Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Automatyczny wlacznik swiatel

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Automatyczny wlacznik swiatel
Autor
Wiadomość
wk112
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 18 Wrz 2002 22:55   

Witam Was,

oczywiscie problem sie pojawil bo od 1.10 trzeba swiatla miec wlaczone w naszym kraju,
ale powiedzcie mi w jaki sposob skomponowac taki wlacznik ktory autoamtycnie bedzie zapalal swiatla, po np. 10 sekundach od momentu wlaczenia rozrusznika i ze bedzie sie wylaczacl po wylaczeniu silnika, oraz ze jak ktos zechce przelacznikiem od swiatel wlaczyc inne swiatla niz do jazdy dziennej (mijania) to uklad sie odlaczy - chodzi mi np o swiatla przeciwmgielne albo zwykle postojowe

jest taki uklad dostepny gdzies widzialem ogloszenie w motorze ale cena jego jest jakby troche zaporowa, a urzadzenie jak sadze jest proste jak konstrukcja cepa
dwa przekazniki i jakis opozniacz na 10 sekund. tylko ja nie bardzo wiem jak to zrobic:(

dziekuje za wszelkie sugestie i propozycje
acha przejrzalem forum i nie bylo jeszcze takiego tematu tutaj?
pzdr
WK112
http://www.nissanclub.of.pl
Powrót do góry

wawaldek
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: zachodniopomorskie

Post#2 19 Wrz 2002 00:56   

Re: Automatyczny wlacznik swiatel

Myślałem o czymś takim, ale wybrałem prostsze rozwiązanie: akustyczny sygnalizator niewłączonych świateł. Dodałem też wyłącznik buzzerka aby mi nie brzęczał np. w czasie jazdy w terenie.
P.S. Większe przeróbki instalacji samochodowej potrafią mścić się okrutnie.
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Szczecin

Post#3 19 Wrz 2002 01:10   

To nie jest takie proste. Zależy przede wszystkim od tego jakie auto/auta chcesz wyposażyć w takowe urządzenia. Każdy model ma swoją specyficzną elektrykę, dlatego gotowe urządzenia tego typu są montowane w wyspecjalizowanych warsztatach. Napisz w jakim aucie chcesz to zainstalować, wtedy będzie można pokombinować.
Wyłącznik czasowy jest czasem zwany "MINUTNIK DO JAJEK". Konstrukcja bardzo prosta. Jeżeli masz choć mizerne pojęcie o elektryce w samochodzie, do reszty powinieneś dojść sam.
Jeśli nie chętni pomogę.

Pozdrowienia,

Pioter
Powrót do góry

wk112
Poziom 5
Poziom 5

Post#4 Post autora tematu 19 Wrz 2002 12:50   

dziekuje Pioter za odpowiedz,
chodzi mi dokaldnie o samochod marki Nissan Primera P11, ma on wylacznik swiatel w kolumnie kierownicy ktory obsluguje wszystkie mozliwe zewnetrzne swiatla, schemat jego przerysowalem z ksiazki o tym nisanie - jak zrobie wersje elektroniczna to dam znac
ale tam wszystkie swiatla mozna sobie wlaczyc bez koniecznosci mania kluczyka w stacyjce:) jest sygnaliizacja wlaczonych swiatel przy otworzeniu drzwi i wyjetym kluczyku ze stacyjki ale. sprawa sygnalizacji o ktorej pisze kol. wawaldek byla rozwarzana ale ja jestem zbyt leniwy zeby sluchac kiedy mam wlaczyc swiatla - a niech jakis krasnal robi to za mnie
swego czasu przerobilem tak istalacje w maluchu aby nie mozna go bylo dopalic na tzw srube i zamontowalem wlasnej robity (z EP) blokade ABZ. nawet mam gdzies jeszcze schemat:) - i dzieki temu auto do konca swego zywota bylo moje:) - czyli mierne pojecie o pradzie mam:)
jezeli nie stanowilo by to problemu prosze o wszelkie sugestie odnosnie takiego automatycznego wlacznika swiatel
pzdr
WK
Powrót do góry

darek40
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 19 Wrz 2002 19:00   

W Elektronice Praktycznej jest prosty schemat bardzo mało elementów i tani .Nie pamiętam który to numer sam kiedyś zrobiłem taki układzik, który działa do dziś.
Powrót do góry

uaz
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: okolice Częstochowy

Post#6 19 Wrz 2002 19:49   

Układ można wykonać w najprostszej formie na 1 przekażniku sterowanym sygnałem z kontrolki ładowania - zaleta taka że włącza światła dopiero kiedy ładuje akumulator. W zależności od stopnia komplikacji instalacji auta przekażnik powinien mieć więcej par styków w celu odpowiedniego "wpięcia" w instalacię.

Ja staram się przy wymyślaniu takich rzeczy stosować regułe rosyjskich konstruktorów aut terenowych: "czego nie ma to się nie zepsuje" - 1 przekażnik to chyba minimalna ilość elementów.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Wrz 2002 19:49   

Powrót do góry

felu
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 19 Wrz 2002 21:41   

Pomysl Uaza jest najprostszy i dobry ale radzibym podpiac przekaznik pod katrolke smarowania (ladowanie gasnie juz przy kreceniu rozrusznikiem a do napompowania cisnienia silnik musi odpalic) unikniesz zbyt wczesnego zapalenia swiatel, juz podczas krecenia rozrusznikiem.

Mozesz rozbudowac uklad i zrobic bramke "and" na 2 przekaznikach i drugi podpiac pod kabel swiatel mijania w kostce przy lampie (unikniesz rozbierania plastikow przy kierownicy)
Powrót do góry

uaz
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 19 Wrz 2002 21:52   

No tak, ale są terz silniki w których smarowanie gaśnie > 2000 obr - mamy wtedy idealny oszczędzacz akumulatora - tylko czy panowie w mundurkach terz tak pomyślą ???

Trzeba by pomysł dobrać do samochodu, bo jeśli ktoś musi kręcić kilka minut do zapalenia - to "napompuje" ciśnienie smarowania i włączy sobie światła. ( U mnie ładowanie gaśnie po odpaleniu i to dopiero jak silnik przekroczy 1300 )

Pozdrawiam
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 20 Wrz 2002 02:50   

a jak panowie zastosowaliście przełącznik długich? Nie miałem czasu się głębiej zastanowić, więc nic nie wymyśliłem. W żarówkach typu H4, światła się przełączają. To znaczy, włączenie długich wyłącza mijania. Gdy świecą dwa na raz, to żywot żarówki znacznie spadnie ze względu na temperaturę, prawda?
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Post#10 20 Wrz 2002 02:52   

Tak wymyśliłem bez przełącznika na długie.

Załączniki:
Powrót do góry

felu
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 20 Wrz 2002 10:16   

Nie chce obrazac rosyjskiej mysli technicznej,ale japonczycy stosuja panewki i smarowanie gasnie zaraz po odpaleniu silnika(jezeli ma zrobione mniej niz 500000 km).Co do dlugich to proponuje podlaczyc plusa do przekaznika z dwoch przewodow(mijania i dlugie) przez dwie diody polaczone katodami.Polaczone do przekaznika a kazdy koniec do przewodu w lampie (mijania i dlugie).
Przekaznik bedzie wlaczony zawsze (bez wzgledu na rodzaj swiatel) a diody uniemozliwia zapalenie obu wlukien w zarowce rownoczesnie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Post#12 20 Wrz 2002 15:50   

Felu, bardzo dobry pomysł. Masz 3 punkty.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Wrz 2002 15:50   

Powrót do góry

felu
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 20 Wrz 2002 21:48   

Mozna tez pokombinowac z + na radiu w 90% samochodow odlaczany jest na czas rozruchu (kiedys myslalem ze radio gasnie bo rozrusznik pobiera tyle pradu, ale na + od radia napiecie zanika a nie spada do 10 V).
Mozna tez to wykozystac aby swiatla nie swiecily podczas rozruchu.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 24 Wrz 2002 11:02   

Felu, no pomyśl, co mi da zanik napięcia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpiąć się pod urządzenie, które pracuje jedynie przy włączonym silniku!!!
Chm.... Kiedy pojawia się zasilanie obrotomierza?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Wrz 2002 11:02   

Powrót do góry

uaz
Poziom 20
Poziom 20

Post#15 24 Wrz 2002 20:54   

obrotomierz chodzi cały czas z zapłonem - ja dalej stawiam na ładowanie - nie spotkałem auta w którym rozrusznik kręcił by tak szybko, żeby zgasło ładowanie. Komplikując układ można by zrobiś detektor częstotliwości - ustawić go np. na częstotliwość 2500obr / min - światła włączą się turz po ruszeniu ( tak działają instalacje gazowe ).

Oczywiście musi to być na jakimś przerzutniku, aby potem nie gasły.
Powrót do góry

felu
Poziom 16
Poziom 16

Post#16 24 Wrz 2002 22:49   

1. W fordzie scorpio ladowanie gasnie a do odpalenia silnika musze jeszcze pokrecic.
2. Toyota Carina odlaczam aparat zaplonowy (cewka zintegrowana z aparatem) kreze i ladowanie gasnie.
:):):)
Bede szukal dalej.
A co do + z radia to odwracajac sytuacje masz wylacznik swiatel na czas krecenia rozrusznikiem.(+ z radia steruje przekaznikiem, ktory ODLACZA swiatla na czas rozruchu) To mialem na mysli.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pimurban
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 26 Wrz 2002 11:37   

Jeśli interesuje Was SPRAWDZONE rozwiązanie, które stosuję w samochodach od 3 lat ( ok. 900 samochodów) to zapraszam. Rozwiązania kolegi ze stosowaniem diod w reflektorach nie polecam ze względu na dość duży prąd i długi czas pracy. Przepisy dopuszczają używanie przy korzystaniu ze świateł drogowych obydwu włókien więc uważam za bezsensowne komplikowanie układu i wyłącznie włókna świateł mijania. I jeszcze jedno do uwagi jednego z kolegów : nie radzę stosować rozwiązania tylko z przekaźnikiem - można uszkodzić niektóre regulatory napięcia. Weźcie pod uwagę również to, że stare alternatory powodują lekkie świecenie ( czasem niewidoczne) lampki ładowania. I co wtedy zrobicie z prostą elektroniką?
Powrót do góry

uaz
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 27 Wrz 2002 09:23   

Świecenie dwuch włukien to ponad 100W - ciężko to zniosą np. plastikowe odblaski. Nie wydłuży to też życia żarówki.

Co do samego przekażnika - no fakt, można by skomplikować układ i dodać 1 diodkę zabezpieczające przed przepięciami. Takie coś występuje u mnie w oplu - ma jedną diodkę - służy do załączania dmuchawy i tylnej szyby dopiero po tym jak zacznie ładować. No cóż będzie to dwa razy więcej elementów niż proponowałem na początku.

Dopięcie przekażnika do kontrolki w układach 9 diodowych powoduje dodatkowo załączenie się ładowania przy wyższych obrotach. Nie wiem natomiast w czym może przeszkadzać "niewidoczne świecenie " lampki - wywoływane najczęściej spadkami napięć na masie, złączach, kablach i diodach-gdzie jak kolega słusznie załważył-cierpią na to głównie starsze pojazdy.
Powrót do góry

Gary
Poziom 8
Poziom 8

Post#19 27 Wrz 2002 09:35   

Ja stosuję układ od gazu. Programujesz przy jakiej prędkości obrotowej silnika mają się włączyć światła i to wszystko. Ważne !!! sygnały od świateł mijania, postojowych i długich muszą być wyprowadzone na zew. aby wpiąć się równolegle.
Pzdr.
Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Post#20 27 Wrz 2002 16:57   

Witam wszystkich zainteresowanych. Dziękuję pinurbanowi i uazowi za uwagi. Broniąc się nieco, muszę powiedzieć, że projekt zamieszczony wyżej powstał w pięć minut, bez większego przemyślenia, i rysowany był długopisem oraz wizytówką. Dodatkowo wstawiłem układ przełączający światła oparty na diodach i przekaźniku. Trochę dużo teraz elementów mechanicznych (przekaźników), ale układ się sprawdza. Ma rację uaz mówiąc o trwałości zwierciadeł i żarówek, przy świeceniu obydwu włókien naraz. Temperatura jest zaprawdę zbyt wysoka, a reflektory zbyt drogie.

Pozdrawiam,
Pioter jasnoświecący
Powrót do góry

0__0
Poziom 21
Poziom 21

Post#21 27 Wrz 2002 19:29   

Uzywam od kilku juz lat rozwiazania analogicznego do wspomnianego przez Uaza stosowanego przez opla do ogrzewania tylnej szyby .Potrzebny jest tylko przekaznik cewka, dwie diody i kilka szybkozlaczek.
Cewke przekaznika przez przelacznik ( coby mozna bylo nasz cud techniki na wiosne wylaczyc) wpinamy miedzy kontrolke
ladowania a mase . Jeden styk przekaznika do + drugi przed bezpieczniki do zarowek mijania (lub jak kto woli za przelacznikiem w kierownicy) . Z tego drugiego styku ida jeszcze dwie diody na bezpieczniki postojowek , zeby cos sie takze z tylu swiecilo i wieczorem nie zatrzymala nas policja.Nie mam plastikowych odblysnikow , wiec nie przeszkadzaja mi 2 wlokna swiecace sie rownoczesnie , zreszta glownie jezdze w miescie.
Opisane rozwiazanie stosuje juz 5 lat i zawiodlo tylko raz - gdy zerwal sie pasek klinowy .
Powrót do góry

twingo
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Gdańsk

Post#22 03 Paź 2002 13:52   

3 elementy

Ja to zrobiłem zupełnie prosto i to ze starych części jakie każdy elektronik posiada. Działa bezbłędnie.
Moderowano przez Pawel wawa:
Nieaktywny link usunąłem.

Powrót do góry

Darecki1
Poziom 4
Poziom 4

Post#23 19 Cze 2003 22:49   

Mam cos takiego dziala i jest sprawdzone i proste. A do tego jeszcze kilka innych funkcji. Bo czy ktos pomyslal co bedzie jak jedzie 140 w nocy a tu cos sie dziej z czujnikiem cisnienia czy paskiem od alternatora wtedy ukladzik wylacza swiatelka i robi sie bardzo ciemno a przy tej predkosci UPSSS.
Powrót do góry

psenny
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 20 Cze 2003 22:38   

Rownie dobrze może ci przekaźnik lub jakaś dioda spłonąć. Ja bym stawiał na rozwiązanie Uaza. Jest to stosowane w wielu samochodach do zasilania dmuchawy i ogrzewania tylnej szyby i tak jak powiedział układ im jest prostszy tym trudniej o jego awarię. Nieraz próbowałem już coś wykombinować na elektronice jednakże w samochodzie panują różne warunki i jeżeli nie zrobi się tego na prawdę solidnie to nie pochodzi dłużej niż rok. Jeżeli jednak nie odpowiada komuś tak proste rozwiązania to proponuję przełącznik od gazu. A co do diod w szereg z żarówkami to przy takim obciążeniu spadek na diodach to akieś 0,7-1V a jest to znacząca różnica dla jasności świecenia lamp.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#25 20 Cze 2003 23:14   

Użycie kontrolki ładowania lub oleju jest możliwe ale w nowym samochodzie... W starszych autach kontrolka ładowania potrafi się zaświecać na wolnych obrotach a co do kontrolki ciśnienia oleju to w moim "pojeździe" czasem gaśnie już podczas kręcenia rozrusznikiem. Natomiast jeśli świecą obie kontrolki jednocześnie to na 99% silnik nie pracuje.
Inny sposób to światła zapalają się gdy napięcie w instalacji przekroczy 13.3V i gasną dopiero po wyłączeniu zapłonu (bez względu na to jak zmieni się napięcie i czy silnik nie zgaśnie). Ten sposób wydaje mi się pewniejszy.
Spsób 3ci (światła gasną natychmiast po zgaśnięciu silnika) światła się zaświecają gdy rozrusznik jest wyłączony i są impulsy z przerywacza lub zatrzaskują się gdy rozrusznik jest odłączony i wystąpi pierwszy impuls przerywacza a wyłączają po wyłączeniu zapłonu - wada jeśli silnik nie "zaskoczy" to po wyłączeniu rozrusznika i tak wystąpi kilka impulsów na przerywaczu o ile zapłon od razu nie zostanie wyłączony.

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

misiek_1983
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#26 02 Paź 2003 19:55   

Mam gigantyczny problem bo auto mam teraz uziemione, chciałem sobie zrobić odłączanie świateł po wyłączeniu stacyjki w skodzie 105. Mam tam jeden bezpiecznik (od wentylatora, wycieraczek itp.) na którym jest napięcie po właczeniu stacyjki czyli problem z głowy daje jeden najprostszy przekaźnik który odłącza mi światła i tyle. Ale jest problem jeśli zrobie takie odłączanie to wtedy po wyłaczeniu stacyjki nie będe mógł włączyc świateł pozycyjnych. Da sie to jakos roziązać bo mi nic do głowy nie przychodzi pliz o pomoc to bardzo pilne.
Powrót do góry

misiek_1983
Poziom 14
Poziom 14

Post#27 02 Paź 2003 22:32   

ten mój poprzedni post jest już nieważny bo rozkminiłem jak to zrobić jak ktoś chce skożystać z mojego rozwiązania to prosze bardzo nie jest w pełni super doskonałe ale działa bo miałem miływ wieczór w garażu i to podłączyłem. Zamieszczam plik co tam zrobiłem zresztą zobaczcie co sie bede tu rozpisywał. Jak ktoś ma lepszego i prostszego pomysła to chętnie skożystam i pobawie sie w garażu jeszcze raz.

Załączniki:
Powrót do góry

fachman
Poziom 22
Poziom 22

Post#28 02 Paź 2003 23:01   

Ja wtrącę swoje trzy grosze na temat podłączania dowolnego układu. Chodzi o to, aby w żadnym przypadku nie przecinać istniejących przewodów, tylko je lutować lub stosować szybkozłączki. Szybkozłączki wytrzymują góra 2-3 lata. Aby instalacja działała pewnie kilka lat dodatkowe połączenia należy lutować. I nie polecam elektroniki, przekaźnik jest bardziej niezawodny.
I jescze na koniec moja propozycja jak wyłączyć mijania przy przełączeniu na drogowe: otóż cewkę przekaźnika nie łączymy bezpośrednio do masy tylko poprzez drugi przekaźnik, zestyk NC i musi być to przekaźnik przełączny a nie zwierny. Podanie na cewkę sygnału ze świateł długich po prostu rozłączy STEROWANIE światłami mijania, i nie trzeba pchać się w obwody wysokoprądowe.
Sam stosuję przełącznik oparty na sygnale z instalacji gazowej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2003 23:01   

Powrót do góry

stachn
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Racibórz

Post#29 05 Paź 2003 12:55   

Witam.
Mam zrobiony prosty układ który działał beż problemów w "maluchu" a teraz dostoswałem go do "KADETTA". Opis i schematy układu i podłączneia do instalacji samochodu znajdują się na stronie

Powrót do góry

Bicker1
Poziom 17
Poziom 17

Post#30 05 Paź 2003 13:23   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Automatyczny wlacznik swiatel
Strona 1 z 6 Idź do strony 123456  Następny