Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Toyota Carina E 1.6 4A-FE -silnik szarpie na LPG (sekwencja)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Toyota Carina E 1.6 4A-FE -silnik szarpie na LPG (sekwencja)
Autor
Wiadomość
cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 26 Sty 2008 17:59   

Witam.
Posiadam Toyote Carine 1.6 E z 1995r. Silnik 4A-FE . Niedawno założyłem sekwencyjną instalację gazową. Mam problem. Mimo kilkakrotnych regulacji instalacji, poszukiwań usterek w układzie zapłonowym, podmianie kabli wysokiego napięcia, świec, kopułki, palca itp. Silnik szarpie przy przyśpieszaniu na małych obrotach. Szczególnie przy przekraczaniu 2500 obr/min. Przy bardzo łagodnym naciskaniu pedału gazu szarpanie nie występuje. Szarpnięcia skoordynowane są ze zmianą koloru palenia się lampki "ECONOMY" na tablicy wskaźników z zielonego na pomarańczowy. Mechanik próbuje znaleźć przyczynę, ale narazie bez rezultatu. Czy ktoś spotkał się z podobnym problenem? Jakie może być przyczyna?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2008 17:59   

Powrót do góry

harnasx
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: okolice Krakowa

Post#2 26 Sty 2008 18:39   

Re: Toyota Carina E 1.6 4A-FE

Czy na benzynie też szarpie? Jest to zwykły 4AFE czy LeanBurn? Jak nie wiesz to zrób zdjęcie komory silnika.
Powrót do góry

cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 26 Sty 2008 23:26   

Re: Toyota Carina E 1.6 4A-FE

Na benzynie chodził i chodzi w dalszym ciągu idealnie. Zdjęcie zrobię jutro. Wydaje mi się że jest to zwykły silnik 4AFE. Jaka jest różnica między tymi silnikami. Nie jestem zbyt dużym znawcą tego tematu. Na benzynie przy mocnym naciśnięciu pedału przyśpieszenia jest tylko zmiana koloru lampki"ECONOMY" na tablicy wskaźników z zielonego na pomarańczowy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2008 23:26   

Powrót do góry

cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Post#4 Post autora tematu 27 Sty 2008 09:46   

Re: Toyota Carina E 1.6 4A-FE -problem z LPG

Oto zdjęcie komory silnika:
Dane komputera sterującego instalacją gazową:
VECTOR 67R-01 4289
110R-004534 Firmy "Europe gas".
Komputer był podmieniany-bez rezultatu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sty 2008 09:46   

Powrót do góry

harnasx
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 27 Sty 2008 12:20   

Miłem taką Carine na gazie mieszalnik Tartarini - zrobiłem 180 000km na gazie bez awarii i nie było takich objawów. Ciekaw jestem jak "gazownik" wiercił otwory na wtryskiwacze w kolektorze ssącym - tzn czy go demontawał czy ryzykował ze kawałek aluminium wpadnie do cylindra - mozliwe ze coś przy demontazu zle poskładał (jedna z mozliwości) kolejna to problem z odpowiednim nadązeniem instalacji gazowej za zmianami parametrów przy przejsciu na "pełne obciązenie" silnika (sygnalizowane przez zapalenie się czerwonej lampki Eco).

I jeszcze jedno czy jeżeli jedziesz "pod górę" na "czerwonej lampce" to tez przerywa czy tylko przy przyspieszaniu?
Powrót do góry

cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Post#6 Post autora tematu 27 Sty 2008 15:48   

usterki LPG-objawy

Gazownik wiercil otwory na wtyskiwacze bez demontażu kolektora ssącego. Jadąc pod gorkę nie zauważyłem by silnik szarpał. Najbardziej odczuwa się to przy jeździe po mieście podczas ruszania na 2 i 3 biegu. delikatne operowanie pedałem gazu nie powoduje szarpania. Ale tak się nie da jeździć w ruchu miejskim. Wydaje mi się i zgadzam się z Twoją sugestią, że coś w instalacji nie nadąża za zmianami parametrów. Potwierdził to inny mechanik, który niestety mało zna instalacje gazowe. Samochodem daje się jeździć, ale brak komfortu. Też przejeździłem na gazie innym samochodem ponad 130 tys. (prosta instalacja gazowa) bez żadnych usterek i tym się sugerowałem zakładając gaz do Cariny. Obawiam się, ze nie był to dobry pomysł. Być może lepiej było założyć prostą, nie sekwencyjną instalację gazową.

Sugerowano mi, że przyczyną powyższych usterek może być zbyt wolna listwa z wtryskiwaczami gazu (czerwona widoczna na zdjęciu). Podobno w japońskich samochodach powinno się instalować listwę szybszą (koloru żółtego) ,które się podobno szybciej zużywają. Czy ktoś wie coś na ten temat? Bardzo zależy mi na znalezieniu przyczyny powyższej usterki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sty 2008 15:48   

Powrót do góry

matimon22
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: W Świętokrzyskim

Post#7 28 Sty 2008 12:29   

Jak wyglądają mapy wtrysków dla benzyny i dla gazu?? Oraz podaj moc silnika i rozmair dysz wtryskujących gaz
Powrót do góry

harnasx
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 28 Sty 2008 18:13   

To nowa instalacja to zwal to montazyscie na głowę!! - chociaż miałem podobne doswiadczenia do twoich z kolejnym autem Avensis - założyłem mieszalnikową instalację i auto na gazie było nieco szybsze od żółwia :( kilka wizyt u "gazownika" nic nie dało - za każdym razem podłaczył laptopa i było OK albo TERAZ miało być OK - sam m się za to zabrałem i metodą prób zmieniłem mieszalnik na większy i zaczęło hulać.

Ale szarpanei jest objawem któy można zaobserwować!! to nie "wydumane" braki mocy - więc niech kombinuje!

Te Cariny miały 115KM w tej wersji.
Powrót do góry

cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Post#9 Post autora tematu 28 Sty 2008 20:31   

O ile zapamiętałem z wydruku z komputera to wykresy na LPG pokrywają się z tymi na benzynie. Zapamiętałem czasu wtrusku gazu -3.1 milisekundy. Równe na wszystkich wtryskiwaczach z odchyleniami do 0.1 milisekundy, ale nie jestem znawcą tego zagadnienia i nie wiem czy właściwie nazywam parametry. Komputer pokazywał, że wszystko powinno być dobrze. Mechanik niby się stara ale mam wrażenie, że przeciąga i kombinuje jakby pozbyć się tematu. Samochód jest niezjeżdżony w dobrym stanie liczyłewm, że nim jeszcze dużo pojeżdze, więc szukam każdej możliwości znalezienia usterki.

Mechanik zmieniał po kontrolnej jeździe dysze na większe. Później nawet jeszcze je rozwiercał. Mam wątpliwości czy jest to właściwy sposób dobierania rozmiaru dysz.
Powrót do góry

cześkowa
Poziom 7
Poziom 7

Post#10 Post autora tematu 23 Mar 2008 20:17   

Re: Toyota Carina E 1.6 4A-FE -silnik szarpie na LPG (sekwen

Usterka została w zasadzie zdiagnozowana i usunięta. Zrobił to inny wysokiej klasy fachowiec, amator, pasjonujący się mechaniką samochodową. Koszty znalezienia usterki wyniosły ok.600 zł-zapłacił mechanik który zakładał gaz. Usterka wynikała z niedbalstwa instalatora i zlekceważenia wymogów technicznych. Usterka polegała na nieodpowiednim nawierceniu kolektora ssącego i umiejscowieniu dysz w sposób który powodował zawirowania w kolektorze ssącym przy zmianie obciążenia silnika. Teraz jest w zasadzie dobrze, ale to ostatni mój samochód na gaz.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Toyota Carina E 1.6 4A-FE -silnik szarpie na LPG (sekwencja)
Strona 1 z 1