Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY
Autor
Wiadomość
DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Opolskie

Post#1 Post autora tematu 23 Lut 2008 18:43   

Witam wszystkich elektroników. Chciałbym się pochwalić moim pierwszym projektem DIY - wzmacniaczem stereo. Przyznam się od razu"bez bicia"że projekt został wykonany z kitów ponieważ jestem początkującym elektronikiem i nie mam dużego doświadczenia. Przed wzmacniacz jest na układzie TDA 1524A, posiada regulację głośności, balansu, sopranu oraz basu. Wzmacniacz mocy to 2 końcówki mocy na popularnych TDA 7294. Moc wyjściowa ciągła 70W/8R, moc muzyczna 100W/8R przy zasilaniu +/- 40V. Końcówki mocy zasilane są zasilaczem symetrycznym, który zawiera 4 kondensatory o pojemności 4700 µF i mostek prostowniczy 15A/420V. Niestety mój projekt tyle mocy nie wyciąga, ponieważ transformator toroidalny ma napięcie 2x27V a po wyprostowaniu dało mi to około 2x36,4 (mierzyłem miernikiem), oczywiście w dzień bo napięcie w nocy spada i jest wtedy jeszcze mniejsze ale jeszcze nie sprawdzałem ile dokładnie wtedy wynosi. Transformator był wyprodukowany na zamówienie, jest w wersji audio o mocy 300VA, zawiera impregnację rdzenia i uzwojeń, ekranowanie elektryczne (między uzwojeniami) i magnetyczne (zewnętrzny ekran przeciwzakłóceniowy), zalewanie środka żywicą oraz antywibracyjne mocowanie. Wzmacniacz zawiera także soft-start toroida oraz układ opóźnionego dołączania kolumn (po 4 sekundach). Wzmacniacz niedługo będzie miał dopracowane aktywne chłodzenie za pomocą 2 wentylatorków, jestem w trakcie pracy nad nowym sterownikiem bo tamten się przypadkowo spalił podczas podłączania czujników temperatury. Całą obudowę wykonałem z dociętych na wymiar płyt pleksi o grubości 5mm. Obudowa jest klejona, tylko górna pokrywa trzyma się na narożnikach, tak aby było można w każdej chwili zdjąć górną pokrywę. Obudowa jest na 4 podstawkach o średnicy 10 cm i grubości 1 cm. Z jakości dźwięku jestem zadowolony ale niestety przed wzmacniacz TDA 1524A strasznie szumi, nawet gdy głośność jest na minimum i w przyszłości zamierzam go wymienić. Wzmacniacz ciągnie obecnie 2 kolumny Clatronic 350W RMS każda oraz tubę basową DIY 2x150W MAX i niema z tym problemu, tylko końcówki się trochę grzeją.
W przyszłości planuję dodatkowo wyposażyć go w tuner radiowy FM oraz podświetlenie niebieskimi diodami LED.

Poniżej zamieszczam parę zdjęć mojego projektu;

Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY
Powrót do góry

jarekgol
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Warszawa

Post#2 23 Lut 2008 19:43   

Re: Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY

No śliczne! Przypomina mi stare dobre czasy technikum i prac dyplomowych :)
A jak Ci szumi, spróbuj go (przedwzm.) zamknąć w metalową puszkę podłączoną do masy - ekran oraz użyj ekranowanych przewodów między gniazdami we i przedwzmacniaczem oraz do potencjometrów. Jeszcze pytanie czy szumi czy buczy ;> ?
Ps. Jeśli można spytać, ile dałeś za trafo?
Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: łódzkie

Post#3 23 Lut 2008 20:50   

Żadne ekranowanie i inne cuda nic tu nie pomogą, układy TDA1524 tak mają i trzeba to przeboleć, albo zmienić go na inny.
Powrót do góry

traax
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Ruda Śląska

Post#4 23 Lut 2008 21:19   

tda 1524a to masakra. najgorszy preamp jaki widziałem. nie dość że szumi to przy zwiekszeniu np basu pierdzi!!. wywal ten układ jak najszybciej i zrób jakiś preamp na procku lub na schematach z unitry;d Podłaczalem tda pod preamp z unitry ws 442 i pieknie grało ;p;d
Powrót do góry

raczek3
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Kazimierz Dolny

Post#5 23 Lut 2008 21:32   

Witam bardzo ładna konstrukcja, jak będziesz montował wentylator to podświetlany włóż, fajna obudowa potencjometry ładnie wyglądają
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2008 21:32   

Powrót do góry

DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 Post autora tematu 23 Lut 2008 21:33   

Witam.

jarekgol - przed wzmacniacz szumi, ale taki już jest ten TDA 1524A, ale w przyszłości chcę zamienić przed wzmacniacz na inny np: LM1036,
a za trafo dałem 170 zł + koszty przesyłki (już nie pamiętam ile)

lechoo - wiem o tym, dużo osób narzeka na niego, dlatego w przyszłości zamienię go na inny a trafo i tak chciałem w wersji audio

kamilcomp - niestety jeszcze nigdy nie wytrawiałem płytek metodą termo-transferu, muszę trochę o tym poczytać i wreszcie spróbować
Powrót do góry

Jarema
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 23 Lut 2008 21:43   

Siema,
Mozna wiedzieć czym się koledzy tak podniecają ?
Ja tu nic ślicznego nie widzę...
Krzywo wywiercone otwory, zbyt długie przewody i na dodatek nie trafione rozmieszczenie modułów a jakby tego było mało, wszystko z kitów...
Naprawdę nie ma się czym chwalić.

P.S.
LM1036 też szumi - niestety...
Powrót do góry

DamianG
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Częstochowa

Post#8 23 Lut 2008 22:19   

Co do przedwzmacniacza to polecam J-44 (mono) na tranzystorach. Nie pierdzi przy dodawaniu basu i nie szumi.
Do kolegi Jarema:
Jaka była twoja pierwsza konstrukcja? Za pewne nie był to układ na µC z dwustronną płytką drukowaną wykonaną termo-transferem. A po za tym chyba normalne że ktoś chce się pochwalić tym co zrobił.
Powrót do góry

kamilcomp
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Łyszkowice

Post#9 23 Lut 2008 22:23   

Najbardziej liczą się chęci i zamiłowanie z jakim budowniczy obchodzi sie z swoim projektem... Fajne jest później uczucie jak ma sie coś lepszego i własnej konstrukcji niż kupionego i tylko stoi na szafce i sie na to patrzy...

Dodano po 2 [minuty]:

Przewody to nie tylko kolega DeeJayAtWork zostawia dłuzsze bo to później owocuje podczas ulepszeń danego projektu....
Powrót do góry

Sokol_09334
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Lubatowa\Rzeszów

Post#10 23 Lut 2008 22:23   

Sądzę ze jak na obudowę do poważnego projektu to pleksa raczej sie nie nadaje ..... no a jeśli chodzi o TDA to moim zdaniem a tego typu wzmac. oper. cudów nie osiągniesz ... jeśli dalej bedziesz brną w kierunku wzmacniaczy audio proponował bym Ci zrobić coś na tranzystorach unipolarnych .... Ale ogólnie to 9/10.
Powrót do góry

NewElektro
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Chorzów

Post#11 23 Lut 2008 22:34   

Witam moim zdaniem bardzo ładna konstrukcja, szkoda że na TDA ale jak na pierwszą konstrukcje DIY naprawdę możesz być z siebie bardzo dumny a ponadto bardzo ładny opis do wykonanej pracy.Widać że chłopak dużo pracy w ten projekt włożył moim zdaniem 9/10 a Jarema potrafi tylko krytykować każdy praktycznie jego post to jakaś krytyka popatrz chłopie na siebie a nie oceniaj innych i daruj sobie takie zbedne posty pozdrawiam
Powrót do góry

konst
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rzeszów

Post#12 23 Lut 2008 22:41   

Jarema dobrze oceniasz ja tak samo nie widzę nic pięknego obudowa z plexy? jak dla mnie chybiony pomysł . Otwory krzywo powywiercane i te przepiękne narożniki :D nic tylko pogratulować
Powrót do góry

Lukasz02
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Gorzów Wlkp

Post#13 23 Lut 2008 22:42   

No no! Jak na pierwszą konstrukcje to nawet fajnie Ci wyszło. Dokładnie rok temu też robiłem wzmacniacz na tda7294 i służy do dziś lecz z przedwzmacniaczem też miałem spore kłopoty robiłem na tl072 i nie działał więc go wywaliłem i zaprojektowałem na tranzystorach.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2008 22:42   

Powrót do góry

dj-MatyAS
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#14 23 Lut 2008 22:43   

Jeśli można to i ja ...
LM 1036-wybór zdecydowanie lepszy niż TDA 1524.Należy tylko uważać z zasilaniem-było o tym na forum, więc poszukaj.
Co do obudowy...mnie akurat się nie podoba (trąci Pracą Dyplomową), ale ostatecznie nie u mnie to stoi.
Natomiast rada na ew.przyszłość- jeśli będziesz wymieniać przed-wzmacniacz poukładaj kabelki- nie to, żebym się czepiał, ale w wypadku przezroczystej obudowy psują efekt.
Czy przewidujesz selektor wejść?
O krzywym wierceniu, niestety-za późno...
Jak ma być ładnie, to może jakieś grawerowane opisy na płycie czołowej? Przy podświetleniu wnętrza (też nie lubię, ale cóż...) mogło by to ciekawie wyglądać.
Życzę sukcesów w dalszej pracy konstrukcyjnej ;)
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2008 22:43   

Powrót do góry

konst
Poziom 15
Poziom 15

Post#15 23 Lut 2008 23:04   

Teraz zacznę z innej bajki dzisiaj czytałem ciekawy post o tym ze to forum traci fachowców i niestety czytają wypowiedzi ludzi na temat tej konstrukcji to niestety muszę spuścić głowę i powiedzieć to prawda . Zadziwia mnie podziw niektórych ludzi którzy oceniają tą konstrukcje 9/10 przypatrzcie sie na niektóre projekty lampowe przecież takie konstrukcje nie jedno krotnie wyglądają lepiej niż w salonach i jak takie coś oceniacie? 15/5? Moi drodzy koledzy to nie jest www.gadka-szmatka.pl żeby wychwalać wszystko wydaje mi sie ze krytyka jest jak najbardziej wskazana ja wiem że co osoba to inny gust wiec sie nie czepia tej pleksi ale no juz krzywo nawierconych dziur to naprawdę nie moge przebolec
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 23 Lut 2008 23:29   

Hmm, to prawda. Estetyka a gust to dwie inne sprawy. Ale co do konstrukcji, nie wymieniając ponownie wcześniej wspomnianych błędów, przyczepię się jednego:
Radiator - Jeśli zwiększysz napięcie to będzie gorąco. Takie radiatory mam 2 (po jednej na końcówkę) i mogę powiedzieć, że dają radę. Masz dużo miejsca w obudowie więc przykręć po jednym takim na Tadka (można je umieścić na zewnątrz obudowy) i nie montuj wiatraków.

Obudów przezroczystych nie lubię szczególnie jak w środku jest bałagan.

Za co "plus"? Moja pierwsza konstrukcja DIY się chowała przy tej... ;)
Powrót do góry

DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Post#17 Post autora tematu 23 Lut 2008 23:36   

konst - przecież pisałem że jestem początkującym elektronikiem i jest to mój pierwszy projekt, obudowa wyszła taka jaka jest, następna będzie metalowa, w dodatku płyty pleksi zamawiałem na wymiar i firma je źle docieła, o 2mm za długie płyty - górna i dolna, próbowałem poprawić ale niestety... a gdzie Ty widzisz te krzywo-nawiercone otwory - chodzi o te z przodu ? Wiem że są lepsze projekty ale zrobiłem to na co było mnie stać, pozdrawiam
Powrót do góry

konst
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 23 Lut 2008 23:48   

No i jak dla mnie bomba kolega zdobywa teraz szacunek u mnie bo powiedział jedno przepiękne zdanie "Wiem że są lepsze projekty ale zrobiłem to na co było mnie stać " ja nie chciałem tak strasznie kolegi skrytykować wręcz przeciwnie chodzi mi tutaj o ludzi którzy takie konstrukcji oceniają jak na jakimś kiczowatym blogparty spoko twoja pierwsza konstrukcja ale chyba chcesz usłyszeć wskazówki co i jakz robić nie? moim zdaniem powinno sie jaksies konstruktywne wypowiedzi udzielać a nie SUPER 10/10 zajeb...za
Powrót do góry

lord_blaha
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Shenzen

Post#19 24 Lut 2008 00:03   

Błagam, nie podświetlaj tego żadnymi diodami.... Wyobraź sobie, jak siądziesz przed tym wieczorem i dopiero przy podświetleniu zobaczysz otwory niezupełnie w jednej linii.... Świecące wentylatory? To może od razu lampki choinkowe? Rażą mnie też te narożniki- spróbuj ciut mniejszych aluminiowych na przykład, będzie wyglądać o wiele fajniej.

Konstrukcja nie jest rewelacyjna ani odkrywcza, doceniam jednak czas który niewątpliwie tu włożyłeś i poświęcenie- cóż, nie zawsze wychodzi tak, jak człowiek sobie zamarzy... Po prostu próbuj dalej i na pewno następne konstrukcje na pewno będą lepsze!
Powrót do góry

Jarema
Poziom 21
Poziom 21

Post#20 24 Lut 2008 00:12   

Siema,
Jedziecie po mnie jak po burym psie toteż upoważnia mnie to do pewnego odzewu.
Ja swoją pierwszą konstrukcję pamietam doskonale - był to zasilacz na trafie "dzwonkowym" w drewnianej obudowie i jakoś nie chwaliłem się nim bo doskonale wiedziałem, że nie jest to ideał.
Na elektrodzie jednak trendy są odwrotne - dzieci neo jako, że mają dostęp do neta to walą tam co popadnie - nie ważne, że na widok ich wypocin chce się żygać!
Ja szanuję siebie i innych i póki czegoś nie dopracuję to tego nie pokazuję - bo po co ?
Chwalenie się tym, że potrafi się trzymać lutownicę i montować układy przez kogoś zaprojektowane oraz wkładanie ich do niestarannie wykonanej obudowy to ŻENADA a nie DIY !

Więc zanim zaczniecie jakiś projekt oceniać to zastanówcie sie czy aby na pewno powinien trafić do działu DIY.

Moderowano przez CMS:
Post nie wiele wnosi do tematu ale masz całkowitą rację więc nie skasuje od razu może ktoś wyciągnie wnioski z Twojej wypowiedzi.

Powrót do góry

MaThiR
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Racibórz

Post#21 24 Lut 2008 00:31   

Po pierwsze się nie zniechęcaj i zapamiętaj wszystkie słowa krytyki.
Albo źle zrozumiałem ale wydaje mi się że pojedynczy TDA7294 w takich warunkach pociągnie ledwo 70W przy impedancji 4Ohm a nie 8.
Co do otworów - nie masz przypadkiem linijki? Wystarczy odpowiednio przyłożyć i już masz proste otwory.
Powrót do góry

hipek99
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Dobiegniew

Post#22 24 Lut 2008 00:54   

Jeśli juz dałeś przezroczystą obudowę , to mogłeś chociaż pomyśleć nad estetycznym poukładaniu "bebechów" . Hmm oświetlenie przydało by ci się , chociaż po to by były gałki widoczne nocą ;D ( Albo szpan przy kumplach do 16 lat ;) )

Moim zdanie Jest ok jak na pierwszy raz.

ps.. Jarema daj sobie spokój ;P
Powrót do góry

DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Post#23 Post autora tematu 24 Lut 2008 01:45   

MaThiR - ja się nigdy nie zniechęcam, te końcówki osiągają moc 70W/8R przy +/-35V, zobacz sobie - data sheet; TDA 7294 jak nie wierzysz

http://www.ortodoxism.ro/datasheets2/a/0scgel8exqr094jlw9qfjx9qjc3y.pdf
Powrót do góry

harrry
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Trnów

Post#24 24 Lut 2008 02:41   

no ladne tylko jak bys po spinal te kable opaskami zaciskowymi zeby nie byly tak zucone tylko szly kolo siebie to by ladniej wygladalo ale takto wszytko ok
Powrót do góry

badworm
Poziom 16
Poziom 16

Post#25 24 Lut 2008 12:41   

traax napisał:
tda 1524a to masakra. najgorszy preamp jaki widziałem. nie dość że szumi to przy zwiekszeniu np basu pierdzi!!. wywal ten układ jak najszybciej i zrób jakiś preamp na procku lub na schematach z unitry;d

To powiedz jeszcze jaki procek jest najmniej szumiący co bym wiedział na którym zrobić przedwzmacniacz...
Powrót do góry

DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Post#26 Post autora tematu 24 Lut 2008 12:50   

Witam.

maczo1232 - tu masz linki do kitów;

zasilacz symetryczny;
http://www.nordelektronikplus.pl/oferta_det.asp?show=0&g=27&pg=27&sg=1&id=88&los=0,161615
układ opóźnionego dołączania głośników
http://www.nordelektronikplus.pl/oferta_det.asp?show=0&g=25&pg=25&sg=1&id=73&los=0,3252404
przed wzmacniacz; (nie polecam, strasznie szumi)
http://jabel.com.pl/?,ww,69,,
wzmacniacz mocy; (są tańsze np w ofercie AVT lub na Allegro)
http://jabel.com.pl/?,ww,145,,
a soft-start kupiłem na Allegro, nie pamiętam już za ile

dj.loud-beat - niektórym się podoba, niektórym nie, każdy robi tak jak potrafi, na początku chciałem zastosować metalową obudowę ale nawet nie wiedziałem że jest firma które takie produkuje, następny projekt będzie w metalowej obudowie, dopracowany maksymalnie, chcę zrobić 4 kanałowy wzmacniacz - Hexfet 4x400W z przed wzmacniaczem cyfrowym, pilotem i wyświetlaczem LCD
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lut 2008 12:50   

Powrót do góry

traax
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Ruda Śląska

Post#27 24 Lut 2008 13:46   

JAREMA
Cytat:
Siema,
Mozna wiedzieć czym się koledzy tak podniecają ?
Ja tu nic ślicznego nie widzę...
Krzywo wywiercone otwory, zbyt długie przewody i na dodatek nie trafione rozmieszczenie modułów a jakby tego było mało, wszystko z kitów...
Naprawdę nie ma się czym chwalić.

P.S.
LM1036 też szumi - niestety...

kolego jarema, widać twoja arogancja na każdym forum taka sama. Ciekaw jestem jaka była twoja pierwsza konstrukcja ?? Pewnie procek intel core duo 10GHz!! Nie masz za grosz wyrozumiałości dla młodszych kolegów którzy dopiero zaczynają przygodę z elektroniką, nie każdy umie idealnie. Uczą sie na błędach.[/b]

badworm
Cytat:
To powiedz jeszcze jaki procek jest najmniej szumiący co bym wiedział na którym zrobić przedwzmacniacz...

niema nieszumiącego układu , ale ten TDA to masakra, ciekaw jestem w jakim sprzęcie RTV był montowany, Jak PHILIPS mógł dopuścić sie produkcji tak badziewnego układu. Nie dość że szumi i pierdzi to jak na potencjometrach odczepimy jakiś kabelek od potencjometra lub przypadkowo nie będzie styku pojawia się prąd stały na wyjściu 6V co zabija końcówkę mocy. Wystrzeliłem tym preampem z 6 takich scalaków. Osobiście Wolę preampy na schematach unitry mają przyzwoitą jakoś jak dla mnie.[/b]
Powrót do góry

joy_pl
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Cierpice

Post#28 24 Lut 2008 17:23   

Rady??
1.Kable sygnałowe prowadź kablem ekranowanym z dala od kabli z prądem zmiennym (głównie chodzi, o 230 ale też o kable od wyjścia z końcówki)
2.Ekrany kabli łączysz tylko z jednej strony kabla
3.Przemyslane prowadzenie masy tu niema jednej recepty (to jest temat na dłuższa rozmowę)
4.Układaj jakoś kable nie przypadkowo rzucone luzem, używaj opasek zaciskowych
5.No i linijka tez dobra rzecz
6.Kable od 230 dawaj jak najkrótsze to znaczy ułóż tak wyłącznik, gniazdo(230), bezpiecznik, trafo żeby było ich (tych kabli) jak najmniej w obudowie

xx.O gustach się nie rozmawia... ale estetyka to co innego :)

ps.Moim zdanie ludziom z ADHD powinni blokować wszystkie fora (to nie jest do żadnej konkretnej osoby :) ) bo tak było od zawsze że jak ktoś nie potrafił zachowywać się według ogólnie przyjętych norm i zasad izolowało się go od reszty społeczeństwa…
Powrót do góry

DeeJayAtWork
Poziom 8
Poziom 8

Post#29 Post autora tematu 24 Lut 2008 19:19   

joy_pl - dzięki za porady, na pewno mi się przydadzą przy budowie następnego projektu, czy mógłbyś omówić szczegółowo punkt 2 i 3 ? pozdrawiam
Powrót do góry

joy_pl
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Cierpice

Post#30 24 Lut 2008 20:42   

no właśnie nie chciał bym cię jakoś kierować na jedno czy drugie o tym problemie w EDW był ponad 12 częściowy artykuł nie da się tego tak powiedzieć w kilku zdaniach ale może tak lekko z grubsza parę "fotek"
Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIYWzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY

Ps. zwróćcie uwagę na to :)Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Wzmacniacz stereo 2x100W/8R - mój pierwszy projekt DIY
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny