X

Miernik indukcyjności z Nowego Elektronika

03 Feb 2008 09:52 LUlumen
  • Helpful post? (0)
    Jest to miernik indukcyjności który zrobiłem jakiś czas temu z Nowego Elektronika 2\3-2004 , w moim modelu zastosowałem procesor 89S52 który można łatwiej zaprogramować przez ISP ja użyłem STK200 + ISPprog. Zamieszczam skany z NE oraz wsad.
  • #2 03 Feb 2008 12:55
    Krater28
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Miernik indukcyjności chodzi mi po głowie. Chciałem zapytać jak się sprawuje ten który wykonałeś? Chodzi mi o stabilność, dokładność i szybkość działania. W sieci znalazłem taki na procesorze PIC i mam zamiar go wykonać:
    http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/lcmeter/index.htm lub http://electronics-diy.com/lc_meter.php
    (notabene to ten sam miernik tylko w dwóch wersjach - nie porównywałem ale możliwe że wsady do procesora są identyczne)

Pytam bo swego czasu zrobiłem miernik pojemności z EdW06/2004 - ogólnie miernik mierzy dokładnie ale straszny muł z niego i trzeba co piąty pomiar wciskać przycisk kalibracji bo się "rozjeżdża".
    Jeszcze jedno - zastosowanie wyświetlacza dwuwierszowego do tego miernika z NE który wykonałeś to chyba przesada. Jeden wiersz 16 znaków nie wystarczy?
  • #3 03 Feb 2008 14:47
    Sokol_09334
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Projekt wszystko spoko ... ale zdziwił mnie mały zakres pracy ... zaledwie do 1uH .... a grzebiąc troszeczkę po gazetkach znalazłem przystawkę do miliwoltomierza która mierzy do 5uH i składa sie zaledwie z kilu elementów .... Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Był to tez kit AVT - 2813

Dodano po 2 [minuty]:

hehehe ... o spoko szacuneczek ... zblaznilem sie troszeczkę .... od 1uH .... Pozdrawiam
  • #4 03 Feb 2008 14:56
    Krater28
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    :arrow: Sokol_09334
    Ten miernik mierzy do 100mH a nie do 1µH - tak więc czytaj uważnie.
    Z drugiej strony w artykule na samym początku jest błąd - od kiedy to pojemność mierzy się w Henrach? :D

P.S
    Żeby nie wprowadzać w błąd czytelników tego forum - chodzi oczywiście o miernik indukcyjności. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to że w redakcji NE nawet dobrze tytułu nie potrafią "odpluskwić".
  • #5 03 Feb 2008 15:29
    lumen
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Odczyt indukcyjności w mierniku jest natychmiastowy i w miarę dokładny pod warunkiem że dokładnie się go ustawi według opisu NE
    Kalibrować go należy po każdym załączeniu. Jeżeli chodzi o ten wyświetlacz to kiedy konstruowałem miernik w moim mieście niemożna było dostać wyświetlacza 1*16
  • #6 03 Feb 2008 16:48
    Neverhood
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    A dla jakiej częstotliwości jest pomiar indukcyjności ? Wartość jest podawana dla schematu zastępczego szeregowego, równoległego lub pełnego ?
  • #7 03 Feb 2008 16:48
    Karol966
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Jakby ktoś potrzebował schemat ...

i dokumentację...

Układ w formie kitu kosztuje ok 75zł więc warto go samodzielnie złożyć, wówczas , wykorzystując część cześci z odzysku całość nie powinna przekroczyć 20 zł.
  • #8 03 Feb 2008 21:15
    qaz22
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Mam układ 89C51 czy można go dać zamiast 89C52 ?
  • #9 03 Feb 2008 21:53
    Karol966
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    at89c51 i innych z literką "C" nie zaprogramujesz ani tym programatorem, ani żadnym przez ISP, do programowania przez ISP przystosowane sa tylko te z literką "S" a wówczas zamiast S52 możesz dać S51
  • #10 03 Feb 2008 21:55
    H3nry
    Level 26  
  • #11 03 Feb 2008 22:48
    austin007
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Kolega złożył układ jak w temacie głównym i narzeka na brak stabilności i powtarzalności pomiarów. Sam potrzebuję nawinąć cewki 18nH i 12nH do układu Chipcona1100. Czym zmierzyć taką indukcyjność? Mam mostek RLC ale uH to najmniejsza z podziałek. Może jakaś przystawka? (na rdzeniu SMD 1206 to odpowiednio ok 3 i 2,5 zwoja- teoretycznie)
  • #12 04 Feb 2008 08:47
    Calineczka*
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Bardzo ciekawy mierniczek;-)
    Kolegom na warsztat polecam wykonanie miernika pojemności z wątku:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic904845.html
    , konstrukcja na PIC-u a co najważniejsze mierzy ESR kondensatorów.
    :D
  • #13 04 Feb 2008 08:59
    Domin94
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam
    To co to w końcu jest jedni piszą jak by to był miernik pojemnośći w temacie jest indukcyjności to co to w końcu jest ??
    Pozdrawiam Dominik
  • #14 04 Feb 2008 09:01
    elektrojendrul
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam,
    Jakiś czas temu kupiłem sobie ten kit, lecz nie udało mi się go złożyć... Na wyświetlaczu pojawia się 8 kwadracików. Dodam że nawet wykonywałem drugą płytkę PCB żeby wyeliminować błąd podczas lutowania. Jeżeli ktoś miał podobny problem to bardzo proszę o pomoc. Miernik ten pochłonął sporo moich zasobów finansowych (zamawiałem dodatkowy zaprogramowany kontroler), więc jeżeli ktoś zna ten problem to bardzo proszę o wskazówki.

Pozdrawiam
  • #15 04 Feb 2008 09:22
    Maj Marcin
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam . Czym otwierasz ten plik zip bo mój WIN RAR pl tego nie może otworzyć.

Dodano po 59 [sekundy]:

Chodzi o WSAD ZIP
  • #16 04 Feb 2008 09:26
    ic_735
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Domin94 wrote:
    Witam
    To co to w końcu jest jedni piszą jak by to był miernik pojemnośći w temacie jest indukcyjności to co to w końcu jest ??
    Pozdrawiam Dominik

Witam

- Jest to miernik indukcyjności !!
    - Nikt nie napisał że jest inaczej.
    - Proponowane są linki do innych mierników (np. pojemności).

Pomysł całkiem fajny, lecz szkoda że mierzy tylko indukcyjność.

Ciekawą propozycję podał H3nry
    http://sp2jjh.republika.pl/FCL.htm
    strona zródłowa - po Rosyjsku
    http://www.cqham.ru/lcmeter3.htm

Pozdrawiam
  • #17 04 Feb 2008 14:31
    lumen
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Do rozpakowania użyj Kolego zwykłego Total Commandera powinno zadziałać
  • #18 04 Feb 2008 17:09
    Krater28
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam
    No bardzo zaciekawił mnie ten miernik FCL podany przez H3nry ( http://sp2jjh.republika.pl/FCL.htm strona główna: http://sp2jjh.republika.pl/ )
    Nie jest on autorem tego projektu... ale chyba ma zamiar dokonać w nim zmian?
    Quote:
    cyt. "Podstawowy układ doczekał się wielu modyfikacji w schemacie elektrycznym i programie mikroprocesora. Wersja na foto mierzy częstotliwość do 1GHz,pojemność od 0.01pF do 2uF i indukcyjność od 0.001uH do ... .Wkrótce zamieszczę foto FCL mierzącego pojemność do 10000uF, generatorem i częstościomierzem z przełączanymi czasami bramkowania 10s,1s i 0.2s."
    Powiem tak:
    - dolny zakres indukcyjności wydaje się być imponujący choć uważam to za chwyt marketingowy a już szczególnie dolny zakres pojemności (0,01pF). Mam miernik który mierzy od 1pF i zbliżanie ręki do punktów pomiarowych (nie mówiąc o dotykaniu) już zwiększa wskazania miernika. Tak więc pomiar 0,01pF wydaje się być zwykłym naciąganiem parametrów. Górnego zakresu indukcyjności jeszcze nie znamy (piszę ciągle o Polskiej stronie). Jeśli górny zakres pojemności zostanie zwiększony do 10000uF to miernik będzie dobrą propozycją do wykonania bo jak na razie 2µF to zdecydowanie za mało.
    Napiszę może do niego aby spróbował dołożyć jeszcze funkcję miernika ECR - byłby to już prawdziwy kombajn. Nie muszę chyba tłumaczyć że pomiar ESR bardzo ułatwia znajdowanie uszkodzonych kondensatorów - szczególnie w przetwornicach impulsowych - a tego teraz pełno.
  • #19 05 Feb 2008 15:20
    sp6
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Witam.Na stronie kol.sp7dgr możecie obejżec miernik LC który bardzo stabilnie pracuje. http://www.sp7dqr.waw.pl/lcmeter_pl.html
  • #20 05 Feb 2008 15:28
    Maj Marcin
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam. Total Comander nie otwiera tych plików. Odnośnie tego miernika pojemności i indukcyjności to skąd wziąć procesor i program do niego.
  • #21 05 Feb 2008 15:30
    sp6
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Wszystko jest na stronie.Schemat oraz pliki Hex do zaprogramowania PIC 16F84.
  • #22 05 Feb 2008 18:50
    Krater28
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    :arrow: sp6
    Strasznie mały zakres pomiarowy (100nF; 10mH) :(
    Miernik może i dokładny ale żeby był w pełni funkcjonalny musi mieć automatyczne przełączanie zakresów - dla kogo kto się zajmuje programowaniem to pewnie żaden problem.

:arrow: Maj Marcin
    Czy Ty nawet po Polsku nie umiesz czytać? Na stronie podanej przez sp6 jest wszystko tylko trzeba czytać trochę więcej oprócz nagłówka. Jaki masz problem z tym plikiem WSAD? Skoro już sobie zainstalowałeś Total Commander-a to wejdź w ten zip - tam są dwa pliki (HEX i BIN) i po wybraniu jednego z nich naciśnij F3 wtedy będziesz miał podgląd. Notatnikiem też można podejrzeć te pliki. Zastanawiam sie tylko po co Ci patrzeć na te pliki? Nie widziałeś nigdy kodu szesnastkowego? Te pliki są potrzebne do zaprogramowania układu a do zaprogramowania układu jest potrzebny z kolei programator a do programatora jest potrzebny program wczytujący te pliki - taki mały łańcuch zależności.
  • #23 24 Jul 2009 08:53
    dj_volt
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    elektrojendrul wrote:
    Witam,
    Jakiś czas temu kupiłem sobie ten kit, lecz nie udało mi się go złożyć... Na wyświetlaczu pojawia się 8 kwadracików. Dodam że nawet wykonywałem drugą płytkę PCB żeby wyeliminować błąd podczas lutowania. Jeżeli ktoś miał podobny problem to bardzo proszę o pomoc. Miernik ten pochłonął sporo moich zasobów finansowych (zamawiałem dodatkowy zaprogramowany kontroler), więc jeżeli ktoś zna ten problem to bardzo proszę o wskazówki.

Pozdrawiam

Witam! Mam podobny problem. Wymieniałem już kondensatory odsprzęgające rezonator kwarcowy, sam rezonator i LCD. Może ktoś ma "receptę" na ten problem? Miernik potrzebny a nie działa :-(
  • #24 24 Jul 2009 14:01
    sp3ots
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Witam !
    Jeśli na LCD 1x16 pojawiaj się osiem prostokątów to może być wiele przyczyn:
    źle zaprogramowany procesorek, złe lutowanie, uszkodzony
    rezonator kwarcowy.
    Powodzenia życzę. Stefan
  • #25 14 Aug 2009 09:58
    dj_volt
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    sp3ots wrote:
    Witam !
    Jeśli na LCD 1x16 pojawiaj się osiem prostokątów to może być wiele przyczyn:
    źle zaprogramowany procesorek, złe lutowanie, uszkodzony
    rezonator kwarcowy.
    Powodzenia życzę. Stefan

Wczoraj zaprogramowałem nowego AT89S52. Miernik śmiga. Chyba dostałem uszkodzonego procka w zestawie...
  • #26 25 Oct 2009 12:46
    Morfeusz1991
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam, czy na schemacie te połączone punkty(większe kręgi) są zwarte? czy to błąd i trzeba będzie je rozdzielić?
  • #27 25 Oct 2009 15:36
    pawelcb33
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Jakie wymiary ma płytka do tego miernika lub ma ktoś wzór pcb w pdf,protelu ?
  • #28 25 Oct 2009 16:23
    Morfeusz1991
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Jeśli Cię to usatysfakcjonuje to tutaj zapodaje gotowy obrazek do wydrukowania z PhotoShop'a

Uwaga! W Image size musisz ustawić 156,32 px/cm (wcześniej odznaczyć Rsample Image)
  • #29 25 Oct 2009 17:12
    Krater28
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    :arrow: Morfeusz1991
    Lepiej jak podasz wymiary w milimetrach. Nie każdy drukuje w Photoshopie - ja używam do tego zwykłej przeglądarki IrfanView. Możesz poprawić swój załącznik płytki obcinając te niepotrzebne marginesy. Wtedy wystarczy tylko wpisać wymiary drukowanego obrazka i będzie git - każdemu wyjdzie tak samo. Przecież nikt nie będzie instalował specjalnie Photoshopa po to żeby mu dobrze wydrukowało. A bywa tak że różne programy różnie drukują. Dlatego obciąć marginesy i podać rzeczywiste wymiary płytki - każdy sobie poradzi.
  • #30 25 Oct 2009 18:07
    Morfeusz1991
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    W Irfanie też powinna być opcja px/cm. Dałem przykład jak to zrobić w PS'ie, ale to nie wyklucza innych możliwości

Wymiary płytki:
    51,5 x 82,5
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products