Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Dziwne zużycie gazu tej zimy....
Autor
Wiadomość
adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Swarzędz

Post#1 Post autora tematu 14 Lut 2008 15:18   

Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Witam
Natchniony sygnałami TV o przesadnym zużyciu gazu do ogrzewania ( i chyba nie tylko) przeprowadziłem analizę u siebie i jestem zdziwiony.
Budynek ocieplony piętrowy ok 180 m², lokalizacja okolice Poznania
Zużycie średnie dzienne w zimie:
12,79 m³ w zimie 2006/2007
18,95 m³ w zimie obecnej.
Jak wiemy zima jest wyjątkowo ciepła, a dodatkowo zaopatrzyłem dom w wiatrołap ( dotychczas wychodziło się wprost z korytarza połączonego z salonem na dwór, obecnie jest "śluza")
Bliko 50% przyrostu zużycia sygnalizuje że ktoś tu nas robi w jelenia do płacenia .......( musiała kolosalnie spaść kaloryczność stosowanego gazu-dod. info- jeszcze nie przestawiono nas na GZ 50, mamy chyba GZ35..)
Proszę o spostrzeżenia kolegów na ten temat, mile widziane podobne, dające się porównać informację z innych rejonów kraju.
Pozdr.J
Powrót do góry

obi997
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Opole

Post#2 14 Lut 2008 17:51   

Re: Dziwne zużycie gazu tej zimy....

Witam

U nas w Opolu również zamieszanie. Zajrzyj tutaj: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080213/REGION/614368700
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#3 14 Lut 2008 17:59   

Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lut 2008 17:59   

Powrót do góry

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Swarzędz

Post#4 Post autora tematu 14 Lut 2008 19:31   

A czy wieje w całym kraju tak samo ?
Jeżeli to by była przyczyna -( nie twierdzę że nie) to czekamy na raporty innych opalczy niegazowych :D
Pozdr.J.
Powrót do góry

Usunięty

Post#5 14 Lut 2008 20:23   

Rzeczywiście coś w tym jest, i sprawa wydaje mi się rozwojowa, za okres rozliczeniowy przyszło mi 1100 zł, mimo że powodowany chęcią oszczędności wymieniłem wszystkie okna!
Nigdy, nawet przy starych oknach i w mroźne zimy takie rachunki mi nie przychodziły!
Powrót do góry

vigo
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Szczecin

Post#6 14 Lut 2008 20:29   

W zachodniopomorskim jest to samo. Według ostatniego rachunku zużyłem o 200m gazu więcej niż w poprzednim miesiącu. Nigdy nie miałem tak wysokiego rachunku. Mocne wiatry to wiały rok temu a nie teraz. Wciskają kit ludziom i myślą, że w to uwierzą.
Jednak według mnie, jest to niestety sprawa nie do wygrania, więc płacz i płać...
Powrót do góry

dolar666
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Sandomierz

Post#7 14 Lut 2008 23:53   

robokop napisał:
Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.

U mnie dokładnie tak samo w zeszłym roku 3,5tony miału i 1m3 bardzo suchego drzewa poszło na cały sezon a paliło się do kwietnia na obecną chwilę przepaliłem 2t miału 1t węgla i do tego 3m3 akacji ściętej w tym roku a dopiero mamy luty.
Powrót do góry

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnów

Post#8 16 Lut 2008 14:58   

Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem. Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.
Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#9 16 Lut 2008 16:14   

jacur napisał:
Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem.(...)

Robią dokladnie tak samo; pompują azot, m³ lecą, a ciepła nie ma :cry

jacur napisał:
(...)Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.

I to jest problem największy, gdyż jak się orientowalem, brak jest dostępnych przenosnych przyrządów pomiarowych (kalorymetr).
Rozdzielnie gazu pewnie wiedzą o tym, że nie ma na nich bata i dlatego tak sobie "przycinają".

Jedyny co widzialem, to duży przemysłowy- ale to nie wchodzi w rachubę.

Chyba że ktoś ma inną wiedzę w tym temacie- chodzi o pomiar kaloryczności- chętnie też skorzystam.[/code]
Powrót do góry

Usunięty

Post#10 16 Lut 2008 18:17   

Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.
Żona stwierdziła, że ma odczucie, że potrawy gotują się dłużej...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lut 2008 18:17   

Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#11 16 Lut 2008 18:29   

LElectricfil napisał:
Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.

Sama obserwacja płomienia nic nie daje, a i odczucie Twojej zony też nic nie wnosi do tematu.

Tu chodzi o stwierdzenie, czy gaz jest o odpowiedniej kalorycznosci zgodnie z założeniami.
A dopiero na tej podstawie można walczyć z dostawcą- rozdzielcą.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lut 2008 18:29   

Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#12 16 Lut 2008 19:00   

LElectricfil napisał:

Kolor płomienia zależy od warunków spalania gazu, zawartości tlenu w powietrzu, pary wodnej, a także od naturalnego zużycia dysz gazowych - zmienia się stosunek gaz/powietrze regulowany przesłonami pod palnikami.
W programie tv który rozpętał burzę, była wizyta w laboratorium gazowni, gdzie gaz jest na bieżąco badany metodą chromatografii gazowej i znaczących odchyłek nie stwierdzono. Nigdzie nie jest napisane że gaz ma być o jakości zgodnej z górna granicą normy, wystarczy że się w normie mieści.
Powrót do góry

pawel-foto
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kielce

Post#13 16 Lut 2008 19:28   

U mnie jest ok.10-11m3 dziennie. Domek ok.100m2.-ocieplony, okna szczelne. Sterowanie elektroniczne pieca i jak nie ma nikogo w domu temp. ustawiona dużo niżej.
W mroźne zimy zuźycie też było na takim poziomie.
Powrót do góry

W.Wojtek
specjalista od telefonów
specjalista od telefonów

Miasto: Kłodzko

Post#14 16 Lut 2008 19:49   

Odczucie mam takie że zamienia się w pewność.
Są dni że płomyczek mały a rury aż buzują.
A na drugi dzień temp. zewnętrzna jak była, płomień żołty, do połowy komory spalania, woda w czajniku kilka minut, czajnik okopcony, a rury ciepławe.
Wniosek oczywisty -azot się nie pali..
Zaprzyjaźniony gazownik oczywiści odpowiedznio "potraktowany" do stany wesołości praktycxznie to przyznał. Na drugi dzień po małej prowokacji "no przecież powiedziałeś że dodajecie azotu jak spada ciśnienie" a mało nie umarł ze strachu. To najwieksza tajemnica firmy.
Chcę zrobić zabawkę do ciągłego pomiaru zawartości metanu w "gazie " GZ 50. Potrzebny metanomierz górniczy o zakresie do 100% Są takie.
Ma ktoś???
Resztę mam juz prawie gotową..
W
Powrót do góry

twazny
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: podkarpackie

Post#15 25 Lut 2008 14:33   

Witam. Myślałem że tylko w podkarpackim wystąpiło coś takiego.Użytkownicy otrzymali ostatnio rachunki o 20-30% wyższe.A jaka zima wszyscy widzą.Nie można tego tłumaczyć wiatrami,nie w takiej skali.
Jeszcze jak dojdą zapowiadane podwyżki rzędu trzydziestu procent, a przyjdzie zima jak 3lata temu?
zwróciliście uwagę na procentową zawartość składników rachunku: abonament,opłata przesyłowa stała,zmienna ?
Podpisuję się pod prośbą poprzednika o możliwość pomiaru gazu w "gazie".Jakieś sugestie jak nie dać się monopoliście?
Pozdr.
Powrót do góry

janusz2k
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kraków

Post#16 25 Lut 2008 16:44   

Też mam podobne odczucia.
Kiedyś zrobiłem test taki: Podgrzewałem wodę (piec jest dwufunkcyjny) w ustawieniu na max. Sprawdziłem temp wody (oczywiście odczekałem pewien czas, by nagrzały sie rury, wiadro itp.) i wyliczyłem ile kalorii otrzymała woda. Mniej wiecej zgadzało się to z mocą pieca.
Sprawdzając zużycie gazu wyliczyłem, ze przy GZ50 moc pieca powinna być ponad 40kW (katalogowo jest 24kW). Gaz okazał sie GZ42, ale i tak wychodziło sporo za duże zużycie gazu.
Nie są to dokładne pomiary, ale dają pojęcie o rzędzie tych wielkości.
Powrót do góry

Jarkon2
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 28 Lut 2008 12:22   

Ciekawy temat i wnioski. Ja coraz poważniej myślę o innych źródłach ciepła, mniej kosztownych.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic106471-420.html
Powrót do góry

włuczykij
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: hehm.... trzcianka? czarnków?? radosiew!!

Post#18 28 Lut 2008 21:56   

Hmm.. chyba wczoraj albo przedwczoraj w radiu zet Janusz Wajs (nie wiem czy dobrze napisałem) rozpatrywał sprawy gazowe. Chodziło o ilość azotu w gazie. Bardzo ciekawie sie słuchało.
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: Małopolska

Post#19 28 Lut 2008 22:13   

Wiem am to zazwyczaj mój car siągnie 160 na gazue teraz 140 i co?
H W D Gazownikom
Ciekawe kto nakazuje wpuszczać azot.
Może za przykładem zakładów Energrtycznych robią ci neodymy nasi azot.
Powrót do góry

andreas50
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Będzin

Post#20 26 Mar 2008 23:42   

Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.
Powrót do góry

W.Wojtek
specjalista od telefonów
specjalista od telefonów

Post#21 27 Mar 2008 03:07   

PErpetuum mobile??
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#22 27 Mar 2008 08:39   

Niewiele wniosę ale mam podobne odczucia jeśli chodzi o kaloryczność gazu. Mój poligon wprawdzie niewielki tj kuchnia gazowa ale wyraźnie odczuwam różnicę w stosunku do lat ubiegłych. Ten sam czajnik wody na tym samym palniku (czyszczonym) aktualnie gotuję wodę kilka minut dłużej (oceniam na ponad 10%).
Powrót do góry

TM85
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Ermland

Post#23 27 Mar 2008 09:02   

Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. 8-O
Powrót do góry

andreas50
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Będzin

Post#24 27 Mar 2008 09:34   

Napisałem "taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych" , nie darmowego, a to różnica i to zasadnicza. I nie jest to "PErpetuum mobile". Tarcie, kawitacja i prądy wirowe powodują wzrost temperatury, ja tylko chcę to wykorzystać do ogrzewania domu, wody itp
Powrót do góry

W.Wojtek
specjalista od telefonów
specjalista od telefonów

Post#25 30 Mar 2008 01:28   

TM85 napisał:
Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. 8-O

Mylisz sie.
Licznik gazu liczy objętość. Temperatura gazu w sieci to tempertatura gruntu, a to prawie zawsze kilka stopni Celsjusza. Tyle samo co woda w wodociągu.
Tak że nawet gdy mniejsze ciśninie to licznik wolniej chodzi.
A objetość -co spaliłes to płaciśz.

Dodano po 1 [minuty]:

andreas50 napisał:
Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.

A może jakaś próba przedstawienia tego pomysłu??
Powrót do góry

NATAL
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Frankfurt

Post#26 30 Mar 2008 03:19   

http://www.ure.gov.pl/portal/pl/44/2590/Informacja_dotyczaca_skarg_odbiorcow_na_wysokie_rachunki_za_gaz_na_terenie_wojew.html
http://www.ure.gov.pl/portal/pl/305/1988/Czy_w_przypadku_zlej_jakosci_gazu_mozna_domagac_sie_od_dostawcy_zbadania_paliwa_.html
Ewidentnie ktoś postanowił zarobić w tym sezonie grzewczym na odbiorcach gazu. Nie dziwił bym się, gdyby skargi były jednostkowe, ale problem jest dużo większy, bo już spora ilość odbiorców w całej Polsce zauważyła zbyt duże zużycie gazu. Sam mam rachunki horrendalnie wyższe w stosunku do poprzedniego sezonu, a przecież gaz, aż tak kosmicznie nie podrożał. Jeden z rozmówców Pana Janusza Weissa z Instytutu Górnictwa i Gazu na pytanie czy wpompowano azot do sieci odpowiedział, że w Polsce jest problem ze zbyciem azotu i wszystko jest możliwe.
Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2008 03:19   

Powrót do góry

W.Wojtek
specjalista od telefonów
specjalista od telefonów

Post#27 30 Mar 2008 10:58   

Marzenie ..
Jak pompuja tylko w nocy i dni wolne to każde (oczywiście w kilka miesięcy po skardze..)badania wykażą stan prawidłowy.
Pytanie
czy dostawca ma obowiązek ciagłego zapisu wartości opałowej gazu (liczba Wobbego czy tez w kWh/m3 a jeżeli tak to gdzie sa te zapisy??
A mój wskaźnik zawartości metanu w gazie już na ukończeniu..
Powrót do góry

ArthurCC
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Górowo

Post#28 30 Mar 2008 11:08   

Pompują na 100%. Zawsze to robią, tylko tym razem przegięli. Takich rachunków jak teraz, nie było nawet w najbardziej mroźne i wietrzne zimy. Tym powinien zająć się urząd kontroli. Powinni zwrócić ludziom pieniądze. Tylko wiadomo, że teraz za późno. Skąd teraz próbki.
Powrót do góry

NATAL
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Frankfurt

Post#29 30 Mar 2008 13:15   

U mnie liczniki spisuje taka jedna Pani, i jak ją zagadnąłem czy nie zauważyła niczego dziwnego, to mi powiedziała, że jakoś dziwnie duże zużycia ludzie mają w tym sezonie, i że ona w tym sezonie nie ogrzewa mieszkania gazem. Urząd Regulacji Energetyki nie pozwolił na drastyczne podwyżki cen gazu, no to kombinują jak by tu ludziom zwiększyć zużycie, no i się sprawdza. W kolejnym sezonie wracam na opał tradycyjny, bo pewnie nic tu się nie zwojuje, w sprawę musiałoby zaangażować się kilka instytucji, a na końcu prokurator. Można składać skargi, u mnie na placówce, to już się nawet przygotowali i mają gotowe druki do wypełnienia. Im więcej skarg tym lepiej, ale znając życie, to się zapewne okaże, że wpływ na liczniki miało globalne ocieplenie klimatu.
Powrót do góry

MiL999
Poziom 21
Poziom 21

Post#30 31 Mar 2008 08:53   

Mam nadzieję że to się wyjaśni i jeżeli faktycznie ktoś nabijał ludzi w butelkę to nie może mu to zostać odpuszczone. To nie są pojedyncze przypadki ale masowe oszukiwanie. Sprawa powinna zostać nagłośniona bo pojedyncze skargi nic tu nie dadzą.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Dziwne zużycie gazu tej zimy....
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny