Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Mój komputer bardzo głośno pracuje

Matizz92 09 Lut 2008 17:37
  • #1 09 Lut 2008 17:37
    Matizz92
    Poziom 8  

Od jakiegoś czasu mój komputer bardzo głośno pracuje. Czasami jest to nie
    do zniesienia. Pomóżcie mi. Dziś dwa razy otwierałem kompa, wyczyściłem go w środku z kurzu sprężonym powietrzem ale nadal wyje. Chciałbym to sam zrobić a nie oddawać do jakiegoś serwisu, chcę aby komputer był bardzo cichy, proszę o rade.Napiszcie mi wszystko po kolei co mam zrobić

• #2 09 Lut 2008 17:42
    ginio77
    Poziom 17  

Witam
    Wszystko wskazuje na to że któryś z wentylatorów pracujących w komputerze jest za to odpowiedzialny.
    Rozwiązaniem jest przesmarowanie go lub wymiana na nowy to jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem.
    Wentylatorki w końcu nie są aż tak drogie a efekt "ciszy w kompie" będzie zdecydowanie dłuższy.

• #3 09 Lut 2008 17:43
    duczka
    Poziom 25  

Witam. Komputer głośno pracuje przez wiatraczki. Przede wszystkim musisz wymienić wiatraczki, albo wykręcić je i oderwać naklejkę (najczęściej są okrągłe te naklejki) po środku niego i kropelkę oleju dać, po czym ponowni zakleić to miejsce naklejką. To na jakiś czas powinno wystarczyć.

• #4 09 Lut 2008 19:30
    Matizz92
    Poziom 8  

Mogę normalnie odkręcić wiatraczek i nic się nie stanie, oczywiście przy wyłączonym prądzie?CZy sam dam rade?CZy to jest trudne wymiana wiatraczka??

Dodano po 9 [minuty]:

chyba wentylator od procesora jest na radiatorze( jeśli się nie mylę to jest taki kwadrat z metalu popreczina w paski nie? )

Dodano po 7 [minuty]:

Mam jeszcze jewdno pytani. Jaki mam kupić wentylator??W jakiej cenie są dobre wentylatory

• #5 09 Lut 2008 19:31
    Interno
    Poziom 21  

Jeśli pytasz o wiatrak na radiatorze procesora to można to tak zrobić.
    Lecz delikatnie z naciskiem na płytę i uwaga na drobne elementy na płycie.
    Konserwacja według zaleceń kolegów.
    Przydałoby się też wymienić pastę pod radiatorem.

• #6 09 Lut 2008 21:10
    neo_dc
    Poziom 31  

Jeśli to wentylator tak wyje to go wymień lub przesmaruj. Najlepiej poćwicz na jakimś starym wentylatorze jak masz ( nic na siłę, wszystko ładnie się da ).

Sprawdź, jak jest mocowany wentylator i czy trzyma on sam siebie czy cały radiator ( nieraz nie da się odkręcić samego wentylatora, tylko całość ).
    Jeśli się da, to do dzieła.

Wymiana pasty na procesorze to dodatkowy koszt - kupić trzeba dobrą pastę ( arctic silver czy co tam obecnie jest dobre, ja stosuję tą i polecam :) ) - około 20 zł.

Nie są to trudne zadania, ale warto przedtem dużo poczytac o tym, co ma się zrobić ( na google naprawdę jest dużo materiałów ) i nic na siłę. Spróbuj może też poradzić się kogoś doświadczonego ( tylko nie sprzedawcy w byle sklepie z kompami - niektórzy tylko aby wcisnąć towar ).

• #7 10 Lut 2008 12:24
    jag61
    Specjalista d/s ochrony radiologicznej

matizz - wentylator z radiatora - jeśli to AMD (lub starsze -PIII) - po prostu odkręcasz 4 śrubki, przy P4 - odpinasz (przy nowszych - nie wiem).
    Co do zdejmowania radiatora - jeśli nie masz pewnej ręki/doświadczenia - przy AMD (starszych - na socketA/s462) lepiej nie próbuj - łatwo uszkodzić rdzeń procesora - nie jest niczym osłonięty.
    Jest też prawdopodobne, że łopatki wentylatora "oblepiły się" kurzem - należy je wyczyścić i to dokładnie (ale ostrożnie).
    Jeśli chodzi o "smarowanie" wentylatorów:
    1 - w przypadku wentylatorów z łożyskiem ślizgowym ( są produkowane z porowatych spieków brązu łożyskowego) należy nasączyć łożysko olejem maszynowym (dostęp tylko z jednej strony "od tyłu" wentylatora pod naklejką)
    2 - w przypadku wentylatorów z łożyskami kulkowymi jest trochę gorzej - olej nie może być za rzadki (szybko wypłynie) lub za gęsty (za duże opory)
    Oczywiście w przypadku zużycia się łożysk (wyczuwalne ruchy na boki) - nie pozostaje nic innego jak wymiana wentylatora(najlepiej na identyczny)
    Tak samo postępuje się w przypadku wentylatorów kart graficznych, czy zasilaczy ( Uwaga - w zasilaczach wentylator może być przylutowany - znaczy przewody).
    Oczywiście całą operację robimy PO odłączeniu zasilania sieciowego ;-).

• Pomocny post
    #8 10 Lut 2008 12:46
    Usunięty
  • #9 10 Lut 2008 17:41
    jag61

Kolego Łukasz - w pierwszym poście kol. matizz napisał:

Cytat:
    Od jakiegoś czasu mój komputer bardzo głośno pracuje.
    .
    Owo "wycie"o którym wspomina później może pochodzić od zbyt dużych obrotów - lecz traci sens pierwszego zdania - więc pozostaje raczej tylko wibracja spowodowana przez: 1.brud, 2.za duże tarcie (brak smarowania) lub 3."wyrobienie" łożyska.
    Punkty 1 i 2 można "naprawić niewielkim kosztem pracy..
    Co do zbyt dużych obrotów - osobiście nie jestem zwolennikiem wymuszania zmniejszenia obrotów w przypadku posiadania standardowych wentylatorów/radiatorów..
    Co innego w wypadku wymiany tych podzespołów na inne, o lepszym oddawaniu ciepła do otoczenia ( choć i wtedy musi być zapewniony odpowiedni przepływ powietrza) - ale nawet wtedy należy pamiętać o konserwacji zespołu chłodzącego.

Dodano po 2 [minuty]:

P.s.
    W Twoim przypadku - podejrzewam, że łożysko wentylatora zdążyło się "trochę" wyrobić - dlatego pomogło zmniejszenie ilości obrotów (lub zmieniło się z jakiegoś powodu wyważenie śmigła)...

Dodano po 3 [minuty]:

P.s.2
    Oczywiście - najprostszym rozwiązaniem (dla niektórych) - będzie zakup nowego wentylatora ;-)

• #10 10 Lut 2008 18:36
    tronics
    Poziom 34  

Mój AC Pro na procku niestety też pewnego dnia przestał dobrze pracować (zamiast standardowych 2200rpm było ok 900! wentylator może nie był tak głośny jak te 4000-6000rpm ale dawał nieciekawy efekt akustyczny - podobny do podsynchronicznej prędkości pracy silnika reluktancyjnego). Nie miałem niestety pod ręką nic innego ja olej rzepakowy (jadalny) - efekty ustąpiły, niestety nie na długo..ten olej jest stanowczo za rzadki. Spróbowałem olej samochodowy i bez problemu wszystko śmiga, chociaż na dobrą sprawę powinien być jeszcze gęstszy, by nie mieć problemów w odległej przyszłości :D Ogółem preferuję kilka dużych wolnoobrotowych wentylatorów (czyt. zasilacz, procesor, obudowa i gfx) - przepływ powietrza znacznie lepszy, a głośność nikła.

• #11 10 Lut 2008 19:04
    Usunięty
  • #12 10 Lut 2008 22:03
    jag61

Możliwe, że się robi już dyskusja - ale :
    1. Łożyska ślizgowe są fabrycznie nasycane ciśnieniowo olejem ( a przynajmniej winny być ;-) ) - ich ponowne nasycenie przy normalnym ciśnieniu zajmuje trochę czasu
    2. Co do dokładności produkcji łożysk - to hmmm - możliwe, że miałeś pecha za drugim razem.
    3. Jak dotąd "reanimowałem" już trochę wentylatorów (różnych) z których najstarszy ma w chwili obecnej 11 lat ( dwukrotna "reanimacja") i mogę powiedzieć tylko, że kiedyś robili je chyba dokładniej....
    4. Jeśli matizz czuje się na siłach - zawsze może spróbować zmniejszenia obrotów - byle bez przesady.
    W końcu, jak powiedział Łukasz, najważniejsza jest "błoga cisza" i dobrze chodzący komp :-).
    Pozdrawiam wszystkich.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty