X

Frezarka CNC do grawerowania PCB

bartkam 25 Jan 2008 10:28
  • Helpful post? (0)
    Chcę przedstawić moją konstrukcję jaką jest Frezarka CNC o polu pracy około 200/300mm Z 70mm.
    Frezarka ma głównie robić PCB albo grawerować w tworzywach i innych miękkich materiałach.
    Frezarka w całości wykonana ze stali. Konstrukcja to profile stalowe 60/40/2, blachy 10mm i kilka innych.
    Wałki z allegro 18mm używane, oś Z 12mm. Tuleje TUP1 18/20/25 umieszczone w rurce. Oś Z tuleje z hametaku.
    Śruby ocynkowane z gwintem metrycznym 6mm, nakrętki wykonane z brązu.
    Silniki ta jakieś z allegro 1,8V 1,5A. Przełożenie napędu 1/2.
    Jako wrzeciono narazie zastosowałem miniszlifierkę ponieważ ją miałem w domu ale myślę, że
    niedługo kupię sobie Kressa 530 albo 800.
    Sterownik SSK-B01 + SSK-MB. Frezarka mimo pozorów bardzo dobrze wykonuje swoje prace i jest idealna do takich prac jak
    PCB czy grawerka. Wykonanie zajęło mi około 4 miesięcy. Gdyby nie szkoła to było by to miesiac.

Jak ktoś by był zainteresowany kupnem mojej maszynki to piszcie na pw, email lub gg to dam link do aukcji.

Frezarka CNC do grawerowania PCB PCB
    Frezarka CNC do grawerowania PCB Szkło (zaduże odstępy między wierszami, temu takie linie powychodziły)
  • #2 25 Jan 2008 10:38
    tmq
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    fajna ta frezareczka, bardzo mi się podoba nawet z tym "wrzecionem" :P
    czym ją sterujesz?? kompem ?? (może głupie pytanie ale ja absługiwałem stare ręczne frezarki )
  • #3 25 Jan 2008 12:55
    grzesiek_re
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Sterowniki to kupiłeś gotowe widze, jaki najwiekszy prąd możesz dać na silnik?
    i ile za te sterowniki dałeś?
    A Może wrzuć jakis filmik jak te cudeńko sobie radzi.
    pozdrawiam i gratuluje konstrukcji.
  • #4 25 Jan 2008 13:01
    Slawsier
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Jaki jest w zaokrągleniu koszt takiej konstrukcji?
  • #5 25 Jan 2008 13:06
    bartkam
    Level 15  
    Topic author Helpful post? (0)
    Sterowniki sam poskładałem tylko płytki kupne. Maksymalny prąd na silnik to 1,5A (może trochę więcej), a sterownik max 2A. Filmik może dzisjaj zrobię i wrzucę.
  • #6 25 Jan 2008 13:38
    radiomechanik
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Jak widać sa dwie sprzeczności w układzie maszyny. Niezwykle stabilna konstrukcja - sprawia wrażenie łoża do frezarki do metalu z obsługą freza o średnicy nawet około 30 mm no i przekazanie napędu paskami elastycznymi bez dynamicznej regulacji naciągu i kontroli poślizgu mechanicznego ... Tyle słów krytyki na początek :-) Po za tym liczy się myśl i zrealizowany projekt we własnym zakresie . Mając już taką bazę w każdej chwili można zmodyfikować napędy i kontrolę położenia .
    Jeszcze tylko rada - przynajmniej dolne prowadnice powinny mieć fartuch osłonowy - ponieważ po dłuższym używaniu odpady po frezowaniu sie pomieszają ze smarem i po prostu się zatrze albo posuw będzie co raz ciężej chodził . No i jeszcze pytanie - czy po spawaniu konstrukcji - zostało to wszystko wyżarzone w piecu lub palnikiem ? konstrukcje spawane mają tendencje do gięcia się i naprężeń - albo przynajmniej dobrze i mocno opukać dużym młotkiem :-)
  • #7 25 Jan 2008 14:07
    bartkam
    Level 15  
    Konstrukcja im masywniejsza tym lepiej. Widzaiłem masywniejsze np na allegro. Naciągu do paska nie trzeba ponieważ jest dopasowany tak że jego naciąganie przez silnik to maks ok 5 kroków czyli 0,00625mm posuwu :D . Osłony na wałki będą zrobione. Narazie jeszcze niewiem jak to rozwiązać.

FILMIK:
  • #8 25 Jan 2008 14:49
    grzesiek_re
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    a jakiego programu używasz do sterowania?
  • #9 25 Jan 2008 15:07
    Jacek1708
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Fajna frezareczka
    Też zacząłem składać podobną i mam parę pytań:
    1 Jakim programem sterujesz frezarkę? (MACH 3; TURBO CNC czy coś innego
    2 w jakim programie przygotowujesz rysunki jak robisz z nich G-kod?
    3 Jaki moment mają silniczki i jaką da się uzyskać prędkość przejazdu?
    4 Jak rozwiązałeś kasowanie luzu na śrubach?
  • #10 25 Jan 2008 15:13
    Doominus
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Cześć .
    Dałoby się za pomocą tej frezarki wycinać jakieś elementy ze sklejki ?
  • #11 25 Jan 2008 15:20
    matelektronik
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Świetna konstrukcja. Jaki symbol maja silniki i ile kosztuje komplet (3 szt) ???
  • #12 25 Jan 2008 15:27
    kundzios
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanie odnośnie miniszlifierki Verto kupiłem taką samą w Carref*** i ma bicie(przyczyna jest chyba źle wykonany zacisk wiertła) czy twoja dobrze działa? Jak założę wiertło 2,6mm to "na oko" widać bicie.
  • #13 25 Jan 2008 15:36
    Karol966
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Świetna sprawa, wykonanie na wysokim poziomie, gratuluje. Dołączam się do pytań Jacek1708.

Do moderatora : " pisownie mogę sprawdzać ale tylko anglo-języczną więc proszę o wyrozumiałość i zaprzestanie wpływania na moje zdanie o tym (do niedawna ) świetnym forum :cry: "
  • #14 25 Jan 2008 15:55
    bartkam
    Level 15  
    grzesiek_re wrote:
    a jakiego programu używasz do sterowania?

MACH 2

Dodano po 4 [minuty]:

Jacek1708 wrote:
    Fajna frezareczka
    Też zacząłem składać podobną i mam parę pytań:
    1 Jakim programem sterujesz frezarkę? (MACH 3; TURBO CNC czy coś innego
    2 w jakim programie przygotowujesz rysunki jak robisz z nich G-kod?
    3 Jaki moment mają silniczki i jaką da się uzyskać prędkość przejazdu?
    4 Jak rozwiązałeś kasowanie luzu na śrubach?

2. rysunki przygotowuję w qcad 2005, educad, bmp2cnc (niestety tylko triale ale ograniczenie na 30 dni więc w pełni funkcjonalne). Zapisuje się je w formacie DXF a pożniej import w machu do Gcodu. Tak samo z PCB, zapis w HPGL w eagle i import w machu do gcode.
    3. moment silników to około 0,5 Nm, prędkości szczerze mowiąc to nie sprawdzałem.
    4. Luzu nie odczułem poruszając ręcznie osiami. Ale gdyby się pojawił jak nakrętka trochę się zetrze to wystarczy ustawić w machu bo jest taka opcja jak kasowanie luzu.

Dodano po 1 [minuty]:

Doominus wrote:
    Cześć .
    Dałoby się za pomocą tej frezarki wycinać jakieś elementy ze sklejki ?

Oczywiście, kwestia odpowiedniego freza. No i zależy jakiej grubości ma być sklejka. Bo jak będzie zagruba to może wrzeciono nie wyrobić.

Dodano po 1 [minuty]:

matelektronik wrote:
    Świetna konstrukcja. Jaki symbol maja silniki i ile kosztuje komplet (3 szt) ???

silniki to STEPPING MOTOR ASM 20F6203 takie jak tutaj http://allegro.pl/item297663654_silniki_krokowe_1_5a_1_8v_kompl_zebatki_pasek.html

Dodano po 2 [minuty]:

kundzios wrote:
    Mam pytanie odnośnie miniszlifierki Verto kupiłem taką samą w Carref*** i ma bicie(przyczyna jest chyba źle wykonany zacisk wiertła) czy twoja dobrze działa? Jak założę wiertło 2,6mm to "na oko" widać bicie.

Jak założę te wiertło co było w zestawie to też mam bicie ale po założeniu frezu kupionego oddzielnie bicia już niema. To wiertło jest poprostu krzywe, a pozatym nie nadaje się do wiercenia nawet w drewnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Karol966 wrote:
    z kąd ta frezarka "wie" od kąd ma zacząć pracę ( chodzi o samą figurę a nie położenie na tworzywie)? Ponadto mam pytanie, bo chyba nie do końca zrozumiałem, tą frezarką można robić otwory w PCB ?? :)

W programie mam ustawione współrzędne położenia. I tak samo w projekcie są opisane współrzędne. Tą frezarką można zrobić kompletną płytkę. Najpierw zakładam frez do obrysu ścieżek, a póżniej wiertło.
  • #15 25 Jan 2008 16:21
    lukasb9
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Witam śliczna konstrukcja, sam mam ochote na coś takiego, i właściwie jedna rzecz mi w tym przeszkadza - może banalna. Jak pospawać całą konstrukcję z tak dużą dokładnością? wiadomo, że spawy ściągaja spawane elementy, napisz jak Ty to robiłeś, a może niema to wielkiego znaczenia?
  • #16 25 Jan 2008 16:26
    bartkam
    Level 15  
    Oczywiście dokładność ma znaczenie. Elementy były lekko przyłapywane później ustawiane i spawane do końca.
  • #17 25 Jan 2008 16:30
    Snikers
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    bartkam wrote:
    Osłony na wałki będą zrobione. Narazie jeszcze niewiem jak to rozwiązać.

moze z innej strony... zastosowac "odkurzacz" przy frezie do odciagania wiorow - nie trzeba stosowac oslony na prowadnice bo nie bedzie sie na nie sypac
  • #18 25 Jan 2008 16:34
    bartkam
    Level 15  
    Brdzo dobry pomysł. Jutro coś pokombinuję.
  • #19 25 Jan 2008 17:00
    texma
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Szacunek. Jak na konstrukcję wykonaną metodą chałupniczo- manufakturową to naprawdę było wyzwanie, zwłaszcza w części czysto mechanicznej. Oczywiście można się czepiać szczegółów.
    Też uważam, że paski mogłyby być solidniejsze. Co do spawów to polecam po wstępnym przeszlifowaniu szlifierką szpachlowanie poxipolem i powtórne przeszlifowanie (taniej niż oddanie frezerowi). Nie byłyby widoczne fale. Skrzynka sterownicza ze sklejki - zapewne jedynie w wyniku konieczności cięć budżetowych. Jest to dość droga impreza nawet przy własnym wkładzie pracy. Pana konstrukcja z pewnością warta jest rozwinięcia i dopracowania przy następnym urządzeniu. Podziwiam, pozdrawiam
    Czarek
  • #20 25 Jan 2008 17:36
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Bardzo udana konstrukcja !

Możesz zamieścić schematy sterowników ?

Jak ten program komunikuje się z frezarką ? Przez COM ?
  • #21 25 Jan 2008 17:49
    laserjet9002
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Może byś był skłonny zamieścić pełen projekt ze wszystkimi schematami i rysunkami był bym bardzo wdzięczny.

Jak dla mnie ocena 10/10
  • #22 25 Jan 2008 18:52
    bartkam
    Level 15  
    Frezarka komunikuje się z komputerem przez LPT. Co do rysunków mechaniki to takowych nie posiadam :D. Wszystko robiłem sam, projekt miałem w głowie. Schemat sterownika jest tutaj http://akcesoria.cnc.info.pl/pliki/sterowniki/sskb01/sskb01_montazowa.pdf ideowy. Wzoru płytki niemam bo zamawiałem gotową. Płyta główna http://akcesoria.cnc.info.pl/pliki/sterowniki/sskmb/sskmb_montazowa.pdf
  • #23 25 Jan 2008 18:53
    mavin
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam!!

Urządzenie w skali od 0 do 10 oceniam na 10+!!
    Skąd pobrałeś program MACH2??

Opis sterownika SSK-B01 tutaj: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskb01.htm

Schemat w załączniku.

Pozdrawiam!!
  • #24 25 Jan 2008 19:00
    bartkam
    Level 15  
    MACHA można pobrać tutaj http://www.artsoftcontrols.com/artsoft/downloads/downloads.htm tylko ma ograniczenie na 1000 linii kodu.
  • #25 25 Jan 2008 19:13
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Czyli ten Mach potrafi sterować tylko 3 osiami i 2 dodatkowymi napędami ?
    A ma ktoś schemat płyty głównej do tego sterownika ?

Niestety nie posiadam LPT w laptopie. Czy taki tani kabelek z alledrogo, będzie działał pod XP z tym sterownikiem CNC ?
  • #26 25 Jan 2008 19:39
    bartkam
    Level 15  
    Najnowszy mach może sterować 6 osiami. Obawiam się że taki kabelek może nie zadziałać pod machem. On łączy się bezpośrednio z LPT. Chociaż nie próbowałem, chyba warto spróbować skoro niema innej możliwości.
  • #27 25 Jan 2008 19:45
    zorbek
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    A może by kolega trochę zdjęcie zmniejszył to pierwsze
    bo rozwala cała stronę
  • #28 25 Jan 2008 20:17
    matelektronik
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Czy posiada ktoś pliki PCB z płytkami tych sterowników i płyty głównej ??? Albo nawet fotki czy skany by wystarczyly to bym to przerysował w protelu i udostępnił. Bo pewnie nie ja jeden poszukuje tych płytek.
  • #29 25 Jan 2008 20:34
    Ture11
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Projekt świetny dałbym 10/10.
    Tak na marginesie - Kress - to dobra firma?
  • #30 25 Jan 2008 21:03
    Xaveri
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    matelektronik wrote:
    Czy posiada ktoś pliki PCB z płytkami tych sterowników i płyty głównej ??? Albo nawet fotki czy skany by wystarczyly to bym to przerysował w protelu i udostępnił. Bo pewnie nie ja jeden poszukuje tych płytek.

Ja mam (drivera) :) jak znajdę to wrzucę.
    Za silniki przepłaciłeś... Ten koleś wyciąga to ze starych kserokopiarek i drukarek i sprzedaje za niebotyczne pieniądze... Wystarczyło przejść na jakiś szrot ze sprzętem biurowym i mógłbyś mieć silniki nawet za darmo.
  Search 4 million + Products
Browse Products