Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Generally -> Dziwne zużycie gazu tej zimy....
Author
Poziom 24
Poziom 24

Post#1 Post from the author of the topic 14 Feb 2008 14:18   

Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Witam
Natchniony sygnałami TV o przesadnym zużyciu gazu do ogrzewania ( i chyba nie tylko) przeprowadziłem analizę u siebie i jestem zdziwiony.
Budynek ocieplony piętrowy ok 180 m², lokalizacja okolice Poznania
Zużycie średnie dzienne w zimie:
12,79 m³ w zimie 2006/2007
18,95 m³ w zimie obecnej.
Jak wiemy zima jest wyjątkowo ciepła, a dodatkowo zaopatrzyłem dom w wiatrołap ( dotychczas wychodziło się wprost z korytarza połączonego z salonem na dwór, obecnie jest "śluza")
Bliko 50% przyrostu zużycia sygnalizuje że ktoś tu nas robi w jelenia do płacenia .......( musiała kolosalnie spaść kaloryczność stosowanego gazu-dod. info- jeszcze nie przestawiono nas na GZ 50, mamy chyba GZ35..)
Proszę o spostrzeżenia kolegów na ten temat, mile widziane podobne, dające się porównać informację z innych rejonów kraju.
Pozdr.J

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 14 Feb 2008 14:18   

Back to top

obi997
Poziom 20
Poziom 20

Post#2 14 Feb 2008 16:51   

Re: Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Witam

U nas w Opolu również zamieszanie. Zajrzyj tutaj: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080213/REGION/614368700

Helpful message? + -

Back to top

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#3 14 Feb 2008 16:59   

Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.

Helpful message? + -

Back to top

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Post#4 Post from the author of the topic 14 Feb 2008 18:31   

A czy wieje w całym kraju tak samo ?
Jeżeli to by była przyczyna -( nie twierdzę że nie) to czekamy na raporty innych opalczy niegazowych Very Happy
Pozdr.J.

Helpful message? + -

Back to top

Removed

Post#5 14 Feb 2008 19:23   

Rzeczywiście coś w tym jest, i sprawa wydaje mi się rozwojowa, za okres rozliczeniowy przyszło mi 1100 zł, mimo że powodowany chęcią oszczędności wymieniłem wszystkie okna!
Nigdy, nawet przy starych oknach i w mroźne zimy takie rachunki mi nie przychodziły!

Helpful message? + -

Back to top

vigo
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 14 Feb 2008 19:29   

W zachodniopomorskim jest to samo. Według ostatniego rachunku zużyłem o 200m gazu więcej niż w poprzednim miesiącu. Nigdy nie miałem tak wysokiego rachunku. Mocne wiatry to wiały rok temu a nie teraz. Wciskają kit ludziom i myślą, że w to uwierzą.
Jednak według mnie, jest to niestety sprawa nie do wygrania, więc płacz i płać...

Helpful message? + -

Back to top

dolar666
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 14 Feb 2008 22:53   

robokop wrote:
Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.

U mnie dokładnie tak samo w zeszłym roku 3,5tony miału i 1m3 bardzo suchego drzewa poszło na cały sezon a paliło się do kwietnia na obecną chwilę przepaliłem 2t miału 1t węgla i do tego 3m3 akacji ściętej w tym roku a dopiero mamy luty.

Helpful message? + -

Back to top

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 16 Feb 2008 13:58   

Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem. Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.

Helpful message? + -

Back to top

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 16 Feb 2008 15:14   

jacur wrote:
Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem.(...)

Robią dokladnie tak samo; pompują azot, m³ lecą, a ciepła nie ma :cry

jacur wrote:
(...)Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.

I to jest problem największy, gdyż jak się orientowalem, brak jest dostępnych przenosnych przyrządów pomiarowych (kalorymetr).
Rozdzielnie gazu pewnie wiedzą o tym, że nie ma na nich bata i dlatego tak sobie "przycinają".

Jedyny co widzialem, to duży przemysłowy- ale to nie wchodzi w rachubę.

Chyba że ktoś ma inną wiedzę w tym temacie- chodzi o pomiar kaloryczności- chętnie też skorzystam.[/code]

Helpful message? + -

Back to top

Removed

Post#10 16 Feb 2008 17:17   

Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.
Żona stwierdziła, że ma odczucie, że potrawy gotują się dłużej...

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 16 Feb 2008 17:17   

Back to top

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 16 Feb 2008 17:29   

LElectricfil wrote:
Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.

Sama obserwacja płomienia nic nie daje, a i odczucie Twojej zony też nic nie wnosi do tematu.

Tu chodzi o stwierdzenie, czy gaz jest o odpowiedniej kalorycznosci zgodnie z założeniami.
A dopiero na tej podstawie można walczyć z dostawcą- rozdzielcą.

Helpful message? + -

Back to top

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#12 16 Feb 2008 18:00   

LElectricfil wrote:

Kolor płomienia zależy od warunków spalania gazu, zawartości tlenu w powietrzu, pary wodnej, a także od naturalnego zużycia dysz gazowych - zmienia się stosunek gaz/powietrze regulowany przesłonami pod palnikami.
W programie tv który rozpętał burzę, była wizyta w laboratorium gazowni, gdzie gaz jest na bieżąco badany metodą chromatografii gazowej i znaczących odchyłek nie stwierdzono. Nigdzie nie jest napisane że gaz ma być o jakości zgodnej z górna granicą normy, wystarczy że się w normie mieści.

Helpful message? + -

Back to top

pawel-foto
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 16 Feb 2008 18:28   

U mnie jest ok.10-11m3 dziennie. Domek ok.100m2.-ocieplony, okna szczelne. Sterowanie elektroniczne pieca i jak nie ma nikogo w domu temp. ustawiona dużo niżej.
W mroźne zimy zuźycie też było na takim poziomie.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 16 Feb 2008 18:28   

Back to top

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Post#14 16 Feb 2008 18:49   

Odczucie mam takie że zamienia się w pewność.
Są dni że płomyczek mały a rury aż buzują.
A na drugi dzień temp. zewnętrzna jak była, płomień żołty, do połowy komory spalania, woda w czajniku kilka minut, czajnik okopcony, a rury ciepławe.
Wniosek oczywisty -azot się nie pali..
Zaprzyjaźniony gazownik oczywiści odpowiedznio "potraktowany" do stany wesołości praktycxznie to przyznał. Na drugi dzień po małej prowokacji "no przecież powiedziałeś że dodajecie azotu jak spada ciśnienie" a mało nie umarł ze strachu. To najwieksza tajemnica firmy.
Chcę zrobić zabawkę do ciągłego pomiaru zawartości metanu w "gazie " GZ 50. Potrzebny metanomierz górniczy o zakresie do 100% Są takie.
Ma ktoś???
Resztę mam juz prawie gotową..
W

Helpful message? + -

Back to top

twazny
Poziom 19
Poziom 19

Post#15 25 Feb 2008 13:33   

Witam. Myślałem że tylko w podkarpackim wystąpiło coś takiego.Użytkownicy otrzymali ostatnio rachunki o 20-30% wyższe.A jaka zima wszyscy widzą.Nie można tego tłumaczyć wiatrami,nie w takiej skali.
Jeszcze jak dojdą zapowiadane podwyżki rzędu trzydziestu procent, a przyjdzie zima jak 3lata temu?
zwróciliście uwagę na procentową zawartość składników rachunku: abonament,opłata przesyłowa stała,zmienna ?
Podpisuję się pod prośbą poprzednika o możliwość pomiaru gazu w "gazie".Jakieś sugestie jak nie dać się monopoliście?
Pozdr.

Helpful message? + -

Back to top

janusz2k
Poziom 13
Poziom 13

Post#16 25 Feb 2008 15:44   

Też mam podobne odczucia.
Kiedyś zrobiłem test taki: Podgrzewałem wodę (piec jest dwufunkcyjny) w ustawieniu na max. Sprawdziłem temp wody (oczywiście odczekałem pewien czas, by nagrzały sie rury, wiadro itp.) i wyliczyłem ile kalorii otrzymała woda. Mniej wiecej zgadzało się to z mocą pieca.
Sprawdzając zużycie gazu wyliczyłem, ze przy GZ50 moc pieca powinna być ponad 40kW (katalogowo jest 24kW). Gaz okazał sie GZ42, ale i tak wychodziło sporo za duże zużycie gazu.
Nie są to dokładne pomiary, ale dają pojęcie o rzędzie tych wielkości.

Helpful message? + -

Back to top

Jarkon2
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 28 Feb 2008 11:22   

Ciekawy temat i wnioski. Ja coraz poważniej myślę o innych źródłach ciepła, mniej kosztownych.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic106471-420.html

Helpful message? + -

Back to top

włuczykij
Poziom 21
Poziom 21

Post#18 28 Feb 2008 20:56   

Hmm.. chyba wczoraj albo przedwczoraj w radiu zet Janusz Wajs (nie wiem czy dobrze napisałem) rozpatrywał sprawy gazowe. Chodziło o ilość azotu w gazie. Bardzo ciekawie sie słuchało.

Helpful message? + -

Back to top

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#19 28 Feb 2008 21:13   

Wiem am to zazwyczaj mój car siągnie 160 na gazue teraz 140 i co?
H W D Gazownikom
Ciekawe kto nakazuje wpuszczać azot.
Może za przykładem zakładów Energrtycznych robią ci neodymy nasi azot.

Helpful message? + -

Back to top

andreas50
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 26 Mar 2008 22:42   

Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.

Helpful message? + -

Back to top

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Post#21 27 Mar 2008 02:07   

PErpetuum mobile??

Helpful message? + -

Back to top

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#22 27 Mar 2008 07:39   

Niewiele wniosę ale mam podobne odczucia jeśli chodzi o kaloryczność gazu. Mój poligon wprawdzie niewielki tj kuchnia gazowa ale wyraźnie odczuwam różnicę w stosunku do lat ubiegłych. Ten sam czajnik wody na tym samym palniku (czyszczonym) aktualnie gotuję wodę kilka minut dłużej (oceniam na ponad 10%).

Helpful message? + -

Back to top

TM85
Poziom 20
Poziom 20

Post#23 27 Mar 2008 08:02   

Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. Shocked

Helpful message? + -

Back to top

andreas50
Poziom 14
Poziom 14

Post#24 27 Mar 2008 08:34   

Napisałem "taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych" , nie darmowego, a to różnica i to zasadnicza. I nie jest to "PErpetuum mobile". Tarcie, kawitacja i prądy wirowe powodują wzrost temperatury, ja tylko chcę to wykorzystać do ogrzewania domu, wody itp

Helpful message? + -

Back to top

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Post#25 30 Mar 2008 00:28   

TM85 wrote:
Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. Shocked

Mylisz sie.
Licznik gazu liczy objętość. Temperatura gazu w sieci to tempertatura gruntu, a to prawie zawsze kilka stopni Celsjusza. Tyle samo co woda w wodociągu.
Tak że nawet gdy mniejsze ciśninie to licznik wolniej chodzi.
A objetość -co spaliłes to płaciśz.

Dodano po 1 [minuty]:

andreas50 wrote:
Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.

A może jakaś próba przedstawienia tego pomysłu??

Helpful message? + -

Back to top

NATAL
Poziom 12
Poziom 12

Post#26 30 Mar 2008 03:19   

http://www.ure.gov.pl/portal/pl/44/2590/Informacja_dotyczaca_skarg_odbiorcow_na_wysokie_rachunki_za_gaz_na_terenie_wojew.html
http://www.ure.gov.pl/portal/pl/305/1988/Czy_w_przypadku_zlej_jakosci_gazu_mozna_domagac_sie_od_dostawcy_zbadania_paliwa_.html
Ewidentnie ktoś postanowił zarobić w tym sezonie grzewczym na odbiorcach gazu. Nie dziwił bym się, gdyby skargi były jednostkowe, ale problem jest dużo większy, bo już spora ilość odbiorców w całej Polsce zauważyła zbyt duże zużycie gazu. Sam mam rachunki horrendalnie wyższe w stosunku do poprzedniego sezonu, a przecież gaz, aż tak kosmicznie nie podrożał. Jeden z rozmówców Pana Janusza Weissa z Instytutu Górnictwa i Gazu na pytanie czy wpompowano azot do sieci odpowiedział, że w Polsce jest problem ze zbyciem azotu i wszystko jest możliwe.
Pozdrawiam serdecznie.

Helpful message? + -

Back to top

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Post#27 30 Mar 2008 10:58   

Marzenie ..
Jak pompuja tylko w nocy i dni wolne to każde (oczywiście w kilka miesięcy po skardze..)badania wykażą stan prawidłowy.
Pytanie
czy dostawca ma obowiązek ciagłego zapisu wartości opałowej gazu (liczba Wobbego czy tez w kWh/m3 a jeżeli tak to gdzie sa te zapisy??
A mój wskaźnik zawartości metanu w gazie już na ukończeniu..

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2008 10:58   

Back to top

ArthurCC
Poziom 19
Poziom 19

Post#28 30 Mar 2008 11:08   

Pompują na 100%. Zawsze to robią, tylko tym razem przegięli. Takich rachunków jak teraz, nie było nawet w najbardziej mroźne i wietrzne zimy. Tym powinien zająć się urząd kontroli. Powinni zwrócić ludziom pieniądze. Tylko wiadomo, że teraz za późno. Skąd teraz próbki.

Helpful message? + -

Back to top

NATAL
Poziom 12
Poziom 12

Post#29 30 Mar 2008 13:15   

U mnie liczniki spisuje taka jedna Pani, i jak ją zagadnąłem czy nie zauważyła niczego dziwnego, to mi powiedziała, że jakoś dziwnie duże zużycia ludzie mają w tym sezonie, i że ona w tym sezonie nie ogrzewa mieszkania gazem. Urząd Regulacji Energetyki nie pozwolił na drastyczne podwyżki cen gazu, no to kombinują jak by tu ludziom zwiększyć zużycie, no i się sprawdza. W kolejnym sezonie wracam na opał tradycyjny, bo pewnie nic tu się nie zwojuje, w sprawę musiałoby zaangażować się kilka instytucji, a na końcu prokurator. Można składać skargi, u mnie na placówce, to już się nawet przygotowali i mają gotowe druki do wypełnienia. Im więcej skarg tym lepiej, ale znając życie, to się zapewne okaże, że wpływ na liczniki miało globalne ocieplenie klimatu.

Helpful message? + -

Back to top

MiL999
Poziom 21
Poziom 21

Post#30 31 Mar 2008 08:53   

Mam nadzieję że to się wyjaśni i jeżeli faktycznie ktoś nabijał ludzi w butelkę to nie może mu to zostać odpuszczone. To nie są pojedyncze przypadki ale masowe oszukiwanie. Sprawa powinna zostać nagłośniona bo pojedyncze skargi nic tu nie dadzą.

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Generally -> Dziwne zużycie gazu tej zimy....
Page 1 of 2 Go to page 12  Next
Similar topics
Czy można samodzielnie sprawdzić zużycie gazu ? (3)
Kuchnia gazowa mastercook 3479 dynamic .Jak obliczyć zużycie gazu przez palnik (7)
Atak zimy? Skandal! Co o tym sądzicie? (14)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.064 seconds

elektroda.pl topic RSS feed