Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Żarówki Energooszczędne - czy nadają się do łazienki?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Żarówki Energooszczędne - czy nadają się do łazienki?
Autor
Wiadomość
komanch
Poziom 14
Poziom 14

Post#1 Post autora tematu 23 Lut 2008 12:39   

Żarówki Energooszczędne - czy nadają się do łazienki?

Przeczytałem już chyba wszystko co dotyczy oświetlenia łazienki halogenkami i ich tendencji do szybkiego palenia się. Moje (230V)znajdują się w suficie opuszczonym na jakieś 11cm i palą się co miesiąc, szlag mnie już trafia, chcę je zmienić na coś innego.
Zastanawiam się nad żarówkami energooszczędnymi np. takimi: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Moje pytanie, czy tego typu żarówki wytrzymają w łazience? jest tam duża wilgotność i częste zmiany temperatur.
Powrót do góry

kierbedz4
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Toruń

Post#2 23 Lut 2008 13:56pomocny post - solucja   

Re: Żarówki Energooszczędne - czy nadają się do łazienki?

Witam. Spróbuj je zamienić na żarówki diodowe o barwie ciepłej białej 2 Watt lub o większym watażu. Zyskujesz na zużyciu energii ,co nie można powiedzieć o żarówkach halogenowych.Krótka żywotność polega na tym iż na zimne włókna żarówek 23oV po włączeniu następuje silne uderzenie prądu na zimne włókna żarówek i uszkodzenie żarówek najczęściej ma miejsce w chwili ich załączenia.Możesz znacznie przedłużyć pracę tych halogenów przez zamontowanie zamiast zwykłego wyłącznika ściemniacz 300W Gdzie łagodnie możesz podać na nie napięcie do maxsymalnej wartości ,stopniowo rozgrzewając włókna halogenów.Zarówki elektrooszczędne należało by w łażięce w oprawach ze względu dużą wilgotność w łazięce gdyż w trzonku takiej żarówki zabudowana jest elektronika.Pozatym żarówki tego typu nie lubią częstych załączeń i wówczas ulegają przyspieszonemu zużyciu. Sprawdza się instalacja ze ściemniaczem.Zabudowane zwykłe żarówki pracowały w żyrandolu w obwodzie ze ściemniaczem u mnie długi okres czasu.
Powrót do góry

komanch
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 23 Lut 2008 14:19   

kierbedz4 napisał:
Spróbuj je zamienić na żarówki diodowe o barwie ciepłej białej 2 Watt lub o większym watażu. Zyskujesz na zużyciu energii ,co nie można powiedzieć o żarówkach halogenowych.

Otóż to, zamierzałem całe mieszkanie "przerobić" na żarówki diodowe. Zacząłem na próbę od łazienki, kupiłem takie: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
po 2 dniach, padła pierwsza :|
mam już serdecznie dosyć halogenopodobnych żarówek.
Z drugiej strony mówisz, że żarówki elektrooszczędne nie lubią częstych załączeń,
no to już sam nie wiem co mam tam włożyć Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 23 Lut 2008 14:19   

Powrót do góry

komanch
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 Post autora tematu 23 Lut 2008 22:07   

Znalazłem coś takiego: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
warto spróbować?
Powrót do góry

Żuraw
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 24 Lut 2008 12:05   

Hi komanch. Z powodzeniem mozesz zastosowac LEDowe zródła swiatła, oszczedzi ci to kłopotu z wymianami żarówek jak i znacznie wiecej energii elektrycznej. Oczywiscie jednorazowy zakup jest bardziej kosztowny, ale warto.
Ja mam u siebie 3x1.5W typu MR16, ale mam nieduza (1.6x3m) i jasną łazienkę. Efekt jest rewelacyjny. Ilosc lampek najlepiej dobrac empirycznie.
Z MR16 masz do wyboru trzonki G5.3 lub GU10 te pierwsze zasilane sa napieciem 12V a drugie bezposrednio z sieci.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 24 Lut 2008 12:05   

Powrót do góry

komanch
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 Post autora tematu 24 Lut 2008 12:19   

Żuraw napisał:
Hi komanch. Z powodzeniem mozesz zastosowac LEDowe zródła swiatła, oszczedzi ci to kłopotu z wymianami żarówek jak i znacznie wiecej energii elektrycznej. Oczywiscie jednorazowy zakup jest bardziej kosztowny, ale warto.

Nie jestem pewien czy warto, czytałeś co napisałem wyżej? To były dosyć drogie LEDy i co z tego ....
Powrót do góry

Żuraw
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 24 Lut 2008 22:39   

Hmmm ;/ nie zauwazylem, no to miales niefart chyba albo był jakis trefny wynalazek z kiepska elektronika, chociaz cena na to nie wskazuje. W kazdym razie tez cos Ci powiem. Zanim zaadoptowal oswietlnie LEDowe w innych miejcach w domu (obecnie pracuje 18 lampek) kupiłem na próbe 2szt. u pewnego sprzedawcy na allegro typ GU10 i G5.3 o ile ta pierwsza pracuje do dziś to druga tak samo po kilku dniach zaczela mrugac :]. Mimo to nie zniechecilem sie, kupilem gdzie indziej juz cala serie wszystkie "ciepłe" i nic sie nie dzieje, przepracowały do teraz 7 miesiecy. Jak widac zarówka zarówce nie równa. Powodzenia
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 24 Lut 2008 22:39   

Powrót do góry

komanch
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 24 Lut 2008 22:51   

Dzięki, w sumie to masz rację, nie zniechęciłem się, dałem sobie tylko spokój z halogenkami (bez oprawek) w łazience.
Ale pozostałe pomieszczenia zamierzam potraktować GU10 LED, do każdej jednak dodam "miękki start" mam nadzieję że to pomoże.
Takie pytanie, czy jest duża różnica w mocy światła między 21, 32 a 48 diodami w żarówce?
Powrót do góry

Madrik
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#9 25 Lut 2008 14:14   

Niespecjalnie. Te diody z żarówek to takie same jak te w breloczkach z Chin. może te 48 szt. są deczko jaśniejsze od 21 szt. Ale po prawdzie, jako oświetlenie główne to raczej marnie się sprawdzają.
Są dostępne w handlu listwy diodowe na diodach 3W. Jedna taka diódka świeci jaśniej niż te 48 szt w oprawie po halogenie.
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Chorzów

Post#10 25 Lut 2008 14:27   

Można stosować LEDowe reflektorki na 230V, ale bardziej nadają się zimno białe (mają większy strumień niż ciepło białe). Do sredniej wielkości łazienki o nie zaciemnym wyposażeniu wystarczą 4 reflektorki. Każdy pobiera ok 20mA czyli ok 4,6W (1,2W to to co świeci). Więc 4*4,6 to ok 18.5W. Trwałość jest 10-20 krotnie większa niż halogeny. Pobór mocy 2 razy mniejszy. Co do kompaktów, to 11W kompakt średnio pobiera 19-20W mocy.
Można kupić LED12V i impulsowy zasilacz. Wtedy 4 LEDy pobierają wraz z zasilaczem 12-12W, a ze zwykłym trafo ponad 20W.
Powrót do góry

ciaper
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Kraków

Post#11 17 Kwi 2010 17:09   

Energooszczędna świetlówka kompaktowa do łazienki - tak czy nie ?
Z góry dzięki za wypowiedzi ...
Powrót do góry

l3sz3k
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 18 Kwi 2010 20:12   

ciaper napisał:
Energooszczędna świetlówka kompaktowa do łazienki - tak czy nie ?
Z góry dzięki za wypowiedzi ...

Nie. Jeżeli chcesz, aby Twoja dziewczyna/żona była zadowolona to tylko żarowe tradycyjne. Defekty skóry najmniej się uwidaczniają.
Koptakty osiągają całkowitą jasność po ok. minucie, a żarowe od razu.
Powrót do góry

ciaper
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Kraków

Post#13 18 Kwi 2010 20:29   

Heh, w tym przypadku się mylisz.
Lepiej żeby było widać defekty ... wtedy wszystko można zatuszować :D
Powrót do góry

l3sz3k
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 18 Kwi 2010 21:14   

ciaper napisał:
Heh, w tym przypadku się mylisz.
Lepiej żeby było widać defekty ... wtedy wszystko można zatuszować :D

hmm czyżby ?
Może zrób testy i potem się wypowiadaj.
Powrót do góry

LuckyDj
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: DKL

Post#15 18 Kwi 2010 22:14   

Zwykłe na 12V + trafo z soft-startem. Mam od ponad roku 3 oprawy w łazience i wymieniłem jak na razie 2 żarówki.
Powrót do góry

yanusch
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Koszalin

Post#16 18 Kwi 2010 22:55   

Z uwagi na częstotliwość włączania - w końcu zapalamy je nawet w słoneczny dzień, oraz krótkotrwałość użycia - świecenia zdecydowanie nie.
- pobierają większą moc w chwili zapalania,
- potrzebują więcej czasu na świecenie pełną jasnością,
- szybciej się zużywają.
Ja akurat mam 5 halogenków w suficie od ok. pięciu lat, i nie wymieniłem jeszcze żadnej. Widocznie kiedyś były lepszej jakości.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 18 Kwi 2010 22:55   

Powrót do góry

neolin
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 18 Kwi 2010 23:09   

Ja mam w łazience świetlówkę POLUX, szybko osiąga pełną jasność i działa już rok. Ale to wynik doświadczeń (smutnych), inne firmy poddawały się nawet po miesiącu...
Powrót do góry

Hefajstos
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 27 Kwi 2010 00:36   

Kilka refleksji:

- może uściślijmy co jest co. Bo pisze się nieraz o "żarowkach diodowych" czy "halogenach energooszczędnych". Halogen, to nie jest wszystko co ma odbłyśnik i kształt grzybka

- świetlówka w łazience (czy jak niektórzy to nazywają "żarówka energooszczędna") to kiepski pomysł, nie ten rodzaj światła. To się dobrze sprawdza do kuchni, do salonu, do każdego wnętrzna gdzie są normalne meble. W łazience - wole jednak zwykłe żarowki, lub pół na pół halogeny i świetlówki, ale nie jakiś badziew, co się psuje od częstego włączania.

- ostre światło halogenów z daje (pożądany przez kobiety) efekt "teatru". Kto pracował przy świetle scenicznym, wie o co chodzi:)

- LEDy w łazience - ciekawy pomysł, LED + białe wnętrze daje ciekawe efekty architektoniczne. Ale dobre LEDy, a nie 48szt nie wiadomo czego. Po co kupować 50szt badziewia, jak można 1 diodę mocy

- "halogen pali mi się co miesiąc". Może pora wezwać elektryka z analizatorem sieci? Nie ma to jak instalacja pełna świetlówek, zasilaczy impulsowych i innych ekologicznych (?) pomysłów. Mamy modę na oszczędzanie energii, ale rzeczywista oszczędność, to już trudniejsza sprawa.

- Normalne żarówki Osram czy Philips albo GE starczają na rok...dwa. Przynajmniej u mnie w domu. Chyba, że ktoś kupuje "nienormalne" (jakieś wynalazki typu Zext, Polux, Candlelux, Omnilux, itp, itd). W dodatku przeżylem szok, kiedy okazało się, że 35W Osram świecił mocniej niż 50W Zext. To dopiero ekologia:)

--
pozdrawiam
Hefi
Powrót do góry

Mirek Z.
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Opalenica

Post#19 28 Kwi 2010 21:52   

Regulamin - p.8.3, p.10.11.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Żarówki Energooszczędne - czy nadają się do łazienki?
Strona 1 z 1