Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Mało miejsca na dysku "C"

cinko 20 Jan 2008 20:18
 • #1 20 Jan 2008 20:18
  cinko
  Level 22  

  Witam.
  Mam problem z komputerem, wyświetla mi się komunikat " Mało miejsca na dysku "C", usunołem już kilka programów z dysku C, ale nie zmieniło
  to sytuacji na dysku C, dalej pełny, jak sobie z tym poradzić.

 • #2 20 Jan 2008 20:25
  bartek125
  Level 14  

  Witam widocznie z mało usunąłeś jeszcze coś usuń albo odnowa windows i podziel tak na partycje żeby C miał większą pojemności

 • #3 20 Jan 2008 20:30
  ZeeWolf
  Level 26  

  Pytanie zaskakujące, a jednak... :D

  Po pierwsze, czy usuwasz pliki do kosza? Bo jeżeli tak, to wcale nie odzyskujesz miejsca. Pliki muszą zostać permanentnie usunięte z dysku, aby zwolnić miejsce - "Opróżnij kosz" lub trzymaj Shift w czasie usuwania wybranych plików.

  Po drugie może pomóc defragmentacja dysku. Zoptymalizowanie sposobu w jaki pliki są zapisane na dysku może zwolnić nieco miejsca.
  Po trzecie, prawdopodobnie masz mało pamięci i spory pagefile na dysku C. Możesz, choć jest to niezalecane, zmniejszyć jego rozmiar - Mój Komputer (PPM) -> Właściwości -> Zaawansowane -> Ustawienia -> Zaawansowane.

  Po czwarte możesz kliknąć prawym na ikonie dysku C i wybrać Właściwości, tam przy wykresie kołowym wykorzystania dysku będzie przycisk Oczyszczanie dysku.

  Po piąte, jeżeli brak ci miejsca na dysku to najprostsze i najskuteczniejsze metody są dwie - 1: posprzątać na dysku, czyli powywalać wszystko, co niepotrzebne (zwłaszcza filmy i mp3 które zostawia się "na później", a "później" nigdy nie nadchodzi :D), odinstalować nieużywane programy itp. Jeżeli wciąż brak miejsca, to przechodzimy do metody 2: zbieramy gotówkę na większy / 2-gi dysk.
  Powodzenia.

 • #4 20 Jan 2008 20:32
  cinko
  Level 22  

  3,31GB, na dysku C mam mało programów i nie instalowałem żadnych nowych, wręcz przeciwnie pousuwałem wszystkie które mogłem, czy jest możność bez ponownego instalowania systemu upożądkowanie dysku C.

 • #5 20 Jan 2008 20:35
  ZeeWolf
  Level 26  

  Dobra, to inaczej - jaką masz pojemność dysku (partycji) C. Oraz podaj mi wielkość katalogów C:\WINDOWS, C:\Program Files oraz C:\Documents and Settings (ten ostatni może być ukryty). Podaj też ile masz RAMu (zakładam że Windows XP) oraz rozmiar pagefile (pliku wymiany, to o czym pisałem wcześniej).

 • #6 20 Jan 2008 20:40
  *mondzio*
  Level 30  

  Jeżeli co jakiś czas pojawiają nam się denerwujące komunikaty o małej ilości wolnej przestrzeni na dysku twardym możemy pozbyć się tych dymków.

  - Uruchamiamy Edytor Rejestru (Start -> Uruchom -> Regedit).
  - Odnajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\Explorer.
  - Tworzymy bądź modyfikujemy wartość o nazwie NoLowDiskSpaceChecks, w polu Dane wartości wpisując 1.
  Ponadto
  http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_optymalizacja.php

 • #7 20 Jan 2008 21:01
  Michal19881
  Użytkownik obserwowany

  Polecam darmowy "oczyszczacz' CCleaner

 • #8 20 Jan 2008 21:10
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Jeżeli kolega nie poda wielkości dysku, wielkości partycji, typów partycji, zainstalowanego systemu i poprawek do niego, to temat kolegi zostanie usunięty z Foum.

 • #9 22 Jan 2008 21:18
  Piwny
  Level 1  

  Witka
  Mam problem, rowniez zwiazany z mala iloscia miejsca na dysku C, ale przejawia sie to troche inaczej...
  Caly dysk C ma 11,7 GB (1,5GB wolne) lecz gdy zaznacze wszystkie WIDOCZNE znajdujace sie w nim foldery i wlacze wlasciwosci, wychodzi ze zajmuja one zaledwie~7 GB. Gdzie mi ucieklo pozostale 4GB ? Nie obchodzilo by mnie to zbytnio, ale musze rozpakowac plik, ktory ma 3GB , a jak wiadomo w trakcie rozpakowywania pliki przechodza do folderu TEMP i zapychaja mi dysk :)

  Pozdro

 • #10 22 Jan 2008 22:45
  ZeeWolf
  Level 26  

  Po pierwsze, skoro widoczne, to znaczy ze resztę zajmują niewidoczne (serio). Zwłaszcza swapfile (czyli dla WinXP pagefile.sys na partycji systemowej), oraz nieusunięta zawartość kosza.
  Po drugie nie zapominamy o klastrach. Jeżeli masz dysk podzielony na klastry np.: 16kB, to oznacza, że najmniejsza zapisywalna porcja danych na dysku to właśnie 16kB. Jeżeli plik zawiera dane o wielkości choćby 4 bajtów, to i tak na dysku do ich zapisania zostanie wykorzystane 16kB, bo klastry są niepodzielne. Można zmienić rozmiar klastra zmieniając format dysku (co niekoniecznie musi oznaczać potoczne "formatowanie"). Jednak ze zmniejszeniem wielkości klastra wiąże się również spadek wydajności dysku - dysk ma więcej jednostek alokacji wśród których musi szukać konkretnych danych. We właściwościach danego obiektu dyskowego (folder, plik) masz podane (w XP) rozmiar logiczny, a pod spodem rozmiar na dysku. W przypadku dużej ilości małych plików w danym folderze i dużym rozmiarze klastra różnica może być znaczna.

 • #11 23 Jan 2008 00:19
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  daniel.mil wrote:

  XP po instalacji zajmuje 1,5 GB. Plik stronicowania
  gdzieś 200 MB. + jakieś 100 MB na jakieś "pierdoły".
  To daje nam gdzieś 1,2 GB wolnego miejsca.

  Pozdrawiam,
  daniel.mil


  Kolego zastanów się dobrze co piszesz. Po pierwsze XP po instalacji domyślnie ustawia plik stronicowania na 2x rozmiar pamięci RAM.
  100MB na inne rzeczy to przecież kpina np. sam Catalyst Control Center instalujący się ze sterownikami kart ATi waży 150MB lub czysta instalka Skype zajmuje 28MB. Ostatniego zdania, które zacytowałem absolutnie nie rozumiem jak na partycji 11,7GB po twoich wyliczeniach czyli 1,8GB miało by zostać 1,2GB.

 • #12 23 Jan 2008 01:45
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  daniel.mil wrote:

  Bzdura. Mam 256 MB, plik stronicowania ma 384 - 768 (min/max).
  Niczego nie zmieniałem. Może wyjaśnisz mi dlaczego tak
  jest?

  Pozdrawiam,
  daniel.mil


  Wyjaśniam oczywiście:
  http://support.microsoft.com/kb/314482/pl
  WinXP ustawia 1,5x RAM, a 2x o których mówię to górna granica.
  W twoim przypadku wynosi ona 3x czego nie rozumiem. Sprawdziłem u siebie i przy 1GB ramu system w automacie ustawia 1536-2048MB. Możliwe, że winę w twoim przypadku ponosi tylko 256MB ramu.

  Przeczytaj dokładnie wypowiedź kolegi cinko/ 3,31GB to nie rozmiar partycji tylko ilość wolnego miejsca jaką aktualnie posiada. To wynika z kontekstu wypowiedzi.

  cinko wrote:
  3,31GB, na dysku C

  To jasno sugeruje, że wolnego miejsca.

 • #13 23 Jan 2008 17:32
  ZeeWolf
  Level 26  

  Mery84 wrote:

  Po pierwsze XP po instalacji domyślnie ustawia plik stronicowania na 2x rozmiar pamięci RAM.

  Heh, a w takim razie, w ramach małego off-topa - akurat ja mam 4GB RAM, i plik stronicowania domyślnie ustawił się na 1,5 GB :).

 • #14 23 Jan 2008 21:45
  *mondzio*
  Level 30  

  Piwny wrote:
  Witka
  Gdzie mi ucieklo pozostale 4GB ?

  To wyłącz przywracanie systemu na dysku C i trochę ci przybędzie.

 • #15 22 Nov 2009 00:28
  daczak0077
  Level 2  

  Witam!
  Moja sytuacja jest podobna... Mam mały dysk C i nawet, gdy chciałem go defragmentować, to było za mało miejsca. Nie mogę go powiększyć, przynajmniej nie wiem, jak to zrobić. Zaznaczam, że nie chcę instalować od nowa systemu
  Mało miejsca na dysku "C"
  to zdjęcie z 'Zarządzanie dyskami'. Może pomoże.

 • #16 22 Nov 2009 07:45
  ZeeWolf
  Level 26  

  Pokrojenie jednego dysku fizycznego na aż 4 dyski logiczne nie jest specjalnie dobrym pomysłem. Tracisz mnóstwo pojemności dysku z powodu podziału - nie lepiej wykorzystać możliwości zarządzania kontami Windows? W 20GB partycji XP może się dusić - choćbyś instalował oprogramowanie na D, część rzeczy i tak trafia na C - dll, wpisy rejestru, ustawienia, cache, tempy itp, do tego nieszczęsny swapfile i ogromna ilość maleńkich plików. Defragmentacja to fizyczne "przesuwanie" danych po dysku (nie tak jak przenoszenie z katalogu do katalogu) - zależnie od oprogramowania operacja może więc wymagać sporej ilości wolnego miejsca na dysku.
  Możesz ręcznie ustalić mniejszy pagefile (patrz wyżej), ale przełoży się to na wydajność - choć może uda Ci się wtedy zdefragmentować dysk i uszarpnąć koleje wolne MB. Defragmentacja wbudowana w XP woła o pomstę do nieba, więc lepiej do tego celu zaopatrz się w jakiś program, choćby darmowy. Możesz też wykorzystać kompresję plików XP - prawy na folderze -> Właściwości -> Zaawansowane -> Kompresuj Zawartość - nie kompresuj jednak czasem folderów Windows. Nazwa skompresowanego folderu domyślnie wyświetlana jest na niebiesko. Wspomniane już wyżej wyłączenie przywracania systemu też może pomóc. Wszystko to jednak na krótką metę - w mojej opinii przy 20GB albo zrezygnujesz z części poinstalowanych rzeczy, albo będziesz musiał zwiększyć partycję systemową.
  Co do samej zmiany rozmiaru partycji - zapytaj kolegę Google, na pewno coś Ci podpowie ;).

 • #17 22 Nov 2009 09:25
  Matuzalem
  Level 43  

  Powiększenie: Pobrać gparted i za jego pomocą zmniejszyć dysk logiczny. Dzięki temu na partycji logicznej powstanie wolne miejsce, o które będzie można tę partycję pomniejszyć. Pojawi się kolejny obszar nieprzydzielony, o który już bez trudu da się powiększyć partycję podstawową.
  Amen.

  Tak na marginesie - jeżeli komuś nie starczy 20GB dla potrzeb XP, to niech dysku nie dzieli, bo i tak będzie miał na jego partycjach bałagan.
  W ogóle zaś nie wiadomo co to miejsce zajmuje - przecież to może być swap - ZeeWolf wcale go nie trzeba zmniejszać, wystarczy przenieść na inną partycję - rozbuchany bez potrzeby, może to być hibernacja włączona i miejsce równe ilości RAM-u zajmująca, może to być zawartość SVI - punkty przywracania systemu. Jeżeli do tego dodać odkładające się tempy, deinstalatory poprawek czy katalogi z danymi "zapasowymi" to - przy pewnej dozie szczęścia - znaleźć i odzyskać można i paręnaście GB miejsca.

 • #18 22 Nov 2009 14:29
  daczak0077
  Level 2  

  Dzięki za podpowiedzi, ale nie wiem, czy sam mam się tego podejmować, zazwyczaj coś przeoczam i robię jeszcze gorzej, niż było. Ile może średnio kosztować to w serwisie komputerowym? Jeżeli niedużo, to oddam do zaufanego serwisu, jeżeli drogo, to może dla znajomego podrzucę :D

 • #19 22 Nov 2009 17:20
  slvestr
  Level 32  

  Usuń pliki z folderu ukrytego TEMP. Tyle miejsca mogą zajmować filmy. Może pliki ściągane z internetu w Download. Lub foldery z danymi na pulpicie.

 • #20 24 Nov 2009 16:52
  jacekm37
  Level 9  

  Można też zmniejszyć pojemność samego kosza,domyślnie zajmuje on 10% dysku

 • #21 24 Nov 2009 18:54
  cookie19
  Level 11  

  Tak, można, należy kliknąć na ikonie kosza prawym przyciskiem myszy i w zakładce właściwości pojawi się suwak z możliwością zmiany 10% przeznaczonych na kosz.

 • #22 24 Nov 2009 20:27
  tepsiarz1992
  Level 20  

  Oraz start - narzędzia systemowe - oczyszczanie dysku

 • #23 24 Nov 2009 22:57
  daczak0077
  Level 2  

  kosz mam ustawiny domyślnie- 10%
  a Tobie tepsiarz1992 o co dokładniej chodzi? mógłbyś napisać dokładną ścieżkę? ;)

 • #24 24 Nov 2009 23:17
  ziomus90210
  Level 35  

  Pobierz program EasyCleaner jest tam zakładka Niepotrzebne zaznacz tryb extra i wybierz dysk c: usuń wszystkie pliki które wskaże tak na początek.
  Jak nie wyrwie miejsca to "urwij trochę miejsca z innej partycji i doklej do C" tak jak pisał Matuzalem

 • #25 25 Nov 2009 11:18
  jacekm37
  Level 9  

  Sprawdź też swój program pocztowy,maile też potrafią zająć sporo miejsca

 • #26 26 Nov 2009 15:12
  Bogusław100
  Level 11  

  cinko wrote:
  komunikat " Mało miejsca na dysku "C

  cinko wrote:
  3,31GB, na dysku C


  Trochę za mało nawet dla Windows 98. Jaki masz system? Dysk C najczęściej jest "zapychany" plikami tymczasowymi przeglądarki, których z poziomu Windows nie widać. Taki urok. Ja korzystam do ich usuwania z Total Commandera. Napisz jaki masz system to dokładniej podam ścieżke do tych plików i ustawienia TC.

  Search 4 million + Products
Browse Products