Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Mój komputer bardzo głośno pracuje

Matizz92 09 Feb 2008 17:37
 • #1 09 Feb 2008 17:37
  Matizz92
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  Od jakiegoś czasu mój komputer bardzo głośno pracuje. Czasami jest to nie
  do zniesienia. Pomóżcie mi. Dziś dwa razy otwierałem kompa, wyczyściłem go w środku z kurzu sprężonym powietrzem ale nadal wyje. Chciałbym to sam zrobić a nie oddawać do jakiegoś serwisu, chcę aby komputer był bardzo cichy, proszę o rade.Napiszcie mi wszystko po kolei co mam zrobić
 • #2 09 Feb 2008 17:42
  ginio77
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Witam
  Wszystko wskazuje na to że któryś z wentylatorów pracujących w komputerze jest za to odpowiedzialny.
  Rozwiązaniem jest przesmarowanie go lub wymiana na nowy to jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem.
  Wentylatorki w końcu nie są aż tak drogie a efekt "ciszy w kompie" będzie zdecydowanie dłuższy.
 • #3 09 Feb 2008 17:43
  duczka
  Level 24  
  Helpful post? (0)
  Witam. Komputer głośno pracuje przez wiatraczki. Przede wszystkim musisz wymienić wiatraczki, albo wykręcić je i oderwać naklejkę (najczęściej są okrągłe te naklejki) po środku niego i kropelkę oleju dać, po czym ponowni zakleić to miejsce naklejką. To na jakiś czas powinno wystarczyć.
 • #4 09 Feb 2008 19:30
  Matizz92
  Level 7  
  Topic author Helpful post? (0)
  Mogę normalnie odkręcić wiatraczek i nic się nie stanie, oczywiście przy wyłączonym prądzie?CZy sam dam rade?CZy to jest trudne wymiana wiatraczka??

  Dodano po 9 [minuty]:

  chyba wentylator od procesora jest na radiatorze( jeśli się nie mylę to jest taki kwadrat z metalu popreczina w paski nie? )

  Dodano po 7 [minuty]:

  Mam jeszcze jewdno pytani. Jaki mam kupić wentylator??W jakiej cenie są dobre wentylatory
 • #5 09 Feb 2008 19:31
  Interno
  Level 21  
  Helpful post? (-4)
  Jeśli pytasz o wiatrak na radiatorze procesora to można to tak zrobić.
  Lecz delikatnie z naciskiem na płytę i uwaga na drobne elementy na płycie.
  Konserwacja według zaleceń kolegów.
  Przydałoby się też wymienić pastę pod radiatorem.
 • #6 09 Feb 2008 21:10
  neo_dc
  Level 31  
  Helpful post? (+1)
  Jeśli to wentylator tak wyje to go wymień lub przesmaruj. Najlepiej poćwicz na jakimś starym wentylatorze jak masz ( nic na siłę, wszystko ładnie się da ).

  Sprawdź, jak jest mocowany wentylator i czy trzyma on sam siebie czy cały radiator ( nieraz nie da się odkręcić samego wentylatora, tylko całość ).
  Jeśli się da, to do dzieła.

  Wymiana pasty na procesorze to dodatkowy koszt - kupić trzeba dobrą pastę ( arctic silver czy co tam obecnie jest dobre, ja stosuję tą i polecam :) ) - około 20 zł.

  Nie są to trudne zadania, ale warto przedtem dużo poczytac o tym, co ma się zrobić ( na google naprawdę jest dużo materiałów ) i nic na siłę. Spróbuj może też poradzić się kogoś doświadczonego ( tylko nie sprzedawcy w byle sklepie z kompami - niektórzy tylko aby wcisnąć towar ).
 • #7 10 Feb 2008 12:24
  jag61
  Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  Helpful post? (0)
  matizz - wentylator z radiatora - jeśli to AMD (lub starsze -PIII) - po prostu odkręcasz 4 śrubki, przy P4 - odpinasz (przy nowszych - nie wiem).
  Co do zdejmowania radiatora - jeśli nie masz pewnej ręki/doświadczenia - przy AMD (starszych - na socketA/s462) lepiej nie próbuj - łatwo uszkodzić rdzeń procesora - nie jest niczym osłonięty.
  Jest też prawdopodobne, że łopatki wentylatora "oblepiły się" kurzem - należy je wyczyścić i to dokładnie (ale ostrożnie).
  Jeśli chodzi o "smarowanie" wentylatorów:
  1 - w przypadku wentylatorów z łożyskiem ślizgowym ( są produkowane z porowatych spieków brązu łożyskowego) należy nasączyć łożysko olejem maszynowym (dostęp tylko z jednej strony "od tyłu" wentylatora pod naklejką)
  2 - w przypadku wentylatorów z łożyskami kulkowymi jest trochę gorzej - olej nie może być za rzadki (szybko wypłynie) lub za gęsty (za duże opory)
  Oczywiście w przypadku zużycia się łożysk (wyczuwalne ruchy na boki) - nie pozostaje nic innego jak wymiana wentylatora(najlepiej na identyczny)
  Tak samo postępuje się w przypadku wentylatorów kart graficznych, czy zasilaczy ( Uwaga - w zasilaczach wentylator może być przylutowany - znaczy przewody).
  Oczywiście całą operację robimy PO odłączeniu zasilania sieciowego ;-).
 • Helpful post
  #8 10 Feb 2008 12:46
  Removed
  Helpful post? (0)
  Olej to jedno, a prędkość obrotowa to drugie. Co z tego że kolega nasmaruje wiatrak jeżeli on będzie miał tak duże obroty że będzie wył. Miałem ten sam problem ze swoim coolerem na Socket 478. Był elegancko przesmarowany ale nic to nie dawało, wymieniłem na nowy. Przez jakiś czas chodził cicho ale po 2 miesiącach zaczął buczeć. Dorobiłem mu proste sterowanie termiczne na jednym tranzystorze i termistorze. Temperatura procesora jest taka jak była nawet przy obciążeniu, a komputera prawie wogole nie słychać. Zasilacz jest głośniejszy od tego wiatraka.
 • #9 10 Feb 2008 17:41
  jag61
  Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  Helpful post? (0)
  Kolego Łukasz - w pierwszym poście kol. matizz napisał:
  Quote:
  Od jakiegoś czasu mój komputer bardzo głośno pracuje.
  .
  Owo "wycie"o którym wspomina później może pochodzić od zbyt dużych obrotów - lecz traci sens pierwszego zdania - więc pozostaje raczej tylko wibracja spowodowana przez: 1.brud, 2.za duże tarcie (brak smarowania) lub 3."wyrobienie" łożyska.
  Punkty 1 i 2 można "naprawić niewielkim kosztem pracy..
  Co do zbyt dużych obrotów - osobiście nie jestem zwolennikiem wymuszania zmniejszenia obrotów w przypadku posiadania standardowych wentylatorów/radiatorów..
  Co innego w wypadku wymiany tych podzespołów na inne, o lepszym oddawaniu ciepła do otoczenia ( choć i wtedy musi być zapewniony odpowiedni przepływ powietrza) - ale nawet wtedy należy pamiętać o konserwacji zespołu chłodzącego.

  Dodano po 2 [minuty]:

  P.s.
  W Twoim przypadku - podejrzewam, że łożysko wentylatora zdążyło się "trochę" wyrobić - dlatego pomogło zmniejszenie ilości obrotów (lub zmieniło się z jakiegoś powodu wyważenie śmigła)...

  Dodano po 3 [minuty]:

  P.s.2
  Oczywiście - najprostszym rozwiązaniem (dla niektórych) - będzie zakup nowego wentylatora ;-)
 • #10 10 Feb 2008 18:36
  tronics
  Level 34  
  Helpful post? (0)
  Mój AC Pro na procku niestety też pewnego dnia przestał dobrze pracować (zamiast standardowych 2200rpm było ok 900! wentylator może nie był tak głośny jak te 4000-6000rpm ale dawał nieciekawy efekt akustyczny - podobny do podsynchronicznej prędkości pracy silnika reluktancyjnego). Nie miałem niestety pod ręką nic innego ja olej rzepakowy (jadalny) - efekty ustąpiły, niestety nie na długo..ten olej jest stanowczo za rzadki. Spróbowałem olej samochodowy i bez problemu wszystko śmiga, chociaż na dobrą sprawę powinien być jeszcze gęstszy, by nie mieć problemów w odległej przyszłości :D Ogółem preferuję kilka dużych wolnoobrotowych wentylatorów (czyt. zasilacz, procesor, obudowa i gfx) - przepływ powietrza znacznie lepszy, a głośność nikła.
 • #11 10 Feb 2008 19:04
  Removed
  Helpful post? (0)
  Quote:
  Owo "wycie"o którym wspomina później może pochodzić od zbyt dużych obrotów - lecz traci sens pierwszego zdania - więc pozostaje raczej tylko wibracja spowodowana przez: 1.brud, 2.za duże tarcie (brak smarowania) lub 3."wyrobienie" łożyska.


  No dobrze ale zmniejszenie obrotów wentylatora nie tylko powstrzymuje to buczenie ale i zapobiegnie tak szybkiemu zużywaniu się tego wentylatora i konieczności smarowania go co kilka miesięcy.

  Nie napisałem ze Matizz92 ma zrezygnować z tego smarowania, a tylko dodałem swoją sugestię która znacznie ułatwi życie jemu, jego uszom i komputerowi.

  Quote:
  W Twoim przypadku - podejrzewam, że łożysko wentylatora zdążyło się "trochę" wyrobić - dlatego pomogło zmniejszenie ilości obrotów (lub zmieniło się z jakiegoś powodu wyważenie śmigła)...


  Napisałem, że kupiłem drugi wiatrak i po około 2 miesiącach było to samo Oczywiście kurz też jest przyczyną ale zauważcie koledzy że gdy wentylator kręci się trochę wolniej to i mniej tego kurzu pochłania.

  W wielu wypadkach pomaga zmniejszenie napięcia z 12 na nawet 8V i już jest znacznie ciszej.
 • #12 10 Feb 2008 22:03
  jag61
  Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  Helpful post? (0)
  Możliwe, że się robi już dyskusja - ale :
  1. Łożyska ślizgowe są fabrycznie nasycane ciśnieniowo olejem ( a przynajmniej winny być ;-) ) - ich ponowne nasycenie przy normalnym ciśnieniu zajmuje trochę czasu
  2. Co do dokładności produkcji łożysk - to hmmm - możliwe, że miałeś pecha za drugim razem.
  3. Jak dotąd "reanimowałem" już trochę wentylatorów (różnych) z których najstarszy ma w chwili obecnej 11 lat ( dwukrotna "reanimacja") i mogę powiedzieć tylko, że kiedyś robili je chyba dokładniej....
  4. Jeśli matizz czuje się na siłach - zawsze może spróbować zmniejszenia obrotów - byle bez przesady.
  W końcu, jak powiedział Łukasz, najważniejsza jest "błoga cisza" i dobrze chodzący komp :-).
  Pozdrawiam wszystkich.
  Search 4 million + Products
Browse Products