochę tego jest.Prosze o odpowiedź.Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sty 2008 13:46   

Powrót do góry

misiek_staszic
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#4 05 Sty 2008 14:28   

Sprawdź numer aukcji 292513740 na Allegro.pl (dla przykładu, nie mam z tego żadnych korzyści). Wygląda sensownie, podobne do tego co sobie sam robiłem. Także wyliczysz sobie koszty bez problemów. Montaż drogi nie będzie, trzeba pociągnąć dwa przewody do każdego z miejsc gdzie chcesz mieć listwę - to tak w największym uproszczeniu. Byle zakład to zrobi, a i dużo nie weźmie. Jeśli potrzebujesz jeszcze pomocy - pytaj.
Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 05 Sty 2008 16:40   

Kurczę,nie zupełnie o to mi chodzi;/ja mam na myśli takie diody,które nie rozpraszają swiatła,czyli świecą tylko w miejscu gdzie są,a nie oświetlają cały car.Tylko wtedy to ma sens,bo ja przecież chce zapontowac te listwy na progach,rozumiesZ?sprawdzałem te listwy na allegro i ona oświetlają cały samochów.One byłyby idealne,jeśli chciałbym je wmontować np pod siedzenia(wtedy 4 listwy by wystarczyły na cały samochód).Czy w ogóle jest coś takiego możliwe o czym ja pisze?Dzięki,że mi pomagasz,bo ja dopiero od 3 dni zacząłem sie tym interesowac.pozdro

Dodano po 25 [minuty]:

i jeszcze takie pytanka...czy dioda wewnątrz samochodu jest legalna?czy ona świeci zawsze,czy tylko wtedy kiedy drzwi są otwarte?jeśli to ta druga opcja to bardzo ciągną z akumulatora?można zamontowac jakiś przelącznik,żeby np paliły się tlyko przy otwartych drzwiach,a jak przełącze to i również w czasie jazdy?czy jest sens montowac takie diody na pedałach od sparco?prosze o odpowiedź.pozdro
Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Łódź

Post#6 05 Sty 2008 21:14   

Najpierw mówisz, że nie chcesz punktowego światła, a kiedy kolega pokazuje Ci takie listwy listwy mówisz, że nie chcesz żeby światło było rozproszone.
Określ najpierw dokładnie czego wymagasz od tego oświetlenia :)
Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 Post autora tematu 05 Sty 2008 22:46   

przecież listwa to tak naprawdę połączenie kilku diód...chodzi mi o to żeby to było jednolite swiatło(nie punktowe)i,ale nie oświetlało całego wnętrza...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sty 2008 22:46   

Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 05 Sty 2008 23:50   

o to sie nie powinieneś martwić :)
przypatrz się zdjęciom z tej aukcji....
z przodu sa po 2 listwy: pod deska rozdzielcza i pod siedzeniem
z tyłu też po 2: pod tylnym siedzeniem i tuż pod zagłówkiem przedniego fotela.

Poza tym te zdjęcia robione są z długim naświetlaniem więc też wszystko powychodziło jaśniejsze niż jest w rzeczywistości :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sty 2008 23:50   

Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 06 Sty 2008 12:18   

dzięki,przekonałeś mnie:-)Czyli żeby dobrze oświetlic wszystko wystarczy kupić 4 listwy po 30 cm?prosze jeszcze na odp na wcześniejsze pytania.Z gory dzięki.pozdrawiam
Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 06 Sty 2008 20:05   

Re: diody do samochodu

Jeśli chcesz podświetlić jedynie okolice dywaników i nóg to 4 sztuki powinny Ci wystarczyć. Nic więcej nie jest Ci potrzebne, bo listwy są przystosowane do 12V więc akurat do samochodowej instalacji.
Co do sposobu świecenia to sam musisz zdecydować. Jeśli podłączysz się prosto pod akumulator to będzie się świecił zawsze. Możesz też podłączyć się pod wyłączniki świateł w środku samochodu [ gdzieś w okolicach drzwi ] i wtedy będzie się świeciło tylko wtedy, gdy drzwi będą otwarte
Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 06 Sty 2008 22:54   

Gitarka i o to mi chodzi:-)a czy dobrym pomysłem bedzie jak te diody nie bedę montował pod zagłówkami,czy deską rozdzielczą,a jedynie pod fotelami(znaczy tylko przednimi)???Dzięki za pomoc.Pozdrawiam
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#12 06 Sty 2008 22:59   

...i tak wiocha i tak wiocha ;) ale pod deską (na przód) i pod tylną krawędzią przednich foteli (na tył) - tak przynajmniej nie będą nikogo oślepiały.
Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Post#13 06 Sty 2008 23:01   

No wiesz..... jak już kupisz te listwy to przecież możesz robić różne experymenty :)
Jeśli ja miałbym robić coś takiego [ może się nawet za to zabiore :D ] to te listewki umiescilbym przed nogami, żeby nogi nie zasłaniały światła, tzn. z tyłu pod przednim fotelem, a z przodu gdzieś pod deską rozdzielcza.
Ale jak już mówiłem to zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej wizji Golfika

To, czy wiocha to zostaw dla siebie. Każdy robi to, co mu się podoba. Kolega miał konkretny problem i chciał na niego odpowiedź, a nie rozwodzenia się czy to będzie fajne czy nie.
Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 Post autora tematu 06 Sty 2008 23:16   

Dzięki Łukasz,masz rację.nie pomyslałem nawet o tym ze nogi moga zakrywac swiatło;/zrobię tak jak Ty mówisz.podłączę to też pod światła,żeby działało jak bedą drzwi otwarte.Na późniejszym etapie napisze jeszcze co i jak,ale to dopiero za jakiś czas.Pozdrawiam

Tej wiochy nawet nie skomentuję...
Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 06 Sty 2008 23:23   

Możesz jeszcze ewentualnie zrobić przełącznik zasilania tych listw [ albo z tego wyłącznika dzwiowego -> świeci przy otwartych drzwiach albo bezpośrednio z akumulatora -> będzie się świeciło cały czas ]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Sty 2008 23:23   

Powrót do góry

Giba
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 Post autora tematu 07 Sty 2008 12:09   

No wiem,też o tym pomyślałem:-)i chyba tak zrobię:-)Bedzie to działało na tej samej zasadzie co światło wewnątrz samochodu(to po środku u góry:-)))).dzięi za dobre rady.Pozdro
Powrót do góry

lukasz_000
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 07 Sty 2008 12:12   

Jeśli dobrze myśle to możesz jeszcze zrobić tak, żeby niezależnie zapalało się po prawej i po lewej [ chyba tylko z przodu, ale nie jestem pewien ]
Powinieneś mieć w drzwiach takie lampki, które zapalają się po otwarciu drzwi [ na 100% nie wiem, ale mam Toledo a to przeciez baaardzo podobne samochody :) ]
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> diody do samochodu
Strona 1 z 1