Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenie żyrandola - 5 żarówek

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Serwisanci -> Podłączenie żyrandola - 5 żarówek
Autor
Wiadomość
Andkor11
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 10 Lut 2008 13:27   

Podłączenie żyrandola - 5 żarówek

Witam!
Proszę o pomoc!
Mam żyrandol na 5 żarówek. Wychodzą z niego trzy przewody:
Brązowy, niebieski i żółto-zielony. Przy czym żółto-zielony jest podłączony do obudowy żyrandola.
Z sufitu - cztery: brązowy, niebieski, żóto-zielony i czarny.
Ze ściany (z wyłącznika) - trzy: niebieski, czarny i żóto-zielony.
Co powinienem zrobić aby świeciły się 2 albo 3 albo wszystkie?

Pozdrawiam.
Andrzej
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lut 2008 13:27   

Powrót do góry

robert.szarek
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: krosno

Post#2 10 Lut 2008 13:35pomocny post - solucja   

Re: Podłączenie żyrandola - 5 żarówek

Jeśli z żyrandola na pewno wychodzi tylko 3 przewody- przyczym żółto zielony galwanicznie polaczony jest z obudową żyrandola,to w żyrandolu bedzie świecilo tylko 5żarówek jednocześnie lub woogóle,by świecilo tak jak sobie życzyłbyś należy dołożyć jeszcze 1 przewod.ten żółto zielony to b.ważny przewód to UZIEMIENIE metalowych czesci tego żyrandola.
Powrót do góry

Andkor11
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 10 Lut 2008 13:58   

Witam!
Tak, wychodzą tylko trzy.
Jednak kilka dni temu podłączałem inny żyrandol, z którego tez wychodziły trzy, a świeci: 2/3/5 - dla mnie to dziwne (tymczasem obejrzę dokładnie tamten żyrandol).
Pozdrawiam.
Powrót do góry

wamp
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: sosnowiec

Post#4 10 Lut 2008 14:17pomocny post - solucja   

Witam.
Z sufitu powinno wychodzić zero i dwie fazy po przełącziku. Zero podpinasz wspólnie do wszystkich żarówek a pozostałe dwa kable fazowe podpinasz osobno do dwóch przewodów fazowych żyrandola.
Powrót do góry

LiutenetMaria
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#5 10 Lut 2008 14:39pomocny post - solucja   

Andkor11 napisał:
Witam!
Tak, wychodzą tylko trzy.
Jednak kilka dni temu podłączałem inny żyrandol, z którego tez wychodziły trzy, a świeci: 2/3/5 - dla mnie to dziwne (tymczasem obejrzę dokładnie tamten żyrandol).
Pozdrawiam.

to że też wychodziły 3 o niczym nie świadczy. Zależy jakie 3 przewody. W tamtym zapewne żyrandol nie był uziemiony. W tym Twoim może świecić tylko 5 lub 0.
Powrót do góry

neo_dc
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tczew

Post#6 10 Lut 2008 15:19pomocny post - solucja   

w nowym żyrandolu masz
- PE ( uziemienie )
- N ( zero )
- L ( faza )

Jak chcesz mieć 2 + 3 to musisz mieć :

- PE ( uziemienie )
- N ( zero )
- L1 ( faza ) - od 3 żarówek
- L2 ( faza ) - od 2 żarówek

Czyli musiałbyś dołożyć dodatkowy przewód w żyrandolu i podzielić go na sekcje ( jak da się rozebrać ).

Z sufitu wychodzi Ci

- PE
- N
- L1
- L2

L1, L2 to ta sama faza, tylko że po wyłączniku ( L1 załączane jest przez jeden klawisz , L2 przez drugi ) żeby ktoś nie mówił, że w żyrandolu są 2 fazy :D
Powrót do góry

Andkor11
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 10 Lut 2008 19:48   

Witam Państwa ponownie!

Bardzo dziekuję za pomoc. Jak zadziała, to zamelduję.
Pozdrawiam i życze miłego (niestety końca) weekendu.

Pozdrawiam
Andrzej

Dodano po 3 [godziny] 35 [minuty]:

Melduję, że się udało! :D:D
Z początku wydawało mi się to takie trywialne, później niemożliwe do wykonania, a na koniec (dzięki Państwa pomocy) – wykonalne :D
Z powyższego po raz kolejny wynika, że człek uczy się przez całe życie.
Dziękuję za pomoc (bardzo szybką i konkretną pomoc)!

Pozdrawiam:
Andrzej
Elektro-laik

Dodano po 6 [minuty]:

To jeszcze raz ja.
Wiadomość do Administratora.

Pragnę niniejszym podziękować osobie, która posługuje się nickiem "pasorzytek". Tzn chciałbym podarować Temu Panu punkty (wymieniliśmy kilka e-maili).

Pozdrawiam:
Andrzej
Powrót do góry

mi_sza1
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: terespol

Post#8 17 Mar 2008 15:34   

Witam wszystkich. Podłączam sie do tematu bo mam taki problem. podłączałem dzisiaj żyrandol na 5 zarówek( żyrandola wychodzą 4 przewody; czarny brązowy niebieski i ż/ź). W kostce wychodzącej z sufitu byly trzy przewody 2 niebieskie i czarny. Na czarnym w srodku próbówka swieci w kazdym polozeniu włacznika.
Podłaczylem zero do jednego niebieskieo a do pozostałych dwóch czrny i brązowy z żyrandola.
i świecą przy właczeniu pierwszego klawisza 3 żarówki, gdy dolączam drugi klawisz to gasną te trzy a zapalaja sie dwie pozostale. dlaczego gasna tez trzy a nie zapala sie pięc na raz?? Bo myśle myśle i nie wiem. moze cos poknocilem. Prosze o pomoc. I dlaczego próbówka wskazuje napięcie przy wyłaczonym właczniku?
Powrót do góry

marekniko
Poziom 16
Poziom 16

Post#9 17 Mar 2008 15:55   

mi_sza1 podłącz kolorami sufit z żyrandolem a żz z żyrandola nie podłączaj. Czyli: czar.z czar; nieb.z nieb;nieb.z brąz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Mar 2008 15:55   

Powrót do góry

darek23422
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Rybnik

Post#10 17 Mar 2008 16:07   

Żółto zielony to uziemienie jest po to by nie poraziło kogoś prądem. niebieski kabel zero a brąz czy czarny faza złącz je kolorami i po sprawie po naciśnięciu na włącznik wszystkie powinny się zapalić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Mar 2008 16:07   

Powrót do góry

mi_sza1
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 17 Mar 2008 16:28   

hmmm. no własnie patrząc na kolory to tak podłaczyłem wlasnie jak napisales.

Dodano po 4 [minuty]:

tez wydawalo mi sie to proste ale dzieje sie wlasnie tak jak opisalem wyzej.
polączone jest tak
niebieski- niebieski
czarny- czarny
niebieski- brązowy;
pierwsza kolumna to kolory przewodów w kostce. a druga to wyprowadzena z zyrandola. i na kostce ten czarny ma napiećie w kazdej pozycji dwuprzyciskowego włacznika
Powrót do góry

marekniko
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 17 Mar 2008 18:04   

Sprawdż na kostce sufitowej neonówką czy przy wyłączonym wyłączniku masz prądowy (neonówka świeci)tylko na jednym przewodzie. To będzie wspólny dla obu sekcji żyrandola. Dwa pozostałe będą dla poszczególnych sekcji. 2 wariant: na kostce sufitowej niema prądowego. Włączasz wył. i na dwóch przewodach powinna zaświecić neonówka. Te przewody będą dla poszczególnych sekcji żyrandola. Ten co nie świeci będzie jako wspólny.
Powrót do góry

darek23422
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 17 Mar 2008 18:08   

Może być coś w żyrandolu namieszane weź go rozkręć i zobacz jak jest to połączone przy okazji możesz wymienić przewody na nowe.
Powrót do góry

marekniko
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 17 Mar 2008 18:14   

Zyrandol jest w porządku bo mi_sza pisze że wszystkie świecą, żle tylko podłącza.
Powrót do góry

darek23422
Poziom 21
Poziom 21

Post#15 17 Mar 2008 18:19   

A skąd on może wiedzieć czy świecą może łatwiej będzie jeśli włożysz kabel z wtyczką do gniazdka i będziesz po kolei próbował. Jeśli nie chcesz tak to sprawdź miernikiem.
Powrót do góry

mi_sza1
Poziom 3
Poziom 3

Post#16 17 Mar 2008 18:23   

marekniko napisał:
Sprawdż na kostce sufitowej neonówką czy przy wyłączonym wyłączniku masz prądowy (neonówka świeci)tylko na jednym przewodzie. To będzie wspólny dla obu sekcji żyrandola. Dwa pozostałe będą dla poszczególnych sekcji. 2 wariant: na kostce sufitowej niema prądowego. Włączasz wył. i na dwóch przewodach powinna zaświecić neonówka. Te przewody będą dla poszczególnych sekcji żyrandola. Ten co nie świeci będzie jako wspólny.

To bedzie ta pierwsza wersja. nonówka świeci przy wyłączonym właczniku na jednym przewodzie w kostce( czrnym, środkowym w kostce) a oba skrajne niebieskie są bez napięcia. wiec jak podłaczyc aby zaswieciły wszytkie pięc na raz? da sie czy nie? dlaczego gasna trzy gdy właczam pozostale dwie zarówki?
Powrót do góry

marekniko
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 17 Mar 2008 18:34   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=928194 Tu masz w tym poście schemat.

Dodano po 8 [minuty]:

Musisz znależć wspólny na żyrandolu i połączyć go z tym co świeci na suficie. Dwa pozostałe z żyr. z tymi co nie świecą na suf. ż/z nie podł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Mar 2008 18:34   

Powrót do góry

mi_sza1
Poziom 3
Poziom 3

Post#18 17 Mar 2008 19:17   

ok. Dziekuje bardzo. juz chyba zaczaiłem. Wspolny w żyrandolu więc bedzie niebieski(niby zero) i podłaczam go do tego w kostce z napięciem, a dwa pozostałe łącze z czarnym i brązowym w żyrandolu i powinno dzialac? tak.
Więc obecne podłaczenie jest jakies niebezpieczne? Bezpieczników nie wyrzuca i swieci juz od polowy dnia. z tym ze albo trzy żarówki albo dwie nastepne.
Powrót do góry

marekniko
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 17 Mar 2008 19:40   

Powinny świecić 3 albo 2 albo 5. Teraz wg norm stosuje się tzw.uziemienie ochronne.zapobiega ono porażeniu prądem w razie tzw. przebicia.Dawniej nie było tego i dlatego brak jest z sufitu czwartego przewodu. Pozdr.
Powrót do góry

motyl22
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: brzesko

Post#20 17 Mar 2008 20:34   

Przede wszystkim jest namieszane w wyłączniku bo przerywana powinna być faza a nie zero. Pozdrawiam!
Powrót do góry

robert.szarek
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: krosno

Post#21 17 Mar 2008 22:35   

Zakladam:: z Twopjego opisu wynika ze masz na kostke llaczeniowa/na suficie/podana jest FAZA a przerywane wyłączniekiem sa ZERA.Powinno byc odwrotnie bezposrednio powinno byc ZERO a po wyłączniku przerywana powinna byc FAZAOdszukaj ktory przewod w zyrandolu to ZERO a ktore to przewody FAZOWE po wyłącznikowe sa w tym zyrandolu.Odszukasz to reszta powinna byc prosta.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Serwisanci -> Podłączenie żyrandola - 5 żarówek
Strona 1 z 1