X

Kolory przewodów a numery faz.

Elmo_pf 15 Jan 2008 18:26
  • #1 15 Jan 2008 18:26
    Elmo_pf
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    Witam kolegów forumowiczów, zastanawiałem się dziś nad bardzo banalną spraw, ale zaintrygowało mnie to dosyć mocno. Czy ktoś może mi powiedzieć jaki kolor odpowiada której fazie w zasilaniu trójfazowym pięcio przewodowym, bo to że przewód bezpieczeństwa jest żółto-zielony widzą chyba wszyscy.
    Czekam na wasze sugestie, ewentualnie na skierowanie mnie do odpowiedniej literatury ;]
    Pozdrawiam Elmo.
  • Helpful post
    #2 15 Jan 2008 18:38
    KACZOREK
    Level 20  
    Helpful post? (+2)
    Faza L1-żółty
    Faza L2-zielony
    Faza L3-fioletowy
    Przewód neutralny N- niebieski
    Przewód ochronny PE-żólto-zielony
    Przewód ochronno-neutralny PEN żółto-zielono-niebieski
  • Helpful post
    #3 15 Jan 2008 18:41
    bslaw
    Level 17  
    Helpful post? (+2)
    Norma PN-EN 60446:2002 "... Oznaczenia przewodów elektrycznych barwami lub cyframi"
    Mówi ona m.in., że w oznaczeniach mogą być używane następujące barwy: czarna, brązowa,czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska (w tym jasnoniebieska), fioletowa, szara, biała, różowa, turkusowa.
    Ze względów bezpieczeństwa pojedyncza barwa żółta i pojedyncza barwa zielona nie powinny być stosowane w przypadkach, gdy istnieje możliwość pomyłki z dwubarwnym oznaczeniem zielono-żółtym.
    Istnieje możliwość oznaczania przewodów również kombinacją barw. Jednak barwa żółta i barwa zielona nie powinny być stosowane w innej kombinacji niż dwubarwnej zielono-żółtej. Jest ona używana tylko do oznacznia i identyfikacji przewodu ochronnego.
    Barwa jasnoniebieska jest przeznaczona dla przewodu neutralnego lub środkowego. Nie powinna być stosowana do oznaczeń innych przewodów, jeśli może zaistnieć możliwość pomyłki.
    Kolory czarny i brązowy są preferowane (bez obowiązku) do oznaczania przewodów fazowych.
  • Helpful post
    #4 15 Jan 2008 19:52
    LeDy
    Level 43  
  • Helpful post
    #5 15 Jan 2008 20:13
    cyruss
    Level 30  
    Helpful post? (+1)
    Kolory które podał KACZOREK sa stosowane do oznaczania szyn w rozdzielni, przewodów na słupach wn, jednym słowem w tej "mocniejszej" energetyce. W kablu zwykle żyły fazowe albo są wszystkie takie same, np czarne, albo dwie czarne a trzecia brązowa. Wg nowych, obecnie obowiązujących zasad, jedna z dotąd czarnych żył jest teraz szara. Czyli każda faza teraz ma inny kolor. Niebieski jest zarezerwowany dla zera, żółtozielony dla ochronnego.
    W kablu ASX z którego robi się sieci izolowane, żyły znaczy się prążkami na izolacji, bo ta jest na wszystkich czarna.
  • #6 15 Jan 2008 21:44
    LeDy
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    cyruss wrote:

W kablu ASX z którego robi się sieci izolowane, żyły znaczy się prążkami na izolacji, bo ta jest na wszystkich czarna.
    A nie przypadkiem ASXSN? Zerowy jest chyba gładki i na nim podane są metry a fazy oznakowane są odpowiednio prążkami 1. 2. 3.
  • #7 16 Jan 2008 00:31
    Elmo_pf
    Level 15  
    Topic author Helpful post? (+2)
    Dziękuję za aktywny udział w dyskusji, oczywiście jak zawsze z mojej strony, tym którzy wykazali się wiedzą "wcisnąłem" przycisk "pomógł"
    Zamykam Temat, Elmo_pf
  Search 4 million + Products
Browse Products