Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor CRT HD jako monitor

ZeeWolf 31 Sty 2008 22:54 7544 10
  • #1 31 Sty 2008 22:54
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Witam.
    Planuję wymianę monitora na większy (obecnie mam 15" CRT).
    Przy użyciu monitora będę robił to, co do tej pory, czyli przeglądanie internetu, aplikacje Win, gry, filmy DVD. Do tej pory do filmów podłączałem pod wyjście TV karty telewizor 25", jednak taki rozmiar ekranu (oglądany z około 3 - 4 m) bywa uciążliwie mały, zwłaszcza przy proporcji 16:9 (przy ekranie 4:3 nieprzeskalowany 16:9 zajmuje około 50% powierzchni ekranu). Dodatkowo latanie po pokoju z kablami i telewizorem ważącym dobre 20kg też nie należy do rozrywek. Dlatego chciałbym dokupić tuner TV do komputera i korzystać z jednego urządzenia do wszystkich w/w czynności.
    LCD i plazmom mówię kategoryczne NIE - pierwszym ze względu na zbyt duże jak dla mnie ograniczenia, drugim na cenę. Żeby nie było - znam wady i zalety LCD, często jestem zmuszony pracować z takim monitorem i wybór CRT jest jak najbardziej świadomym bilansem "za" i "przeciw".

Szukałem monitorów CRT w okolicy 28 - 30" i nie znalazłem żadnych poza profesjonalnymi (ceny też profesjonalne :)). Skierowałem się więc w stronę telewizorów CRT. Tutaj znów standardowa rozdzielczość PAL super sprawdza się w filmach i po części grach, ale nijak ma się do pracy w aplikacjach. Szukałem dalej i natknąłem się na telewizory CRT HD. Moją uwagę zwróciły Samsungi z serii Slim Fit (40 cm głębokości w CRT przy 32" to bardzo dobry wynik :), ale nie to jest najważniejsze).

Chciałbym spytać Was, czy ktoś już używał takiego telewizora CRT HD podpiętego do komputera, i jak sprawdza się takie rozwiązanie w praktyce - to znaczy domyślam się, że filmy w porządku, ale nie mam pojęcia jak z pracą w np. MS Wordzie, czy przeglądaniem stron internetowych. A może znajdziecie jakieś inne rozwiązanie na monitoro-telewizor około 30" w granicach 2000 zł?

• #2 01 Lut 2008 13:05
    prez8s
    Poziom 33  

Zanim kupisz taki telewizor pseudo "HD" to przedewszystkim zapytaj sie jaką rodzielczosc ma jego kineskop. HD w CRT to raczej pic na wode.

• #3 01 Lut 2008 22:28
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Takiej informacji nigdzie się nie znajdzie (może jakiś serwisant by wiedział, ale publicznie tego nie podają dla CRT :D). W każdym razie akurat wspomniany Samsung jest sygnowany "HD Ready", czyli że według standardu powinien mieć przynajmniej te 720 linii obrazu. Jeśli nie telewizor, to może byczy monitor, ale podpowiedzcie choć gdzie szukać?

• #4 01 Lut 2008 23:07
    zorbek
    Poziom 30  

HD to jest chwyt czysto marketingowy jest to najzwyklejsze 100Hz. Przy pracy na komputerze i stałych jednolitych treściach obrazu zaczną Ci się pojawiać plamy z powodu stosowania masek żelazowych (tańsze). Ponadto slimy Samsunga mają problem z geometrią jeżeli chodzi o linie poziome charakterystyczny łuk szczególnie w dolnej części dokładnie widoczne na paskach informacyjnych.

• #5 02 Lut 2008 13:25
    michcio
    Poziom 33  

Dokładnie, wystrzegaj się kineskopów Slim, w każdym telewizorze, geometria jest, krótko mówiąc byle jaka, a już przy paskach i liniach w aplikacjach nie da się na to patrzeć.

Są niby TV CRT z HD, kineskop faktycznie ma mniejszą plamkę, są też złącza Component, czasem nawet HDMI, ale ostrość jest wiele mniejsza niż w jakimkolwiek LCD lub plaźmie, a nawet monitorze CRT.
    W dodatku po pół godziny używania zaczną boleć oczy. Odkąd przesiadłem się na LCD, to teraz wystarcza mi 5 minut przed CRT, żeby uciec od niego na kilometr.

Jak chcesz już koniecznie TV do komputera, to jakiś LCD, podłączony do kompa po HDMI lub DVI. Ale mimo wszystko to i tak nie jest to, co jakikolwiek monitor.

• #6 02 Lut 2008 15:07
    Zenek
    Poziom 30  

Moim zdaniem, oprócz wszystkich powyższych uwag- telewizor CRT 30 (!) cali jako monitor , kilkadziesiąt centymetrów od oczu- oczopląs i niezgodna z normami ekspozycja użytkownika na pola i emisje :| .

• #7 03 Lut 2008 03:21
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Panowie, LCD nie wchodzi w grę. Technologia jest ciekawa i przyszłościowa, ale dziś pozostawia (oczywiście jak dla mnie) wiele do życzenia. Zawodowo zajmuję się grafiką i wizualizacją, do tego jestem namiętnym graczem i kinomanem. Mój obecny monitor CRT, nie licząc wypalenia i zbyt małych jak na dzisiejsze czasy rozmiarów, sprawdza się doskonale na tych polach. Co do ostatniego postu, przecież pisałem, że mam miejsce - nie będę siedział 0,5 m od 32" ekranu :D.

Po dalszych poszukiwaniach okazuje się, że maksymalna przekątna monitora CRT jaką można dziś nabyć to 24". Większe CRT to już sprzęt studyjny przy którym wszystkie plazmy HD to drobny wydatek :D. Zastanawiam się więc nad kompromisem - monitor CRT 22" + telewizor CRT HD. Chociaż przeglądając Allegro natknąłem się na rzutniki (projektory) cyfrowe w cenie takiego telewizora. A jako że mam te 15 m^2 ściany, opcja wydaje się ciekawa. Więc nie chcąc niepotrzebnie zaczynać nowego wątku, wypowiedzcie się o takim rozwiązaniu (ani słowa już o LCD proszę :D).

Moją uwagę zwróciło następujące cudo (;)):
    http://www.allegro.pl/item300786169_projektor_led_optimax_do_kina_domowego_za_699zl_.html
    co możecie o tym powiedzieć? Prosiłbym o faktyczne opinie, nie spekulacje. Nadmienię, że filmy oglądam w raczej zaciemnionym pomieszczeniu, oczywiście kupno ekranu projekcyjnego wchodzi w grę.

• #8 03 Lut 2008 10:06
    kafar
    Poziom 14  

Co do projetorów led, no to jeszcze na pewno nie teraz. Ta technologia jest za słaba jakiś czas temu widzialem model Toshiby ale w zaciemnionym pomieszczenie wygladao to blado.
    A co do dopowiedzi na twoje pytanie, to CRT mimo swoich dużych zalet jest po prostu niekomfortowe, oczy ci wyskocza po jednym dniu uzytkowania, szczegolnie jezeli masz teraz "wypalona 15", jak przypomne sobie moja przesiadke z 14" na profesjonalna 19" NEC-a, po godzienie szukalem okularow przeciwslonecznych. Moja rada:
    albo jakas dobra plasam (np NEC lub Barco) albo projektor LCD z nomralna lampa.

• #9 03 Lut 2008 10:26
    slowmot
    Poziom 18  

Zauważyłem że nikt tu niż rozróżnia rozdzielczości przetwornika od rozdzielczości obsługiwanych,a to taka sama różnica jak między hd ready a full hd.Gdzieś musisz znaleźć kompromis.Moim zdaniem idziesz na zbyt tani kompromis,zwłaszcza że rozdzielczość 480x240 nawet nie sięga rozdzielczości zwykłego telewizora......

• #10 03 Lut 2008 15:56
    kris8888
    Poziom 26  

Podzielam opinię autora tego tematu, że żaden popularny monitor lub TV LCD lub plazmowy nie dorówna jakości obrazu i odwzorowania kolorów dobrego monitora CRT z górnej półki cenowej. Problem w tym, że dobre profesjonalne monitory CRT o przekatnej 19" i więcej są obecnie bardzo drogie. Autor chciał, żeby już nie wspominać mu o LCD, ja jednak mimo niewątpliwych zalet CRT proponowałbym jednak wybrać drogi monitor LCD o dużej przekatnej, ale koniecznie z powłoka glossy, nie z matową. Przy ustawieniu tego monitora tak, żeby nie było odbić światła od ekranu, można uzyskać jakość obrazu i odwzorowanie kolorów dorównujące dobremu monitorowi CRT. A przy okazji jednak poziom szkodliwego promieniowania i zużycie energii będzie mniejsze niż przy CRT. Sam chcę własnie kupić 19" monitor LCD NEC GX2 Pro z powłoka glossy. Jakość obrazu jest w nim super, dużo lepsza niż w zwykłych matowych monitorach LCD, a z odbiciami padającego światła jakoś sobie poradzę.
    Odnośnie projektorów, to jest to może dobre rozwiązanie dla oczu, bo jednak obserwuje się obraz odbity, a nie źródło światła jak w przypadku LCD czy CRT, jednak jakość obrazu i czas reakcji przetwornika pozostawia jeszcze dużo do życzenia.

• #11 04 Lut 2008 01:12
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Po ostatecznym zakupie poinformuję co wybrałem i jak to się sprawdza. Temat pozostawiam otwarty, więc gdyby ktoś chciał się jeszcze wypowiedzieć - zapraszam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme