Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Closed na Phase Linear HighGrage "10"

pawel83ck 28 Sty 2008 20:02 6111 21
  • Cześć
    Chciałem wam zaprezentować moją kolejną konstrukcję na ciekawym głośniku Phase Linear HighGrage 10. Tym razem subwoofer został wykonany na prośbę brata. Zależało mu na prostocie bryły stąd wybór padł na szcześcian. Wykonanie samej obudowy, komponenty, zastosowane kleje itp... są identyczne z tymi jakie zastosowałem przy budowie subwoofera na gdn 20/80/2 więc nie będę się nad tym rozpisywał.

Wymiary zewnętrzne - 34x34x38 cm (brutto)

Podobnie jak poprzednio tu też zastosowałem odgrodę wewnątrz obudowy. Ostatecznie objętość netto pod głośnik wyniosła 18l. Brat początkowo nie mógł uwierzyć, że głośnik o takiej średnicy wsadzę w tak śmiesznie mały litraż. Parametry tego głośnika wskazują, że "lubi" małe obudowy (symulacje i obliczenia na papierze). Ostatecznie, po dłuższej rozmowie mi jednak zaufał.. :P
    Zastosowałem wzmacniacz o mocy 300W RMS firmy Matronix.

Wrażenia odsłuchowe :
    Głośnik potrzebował 3 dni katowania na wielkim poziomie głośności żeby się wygrzać i nabrać swoich nominalnych parametrów - spadek fs itp..
    Po tym okresie przystąpiłem do odsłuchów. Powiem szczerze, że to co uslyszałem przeszło moje najśmielsze oczekiwanie ! Bas był bardzo dynamiczny, precyzyjny i ULTRA głęboki. Np na płycie PINK FLOYD "The dark side of the moon", na 1 kawałku szyba mi poleciała w dzrzwiach :P Będąc pod wrażeniem jego głębi postanowiłem zrobić średnio obiektywny test polegający na generacji w programie COOL EDIT różnych częstotliwości. Przy 25 Hz odnotowałem takie ciśnienie akustyczne, że doznałem wręcz szoku (nadal chyba w nim jestem). Nie mogąc się powstrzymać generowałem coraż niższe częstotliwości aż doszedłem do 20 Hz. O dziwo dzwięk był conajmniej słyszalny (u mnie w pokoju), a w oddalonej o kilkanaście metrów łazience wręcz namacalny. Wiem, że możecie potraktować moje powyższe wypowiedzi jako mżonkę chłopaka z blokowiska, który za dużo wypił i się teraz emocjonuje :P Faktycznie na usłyszenie tak niskiego dzwięku potrzeba wielu metrów i to co mówię samo sobie przeczy.. Jednak tak faktycznie było.

Fotki :

Fajne!
  • #2 28 Sty 2008 20:12
    bartek125
    Poziom 15  

Witam super sprzęt ile dałeś za głośnik i wzmacniacz?

• #3 28 Sty 2008 20:20
    pawel83ck
    Poziom 13  

Witam. Nie wiem ponieważ ja tylko wskazałem pewne komponenty a stroną finansową zajął się mój brat. Podpytam go i jak będę znał jakieś konrety to wtedy się tym podzielę :P Ja tylko to zaprojektowałem i wykonałem.

• #4 28 Sty 2008 22:02
    crazy_88
    Poziom 42  

Całkiem przyzwoicie jak miło popatrzeć że stx schodzi ze sceny:) i w końcu coś fajnego , możesz opisać te konkrety chętnie poczytam.

• #5 29 Sty 2008 00:59
    pawel83ck
    Poziom 13  

Zdecydowałem się na ten głośnik z kilku powodów - świetne parametry, bdb wytrzymałość prądowa, firma... STX są stosunkowo nie drogie ale raczej mało ambitne (komercyjne). Chciałem zrobić coś co będzie fajne i oryginalne :) Występuje tu tylko jeden słyszalny mankament ujawniający się przy większej głośności - radiator ociera o stelarz i brzęczy. Ale zamierzam to na dniach naprawić poprawiając mocowanie.

• #6 29 Sty 2008 01:19
    mtbmichal
    Poziom 12  

brakuje tylko frezu pod głośnik ale ogólnie fajny subik :) spróbuj sie dowiedzieć ile ten wzmacniacz kosztowal pozdrawiam :)

• #8 29 Sty 2008 10:21
    mdm150
    Poziom 26  

Witam!
    Konstrukcja suba całkiem ładna. Dobrze by było gdybyś podał koszty ile cię wyniosły: kolce, głośnik oraz końcówka mocy,

• #9 29 Sty 2008 12:22
    pop6
    Poziom 15  

Koszta--wg.mnie;]
    Głośnik-- ok.460pln
    napęd -- podany wyżej -390pln
    obudowa--150-200pln
    RAZEM--ok1000pln
    autor niech zweryfikuje
    ps.ciekawy ten głośnik ale tani to on nie jest ,no i jest to CarAudio

• #10 29 Sty 2008 16:53
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

ogolnie to tylko 10" czy to mozliwe ze robi takie zamieszanie ?

• #11 29 Sty 2008 18:36
    pawel83ck
    Poziom 13  

Powiem tak.. Miałem okazje wiele tego typu urządzeń testować. Wiadomo, że subwoofery BR grają bez porównania głośniej ale czy lepiej ?? Rzecz gustu... Ciśnienie akustyczne jest conajmniej dobre moim zdaniem, a jakość samego basu BDB. Kilka lat temu bawiłem się wyłącznie w obudowy otwarte przy czym długość i wymiary samego basrefleksu zawsze dobierałem metodą "na słuch". Tzn. korzystałem z programów obliczeniowych ale ostatecznie o jego długości decydowały subiektywne wrażenia odsłuchowe w danym pomieszczeniu. Ciśnienia akustyczne były wielkie ale dzwięk był jakby rozmyty i mijał się z muzyką. Tzn nie zawsze ale w 90% przypadków. Dlatego od jakiegoś czasu idę na łatwiznę i wybieram obudowy zamknięte które zawsze grają znakomicie, zarówno pod względem impulsu i fazowości (pomijając natężenie dzwięku które zawsze jest niższe). Dziś postaram się wypisać ceny poszczególnych podzespołów. Ostatnio mam brak kontaktu z bratem stąd ten poślizg :( Pozdrawiam

• #12 30 Sty 2008 22:13
    toma085
    Poziom 21  

To musi grać bardzo dobrze Phase Linear robi znakomite suby i wzmacniacze.

• #13 01 Lut 2008 21:59
    renegatt
    Poziom 23  

Bardzo fajna paczka, jesli faktycznie slyszales 20 hz z 10" to rewelacja a w dodatku z obudowy zamknietej to juz calkiem gratuluje i nie ma tu cenia zlosliwosci bo moje ucho tego nie lapie a testowalem to na labiryncie ktory nizej zejsc potrafil :( A co z wygluszeniem ? Chcesz i mocno i dobrze to poeksperymentuj z bandpasami, bo jak sie uda to efekt jest naprawde dobry.

• #14 02 Lut 2008 00:41
    gófer
    Poziom 34  

Troche ciężko mi uwierzyć że udało sie z tego głośnika osiągnąć 20 hz...zwłaszcza patrząć na parametry (qts troche małe), lepiej by sie tu nadał 12'. Ale ogólnie ładna konstrukcja, podoba mi sie :)

• #15 02 Lut 2008 02:26
    katorznik
    Poziom 11  

fajny przetwornik, co do wykonania trochę szkoda, że frezu pod głośnik nie zrobiles :(

• #16 02 Lut 2008 08:00
    lukaszluk
    Poziom 15  

witam
    mam zamiar także zakupić ten wzmacniacz do suba z matronixa
    jak się on sprawuje?? czy są jakieś trzaski przydźwięki szumy??

• #17 02 Lut 2008 13:20
    pawel83ck
    Poziom 13  

Wzmacniacz sprawuje się bdb :) Wyżej wymienionych szumów, trzasków itp nie ma.. Powiem więcej. Kontrola tego, jakby nie patrzeć wysoko mocowego głośnika jest znakomita.

• #18 02 Lut 2008 17:06
    DJSzmer
    Poziom 20  

a jak by mu podał tak cos w okolocach mocy znamionowej, ciekawe czy skrzynka by wytrzymała :)

• #19 03 Lut 2008 01:07
    pawel83ck
    Poziom 13  

O skrzynkę bym się nie martwił. Została ona po pierwsze sklejona, po drugie przyłapana solidną ilością wkrętów. Nie ma takiej opcji.. Można by się jedynie zastanowić czy taka moc nie uszkodziłaby mechanicznie głośnika :) Ale nadmiar mocy ma tu służyć tylko i wyłącznie bdb kontroli głośnika nawet przy dużym poziomie głośności - nic więcej. Jest to subwoofer do muzyki, a nie demolki :P

• #20 08 Lut 2008 21:06
    renegatt
    Poziom 23  

Napewno bys nie uszkodzil tego glosnika w b-r a juz w closed to nie ma szans tu jedynie grozi przegrzanie cewki jesli nawaliles duzo wygluszenia i duza moc doprowadzisz bo w zamknietej z duza iloscia tlumienia to jak owiniecie tylu glosnika koldrą - niestety dobra izolacja takze termiczna :-/ moj znajomy taj sfajczyl niedawno jakiegos pioneera naglasniajac imprezke domowa.

• #21 20 Lut 2008 17:21
    gófer
    Poziom 34  

Bo głośników samochodowych nie używa sie do nagłaśniania pomieszczeń, gdyż sie do tego nie nadają...

• #22 24 Lut 2008 21:49
    pawel83ck
    Poziom 13  

Głośniki samochodowe faktycznie nie nadają się do home-audio ale... Sub był zrobiony z założenia do muzyki, a nie do ciśnienia akustycznego. Głośnik ma świetne parametry i doskonale nadaje się do małych objętości. Poza tym opinie ludzi potwierdzają moje spostrzeżenia co do tego głośnika, bo miałem okazję go usłyszeć w różnych konfiguracjach w domu ! Brat ma w pokoju monitorki EPOS M5, a sub na tym głośniku daje super podstawę basową nie wychodząc absolutnie na pierwszy plan dzwięku - takie było zamierzenie. Testowaliśmy kilka komercyjnych kontrukcji typu KODA SW-1000 i wiele tego typu zabawek i wypadły blado.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME