Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy SPS, CNC, PLC

different 28 Sty 2008 06:35 8329 6
  • #1 28 Sty 2008 06:35
    different
    Poziom 15  

Witam Wszystkich serdecznie:) Od pewnego czasu pracuję w branży automatyki przemysłowej ( utrzymanie ruchu w pewnej firmie). Stykam się z różnymi maszynami ,ale chciałbym posegregować swoją wiedzę na ich temat ( czytam schematy elektryczne, potrafię zdiagnozować część usterek..jednak aby w pełni zrozumieć ich działanie wolałbym zgłębić temat). Jak wiadomo maszyna ( mam tu na myśli np. frezarkę CNC z 4 osiami..chociaż to tylko przykład) składa się ze sterownika ( posiadającego własny program) - elementów wykonawczych (styczniki, zabezpieczenia, przekaźniki,a w dalszej drodze silniki, elektrozawory, siłowniki, regulatory osi etc...etc...), układu SPS (jak rozumiem dobrze to element 'nadzorujący' pracę całej maszyny) , który to również posiada własny program.. oraz (opcjonalnie - tak jest w moim przypadku) komputera PC , który pomaga w przesyłaniu programów do obróbek, programów CNC ( w G-kodzie chociażby) oraz posiada wizualizację ( czyli graficzny interfejs użytkownika). Teraz moje pytania:
    - który z programów jest nadrzędny ? Sterownik PLC posiada swoje własne algorytmy (np. jeśli czujnik indukcyjny dostanie sygnał..lub jeśli siłownik się zamknie...jeśli czujnik optyczny wykryje przedmiot - to wykonaj program...lub zamknij zawór...lub uruchom silnik) ,ale są też przecież programy CNC ( związane już z samą obróbką ) - jaka jest zależność między nimi i gdzie przechowywane są takowe programy (PLC zapewne w wewnętrznej pamięci,a CNC ?)
    - jaką rolę dokładnie pełni tu SPS ( czy to on steruje np. regulatorami osi ?) ? Jakie są możliwe połączenia (mam tu na myśli rodzaje sygnałów i standardy przesyłania informacji ) między SPS ,a PLC ?
    -W jakiej formie PLC przesyła informacje o ruchu do sterownika osi (sygnał cyfrowy -jednak ciekawi mnie w jakieś dokładnie postaci) ?
    -Teraz trochę odnośnie programów SPS-a (jaki to kod przeważnie... przeglądając programy maszyny - są po niemiecku niestety , zauważyłem że można je przedstawić w formie drabinkowej - lecz nieco bardziej złożonej niż uczono mnie na studiach.. a także w formie języka podobnego strutkurą do języka C- komendy IF .... THEN...ELSE...). Jak można diagnozować usterki za pomocą wglądu do tego programu.. ( można tam przecież sprawdzić poszczególne wejścia i wyjścia sterownika PLC ).

Może brzmi trochę enigmatycznie..ale starałem się w miarę zrozumiale określić swoje braki.. a odpowiedzi pomogłyby mi usystematyzować wiedzę:)
    Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie odpowiedzi.

• #2 28 Sty 2008 09:36
    zembol
    Poziom 19  

zasadniczo zawsze jest to samo, zeby jednak blizej, to o tym cnc opowiedz tzn.
    Siemens, Beckhoff, Hass, Heidenhain, Fanuc , Bosch Rexroth i mnoostwo jesio innych

• #3 28 Sty 2008 17:07
    different
    Poziom 15  

Jest tu wiele maszyn to też i części różnych producentów .. Najczęściej jednak : Rexroth, Lenze, Beckhoff, Schliecher ( nie wiem czy dobrze piszę) , czasem Siemens.

• #4 28 Sty 2008 19:03
    piotras129
    Poziom 11  

Wg. mojej wiedzy SPS to wlasnie uklad sterowania oparty na sterowniku PLC. Co do jezyka programowania to w sterowniku PLC znajduje sie program w jezyku drabinkowym lub innym o ktorym wspominasz (np. lista instrukcji, blokowy). Jezeli posiadasz ogolna wiedze na temat programowania PLC to powinienes wiedziec jaka jest zasada szukania usterek-analizujesz warunki programowe konieczne do wlasciwego w danym momencie zadzialania elementow wykonawczych na obiekcie i ewentualnie wtedy jestes w stanie zaobserwowac "czego brakuje" mowiac potocznym jezykiem do wykonania programu.

• #5 28 Sty 2008 20:18
    zembol
    Poziom 19  

Schliecher heh zapomnialem o nich a bylem u nich nasz szkoleniu w berlinie. Jak ktos chce to moge zapodac jakies materialy z tego szkolenia dotyczylo ono jednak bardziej plc niz cnc.
    A wracajac do tematu ( powiem jako osoba ktora z cnc ma doczynienia w calej masie podajnikow niz w obrabiarkach ), raczej nie mozna mowic o nadrzednosci, cnc robi swoje ( obrabiarki, podajniki, mam nawet doczynienia z mieszalnikiem opartym na cnc ) plc robi reszte czego potrzebuje dana maszyna, co do wymiany informacji to w tej chwili najwygodniej jakas ramka po sieci wyslac, obojetne profibus,profinet, can, ethercat, tradycyjna wymiana drutowa to jest ale raczej tylko dla obwodow bezpieczenistwa ( e-stop, zezwolenia ). Osobiscie zawsze zaczynam od konca tzn jesli maszyna w jakis sposob informuje o bledzie czerwona lampka, blad na panelu to sprawdzam awrunki na zapalnie tej lampki albo wystawienie alarmu na panel, lampka to najczesciej suma alarmow ale jak juz znajdziemy to wiemy czego barkuje. Heh mozna by pisac tutaj godzinami.

• #6 29 Sty 2008 08:07
    tomek_g83
    Poziom 10  

Relacje PC - PLC mogą mieć różny wymiar, np. PC pełni funkcję panelu operatorskiego wprowadzania informacji, może pełnić funkcje wizualizacyjne - np. z InTouch'em, wizualizacja + sterowanie - HMI. Niekiedy komputery przemysłowe pełnią funkcje nadrzędne - Beckhoff.

• #7 29 Sty 2008 15:36
    Oskarr
    Poziom 12  

SPS to nic innego jak PLC tylko że po niemiecku :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme