Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym kleicie pęknięte obudowy laptopów ?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> Czym kleicie pęknięte obudowy laptopów ?
Autor
Wiadomość
keseszel
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Polska

Post#1 Post autora tematu 06 Lut 2008 16:29   

Czym kleicie pęknięte obudowy laptopów ?

Witam.
Mam pękniętą obudowę w okolicach zawiasów matrycy. Na razie nie przeszkadza, ale jednak mnie drażni. Jakim dobrym klejem można by to skleić? Kropelka - jakoś jestem na nią uczulony ;-) Może jest inna technika, którą można polecić? Rozbiórka obudowy, podłożenie czegoś i dopiero sklejenie? Jak Koledzy radzicie sobie z takim problemem?
Powrót do góry

tronic1
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Police, Alesund-Norwegia

Post#2 06 Lut 2008 16:37   

Re: Czym kleicie pęknięte obudowy laptopów ?

Samo klejenie niewiele da. Za chwilę pęknie znowu. Zdemontuj obudowę i od spodu daj łatę z podobnego plastyku aby klej reagował zarówno z jedną jak i drugą powierzchnią. Klej jakiś na bazie cjanopanu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2008 16:37   

Powrót do góry

milakowie
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: wrocław

Post#3 06 Lut 2008 16:40   

Z obudowami i plastikiem laptopów różnie to bywa polecam klej na allegro lub ebay " J-B Weld " dwa składniki a wiąze jak diabli i nie roztapia elementów plastikowych . Do kropelek i tego typu wynalazków nie mam przekonania używam tego kleju i jest ok zawiasy trzymają do dziś .
Powrót do góry

AdrianZ
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łabunie

Post#4 06 Lut 2008 19:26   

Kleje 2 składnikowe, które miesza się tylko przed samym klejeniem nie maja sobie równych i sa najlepszym sposobem na sklejenie czegoś trwale, niektóre z tego co wiem potrafią stwardnieć i utrzymać konsystencje metalu wiec ciężko będzie coś takiego złamać powtórnie. Wada jest cena ale warto nimi kleić ważne części.
Powrót do góry

jag61
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Łódź

Post#5 06 Lut 2008 21:33   

Koledzy - pozwolicie, że wtrącę swoje dwa grosze - NIE MA KLEJÓW UNIWERSALNYCH (zwłaszcza do tworzyw sztucznych).
keseszel - przed klejeniem dobrze jest wiedzieć z jakim tworzywem ma się do czynienia - są takie które będzie bardzo ciężko skleić ( tworzywa termoplastyczne - głównie polietylen, polipropylen itp) - są takie, które można, choć nie jest to łatwo (trzeba odpowiednio "przygotować" powierzchnię przed klejeniem).
No i w miejscach narażonych na siły rozciągające/ścinające raczej nie powinno się kleić bez "podkładki"...
Polecam przeczytać ten temat..
pozdrowienia dla wszystkich.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2008 21:33   

Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#6 07 Lut 2008 07:34   

Obudowy matryc pękają przy zawiasach nie bez przyczyny, najczęściej z powodu zatartych zawiasów. Należy najpierw wymontować je wyregulować siłę trzymania a na to trzeba trochę pomyśleć jak to zrobić w tym modelu.
Powrót do góry

keseszel
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 Post autora tematu 07 Lut 2008 11:07   

Ciekawa strona o tworzywach Nie wyobrażam sobie aby palić obudowe laptopa aby sprawdzić twardość plastiku . A co koledzy sądzą o Poxipolu lub Distalu ?Zawiasy przesmaruje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lut 2008 11:07   

Powrót do góry

jag61
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 07 Lut 2008 15:50   

Jeżeli obudowa jest z twardego PCV - użyłbym kleju do PCV..
Przy tworzywach takich jak polipropylen - kolega raczej nie będzie miał możliwości sklejenia (takie się raczej zgrzewa).
Co do "palenia ( ;-) ) obudowy - wystarcza bardzo mały kawałek ( np. wiór z wewnętrznego usztywnienia) by uzyskać żądane informacje :-) ( no i oczywiście dobry nos oraz doświadczenie..).
Być może dało by się np. wgrzać gęstą siatkę metalową (jako dodatkowe wzmocnienie) a później zrobić i wkleić "nakładkę" od wewnątrz.
P.s.
Distal i Poxipol są żywicami epoksydowymi - nadawać by się mogły pod warunkiem, że miałyby przyczepność do tworzywa ( ale wzmacniałbym je np. włóknem szklanym lub siatką metalową).
P.s.2
Kiedyś zdarzało mi się "zgrzewać" polipropylen używając lutownicy z ukształtowanym grotem - zostaje wtedy kwestia "obrobienia" spoiny.
Powrót do góry

WITEK1952
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Olsztyn

Post#9 08 Lut 2008 23:25   

Witam.Od lat używam Bondini.Jest trochę zagęszczony i dłużej schnie niż kropelka.Narazie lepszego w tej cenie nie znam.Pozdrawiam.
Powrót do góry

jag61
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 09 Lut 2008 02:50   

Witek - rzeczywiście można spróbować (choć to też typ kleju cyjanoakrylowego) - ale, jak napisałeś - tym w formie żelu (są różne odmiany)

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

Dodam jeszcze, że Bondinim w żelu można "nadlewać" ubytki...
Powrót do góry

keseszel
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 Post autora tematu 09 Lut 2008 21:43   

Wiem,że to nie na temat. Ja miałem klejone obuwie tym klejem :-) . Po prostu znajomy miał resztówkę. Trzymał naprawdę świetnie. I był baaardzo drogi. A ile teraz kosztuje?
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#12 09 Lut 2008 22:03   

Kiedyś w Travelmate obłamała mi się klapa, to wtapiałem zszywki (na przemian od góry i od dołu), z drugiej strony je zaginałem, a na koniec zalałem przezroczystym Poxipolem. Nakładałem go kilka warstw, a przedostatnią zamalowałem na czarno. Miejsce klejenia było wymaskowane taśmą, także ostatecznie na klapie pozostał pasek z poxipolu o równych krawędziach - nie wyglądało to najgorzej.

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

jag61
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 09 Lut 2008 23:29   

tzok - zrobiłeś tak jak pisałem - tyl;ko zamiast wtapiania siatki - zszywki i nakładka z kleju ;-) - grunt aby było skuteczne.
keseszel - coś koło 15-20 zł (jak dobrze pamiętam) - tylko jest problem ze znalezieniem w żelu... :-(
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lut 2008 23:29   

Powrót do góry

AoT_Hunter_PL
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Opole

Post#14 10 Paź 2008 20:25   

A ja dzisiaj kupiłem klej firmy Technicqll do Plastików Twardych „Agresywny” – częściowo rozpuszcza (topi) klejone powierzchnie

Kosztował mnie w Ciastoramie koło 4zł z groszami , koleś mi go polecił powiedział , że klej ten potrafi właśnie podczas zachodzenia reakcji roztopić w spoinie łączone części miejscowo gdzie zostaną połączone również oryginalnym materiałem.

Klej nadaje się do współczesnych tworzyw sztucznych takich jak wszelkie plastiki , abs-y, szkło akrylowe, persplex-y, tr-y, eva-y itp.

<<On powiedział , że naprawiał tym klejem plastikową część w swojej lornetce mówi, że trzyma bardzo dobrze i mocno po związaniu się.>>

Wymagane mocne dociśnięcie klejonych części i ówczesne ich oczyszczenie.

Dziś wypróbuje bo mam pęknięty zawias już jest "cham jeden" wyregulowany i przesmarowany – kupiłem okazyjnie używanego laptopa w stanie zaniedbanym teraz go dopieszczam :].

Po połączeniu elementów pomyśle o jakiś dodatkowym zabezpieczeniu od wewnątrz obudowy. Myślałem, żeby wyprofilować jakieś płytki metalowe (blaszki) zmatowić powierzchnie elementów łączonych plastiku oraz blaszek i zrobić małe wzmocnienie w miejscu uszkodzonym.

Zobaczymy co z tym wyjdzie :)

Tutaj był podobny temat poruszony z omawianym klejem agresywnym nadającym się do klejenie ABS-u >

www.elektroda.pl/rtvforum/topic862954.html
Powrót do góry

WITEK1952
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Olsztyn

Post#15 10 Paź 2008 21:02   

Witam serdecznie.Ponieważ też lubię mieć w 100% sprawny sprzęt mam pytanie.Czy przesmarowanie zawiasów nie spowodowało słabszego trzymania klapy matrycy.Pozdrawiam.
Powrót do góry

AoT_Hunter_PL
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Opole

Post#16 11 Paź 2008 00:24   

Cześć już odpowiadam (posmarowanie zupełnie suchych zawiasów w jakimś stopniu obluzuje opór bo po to to jest części będą miały mniejsze tarcie o siebie) posmarowanie jak najbardziej musi być to są części mechaniczne które trą o siebie muszą być przesmarowane zapewni to przyjemniejsze użytkowanie >> stare laptopy mogą "piszczeć skrzypiec" przysłowiowo ja stare zawiasy w drzwiach jak tam będzie sucho.

Po drugie uprzyjemni to prace będzie działało wszystko przyjemnie płynnie bez zacięć.

Rozkręcić i dobrze nasmarować, a jeśli jest tam śruba do regulacji docisku nią wyreguluj prawidłowy docisk i pomimo, że przesmarujesz będzie odpowiedni opór dla klapy.

Uwaga żeby nie był za duży (tak jak w przypadku gdy zawiasy mogą być zanieczyszczone bez smaru , "zapieczone") stare laptopy często mają przez to popękane zawiasy.
Powrót do góry

Hucul
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Elbląg, Brzoza

Post#17 11 Paź 2008 00:53   

Z mojego doświadczenia wynika , że plastik w pobliżu zawiasów pęka z trzech powodów :
-suche zawiasy
-niedokręcone śruby przy zawiasach
- wadliwa konstrukcja
Dwa pierwsze powody "złośliwie" dają o sobie znać dopiero po pęknięciu obudowy , trzeci można ominąć kupując sprzęt bez tej wady , co przy nowych modelach trudno wyczuć .
Moja metoda na tę usterkę to doprowadzenie zawiasów do porządku i dobry klej cyjanoakrylowy (Loctite na przykład) .
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> Czym kleicie pęknięte obudowy laptopów ?
Strona 1 z 1