X

Dziwne zużycie gazu tej zimy....

adamjur1 14 Feb 2008 14:18
  • #1 14 Feb 2008 14:18
    adamjur1
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Natchniony sygnałami TV o przesadnym zużyciu gazu do ogrzewania ( i chyba nie tylko) przeprowadziłem analizę u siebie i jestem zdziwiony.
    Budynek ocieplony piętrowy ok 180 m², lokalizacja okolice Poznania
    Zużycie średnie dzienne w zimie:
    12,79 m³ w zimie 2006/2007
    18,95 m³ w zimie obecnej.
    Jak wiemy zima jest wyjątkowo ciepła, a dodatkowo zaopatrzyłem dom w wiatrołap ( dotychczas wychodziło się wprost z korytarza połączonego z salonem na dwór, obecnie jest "śluza")
    Bliko 50% przyrostu zużycia sygnalizuje że ktoś tu nas robi w jelenia do płacenia .......( musiała kolosalnie spaść kaloryczność stosowanego gazu-dod. info- jeszcze nie przestawiono nas na GZ 50, mamy chyba GZ35..)
    Proszę o spostrzeżenia kolegów na ten temat, mile widziane podobne, dające się porównać informację z innych rejonów kraju.
    Pozdr.J
  • #2 14 Feb 2008 16:51
    obi997
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Witam

U nas w Opolu również zamieszanie. Zajrzyj tutaj: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080213/REGION/614368700
  • #3 14 Feb 2008 16:59
    robokop
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.
  • #4 14 Feb 2008 18:31
    adamjur1
    Level 39  
    Topic author Helpful post? (0)
    A czy wieje w całym kraju tak samo ?
    Jeżeli to by była przyczyna -( nie twierdzę że nie) to czekamy na raporty innych opalczy niegazowych :D
    Pozdr.J.
  • #5 14 Feb 2008 19:23
    Removed
    Helpful post? (0)
    Rzeczywiście coś w tym jest, i sprawa wydaje mi się rozwojowa, za okres rozliczeniowy przyszło mi 1100 zł, mimo że powodowany chęcią oszczędności wymieniłem wszystkie okna!
    Nigdy, nawet przy starych oknach i w mroźne zimy takie rachunki mi nie przychodziły!
  • #6 14 Feb 2008 19:29
    vigo
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    W zachodniopomorskim jest to samo. Według ostatniego rachunku zużyłem o 200m gazu więcej niż w poprzednim miesiącu. Nigdy nie miałem tak wysokiego rachunku. Mocne wiatry to wiały rok temu a nie teraz. Wciskają kit ludziom i myślą, że w to uwierzą.
    Jednak według mnie, jest to niestety sprawa nie do wygrania, więc płacz i płać...
  • #7 14 Feb 2008 22:53
    dolar666
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    robokop wrote:
    Wzięliście pod uwagę to że tej zimy jest wyjątkowo wietrznie?. Silny zimny wiatr jest większym złodziejem ciepła niż mróz. Ja mam ogrzewanie paliwem stałym i tez więcej go zużyłem niż w zeszłym roku. A kaloryczność drewna raczej nie spadła.

U mnie dokładnie tak samo w zeszłym roku 3,5tony miału i 1m3 bardzo suchego drzewa poszło na cały sezon a paliło się do kwietnia na obecną chwilę przepaliłem 2t miału 1t węgla i do tego 3m3 akacji ściętej w tym roku a dopiero mamy luty.
  • #8 16 Feb 2008 13:58
    jacur
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem. Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.
  • #9 16 Feb 2008 15:14
    serwis
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    jacur wrote:
    Z gazem sprawa jest prosta> Kaloryczność gazu mieści sie w dolnej granicy normy. Gazownia musi na czymś zarobić dawniej dodawali azot do gazu dla zmniejszenia kaloryczności a przez to do zwiększenia zużycia jak to robią w tej chwili nie wiem.(...)

Robią dokladnie tak samo; pompują azot, m³ lecą, a ciepła nie ma :cry

jacur wrote:
    (...)Jedyna rada na gazownie to autoryzowany pomiar kaloryczności gazu.

I to jest problem największy, gdyż jak się orientowalem, brak jest dostępnych przenosnych przyrządów pomiarowych (kalorymetr).
    Rozdzielnie gazu pewnie wiedzą o tym, że nie ma na nich bata i dlatego tak sobie "przycinają".

Jedyny co widzialem, to duży przemysłowy- ale to nie wchodzi w rachubę.

Chyba że ktoś ma inną wiedzę w tym temacie- chodzi o pomiar kaloryczności- chętnie też skorzystam.[/code]
  • #10 16 Feb 2008 17:17
    Removed
    Helpful post? (0)
    Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.
    Żona stwierdziła, że ma odczucie, że potrawy gotują się dłużej...
  • #11 16 Feb 2008 17:29
    serwis
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    LElectricfil wrote:
    Nie trzeba kalorymetru, wystarcza zaobserwować płomień na palniku, wszystkie barwy tęczy, w lecie był niebieściutki.

Sama obserwacja płomienia nic nie daje, a i odczucie Twojej zony też nic nie wnosi do tematu.

Tu chodzi o stwierdzenie, czy gaz jest o odpowiedniej kalorycznosci zgodnie z założeniami.
    A dopiero na tej podstawie można walczyć z dostawcą- rozdzielcą.
  • #12 16 Feb 2008 18:00
    robokop
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    LElectricfil wrote:

Kolor płomienia zależy od warunków spalania gazu, zawartości tlenu w powietrzu, pary wodnej, a także od naturalnego zużycia dysz gazowych - zmienia się stosunek gaz/powietrze regulowany przesłonami pod palnikami.
    W programie tv który rozpętał burzę, była wizyta w laboratorium gazowni, gdzie gaz jest na bieżąco badany metodą chromatografii gazowej i znaczących odchyłek nie stwierdzono. Nigdzie nie jest napisane że gaz ma być o jakości zgodnej z górna granicą normy, wystarczy że się w normie mieści.
  • #13 16 Feb 2008 18:28
    pawel-foto
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    U mnie jest ok.10-11m3 dziennie. Domek ok.100m2.-ocieplony, okna szczelne. Sterowanie elektroniczne pieca i jak nie ma nikogo w domu temp. ustawiona dużo niżej.
    W mroźne zimy zuźycie też było na takim poziomie.
  • #14 16 Feb 2008 18:49
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Helpful post? (0)
    Odczucie mam takie że zamienia się w pewność.
    Są dni że płomyczek mały a rury aż buzują.
    A na drugi dzień temp. zewnętrzna jak była, płomień żołty, do połowy komory spalania, woda w czajniku kilka minut, czajnik okopcony, a rury ciepławe.
    Wniosek oczywisty -azot się nie pali..
    Zaprzyjaźniony gazownik oczywiści odpowiedznio "potraktowany" do stany wesołości praktycxznie to przyznał. Na drugi dzień po małej prowokacji "no przecież powiedziałeś że dodajecie azotu jak spada ciśnienie" a mało nie umarł ze strachu. To najwieksza tajemnica firmy.
    Chcę zrobić zabawkę do ciągłego pomiaru zawartości metanu w "gazie " GZ 50. Potrzebny metanomierz górniczy o zakresie do 100% Są takie.
    Ma ktoś???
    Resztę mam juz prawie gotową..
    W
  • #15 25 Feb 2008 13:33
    twazny
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Witam. Myślałem że tylko w podkarpackim wystąpiło coś takiego.Użytkownicy otrzymali ostatnio rachunki o 20-30% wyższe.A jaka zima wszyscy widzą.Nie można tego tłumaczyć wiatrami,nie w takiej skali.
    Jeszcze jak dojdą zapowiadane podwyżki rzędu trzydziestu procent, a przyjdzie zima jak 3lata temu?
    zwróciliście uwagę na procentową zawartość składników rachunku: abonament,opłata przesyłowa stała,zmienna ?
    Podpisuję się pod prośbą poprzednika o możliwość pomiaru gazu w "gazie".Jakieś sugestie jak nie dać się monopoliście?
    Pozdr.
  • #16 25 Feb 2008 15:44
    janusz2k
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Też mam podobne odczucia.
    Kiedyś zrobiłem test taki: Podgrzewałem wodę (piec jest dwufunkcyjny) w ustawieniu na max. Sprawdziłem temp wody (oczywiście odczekałem pewien czas, by nagrzały sie rury, wiadro itp.) i wyliczyłem ile kalorii otrzymała woda. Mniej wiecej zgadzało się to z mocą pieca.
    Sprawdzając zużycie gazu wyliczyłem, ze przy GZ50 moc pieca powinna być ponad 40kW (katalogowo jest 24kW). Gaz okazał sie GZ42, ale i tak wychodziło sporo za duże zużycie gazu.
    Nie są to dokładne pomiary, ale dają pojęcie o rzędzie tych wielkości.
  • #17 28 Feb 2008 11:22
    Jarkon2
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Ciekawy temat i wnioski. Ja coraz poważniej myślę o innych źródłach ciepła, mniej kosztownych.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic106471-420.html
  • #18 28 Feb 2008 20:56
    włuczykij
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Hmm.. chyba wczoraj albo przedwczoraj w radiu zet Janusz Wajs (nie wiem czy dobrze napisałem) rozpatrywał sprawy gazowe. Chodziło o ilość azotu w gazie. Bardzo ciekawie sie słuchało.
  • #19 28 Feb 2008 21:13
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Wiem am to zazwyczaj mój car siągnie 160 na gazue teraz 140 i co?
    H W D Gazownikom
    Ciekawe kto nakazuje wpuszczać azot.
    Może za przykładem zakładów Energrtycznych robią ci neodymy nasi azot.
  • #20 26 Mar 2008 22:42
    andreas50
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.
  • #21 27 Mar 2008 02:07
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Helpful post? (0)
    PErpetuum mobile??
  • #22 27 Mar 2008 07:39
    mczapski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Niewiele wniosę ale mam podobne odczucia jeśli chodzi o kaloryczność gazu. Mój poligon wprawdzie niewielki tj kuchnia gazowa ale wyraźnie odczuwam różnicę w stosunku do lat ubiegłych. Ten sam czajnik wody na tym samym palniku (czyszczonym) aktualnie gotuję wodę kilka minut dłużej (oceniam na ponad 10%).
  • #23 27 Mar 2008 08:02
    TM85
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. 8-O
  • #24 27 Mar 2008 08:34
    andreas50
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Napisałem "taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych" , nie darmowego, a to różnica i to zasadnicza. I nie jest to "PErpetuum mobile". Tarcie, kawitacja i prądy wirowe powodują wzrost temperatury, ja tylko chcę to wykorzystać do ogrzewania domu, wody itp
  • #25 30 Mar 2008 00:28
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Helpful post? (0)
    TM85 wrote:
    Cały czas nurtuje mnie wpływ ciśnienia gazu a nawet temperatury na poziom jego zużycia. Możemy przecież otrzymywać gaz o niższym ciśnieniu niż założone. Czyli objętościowo tyle samo ale masowo mniej. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę. 8-O

Mylisz sie.
    Licznik gazu liczy objętość. Temperatura gazu w sieci to tempertatura gruntu, a to prawie zawsze kilka stopni Celsjusza. Tyle samo co woda w wodociągu.
    Tak że nawet gdy mniejsze ciśninie to licznik wolniej chodzi.
    A objetość -co spaliłes to płaciśz.

Dodano po 1 [minuty]:

andreas50 wrote:
    Mam pewną koncepcję taniego źródła ciepła opartego na wykorzystaniu elementów kawitacji, tarcia i prądów wirowych, ale muszę to wpierw sprawdzić, dopiero potem opiszę.

A może jakaś próba przedstawienia tego pomysłu??
  • #26 30 Mar 2008 03:19
    NATAL
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    http://www.ure.gov.pl/portal/pl/44/2590/Informacja_dotyczaca_skarg_odbiorcow_na_wysokie_rachunki_za_gaz_na_terenie_wojew.html
    http://www.ure.gov.pl/portal/pl/305/1988/Czy_w_przypadku_zlej_jakosci_gazu_mozna_domagac_sie_od_dostawcy_zbadania_paliwa_.html
    Ewidentnie ktoś postanowił zarobić w tym sezonie grzewczym na odbiorcach gazu. Nie dziwił bym się, gdyby skargi były jednostkowe, ale problem jest dużo większy, bo już spora ilość odbiorców w całej Polsce zauważyła zbyt duże zużycie gazu. Sam mam rachunki horrendalnie wyższe w stosunku do poprzedniego sezonu, a przecież gaz, aż tak kosmicznie nie podrożał. Jeden z rozmówców Pana Janusza Weissa z Instytutu Górnictwa i Gazu na pytanie czy wpompowano azot do sieci odpowiedział, że w Polsce jest problem ze zbyciem azotu i wszystko jest możliwe.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • #27 30 Mar 2008 10:58
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Helpful post? (0)
    Marzenie ..
    Jak pompuja tylko w nocy i dni wolne to każde (oczywiście w kilka miesięcy po skardze..)badania wykażą stan prawidłowy.
    Pytanie
    czy dostawca ma obowiązek ciagłego zapisu wartości opałowej gazu (liczba Wobbego czy tez w kWh/m3 a jeżeli tak to gdzie sa te zapisy??
    A mój wskaźnik zawartości metanu w gazie już na ukończeniu..
  • #28 30 Mar 2008 11:08
    ArthurCC
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Pompują na 100%. Zawsze to robią, tylko tym razem przegięli. Takich rachunków jak teraz, nie było nawet w najbardziej mroźne i wietrzne zimy. Tym powinien zająć się urząd kontroli. Powinni zwrócić ludziom pieniądze. Tylko wiadomo, że teraz za późno. Skąd teraz próbki.
  • #29 30 Mar 2008 13:15
    NATAL
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    U mnie liczniki spisuje taka jedna Pani, i jak ją zagadnąłem czy nie zauważyła niczego dziwnego, to mi powiedziała, że jakoś dziwnie duże zużycia ludzie mają w tym sezonie, i że ona w tym sezonie nie ogrzewa mieszkania gazem. Urząd Regulacji Energetyki nie pozwolił na drastyczne podwyżki cen gazu, no to kombinują jak by tu ludziom zwiększyć zużycie, no i się sprawdza. W kolejnym sezonie wracam na opał tradycyjny, bo pewnie nic tu się nie zwojuje, w sprawę musiałoby zaangażować się kilka instytucji, a na końcu prokurator. Można składać skargi, u mnie na placówce, to już się nawet przygotowali i mają gotowe druki do wypełnienia. Im więcej skarg tym lepiej, ale znając życie, to się zapewne okaże, że wpływ na liczniki miało globalne ocieplenie klimatu.
  • #30 31 Mar 2008 08:53
    MiL999
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Mam nadzieję że to się wyjaśni i jeżeli faktycznie ktoś nabijał ludzi w butelkę to nie może mu to zostać odpuszczone. To nie są pojedyncze przypadki ale masowe oszukiwanie. Sprawa powinna zostać nagłośniona bo pojedyncze skargi nic tu nie dadzą.
  Search 4 million + Products
Browse Products